Leoforeia.gr | Forum
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2013 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Οδικές Συγκοινωνίες (Ο.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+---- Θέμα: Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2013 (/showthread.php?tid=8054)



RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - marios.ilioupoli - 15-09-2013

(15-09-2013, 04:37 PM)ecoj Έγραψε: Δηλαδη η λειτυργεία του 250 εξαρτάται απόλυτα από τη Πανεπιστημιούπολη;

Μα την Πανεπιστημιούπολη εξυπηρετεί η γραμμή αυτή. Λες να βάλουν αύριο 4 οχήματα να κάνουν τη διαδρομή Πύλη Πανεπιστημιούπολης - Ευαγγελισμός - Πύλη Πανεπιστημιούπολης; Αφού δε μπορεί να εισέλθει καν στο χώρο του ΕΚΠΑ.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - ecoj - 15-09-2013

Οι οδηγοί που περισσεύουν πάνε σε άδεια ή πάνε σε άλλες γραμμές;


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - garvanitis - 15-09-2013

Οι οδηγοί που θα εκτελούσαν τη γραμμή δεν πάνε σε άδεια αλλά σε εφεδρεία. Αν υπάρξουν ανάγκες αλλού (που ΘΑ υπάρξουν) πηγαίνουν σε άλλες γραμμές του κυκλώματος...


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - marios.ilioupoli - 15-09-2013

Δεν είναι σίγουρο αν υπάρχει πραγματικό πλεόνασμα σε οδηγούς ή εικονικό, λόγω της αδυναμίας επάνδρωσης όλων των βαρδιών των γραμμών που δρομολογεί το αμαξοστάσιο του Ελληνικού.

Πιθανόν οι οδηγοί που προβλέπονταν για το 250 να είναι ως εφεδρεία για το διάστημα αδυναμίας λειτουργίας της γραμμής, όπως επισήμανε ο garvanitis, ή να καλύπτουν τα κενά που υπάρχουν.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Citaro - 16-09-2013

(15-09-2013, 06:55 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Δεν είναι σίγουρο αν υπάρχει πραγματικό πλεόνασμα σε οδηγούς ή εικονικό, λόγω της αδυναμίας επάνδρωσης όλων των βαρδιών των γραμμών που δρομολογεί το αμαξοστάσιο του Ελληνικού.

Πιθανόν οι οδηγοί που προβλέπονταν για το 250 να είναι ως εφεδρεία για το διάστημα αδυναμίας λειτουργίας της γραμμής, όπως επισήμανε ο garvanitis, ή να καλύπτουν τα κενά που υπάρχουν.

Την Πέμπτή 12/09 το απόγευμα, πάντως, το Ν1/145 έκοβε βόλτες στο 220. Δεν ξέρω αν ήταν όχημα του 250, αλλά σίγουρα δεν το είχαν αποσπάσει από το 235 (το οποίο - κλασικά - δούλευε το απόγευμα με 3 οχήματα και 25λεπτο, λόγω διαλειμμάτων).
Φαντάζομαι κι εγώ ότι οι οδηγοί του 250 μοιράζονται από το πρωϊ σε γραμμές που έχουν ανεπάνδρωτες βάρδιες (δηλ. σε όλες) και δεν περιμένουν κάπου ...στη γωνία να καλύψουν κενά.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - mercedes elbo - 16-09-2013

(16-09-2013, 10:27 AM)Citaro Έγραψε: Την Πέμπτή 12/09 το απόγευμα, πάντως, το Ν1/145 έκοβε βόλτες στο 220. Δεν ξέρω αν ήταν όχημα του 250, αλλά σίγουρα δεν το είχαν αποσπάσει από το 235 (το οποίο - κλασικά - δούλευε το απόγευμα με 3 οχήματα και 25λεπτο, λόγω διαλειμμάτων).
Φαντάζομαι κι εγώ ότι οι οδηγοί του 250 μοιράζονται από το πρωϊ σε γραμμές που έχουν ανεπάνδρωτες βάρδιες (δηλ. σε όλες) και δεν περιμένουν κάπου ...στη γωνία να καλύψουν κενά.

Πάντως είναι ξεφτίλα να βάζεις δρομολόγια που ξέρεις ότι δεν θα βγουν γιατί δεν φτάνουν οι οδηγοί. Καλύτερα να πεις ότι θα έχει αραιότερη συχνότητα με λιγότερα οχήματα αλλά να βγαίνουν σίγουρα τα προγραμματισμένα δρομολόγια.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - georgio - 16-09-2013

(16-09-2013, 10:27 AM)Citaro Έγραψε: Την Πέμπτή 12/09 το απόγευμα, πάντως, το Ν1/145 έκοβε βόλτες στο 220. Δεν ξέρω αν ήταν όχημα του 250, αλλά σίγουρα δεν το είχαν αποσπάσει από το 235 (το οποίο - κλασικά - δούλευε το απόγευμα με 3 οχήματα και 25λεπτο, λόγω διαλειμμάτων).
Φαντάζομαι κι εγώ ότι οι οδηγοί του 250 μοιράζονται από το πρωϊ σε γραμμές που έχουν ανεπάνδρωτες βάρδιες (δηλ. σε όλες) και δεν περιμένουν κάπου ...στη γωνία να καλύψουν κενά.
Πάντως σήμερα το Ε90 λειτουργούσε και πηγαινοερχόταν άδειο


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - marios.ilioupoli - 16-09-2013

(16-09-2013, 07:20 PM)georgio Έγραψε: Πάντως σήμερα το Ε90 λειτουργούσε και πηγαινοερχόταν άδειο

Σπατάλη! Εκτός από το Πάντειο (και γι' αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος), ούτε το ΕΚΠΑ και -νομίζω- ούτε το ΠΑΠΕΙ λειτουργούν.

Είχε νταλίκα Solaris 18 το πρώτο δρομολόγιο ή με Irisbus Diesel;


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - georgio - 16-09-2013

(16-09-2013, 07:30 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Σπατάλη! Εκτός από το Πάντειο (και γι' αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος), ούτε το ΕΚΠΑ και -νομίζω- ούτε το ΠΑΠΕΙ λειτουργούν.

Είχε νταλίκα Solaris 18 το πρώτο δρομολόγιο ή με Irisbus Diesel;

Το απογευματινο είδα με irisbus το πρωινο δεν ξερω. Και στο 250 στελνουν 1 λεωφορειο καθημερινα


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - marios.ilioupoli - 16-09-2013

(16-09-2013, 07:32 PM)georgio Έγραψε: Το απογευματινο είδα με irisbus το πρωινο δεν ξερω. Και στο 250 στελνουν 1 λεωφορειο καθημερινα

Και τα 250 και Ε90 μπαίνουν μέσα στην Πανεπιστημιούπολη ή αναστρέφουν στην Πύλη;