Leoforeia.gr | Forum
Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Οδικές Συγκοινωνίες (Ο.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+---- Θέμα: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 (/showthread.php?tid=68)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - mercedes elbo - 08-11-2013

1) Η διαδρομή του 101 στον Άλιμο σε καμία περίπτωση δεν έχει τον φόρτο της Κύπρου οπότε κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Η Αλίμου όντως δεν συνδέεται ολόκληρη με μία γραμμή προς μετρό. Γι΄αυτό καλύτερα το Β1 να μπαίνει από Κύπρου αντί για Γερουλάνου στην Αργυρούπολη με μια βόλτα απ' τον παράδρομο ώστε να εξυπηρετεί τον Στ. Αλίμου με ταυτόχρονη ενσωμάτωση του οχήματος του 142. Έτσι βγαίνει συχνότητα στην αιχμή ανά 20' που θεωρώ ότι είναι καλή για την Αλίμου. Το 101 είναι εντελώς αποτυχία στον Άλιμο και δεν νομίζω να μείνει για πολύ καιρό έτσι αφού και από φορείς του Αλίμου υπάρχουν παράπονα προς τον ΟΑΣΑ.

2) Το 101 είναι μια χαρά για την Γερουλάνου. Αμα μειωθεί η διαδρομή του μέσα στον Άλιμο μπορεί να πυκνώσει στο 20λεπτο που είναι αρκετό. Πλέον δεν έχει και ιδιαίτερη κίνηση η Γερουλάνου.

3) Διαφωνώ με την οποιαδήποτε τροποποιήση στο 140. Ακόμη και μετά την Κατεχάκη έχει χρησιμότητα για σύνδεση Νοτίων Προαστίων Βορείων Προαστίων μέσω της Κηφισίας. Εν ανάγκη ας φύγει το 036 από Κατεχάκη.

4) Επίσης διαφωνώ. Tongue Τα 206/237 δεν πρέπει να πειραχτούν με τίποτα. Είναι επιτυχημένες και από πλευράς επιβατικής κίνησης αλλά και από συχνοτήτων. Το 218 πρέπει να μείνει ως έχει γιατί εξυπηρετεί πλήθος περιοχών προς Πειραιά αλλά κάνει και διαδημοτική σύνδεση μεταξύ των περιοχών που διέρχεται. Το Α4 όντως πρέπει να φύγει απ' το κέντρο.


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - pvuccino - 08-11-2013

1) Το 140 δεν αφήνει απ' έξω Πολυτεχνειούπολη και Πανεπιστημιούπολη, αντιθέτως εξυπηρετεί την πρώτη μέσω Πύλης Κατεχάκη και τη δεύτερη μέσω Πύλης Καισαριανής. (αφού θα διέρχεται από Νεκροταφείο) Η μόνη πιθανή δυσκολία είναι στην Πολυτεχνειούπολη στο ρεύμα της ανόδου, που θα πρέπει οι φοιτητές να διασχίσουν την Κατεχάκη. (αν και υπάρχει φανάρι φυσικά)

2) Ως προς τη συχνότητα 101/102: Μην το βλέπετε ως συχνότητα του 101 πριν ανοίξουν οι σταθμοί του μετρό που ήταν ανα 50΄ αλλά ως συχνότητα σύνδεσης του Αλίμου με τον ομώνυμο σταθμό που είναι και πολύ πιο κοντά απ' ότι η Δάφνη. Ξέρετε πόσο θα ανακουφιστεί το 141;; Και για το 109 το ίδιο ισχύει.

3) Για το 210: Συμφωνώ για τη διαδημοτική σύνδεση, αλλά ο κόσμος απ' ό,τι φαίνεται όχι. Όσες φορές το έχω πάρει τον τελευταίο καιρό έχει από 0 έως 5 επιβάτες σ' αυτό το κομμάτι. Αυτό για τον ΟΑΣΑ πάει να πει κατάργηση, οπότε θα προτιμούσα να πάει Στ.Αργυρούπολης, μπας και τονωθεί λιγάκι.

4) Για τον κορμό Πειραιά-Παραλίας ανα 3λεπτο: Γιατί νομίζετε έχω λυσσάξει να καταργηθεί το 040;;; Big Grin

5) Όντως η Θεσσαλίας είναι μονόδρομος, αλλά μπορεί να διέλθει από τον ακριβώς παράλληλο. Αυτό που δεν έχω ελέγξει είναι το πλάτος του οδοστρώματος και τις στροφές. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα στο φανάρι της Παπαναστασίου για αριστερή στροφή από τον παράδρομο.

