Leoforeia.gr | Forum
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2010 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Οδικές Συγκοινωνίες (Ο.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+---- Θέμα: Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2010 (/showthread.php?tid=8048)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Vasilis21 - 23-08-2010

διορθωση η αιχμη ειναι 20λεπτο


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - abc - 23-08-2010

(23-08-2010, 01:35 AM)lanciahf Έγραψε: Από Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν οι περικοπές γραμμών και βαρδιών θα ψάχνετε λεωφορείο με το κυάλι μάλλον.
Από 1500 λεωφορεία που βγαίνουν καθημερινά θα μειωθούν στα 1200!!!!
και θα κοπούν περίπου 600 βάρδιες.
Αποτέλεσμα??? Να ανοίξουν δραματικά οι συχνότητες δρομολογίων.
Το θερινό 1 μπαίνει από 1η Σεπτέμβρη και είναι μέχρι τις 15 του μήνα.
Έχεις ακούσει για συγκεκριμένες καταργήσεις/συγχονεύσεις γραμμών πέρα από τα γενικά που διαβάζουμε και στον τύπο;


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - kostas260 - 23-08-2010

Είναι λογικό επακόλουθο της κατάστασης που επικρατεί αυτήν την στιγμή με τις συγκοινωνίες. Και αυτά να μην γίνουν, εφ' όσον προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα, λογικά έστω και τα μισά απ' ότι ακούγονται θα γίνουν. Είναι πάρα πολύ μεγάλο το έλλειμα και τα χρέη που έχουν οι συγκοινωνίες και προσπαθούν απεγνωσμένα να βρουν λύση. Άρα θα υπάρχουν περικοπές παντού. Τον Σεπτέμβριο ούτως η άλλως τα πράγματα θα γίνουν πολύ χειρότερα σε όλους τους τομείς και το ξέρουμε. Δεν είναι παράλογο άρα και αυτό που λέει ο lancia.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - lanciahf - 24-08-2010

Παιδιά όπως πάντα την νύφη θα πληρώσει ο απλός κοσμάκης που θέλει το λεωφορείο να πάει στη δουλειά του. Θα πέσει τέτοιο ψαλίδι στις γραμμές που δεν το έχει φανταστεί κανείς μας.

Η εντολή που έχει πάρει ο διευθύνων της ΕΘΕΛ από την κυβέρνηση είναι: κόψε, κόψε, κόψε, κόψε.....

Ότι μπορείς κόψε!!!!!!

Σήμερα μάλιστα μίλησα με την τηλεματική στο 910, γιατί ένας παππούς επέμενε ότι δεν έγινε κάποιο δρομολόγιο και πήρα την τηλεματική για να το εξακριβώσω. Αφού λοιπόν η τηλεματική μου είπε ότι όλες οι βάρδιες του 910 σήμερα είναι οκ, μου είπε να πω του παππού ότι από 15 Σεπτέμβρη που θα γίνει το 910 ανα 60 λεπτά, θα στρώσει χαρακτήρα ο παππούςSmileSmileSmile

Σας λέω έχει να γίνει το έλα να δεις, ότι νεώτερο μαθαίνω από την επερχόμενη σφαγή των γραμμών θα σας κρατώ ενήμερουςWinkWinkWinkWinkWinkWinkWinkWinkWinkWinkWink


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - B10M-SB756 - 24-08-2010

(23-08-2010, 01:35 AM)lanciahf Έγραψε: Από Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν οι περικοπές γραμμών και βαρδιών θα ψάχνετε λεωφορείο με το κυάλι μάλλον.
Από 1500 λεωφορεία που βγαίνουν καθημερινά θα μειωθούν στα 1200!!!!
και θα κοπούν περίπου 600 βάρδιες.
Αποτέλεσμα???

Συναδελφε, αν κοψουν 600 βαρδιες τοτε παμε 1000% για καταργηση κατσαρης αφου δεν θα μπορουν με τιποτα να γινονται οι αλλαγες των βαρδιων και ειδικα τα απογευματα. Βεβαια τα πολλα τα γελια θα ειναι μετα τις 4 το απογευμα που θα περναει λεωφορειο καθε μιση ωρα στους κορμους!!! Καλα για τις αλλες τις απλες......Big GrinBig GrinBig Grin

(23-08-2010, 11:37 PM)kostas260 Έγραψε: Είναι πάρα πολύ μεγάλο το έλλειμα και τα χρέη που έχουν οι συγκοινωνίες και προσπαθούν απεγνωσμένα να βρουν λύση.

