Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 1.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών ΣΤΑΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Η τελευταία γκρίνια για το 2017 θα είναι για το γνωστό θέμα της φύλαξης των ΜΣΤ. Έχουμε ακούσει σειρά καταγγελιών για τις υπηρεσίες που παρέχουν οι ιδιωτικές εταιρείες security και για το πως θα αντικατασταθούν από αστυνομικούς της ΕΛΑΣ. Όμως ακόμα και αυτές τις μέρες, με τον κόσμο να κατακλύζει το Κέντρο της Αθήνας και τον σταθμό του Συντάγματος να σημειώνει αρκετές χιλιάδες επιβιβάσεις, η ΕΛΑΣ ήταν ΑΦΑΝΤΗ!!!

Μεσημέρι Κυριακής 31/12/2017. Συρμός κατευθυνόμενος προς Ανθούπολη φτάνει στο Σύνταγμα. Η αποβίβαση και η επιβίβαση πραγματοποιούνται χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα -βοηθούσαν και τα αυξημένα δρομολόγια- μέχρι που ακούγουνται φωνές σε κάποιο από τα τελευταία βαγόνια. Αλλοδαπός (φυσικά χωρίς καμία ρατσιστική διάθεση το σχόλιο) φέρεται να έχει κλέψει το κινητό μίας γυναίκας. Ευτυχώς η κινητοποίηση των υπολοίπων επιβατών έχει ως αποτέλεσμα η πόρτα του συρμού να μείνει ανοιχτή, μπλοκάροντας κάθε πιθανότητα διαφυγής του από τον επόμενο σταθμό. Αν και πρόκειται για συρμό 3ης με κάμερες επιτήρησης στις θύρες, ενώ και το σημείο καλύπτεται και από τις κάμερες της αποβάθρας, ο οδηγός επιμένει να ανοιγοκλείνει τις θύρες, αγνοώντας τα σήματα που του κάναμε για να αντιληφθεί τη σοβαρότητα του περιστατικού. Μεσολαβούν 3 λεπτά και μία ανεπιτυχής (!!!) κλήση από το τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης στην αποβάθρα (επί 30" φαίνονταν να καλεί χωρίς ανταπόκριση!) μέχρι να εμφανιστούν η υπάλληλος του σταθμού και ο security για να απομακρύνουν τον φερόμενο ως δράστη από τον συρμό. Η Αστυνομία ΑΠΟΥΣΑ από τον κεντρικότερο σταθμό της πόλης. ΑΠΟΥΣΑ σε τόσο σοβαρά περιστατικά, αυτές τις τόσο ιδιαίτερες ημέρες. Κατά τ' άλλα για όλα φταίνε οι ιδιωτικές εταιρίες ασφαλείας...

Καλή χρονιά και καλύτερες μέρες το 2018 σε όλους τους τομείς της καθημερινότητάς μας! Χρόνια πολλά σε όλους!
Απάντηση
Εχει χρησιμοποιησει κανεις τον προαστιακο για αεροδρομιο τωρα που εδω και 13 μερες εχει πιο πυκνα δρομολογια για ΕΛ.ΒΕΝ/ΛΟΣ ? Πιο πολυ εντυπωσεις ως προς το χρονο και ακρίβεια ως προς τον ισχυρισμο 1ωρας και κατι λεπτων που λεει ο χΟΣΕ
Απάντηση
Συνήθως φτάνει στην προγραμματισμένη ώρα παρά τη μεγαλύτερη διαδρομή. Μεγαλύτερη καθυστέρηση χτες τα 5 λεπτά στην Πλακεντίας (δρομολόγιο των 10.30 από Πειραιά προς Αεροδρόμιο), αρκετή βέβαια για να αγχωθεί κανείς πως θα χάσει το λεωφορείο των 10.50 από Κορωπί, μια και στην Ελλάδα οι ανταποκρίσεις γίνονται συνήθως επειδή έτυχε και όχι επειδή πρέπει.
Αν δεν έχεις χιούμορ, δεν στο πήρα εγώ - σόρι.
Απάντηση
(13-02-2018, 08:56 PM)amoran Έγραψε: Συνήθως φτάνει στην προγραμματισμένη ώρα παρά τη μεγαλύτερη διαδρομή. Μεγαλύτερη καθυστέρηση χτες τα 5 λεπτά στην Πλακεντίας (δρομολόγιο των 10.30 από Πειραιά προς Αεροδρόμιο), αρκετή βέβαια για να αγχωθεί κανείς πως θα χάσει το λεωφορείο των 10.50 από Κορωπί, μια και στην Ελλάδα οι ανταποκρίσεις γίνονται συνήθως επειδή έτυχε και όχι επειδή πρέπει.