6) Για το 237: Εδώ κι εγώ έχω τις αμφιβολίες μου...


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - mercedes elbo - 08-11-2013

2/3) To 101 δεν έχει κίνηση γιατί κανένας δεν πρόκειται να το πάρει για να κάνει κύκλους. Ειδικά στο Γυρισμό από Καλαμάκι σε πάει Αλίμου και μετά από εκεί Ηλιούπολη! για να καταλήξει τελικά σε Αργυρούπολη/Ελληνικό. Γι' αυτό και δεν έχει καθόλου επιβατική κίνηση. Επίσης, το 141 πάει αρκετά γρήγορα Δάφνη επειδή δεν κάνει καθόλου παρακάμψεις. Χώρια που έχει πολύ καλή συχνότητα.

4) Ο κορμός Πειραιά-Παραλίας (Α1) δεν θέλει σε καμιά περίπτωση 3λεπτο. Με 15λεπτο και νταλίκες αρκεί. Ακόμα και με Ν1 που δρομολογείται δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Από την άλλη το 040 είναι γραμμή που θέλει υποχρεωτικά νταλίκες και συχνότητα κάτω του 10λεπτου. Πιστεύεις ότι μια τέτοια γραμμή χρήζει κατάργησης?


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - pvuccino - 08-11-2013

(08-11-2013, 04:06 PM)mercedes elbo Έγραψε: 2/3) To 101 δεν έχει κίνηση γιατί κανένας δεν πρόκειται να το πάρει για να κάνει κύκλους. Ειδικά στο Γυρισμό από Καλαμάκι σε πάει Αλίμου και μετά από εκεί Ηλιούπολη! για να καταλήξει τελικά σε Αργυρούπολη/Ελληνικό. Γι' αυτό και δεν έχει καθόλου επιβατική κίνηση. Επίσης, το 141 πάει αρκετά γρήγορα Δάφνη επειδή δεν κάνει καθόλου παρακάμψεις. Χώρια που έχει πολύ καλή συχνότητα.

4) Ο κορμός Πειραιά-Παραλίας (Α1) δεν θέλει σε καμιά περίπτωση 3λεπτο. Με 15λεπτο και νταλίκες αρκεί. Ακόμα και με Ν1 που δρομολογείται δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Από την άλλη το 040 είναι γραμμή που θέλει υποχρεωτικά νταλίκες και συχνότητα κάτω του 10λεπτου. Πιστεύεις ότι μια τέτοια γραμμή χρήζει κατάργησης?

