Leoforeia.gr | Forum
Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Οδικές Συγκοινωνίες (Ο.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+---- Θέμα: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 (/showthread.php?tid=68)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - mercedes elbo - 31-12-2012

(29-12-2012, 05:09 PM)pvuccino Έγραψε: Ναι αλλά το 162 καλύπτει μόνο του όλη την Άνω Βούλα, δε γίνεται απλά να καταργηθεί! Η μόνη εναλλακτική είναι τα... πόδια και μάλιστα σε μια περιοχή με πολύ μεγάλες κλίσεις. Οι μεγαλύτεροι άνθρωποι τι θα κάνουν; Εκτός βέβαια κι αν επεκτείνουν το 154, αλλά μόνο με 12μετρο, γιατί η νταλίκα δε χωράει στα στενά. (Και ξέρουμε όλοι τι γίνεται όταν μπαίνει 12μετρο στο 154...)

Πάντως στην παλιά διαδρομή του 154 στη Βούλα που έφτανε μέχρι τη στάση Ιθάκης έμπαινε 18μετρο.


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - krikri13 - 31-12-2012

(31-12-2012, 02:04 PM)mercedes elbo Έγραψε: Πάντως στην παλιά διαδρομή του 154 στη Βούλα που έφτανε μέχρι τη στάση Ιθάκης έμπαινε 18μετρο.

Και τώρα μπαίνει από Πειραιώς και ξαναγυρνάει προς την Δερβενακίων. Το 162 βασικά έχει μια συχνότητα ανα 60' διότι δεν το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος. Οι περισσότεροι κάτοικοι εκεί έχουν αμάξια.


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - mercedes elbo - 31-12-2012

(31-12-2012, 02:12 PM)krikri13 Έγραψε: Και τώρα μπαίνει από Πειραιώς και ξαναγυρνάει προς την Δερβενακίων. Το 162 βασικά έχει μια συχνότητα ανα 60' διότι δεν το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος. Οι περισσότεροι κάτοικοι εκεί έχουν αμάξια.

Σαφώς αλλά με συχνότητα ανά 55'-60' του 162 και να σε παει στην παραλία και από 'κει να πάρεις Α2 για κέντρο είναι σκέτη ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου γι' αυτό και έχει τόσo μικρή επιβατική κίνηση κάτι που ισχύει και για τα υπόλοιπα τοπικα Γλυφαδας-Βούλας. Η μόνη λύση είναι ο ανασχεδιασμός των γραμμών με το άνοιγμα του Στ. Ελληνικού.


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - krikri13 - 31-12-2012

(31-12-2012, 02:29 PM)mercedes elbo Έγραψε: Σαφώς αλλά με συχνότητα ανά 55'-60' του 162 και να σε παει στην παραλία και από 'κει να πάρεις Α2 για κέντρο είναι σκέτη ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου γι' αυτό και έχει τόσo μικρή επιβατική κίνηση κάτι που ισχύει και για τα υπόλοιπα τοπικα Γλυφαδας-Βούλας. Η μόνη λύση είναι ο ανασχεδιασμός των γραμμών με το άνοιγμα του Στ. Ελληνικού.

Εκεί μάλλον θα βρεθούν όλες οι γραμμές της Γλυφάδας και της Βούλας μελλοντικά!!!


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - pvuccino - 31-12-2012

(31-12-2012, 02:04 PM)mercedes elbo Έγραψε: Πάντως στην παλιά διαδρομή του 154 στη Βούλα που έφτανε μέχρι τη στάση Ιθάκης έμπαινε 18μετρο.

Ακριβώς. Και γιατί το αλλάξανε τότε; Πιο πολύ εξυπηρετούσε πριν. Μάλλον δυσκολευόταν οι νταλίκες στην κυκλική πλατεία Ζακύνθου & Ιθάκης.


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - mercedes elbo - 02-01-2013

(31-12-2012, 11:23 PM)pvuccino Έγραψε: Ακριβώς. Και γιατί το αλλάξανε τότε; Πιο πολύ εξυπηρετούσε πριν. Μάλλον δυσκολευόταν οι νταλίκες στην κυκλική πλατεία Ζακύνθου & Ιθάκης.

Όχι δεν ήταν αυτός ο λόγος. Αυτός ήταν ο λόγος. http://www.ebdomi.com/arthra/stiles-sxolia/2216-tropopoiisi-diadromis-leoforiakis-grammis-154.html


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - pvuccino - 02-01-2013

Αμ έτσι πες μου... οι γνωστές βλακείες! Να μ' εξυπηρετεί η συγκοινωνία αλλά όχι μπροστά στο σπίτι μου! Ε ναι όμως από κάπου πρέπει να περάσει ξέρετε το ρημάδι, δεν έχει φτερά! Εμένα για χρόνια πέρναγε ο Ίκαρος, όχι απλά μπροστά απ' το σπίτι μου, αλλά στα 2 μέτρα κυριολεκτικά απ' το προσκεφάλι του κρεβατιού μου! Και Ίκαρος έτσι; Όχι GN! Που τρανταζότανε το σύμπαν και νόμιζες ότι γίνεται σεισμός! :-D Να μου πεις εγώ ήμουνα και βλαμένος και μ' άρεσε! :-Ρ Τέλος πάντων, αφού έχουν τόοοσο πια μεγάλο πρόβλημα, ασ' τους να πορεύονται με το 162. Που περνάει όταν... και όποτε...


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - ecoj - 02-01-2013

Αυτό ακριβώς και σε μένα. Ίκαροι πέρναγαν έξω από το σπίτι όταν ήμουν μικρός και χάλαγαν τον κόσμο άλλα δεν με πείραξε. Δεν με ενοχλούσε ποτέ όμως και ούτε άλλαξε κανείς κανένα δρομολόγιο για αυτό το λόγο. Για τα περί αρθρωτού και Midi τι να πω; Πρέπει να υπάρχει οργάνωση και τάξη στο που θα περνάει τι. Πολύς κόσμος χρειάζεται αρθρωτό. Άδειο το λεωφορείο τότε Midi. Βέβαια τα 18μετρα δεν χωράνε παντού οπότε άντε γεια.


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - pvuccino - 02-01-2013

Εντάξει μην τρελαθούμε, δεν έχει τόσο κόσμο το Πανόραμα για να θέλει αρθωτό. Midi κι αυτό με το ζόρι! Απλά το συγκεκριμένο αρθρωτό επειδή είναι σε μια γραμμή με μεγάλη κίνηση, έχει και πιο αξιοπρεπείς συχνότητες. Ενώ το midi που πάει και... Βούλα (κι όχι σε κάποιο σταθμό μετρό) περνάει όοοποτε το θυμηθεί!


RE: Να καταργηθεί η γραμμή 163"ΒΟΥΛΑ - ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ - ecoj - 03-01-2013

Βέβαια πάντα υπάρχουν και τα 12μετρα. Δηλαδή κάτι ενδιάμεσο. Από αρθρωτό δεν πηδάς σε Midi.