Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σταθμοί Μετρό με τη μεγαλύτερη και τη μικρότερη επιβατική κίνηση
#1
Ποιοί εκτιμάτε ότι είναι οι σταθμοί Μετρό με τη μεγαλύτερη και τη μικρότερη επιβατική κίνηση;

Υπάρχουν επίσημα στοιχεία; (βλ.: εισιτήρια που ακυρώνονται σε κάθε σταθμό; )
Απάντηση
#2
Στη κόκκινη: Σεπόλια τη μικρότερη και Σύνταγμα τη μεγαλύτερη να φανταστώ; Πάντως θα είχαν ενδιαφέρον κάποια στοιχεία πράγματι.
Απάντηση
#3
Υπάρχουν. Σε λίγο σας τα δίνω αναλυτικά.
Απάντηση
#4
Από την εμπειρία μου στη μπλε πάντως, υποθέτω (εξαιρώντας το κομμάτι του αεροδρομίου) τη μικρότερη Ελαιώνας και μετά Χολαργός ή Αγία Παρασκευή;
Αντίστοιχα για μεγαλύτερη Σύνταγμα και μετά Αμπελόκηποι;
Βεβαία δεν πολυκυκλοφορώ στο κομμάτι μετά τον Κεραμεικό μπορεί να λέω και μπούρδες..
Αλλά από Δουκίσσης προς Σύνταγμα, τις μεγαλύτερες αποβιβάσεις Αμπελόκηπους τις πετυχαίνω..

Κέρδισα τίποτα;! Tongue
Απάντηση
#5
(04-12-2013, 04:42 PM)i_lie_us Έγραψε: Κέρδισα τίποτα;! Tongue

Μια διαδρομή στο υπερσύγχρονο μετρό της Αθήνας, με κόστος μόλις 1,40€ Wink
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#6
Όλα τα ακόλουθα στοιχεία αφορούν το 2012:
Μεγαλύτερη μέση ημερήσια επιβατική κίνηση στη γραμμή 2
1. Σύνταγμα (43.020)
2. Άγιος Δημήτριος (28.556)
3. Πανεπιστήμιο (27.103)
4. Άγιος Αντώνιος (22.670)
5. Ομόνοια - ΓΡ. 2 (21.740)

Μικρότερη μέση ημερήσια επιβατική κίνηση στη γραμμή 2
1. Ακρόπολη (7.233)
2. Άγιος Ιωάννης (8.405)
3. Σεπόλια (9.075)
4. Σταθμός Λαρίσης (9.359)
5. Μεταξουργείο (9.849)

Μεγαλύτερη μέση ημερήσια επιβατική κίνηση στη γραμμή 3
1. Σύνταγμα (43.020)
2. Μοναστηράκι - ΓΡ. 3 (30.932)
3. Αιγάλεω (25.132)
4. Αμπελόκηποι (24.760)
5. Ευαγγελισμός (21.640)

Μικρότερη μέση ημερήσια επιβατική κίνηση στη γραμμή 3
1. Ελαιώνας (3.103)
2. Αγία Παρασκευή (5.475)
3. Χαλάνδρι (7.904)
4. Χολαργός (8.425)
5. Νομισματοκοπείο (9.650)

Αναλυτικά ανά σταθμό, αργότερα...
Απάντηση
#7
(04-12-2013, 04:59 PM)nikos1991 Έγραψε: Μια διαδρομή στο υπερσύγχρονο μετρό της Αθήνας, με κόστος μόλις 1,40€ Wink

Άμα είναι για Αιγάλεω-Αεροδόμιο, που δεν την έχω κάνει ποτέ ολόκληρη, ευχαρίστως, αλλά δεν έχει 1.40.. Sad

Χμμ.. Σωστά, είχα ξέχασει Μοναστηράκι και είχα υποτιμήσει τον τερματικό στο Αιγάλεω..
Κατά τα άλλα μπράβο μου.. Tongue

Πάντως, πραγματικά, κρίμα για το σταθμό της Αγίας Παρασκευής.. Δεν νομίζω να είχε αυτή τη θέση αν είχε γίνει με τον αρχικό συνδυασμό, στην κεντρική πλατεία..
Εντύπωση μου κάνει ο λιγότερος κόσμος σε Χαλάνδρι σε σχέση με το Χολαργό όμως.. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο νομίζω.
Ο Χολαργός έχει αρκετή κίνηση το πρωί, αλλά "νεκρώνει" σε ώρες μη αιχμής ας πούμε..