Και ποιος μίλησε για το Α1; Το Α1 έτσι όπως είναι (κι έτσι όπως είναι το υπόλοιπο δίκτυο) σαφώς και είναι μια χαρά στο 15λεπτο. Άλλος ο κορμός που λέω εγώ, ύπο άλλες συνθήκες θα λειτουργεί και άλλες ανάγκες θα καλύπτει. (γι αυτό και είπα "ο κορμός Πειραιά-Παραλίας" και όχι "το Α1") Αλλά επειδή έχω μιλήσει σε άλλο τόπικ σχετικά και βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι, οι προτάσεις μου σχετικά με αναδιάταξη του δικτύου είναι μάλλον "συνολικές." Οπότε αν προτείνω κάτι πχ για το 101 εδώ, το κάνω ακολουθώντας το γενικό σκεπτικό μου, το οποίο όμως έχω αναλύσει διεξοδικά στο παρελθόν σε άλλο topic και δεν είναι της παρούσης να το πω εδώ. Αυτά που λέω εδώ είναι απλά κάποιες "σκόρπιες" ιδέες μου, τις οποίες όμως αν δε θέσω μέσα σ' ένα συνολικό πλαίσιο που συμπεριλαμβάνει ΟΟΟΛΟ το λεκανοπέδιο, είναι μάλλον άτοπο και άσκοπο, γιατί κάθε φορά θα πρέπει να σας υπενθυμίζω τι έχω πει αλλού κτλ. Εκτός αυτού οφείλουμε να λάβουμε και υπόψη μας τον αντικειμενικό παράγοντα που λέγεται "αριθμός οχημάτων και οδηγών." Γιατί αν πχ εγώ δεν ξέρω πόσα και τι οχήματα θα χρειαστώ για τα Βόρεια Προάστια, πως θα ξέρω τι θα μου περισσέψει για το Ελληνικό; Άρα για μένα η μόνη σοβαρή πρόταση είναι η ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ. Και η ΕΦΙΚΤΗ. Αλλά επειδή δεν είναι και η δουλειά μου τα λεωφορεία και ασχολούμαι μόνο περιστασιακά και για το κέφι μου, μέχρι να φτιάξω κάτι ολοκληρωμένο για όλη την Αθήνα, το πιο πιθανό είναι να χουν αλλάξει τα δεδομένα, να ξεμείνουμε από νταλίκες εντελώς, να χουν ανοίξει άλλοι σταθμοί του μετρό ή να χουμε τιναχτεί όλοι μαζί στον αέρα, ξέρεις τι λέω;; ΔΕ ΜΑΜΙΕΤΑΙ!!! Big Grin Big Grin Big Grin ΄Ετσι κι αλλιώς τόσα χρόνια το δίκτυο (όπως και όλα στην Ελλάδα δηλαδή) με αυτοσχεδιασμούς της τελευταίας στιγμής διαμορφώνεται! (και στη διαπίστωση αυτή με οδήγησε κυρίως η μελέτη που κάνω το τελευταίο έτος στην ιστορία των αστικών συγκοινωνιών) Τώρα θ' αλλάξει;; Άμα αλλάξει ο Έλληνας (που δεν πρόκειται) και θέλει ν' ακούσει εμπεριστατωμένες προτάσεις που τουλάχιστον (ανεξάρτητα αν θα συμφωνήσει κάποιος μαζί τους ή όχι) λειτουργούν κάτω από ένα συγκεκριμένο σκεπτικό και σχεδιασμό τα ξαναλέμε! Νομίζω όμως πως μέχρι τότε έχω καλύτερα πράγματα να κάνω...


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - ns_ - 09-11-2013

Pvuccino, μην το βάζεις κάτω με την πρώτη δυσκολία


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - marios.ilioupoli - 09-11-2013

(08-11-2013, 11:53 PM)pvuccino Έγραψε: Και ποιος μίλησε για το Α1; Το Α1 έτσι όπως είναι (κι έτσι όπως είναι το υπόλοιπο δίκτυο) σαφώς και είναι μια χαρά στο 15λεπτο. Άλλος ο κορμός που λέω εγώ, ύπο άλλες συνθήκες θα λειτουργεί και άλλες ανάγκες θα καλύπτει. (γι αυτό και είπα "ο κορμός Πειραιά-Παραλίας" και όχι "το Α1") Αλλά επειδή έχω μιλήσει σε άλλο τόπικ σχετικά και βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι, οι προτάσεις μου σχετικά με αναδιάταξη του δικτύου είναι μάλλον "συνολικές." Οπότε αν προτείνω κάτι πχ για το 101 εδώ, το κάνω ακολουθώντας το γενικό σκεπτικό μου, το οποίο όμως έχω αναλύσει διεξοδικά στο παρελθόν σε άλλο topic και δεν είναι της παρούσης να το πω εδώ. Αυτά που λέω εδώ είναι απλά κάποιες "σκόρπιες" ιδέες μου, τις οποίες όμως αν δε θέσω μέσα σ' ένα συνολικό πλαίσιο που συμπεριλαμβάνει ΟΟΟΛΟ το λεκανοπέδιο, είναι μάλλον άτοπο και άσκοπο, γιατί κάθε φορά θα πρέπει να σας υπενθυμίζω τι έχω πει αλλού κτλ. Εκτός αυτού οφείλουμε να λάβουμε και υπόψη μας τον αντικειμενικό παράγοντα που λέγεται "αριθμός οχημάτων και οδηγών." Γιατί αν πχ εγώ δεν ξέρω πόσα και τι οχήματα θα χρειαστώ για τα Βόρεια Προάστια, πως θα ξέρω τι θα μου περισσέψει για το Ελληνικό; Άρα για μένα η μόνη σοβαρή πρόταση είναι η ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ. Και η ΕΦΙΚΤΗ. Αλλά επειδή δεν είναι και η δουλειά μου τα λεωφορεία και ασχολούμαι μόνο περιστασιακά και για το κέφι μου, μέχρι να φτιάξω κάτι ολοκληρωμένο για όλη την Αθήνα, το πιο πιθανό είναι να χουν αλλάξει τα δεδομένα, να ξεμείνουμε από νταλίκες εντελώς, να χουν ανοίξει άλλοι σταθμοί του μετρό ή να χουμε τιναχτεί όλοι μαζί στον αέρα, ξέρεις τι λέω;; ΔΕ ΜΑΜΙΕΤΑΙ!!! Big Grin Big Grin Big Grin ΄Ετσι κι αλλιώς τόσα χρόνια το δίκτυο (όπως και όλα στην Ελλάδα δηλαδή) με αυτοσχεδιασμούς της τελευταίας στιγμής διαμορφώνεται! (και στη διαπίστωση αυτή με οδήγησε κυρίως η μελέτη που κάνω το τελευταίο έτος στην ιστορία των αστικών συγκοινωνιών) Τώρα θ' αλλάξει;; Άμα αλλάξει ο Έλληνας (που δεν πρόκειται) και θέλει ν' ακούσει εμπεριστατωμένες προτάσεις που τουλάχιστον (ανεξάρτητα αν θα συμφωνήσει κάποιος μαζί τους ή όχι) λειτουργούν κάτω από ένα συγκεκριμένο σκεπτικό και σχεδιασμό τα ξαναλέμε! Νομίζω όμως πως μέχρι τότε έχω καλύτερα πράγματα να κάνω...