Καλα απο απογνωση αλλο τιποτα.... αφου να σκεφτεις τους λυπαμαι τοσο πολυ, που κοντευω να ξεχασω τα περιπου 4000ευρω που θα χασω σε ενα χρονο και τα βρισιδια του (δικαιολογημενα) αγανακτησμενου κοσμουBig Grin .....δυστηχως ειναι τυχεροι που κυβερνανε σημερα γιατι αν τα εκαναν αυτα πριν περιπου 17 χρονια δεν θα ηξεραν απο πια πορτα και τι ωρα να φυγουν, οπως εφυγε και ο Δρακουμέλ..... αυτα και χωρις πολιτικες αναλυσειςBig Grin (τι να αναλυσης αλλωστε αφου ειναι ολοι τους ενα σκουπιδι)

sorry για το off topic


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - abc - 24-08-2010

Εάν γραμμές όπως το 910 γίνουν ανά 60' και κορμοί μετά τις 4 ανά 30' ουσιαστικά σημαίνει ότι θα διώξουν τον κόσμο από το λεωφορείο.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - B10M-SB756 - 25-08-2010

(24-08-2010, 07:17 AM)abc Έγραψε: θα διώξουν τον κόσμο από το λεωφορείο.

1ον ο κοσμος που ειναι να παρει λεωφορειο θα παρει.
2ον με την αμολυβδη στο 1.45 τσουζει πολυ το αυτοκινητο, πιστεψε με.
3ον ακομα και αν εδιωχναν τον κοσμο, σκασιλα τους μεγαλη.Big Grin


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - abc - 25-08-2010

(25-08-2010, 01:59 AM)B10M-SB756 Έγραψε: 1ον ο κοσμος που ειναι να παρει λεωφορειο θα παρει.
2ον με την αμολυβδη στο 1.45 τσουζει πολυ το αυτοκινητο, πιστεψε με.
3ον ακομα και αν εδιωχναν τον κοσμο, σκασιλα τους μεγαλη.Big Grin

Συμφωνώ με το 2ο και το 3ο, αλλά για το πρώτο κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία, αλλά και αυτά που έχουν γραφτεί στο φόρουμ το παρελθόν επέτρεψε με να διαφωνήσω. Εάν χρειαζόμουν για να πάω στην εργασία μου ένα λεωφορείο με συχνότητα ανά 45 ή 60, τι θα έκανα; Θα ήμουν μόνιμα καθυστερημένος; θα πήγαινα μόνιμα 30 λεπτά νωρίτερα; Μάλλον θα έψαχνα για εναλλακτικές λύσεις (πχ ΙΧ συναδέλφου).


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Citaro - 25-08-2010

(25-08-2010, 07:41 AM)abc Έγραψε: Συμφωνώ με το 2ο και το 3ο, αλλά για το πρώτο κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία, αλλά και αυτά που έχουν γραφτεί στο φόρουμ το παρελθόν επέτρεψε με να διαφωνήσω. Εάν χρειαζόμουν για να πάω στην εργασία μου ένα λεωφορείο με συχνότητα ανά 45 ή 60, τι θα έκανα; Θα ήμουν μόνιμα καθυστερημένος; θα πήγαινα μόνιμα 30 λεπτά νωρίτερα; Μάλλον θα έψαχνα για εναλλακτικές λύσεις (πχ ΙΧ συναδέλφου).

Αδυνατώ να κατανοήσω από που θα κοπούν 600 βάρδιες . . . Ήδη το χειμερινό πρόγραμμα του 2009/2010 ήταν μειωμένο κατά 500 βάρδιες σε σχέση με 3 χρόνια πρίν. Και όλα αυτά χωρίς να έχει ανοίξει έστω και ένα χιλιόμετρο επέκτασης μετρό. Βάρδιες μπορουν να κοπούν μόνο εφ' όσον λειτουργήσει επιτέλους η γραμμή 2 στο πλήρες μήκος της (και γίνει γενική αναδιάρθρωση λεωφορείων στα νότια).

Αλλιώς, το καλό που τους θέλω είναι να κόψουν πρίν απ' όλα το 103 Angry γιατί φάνηκε ότι τελικά δεν είχαν τα @@ που χρειάζονται για τέτοιες κινήσεις AngryAngry.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - TMantzas - 25-08-2010

Ω! Αυτο ειναι παρτυ........ θα πηγαινω με το αμαξι στη σχολη μιας και τον ΗΣΑΠ δεν τον υπολογιζω οποτε θα μαζευω τις κοπελες! Ευγε!