αξιζει πιστευεις αντι του Χ96 ο προαστιακος ? ( απο πειραια εννοειται). Σε αφηνει στην ιδια αποβαθρα με το μετρο ετσι? Ειναι κοντα το κτιριο διοικησης ;
Απάντηση
Η αποβάθρα ίδια είναι, αλλά δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες συγκεκριμένα για το αεροδρόμιο, γιατί κατεβαίνω συνήθως Κορωπί.
Αν δεν έχεις χιούμορ, δεν στο πήρα εγώ - σόρι.
Απάντηση
(13-02-2018, 10:00 PM)panahs Έγραψε: αξιζει πιστευεις αντι του Χ96 ο προαστιακος ? ( απο πειραια εννοειται). Σε αφηνει στην ιδια αποβαθρα με το μετρο ετσι? Ειναι κοντα το κτιριο διοικησης ;

Αξίζει ο Προαστιακός όταν κάποιος έχει προορισμό το κτήριο αναχωρήσεων-αφίξεων. Οι λοιπές υπηρεσίες είναι σε απόσταση που απαιτεί μετεπιβίβαση σε κάποιο από τα εξπρές λεωφορεία (όλα διέρχονται από την περιοχή των υπηρεσιών), οπότε σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να προτιμήσεις το Χ96.
Απάντηση
(13-02-2018, 10:00 PM)panahs Έγραψε: αξιζει πιστευεις αντι του Χ96 ο προαστιακος ? ( απο πειραια εννοειται). Σε αφηνει στην ιδια αποβαθρα με το μετρο ετσι? Ειναι κοντα το κτιριο διοικησης ;

Για Αφίξεις / Αναχωρήσεις Προαστιακός με 1000. Λιγότερος χρόνος διαδρομής πολύ πιο άνετο ταξίδι και πιο μικρά περιθώρια καθυστέρησης (συνήθως φτάνει στο Αεροδρόμιο με 0-5' καθυστέρηση). Για τις υπόλοιπες υπηρεσίες του Αεροδρομίου (διοίκηση - ΙΚΕΑ - τελωνίο κτλ) είναι μονόδρομος το Χ96 καθώς η πρόσβαση με τα πόδια από το σταθμό του προαστιακού προς εκείνο το τμήμα είναι από δύσκολη έως αδύνατη, ενώ και η μετεπιβίβαση σε λεωφορείο κοστίζει (+6€). Μόνη εξαίρεση αν είσαι υπάλληλος του αεροδρομίου οπότε δικαιούσαι μεταφορά με το υπηρεσιακό λεωφορείο του αεροδρομίου.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
(14-02-2018, 12:45 PM)nikos1991 Έγραψε: Για Αφίξεις / Αναχωρήσεις Προαστιακός με 1000. Λιγότερος χρόνος διαδρομής πολύ πιο άνετο ταξίδι και πιο μικρά περιθώρια καθυστέρησης (συνήθως φτάνει στο Αεροδρόμιο με 0-5' καθυστέρηση). Για τις υπόλοιπες υπηρεσίες του Αεροδρομίου (διοίκηση - ΙΚΕΑ - τελωνίο κτλ) είναι μονόδρομος το Χ96 καθώς η πρόσβαση με τα πόδια από το σταθμό του προαστιακού προς εκείνο το τμήμα είναι από δύσκολη έως αδύνατη, ενώ και η μετεπιβίβαση σε λεωφορείο κοστίζει (+6€). Μόνη εξαίρεση αν είσαι υπάλληλος του αεροδρομίου οπότε δικαιούσαι μεταφορά με το υπηρεσιακό λεωφορείο του αεροδρομίου.

αααα νομιζα οτι υπάρχει δωρεάν λεωφορειακι για εντος του αεροδρομιου Tongue Οποτε Χ96 τοτε! Από τα κτίρια διοικησης για την αφετηρια (να επιστρεψω Πειραια) μονο περπατημα μετα?
Απάντηση
(14-02-2018, 03:06 PM)panahs Έγραψε: αααα νομιζα οτι υπάρχει δωρεάν λεωφορειακι για εντος του αεροδρομιου Tongue Οποτε Χ96 τοτε! Από τα κτίρια διοικησης για την αφετηρια (να επιστρεψω Πειραια) μονο περπατημα μετα?

Βγαίνοντας από την πύλη ελέγχου της διοίκησης, στα 20μ μπροστά είναι η στάση της επιστροφής. Είναι κάθετα με την στάση που θα σε αφήσει το Χ96.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
(14-02-2018, 12:45 PM)nikos1991 Έγραψε: Για Αφίξεις / Αναχωρήσεις Προαστιακός με 1000. Λιγότερος χρόνος διαδρομής πολύ πιο άνετο ταξίδι και πιο μικρά περιθώρια καθυστέρησης (συνήθως φτάνει στο Αεροδρόμιο με 0-5' καθυστέρηση). Για τις υπόλοιπες υπηρεσίες του Αεροδρομίου (διοίκηση - ΙΚΕΑ - τελωνίο κτλ) είναι μονόδρομος το Χ96 καθώς η πρόσβαση με τα πόδια από το σταθμό του προαστιακού προς εκείνο το τμήμα είναι από δύσκολη έως αδύνατη, ενώ και η μετεπιβίβαση σε λεωφορείο κοστίζει (+6€). Μόνη εξαίρεση αν είσαι υπάλληλος του αεροδρομίου οπότε δικαιούσαι μεταφορά με το υπηρεσιακό λεωφορείο του αεροδρομίου.
Εγώ έχω πολλάκις πάρει το εσωτερικό λεωφορείο για να κατέβω από τον Προαστιακό στο ΙΚΕΑ και κανείς δε μου 'χει πει τίποτα! Νομίζω πρόβλημα υπάρχει όταν μπαίνει το λεωφορείο στον εσωτερικό χώρο του Αεροδρομίου, μετά το Κτίριο Διοίκησης!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)