(Γνώμη μου) η συμπεριφορά αυτή είναι εντελώς παιδιάστικη και "γκρεμίζει" την εικόνα ενός χρήσιμου μέλους αυτού του forum, που έχει ξεχωρίσει για τις πολλές και ουσιαστικές ιστορικές πληροφορίες που προσφέρει για το συγκοινωνιακό δίκτυο.

Επειδή καθημερινά εδώ μέσα γράφονται ένα σωρό δημοσιεύσεις και λογικό είναι να μη θυμάται ο καθένας τι μπορεί να έχει πει κάποιος άλλος σε προηγούμενες δημοσιεύσεις του και δεδομένου πως, λόγω των αρκετών δημοσιεύσεων-απαντήσεων, πολλές φορές είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις μία πρόταση που έχει κάνει κάποιος άλλος σε προηγούμενη δημοσίευσή του, θεωρώ ότι κάνεις ένα μεγάλο λάθος.

Και, είτε θα σου φανεί προσβλητικό είτε όχι, αν ήθελες θα μπορούσες να είχες επισυνάψει εσύ στο σχόλιό σου την πρόταση που είχες κάνει για να την ξαναθυμηθούμε (ή και να τη μάθουμε) εμείς οι υπόλοιποι.

Αν θα ήθελες να ακούσεις μια άλλη γνώμη, ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕ τη στάση σου. Γιατί υποτιμάς ότι έχεις προσφέρει εδώ μέσα. Που δεν είναι και λίγο.


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - mercedes elbo - 09-11-2013

