Αξιολόγηση Θέματος:
  • 37 Ψήφοι - 2.68 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αστικό ΚΤΕΛ Πατρών
Με την αντικατάσταση του 18 τι γίνετε??
Απάντηση
(02-10-2018, 11:33 PM)patrinos Έγραψε: Και σου απαντώ για να τα φέρνουν στην Πάτρα (Citaro και μη) ακόμα και από άλλες περιοχές κάτι θα ξέρουν....

Και εγώ για να τα γράφω αυτά κάτι ξέρω... Σε αστικό κτελ δουλεύω και τα ξέρω εκ των έσω... Πολλοί πιστεύουν ότι τα Citaro θα τους βγουν O405 αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι...
Απάντηση
(03-10-2018, 10:38 AM)SR240 Έγραψε: Και εγώ για να τα γράφω αυτά κάτι ξέρω... Σε αστικό κτελ δουλεύω και τα ξέρω εκ των έσω... Πολλοί πιστεύουν ότι τα Citaro θα τους βγουν O405 αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι...
Είναι γνωστό ότι αυτά τα οχήματα ήταν από τα πιο αξιόπιστα και ανθεκτικά για τους ελληνικούς δρόμους.. Τα σιτάρο χρειάζονται αγάπη και περιποίηση και αν κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει ή σιγά μωρέ και τι έγινε είναι δεδομένο ότι θα τραβάνε τα μαλλιά τους.. Πολλά από αυτά έρχονται με χιλιόμετρα που πλησιάζουν το εκατομμύριο και είναι ήδη ταλαιπωρημένα και δυστυχώς θα γεμίσει η Ελλάδα από αυτά. Η παροιμία λέει ότι τα "τα ράσα δεν κάνουν τον παπά" και είναι σίγουρο ότι θα επαληθευτεί πλήρως σε αρκετές περιπτώσεις. Πλησιάζουμε ομως στο 2020 και δεν μπορεί να μιλάμε για o405 και λεωφορεία της κλάσης αυτής και μην ξεχνάμε όταν μπαίνω σε λεωφορείο και πληρώνω 1,70€ θέλω να είναι σύγχρονο και αξιοπρεπές και όχι καρνάβαλος. Ας τα αλλάζουν λοιπόν κάθε 5 χρόνια αφού η νομοθεσία επιτρέπει να φέρνουν 18 ετών..
Απάντηση
(03-10-2018, 05:01 PM)patrinos Έγραψε: Είναι γνωστό ότι αυτά τα οχήματα ήταν από τα πιο αξιόπιστα και ανθεκτικά για τους ελληνικούς δρόμους.. Τα σιτάρο χρειάζονται αγάπη και περιποίηση και αν κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει ή σιγά μωρέ και τι έγινε είναι δεδομένο ότι θα τραβάνε τα μαλλιά τους.. Πολλά από αυτά έρχονται με χιλιόμετρα που πλησιάζουν το εκατομμύριο και είναι ήδη ταλαιπωρημένα και δυστυχώς θα γεμίσει η Ελλάδα από αυτά. Η παροιμία λέει ότι τα "τα ράσα δεν κάνουν τον παπά" και είναι σίγουρο ότι θα επαληθευτεί πλήρως σε αρκετές περιπτώσεις. Πλησιάζουμε ομως στο 2020 και δεν μπορεί να μιλάμε για o405 και λεωφορεία της κλάσης αυτής και μην ξεχνάμε όταν μπαίνω σε λεωφορείο και πληρώνω 1,70€ θέλω να είναι σύγχρονο και αξιοπρεπές και όχι καρνάβαλος. Ας τα αλλάζουν λοιπόν κάθε 5 χρόνια αφού η νομοθεσία επιτρέπει να φέρνουν 18 ετών..

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Και πάλι όμως δεν κατάλαβες τι σχολιάζω. Ότι οι περισσότεροι στις αντικαταστάσεις πάνε σε Citaro και όχι σε Lion's City για παράδειγμα ή κάτι άλλο.
Απάντηση
(03-10-2018, 06:18 PM)SR240 Έγραψε: Συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Και πάλι όμως δεν κατάλαβες τι σχολιάζω. Ότι οι περισσότεροι στις αντικαταστάσεις πάνε σε Citaro και όχι σε Lion's City για παράδειγμα ή κάτι άλλο.

Έχεις απόλυτα δίκιο. Υπάρχουν και άλλα οχήματα όπως αυτά που πήρε ο Βόλος..Ενδιαφέρον θα έχει να μάθουμε πέρα αυτών για το ΟΤΟΚΑR του Πύργου και το καινούριο setra της Καστοριάς...
Απάντηση
Γενικά υπάρχουν αρκετοί κατασκευαστές αστικών όπως πχ Volvo, VanHool, Setra, Irisbus, Scania των οποίων έχουμε δει ελάχιστα ή και καθόλου δείγματα στην Ελλάδα. Πχ ένα Agora υπήρχε στην Πάτρα (το #28) και αυτό έγινε Sprinter. Αντίθετα έχουν γεμίσει τα αστικά ΚΤΕΛ με Citaro και ΜΑΝ Α21.
Απάντηση
(03-10-2018, 07:10 PM)patrinos Έγραψε: Έχεις απόλυτα δίκιο. Υπάρχουν και άλλα οχήματα όπως αυτά που πήρε ο Βόλος..Ενδιαφέρον θα έχει να μάθουμε πέρα αυτών για το ΟΤΟΚΑR του Πύργου και το καινούριο setra της Καστοριάς...
Η Setra δυστυχώς μετά το S 215 SL δεν έβγαλε ένα αξιόλογο αστικό λεωφορείο. Το S 315 NF δεν το θεωρείς καθαρά αστικό. Με το S 415 NF επανήλθε στα αστικά το οποίο όμως είναι ένα Citaro με facelift. Τώρα για το Otocar δεν έχω άποψη. Εσύ που το είδες μπορείς να μας πεις μια γνώμη... Όπως επίσης και για τα Βολιώτικα. Αν και δεν φαίνονται άσχημα...
Απάντηση
(03-10-2018, 09:17 PM)SR240 Έγραψε: Τώρα για το Otocar δεν έχω άποψη. Εσύ που το είδες μπορείς να μας πεις μια γνώμη...

Όπως το είπες..Το είδα..Δεν έτυχε να μπω..Κάποια στιγμή ελπίζω να μπω ...
Απάντηση
Με την αντικατάσταση του Νο18 τι γίνεται?
Απάντηση
Κυκλοφόρησε και το νέο 18.Είναι σήμερα στην γραμμή Νο6 στο εξπρές.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)