Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τροποποίηση λεωφορειακών γραμμών λόγω της έλευσης μετρό στη δυτική Αττική
#30
Πολύ καλή επανατοποθέτηση στο θέμα, Larioupol. Νομίζω ότι κάλυψες επαρκώς όλες τις  περιοχές και τη γρήγορη σύνδεσή τους με το μετρό.

Μια ανησυχία που θέλω να εκφράσω προσωπικά είναι ότι, τέτοιου είδους αλλαγές μπορεί να προκαλέσουν μια σύγχυση, εφόσον δεν συνοδευτούν με το άνοιγμα της επέκτασης μέχρι τον Πειραιά. Το ''πρόβλημα'' είναι ότι για τις περιοχές που συζητάμε είναι εξίσου σημαντική η σύνδεσή τους με τον Πειραιά και την Αθήνα. Άρα, από τη μία είναι απόλυτα λογικό να τροποποιήσεις τις περισσότερες γραμμές σε τροφοδοτικές του μετρό, από την άλλη ίσως 1-2 γραμμές δεν θα είναι αρκετές για να ''κρατήσουν'' την κίνηση του Πειραιά σε κάθε περιοχή.

Κάτι που νομίζω λοιπόν ότι θα βοηθήσει λίγο είναι η δημιουργία μιας express γραμμής που θα αντικαθιστά το μετρό για τα επόμενα 2-3 χρονάκια, μέχρι αυτό να ολοκληρωθεί.

Χ3: ΣΤ. ΝΙΚΑΙΑ - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ (EXPRESS)διαδρομή εδώ


Με 3-5 οχήματα θα μπορεί να έχει 15' συχνότητα όλες τις ώρες της ημέρας. Επίσης θα μπορούσε να διέρχεται από Τσαμαδού, αλλά δεν το επέλεξα γιατί η 2ας Μεραρχίας-Ηρώων Πολυτεχνείου είναι πιο χαλαρές σε κίνηση.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Τροποποίηση λεωφορειακών γραμμών λόγω της έλευσης μετρό στη δυτική Αττική - από genesis_jnr - 12-05-2020, 04:20 AM
Λεωφορεία Κορυδαλλού - από Aggele - 01-06-2020, 11:41 AM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με το άνοιγμα των νέων σταθμών Μετρό georgio 370 421.603 11-12-2013, 10:44 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)