Αξιολόγηση Θέματος:
  • 55 Ψήφοι - 2.73 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές
(22-06-2013, 01:44 PM)bill_thes Έγραψε: χθες το βράδυ βρισκόμουν για ποτό στον Κέδρινο Λόφο και παρατήρησα 11μετρο b7l να εκτελεί το δρομολόγιο του 24..δεν πρόσεξα τον αριθμό του λεωφορείου γιατι ήταν σκοτεινά, το κατάλαβα όμως επειδή απο την πρώτη ως την δεύτερη πόρτα μεσολαβούσε ενα παράθυρο (στα 12μετρα αν δεν κάνω λάθος έχει δυο)

δεν έχω ξαναδεί 11μετρο πέρα απο τη γραμμή 23 γι αυτό το αναφέρω..
συνηθως αυτα εχουν ως στανταρ γραμμη το 23...επειδη στο 23 δεν μπορει να μπει 12μετρο...το 23 και το 40 ειναι οι γραμμες οπου κυκλοφορουν τα 251-265...αλλα το 40 (λογω 23)παιρνει αρκετα συχνα οχηματα 11μετρα του 40 για να καλυψει αλλα οχηματα με τυχον βλαβες...

(22-06-2013, 04:34 PM)damin26 Έγραψε: 200άρι Volvo έχω δει και στα 25, 35, 28, 18 και μάλιστα όχι για ένα μόνο δρομολόγιο, δούλευαν για αρκετές ωρες στις γραμμές αυτές. Στο 25 συγκεκριμένα είχα πετύχει ένα γύρω στις 2 το μεσημέρι, και στις 11 το βράδυ ξαναείδα το ίδιο.
και στο 15,21,26,29 εχω δει εγω....
(22-06-2013, 01:44 PM)bill_thes Έγραψε: χθες το βράδυ βρισκόμουν για ποτό στον Κέδρινο Λόφο και παρατήρησα 11μετρο b7l να εκτελεί το δρομολόγιο του 24..δεν πρόσεξα τον αριθμό του λεωφορείου γιατι ήταν σκοτεινά, το κατάλαβα όμως επειδή απο την πρώτη ως την δεύτερη πόρτα μεσολαβούσε ενα παράθυρο (στα 12μετρα αν δεν κάνω λάθος έχει δυο)

δεν έχω ξαναδεί 11μετρο πέρα απο τη γραμμή 23 γι αυτό το αναφέρω..

21/06/2013:252 και 22/06/2013:255.
Θα ήθελα να μάθω τα προγράμματα δρομολογίων του 52 εναλλάσσονται με 70 και 71; πχ έχουμε το 732 κάνει δρομολόγιο για το 52 μέχρι τον ΝΣΣ μετά μπορεί να γίνει 70 ή 71; η ίδια ερώτηση ισχύει για 79 και 79Α
Λόγω θερινού προγράμματος τουλάχιστον μέχρι τις 12 του μήνα τα 52 θα είναι ανά 10 λεπτά λόγω εξεταστικής. Μετά λογικά θα πραγματοποιούνται ανά μισάωρο. Αυτό σημαίνει ότι στο δρόμο θα βρίσκονται εν κινήσει 2 στην μετάβαση και 2 στην επιστροφή, άντε και το πολύ δύο εφεδρικά για το 52 (δλδ συνολικά 6 λεωφορεία). Τα υπόλοιπα τα στέλνουν στα 70 71 και ως εφεδρικά σε άλλες γραμμές. Αν προσέξεις, κανένα λεωφορείο δεν έχει την ίδια μέρα δρομολόγιο για το 70/71 και ταυτόχρονα σε άλλη γραμμή, εκτός βέβαια του 78Ν.
Στο 79 και 79Α δίνουν κανονικά το 120 του 79, και επίσης το 130 του 36.

και να προσθέσω κάτι για τα 70/71: Έχω παρατηρήσει ότι τις καθημερινές (δεν ξέρω για τα Σαββατοκύριακα) τα πρωινά τα λεωφορεία κάνουν τα δρομολόγια μέχρι τις παραλίες και μετά επιστρέφουν στον σταθμό ως 111 για να ξεκινήσουν εκ νέου δρομολόγια για την παραλία. Αυτό δεν είναι υπερβολική σπατάλη του οργανισμού σε πετρέλαιο?? Θα μπορούσαν να προσθέσουν κι άλλα λεωφορεία στις γραμμές αυτές ώστε να γλιτώσουν τα πήγαινε - έλα και οικονομία στα καύσιμα. Ή τουλάχιστον να τροποποιήσουν τα δρομολόγια ώστε να έχει επιστροφή από την Επανομή και τη Μηχανιώνα στον σταθμό και τις πρωινές ώρες, αφού τα καύσιμα έτσι κι αλλιώς θα "φύγουν". Έτσι θα πετύχουν και καλύτερη εξυπηρέτηση... (λέω εγώ τώρα)
(07-07-2013, 02:28 AM)damin26 Έγραψε: Λόγω θερινού προγράμματος τουλάχιστον μέχρι τις 12 του μήνα τα 52 θα είναι ανά 10 λεπτά λόγω εξεταστικής. Μετά λογικά θα πραγματοποιούνται ανά μισάωρο. Αυτό σημαίνει ότι στο δρόμο θα βρίσκονται εν κινήσει 2 στην μετάβαση και 2 στην επιστροφή, άντε και το πολύ δύο εφεδρικά για το 52 (δλδ συνολικά 6 λεωφορεία). Τα υπόλοιπα τα στέλνουν στα 70 71 και ως εφεδρικά σε άλλες γραμμές. Αν προσέξεις, κανένα λεωφορείο δεν έχει την ίδια μέρα δρομολόγιο για το 70/71 και ταυτόχρονα σε άλλη γραμμή, εκτός βέβαια του 78Ν.
Στο 79 και 79Α δίνουν κανονικά το 120 του 79, και επίσης το 130 του 36.