Τα στατιστικά αυτά τελικά βγαίνουν με εισιτήρια που ακυρώνονται; Γιατί αν είναι έτσι, με το ποσοστό λαθρεπιβίβασης που έχουμε, μπορεί να είναι και αλλιώς τελικά.. Tongue
Απάντηση
#8
αρκετο κοσμο θα χει και ο κεραμεικος τα σαββατα το βραδυ
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
#9
(04-12-2013, 08:50 PM)i_lie_us Έγραψε: Άμα είναι για Αιγάλεω-Αεροδόμιο, που δεν την έχω κάνει ποτέ ολόκληρη, ευχαρίστως, αλλά δεν έχει 1.40.. Sad

Χμμ.. Σωστά, είχα ξέχασει Μοναστηράκι και είχα υποτιμήσει τον τερματικό στο Αιγάλεω..
Κατά τα άλλα μπράβο μου.. Tongue

Πάντως, πραγματικά, κρίμα για το σταθμό της Αγίας Παρασκευής.. Δεν νομίζω να είχε αυτή τη θέση αν είχε γίνει με τον αρχικό συνδυασμό, στην κεντρική πλατεία..
Εντύπωση μου κάνει ο λιγότερος κόσμος σε Χαλάνδρι σε σχέση με το Χολαργό όμως.. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο νομίζω.
Ο Χολαργός έχει αρκετή κίνηση το πρωί, αλλά "νεκρώνει" σε ώρες μη αιχμής ας πούμε..

Τα στατιστικά αυτά τελικά βγαίνουν με εισιτήρια που ακυρώνονται; Γιατί αν είναι έτσι, με το ποσοστό λαθρεπιβίβασης που έχουμε, μπορεί να είναι και αλλιώς τελικά.. Tongue

Δεν αξίζει να πληρώσεις τα 8€ αν δεν έχεις να κάνεις κάτι στο Αεροδρόμιο. Πήγαινε καλύτερα μέχρι Νομισματοκοπείο ή Παλλήνη και πάρε Χ95. 5€ (ή 2,5€ με πάσο) θα σου κοστίσει όλη η διαδρομή.

Δεν γνωρίζω με βάση τι δεδομένα δίνουν αυτά τα στοιχεία. Πάντως είναι επίσημα και περιλαμβάνονται στις προκηρύξεις της καθαριότητας. Και δυστυχώς δεν υπάρχουν και αντίστοιχα για τη γραμμή 1 και το Τραμ, όπου στο τελευταίο τα οχήματα έχουν φωτοκύτταρα καταμέτρησης επιβατικής κίνησης.

(04-12-2013, 09:10 PM)Vasilis21 Έγραψε: αρκετο κοσμο θα χει και ο κεραμεικος τα σαββατα το βραδυ

Το ενδιαφέρον θα ήταν να μπορούσαμε να είχαμε για επί μέρους χρονικές περιόδους. Για παράδειγμα, η επιβατική κίνηση του Κεραμεικού "φτάνει στο Θεό" στη νυχτερινή λειτουργία. Και η Ακρόπολη τα απογεύματα και τα βράδια του καλοκαιριού έχει πολύ κόσμο.
Απάντηση
#10
Τα παραπάνω στοιχεία είναι πριν ανοίξουν οι νέοι σταθμοί έτσι; Από τότε έχουν αλλάξει διάφορα στην κόκκινη. Δηλαδή ο Άγιος Αντώνιος πρέπει να έπεσε λίγο για παράδειγμα.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)