και να προσθέσω κάτι για τα 70/71: Έχω παρατηρήσει ότι τις καθημερινές (δεν ξέρω για τα Σαββατοκύριακα) τα πρωινά τα λεωφορεία κάνουν τα δρομολόγια μέχρι τις παραλίες και μετά επιστρέφουν στον σταθμό ως 111 για να ξεκινήσουν εκ νέου δρομολόγια για την παραλία. Αυτό δεν είναι υπερβολική σπατάλη του οργανισμού σε πετρέλαιο?? Θα μπορούσαν να προσθέσουν κι άλλα λεωφορεία στις γραμμές αυτές ώστε να γλιτώσουν τα πήγαινε - έλα και οικονομία στα καύσιμα. Ή τουλάχιστον να τροποποιήσουν τα δρομολόγια ώστε να έχει επιστροφή από την Επανομή και τη Μηχανιώνα στον σταθμό και τις πρωινές ώρες, αφού τα καύσιμα έτσι κι αλλιώς θα "φύγουν". Έτσι θα πετύχουν και καλύτερη εξυπηρέτηση... (λέω εγώ τώρα)

μηπως θα ηταν να τα κοψει καλυτερα γιατι ουτε σε αλλως δεν κοβει κανενας εισιτηριο?οπως και το 78Ν?(λεω εγω τωρα) μιας και λες για οικονομια
ή να τα κόψει 70 και 71 ή να μπαίνουν από την μπροστινή πόρτα όυτισι άλλος υπαρχουν ακυρωτικά δίπλα στον οδηγό.

Για τα πρωινά δρομολόγια που λέει ο damin26 ή αυτό που λέει ή να κάνουν μερικά δρομολόγια σαν 69 και ανάλογα 72 και να γυρνάνε και να ξανά γίνονται μετά εξπρές μόλις φτάσουν από ΙΚΕΑ στην επανομή για παράδειγμα.

Άμα αργήσει κανένα μισά ωρο το 70 και 71 να φτάσει στον σταθμό για να τα πάρεις πχ ξεκινάς από Ωραιόκαστρο πληρώνεις εισιτήριο 0,50 λεπτά φτάνεις σταθμό θέλεις 70 ή 71 περιμένεις μισή ώρα με μια ώρα εκεί, σου λίγει το εισητήριο μετά βγάζεις των 40 λεπτων. Τότε πιος ο λόγος αυτών των γραμμών; αφού με τα ίδια εισιτήρια που καθηστερείς πας μέσω ΙΚΕΑ δλδ πχ παίρνεις το 3 από σταθμό πας μέχρι ΙΚΕΑ και μετά 69 ή 72
(07-07-2013, 10:08 AM)Giannis B10M Έγραψε: μηπως θα ηταν να τα κοψει καλυτερα γιατι ουτε σε αλλως δεν κοβει κανενας εισιτηριο?οπως και το 78Ν?(λεω εγω τωρα) μιας και λες για οικονομια

αν τα κόψει δεν θα συμφέρει τους οδηγούς/εργαζόμενους του οργανισμού! Tongue
Γιαννη εσυ που εισαι οδηγος κατι θα ξερεις παραπανω....να σε ρωτησω κατι:
1)Εχω παρατηρησει οτι αυτες οι γραμμες(70,71) δεν ξεκινουν στην ωρα τους...μονο τα πρωτα δυο δρομολογια φευγουν στην ωρα τους....τα αλλα φευγουν με πολυ ωρα καθυστερηση...το οχημα ομως βρισκετε στον σταθμο και καθετε....ο οδηγος μπαινει στο οχημα πολυ ωρα μετα αφου ηταν να φυγει κανονικα....τι μπορει να παιζει;;;

2)Για το 78Ν που λες το ξερω και εγω...κανενας δεν κοβει εισητηριο...μπηκα προχθες και χτυπαω το εισητηριο στην πρωτο ακυρωτικο,και ο οδηγος μου λεει:Εισαι ο πρωτος που χτυπησε εισητηριο για σημερα...και τον ρωταω:γιατι το λετε αυτο; και με λεει:και μου ειπε οτι το κομαντο που εχουν για τα εισητηρια ελεγε νομιζω 200 οταν ξεκινησε και οταν ξαναπατησε το κουμπι μου ειπε οτι ελεγε 213....δηλαδη στις 3 το πρωι χτυπηθηκαν μονο 13 εισητηρια.... Tongue
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...=3&theater

Αυτή η γραμμή τέτοια παίρνει;
(10-07-2013, 03:33 PM)K.S. Έγραψε: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...=3&theater

Αυτή η γραμμή τέτοια παίρνει;
Όχι φίλε μου..σε καμία περίπτωση citaro σε αυτή την γραμμή..Απλα άλλαξε διαδρομή για λόγους φωτογράφισης...


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 14 Επισκέπτης (ες)