(08-11-2013, 11:53 PM)pvuccino Έγραψε: Και ποιος μίλησε για το Α1; Το Α1 έτσι όπως είναι (κι έτσι όπως είναι το υπόλοιπο δίκτυο) σαφώς και είναι μια χαρά στο 15λεπτο. Άλλος ο κορμός που λέω εγώ, ύπο άλλες συνθήκες θα λειτουργεί και άλλες ανάγκες θα καλύπτει. (γι αυτό και είπα "ο κορμός Πειραιά-Παραλίας" και όχι "το Α1") Αλλά επειδή έχω μιλήσει σε άλλο τόπικ σχετικά και βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι, οι προτάσεις μου σχετικά με αναδιάταξη του δικτύου είναι μάλλον "συνολικές." Οπότε αν προτείνω κάτι πχ για το 101 εδώ, το κάνω ακολουθώντας το γενικό σκεπτικό μου, το οποίο όμως έχω αναλύσει διεξοδικά στο παρελθόν σε άλλο topic και δεν είναι της παρούσης να το πω εδώ. Αυτά που λέω εδώ είναι απλά κάποιες "σκόρπιες" ιδέες μου, τις οποίες όμως αν δε θέσω μέσα σ' ένα συνολικό πλαίσιο που συμπεριλαμβάνει ΟΟΟΛΟ το λεκανοπέδιο, είναι μάλλον άτοπο και άσκοπο, γιατί κάθε φορά θα πρέπει να σας υπενθυμίζω τι έχω πει αλλού κτλ. Εκτός αυτού οφείλουμε να λάβουμε και υπόψη μας τον αντικειμενικό παράγοντα που λέγεται "αριθμός οχημάτων και οδηγών." Γιατί αν πχ εγώ δεν ξέρω πόσα και τι οχήματα θα χρειαστώ για τα Βόρεια Προάστια, πως θα ξέρω τι θα μου περισσέψει για το Ελληνικό; Άρα για μένα η μόνη σοβαρή πρόταση είναι η ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ. Και η ΕΦΙΚΤΗ. Αλλά επειδή δεν είναι και η δουλειά μου τα λεωφορεία και ασχολούμαι μόνο περιστασιακά και για το κέφι μου, μέχρι να φτιάξω κάτι ολοκληρωμένο για όλη την Αθήνα, το πιο πιθανό είναι να χουν αλλάξει τα δεδομένα, να ξεμείνουμε από νταλίκες εντελώς, να χουν ανοίξει άλλοι σταθμοί του μετρό ή να χουμε τιναχτεί όλοι μαζί στον αέρα, ξέρεις τι λέω;; ΔΕ ΜΑΜΙΕΤΑΙ!!! Big Grin Big Grin Big Grin ΄Ετσι κι αλλιώς τόσα χρόνια το δίκτυο (όπως και όλα στην Ελλάδα δηλαδή) με αυτοσχεδιασμούς της τελευταίας στιγμής διαμορφώνεται! (και στη διαπίστωση αυτή με οδήγησε κυρίως η μελέτη που κάνω το τελευταίο έτος στην ιστορία των αστικών συγκοινωνιών) Τώρα θ' αλλάξει;; Άμα αλλάξει ο Έλληνας (που δεν πρόκειται) και θέλει ν' ακούσει εμπεριστατωμένες προτάσεις που τουλάχιστον (ανεξάρτητα αν θα συμφωνήσει κάποιος μαζί τους ή όχι) λειτουργούν κάτω από ένα συγκεκριμένο σκεπτικό και σχεδιασμό τα ξαναλέμε! Νομίζω όμως πως μέχρι τότε έχω καλύτερα πράγματα να κάνω...

Ταυτίζομαι στο κομμάτι που λες για τα δεδομένα ότι συνεχώς αλλάζουν οπότε μια συνολική πρόταση για όλο το Λεκανοπέδιο είναι σχεδόν αδύνατη. Το θέμα κατ' εμέ είναι αφενός να υπάρχει πραγματική εξυπηρέτηση αφετέρου να επιταγχάνεται οικονομία δηλαδή όσο το δυνατόν μικρότερες απαιτήσεις σε οχήματα/οδηγούς με γραμμές που είναι επιτυχημένες από πλευράς επιβατικής κίνησης. Το να συμφωνούμε όλοι με όλα το θεωρώ πρακτικά αδύνατο. Άλλωστε άμα συμφωνούσαμε σ' όλα θα καταντούσε βαρετό το θέμα από ένα σημείο και μετά. Εκεί που συμφωνώ είναι με τον Μάριο είναι στις πληροφορίες που έχεις προσφέρει στην σελίδα σε σχέση με την ιστορία των γραμμών κάτι που κυριολεκτικά αξίζει συγχαρητήρια.


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - ns_ - 09-11-2013

(08-11-2013, 04:06 PM)mercedes elbo Έγραψε: 2/3) To 101 δεν έχει κίνηση γιατί κανένας δεν πρόκειται να το πάρει για να κάνει κύκλους. Ειδικά στο Γυρισμό από Καλαμάκι σε πάει Αλίμου και μετά από εκεί Ηλιούπολη! για να καταλήξει τελικά σε Αργυρούπολη/Ελληνικό. Γι' αυτό και δεν έχει καθόλου επιβατική κίνηση.

Ο ίδιος λόγος για τον οποίον απέτυχε το "έκτρωμα" 202 του δημιουργήθηκε τον 2010 από την αστόχαστη συγκόλληση των νοτίων κομματιών του 024 (Αγ. Ανάργυροι - Κυνοσάργους) και του 057 (Λόφος Σκουζέ - Δάφνη). Αντίθετα ως "μακρές" γραμμές με προορισμό κεντρικό, τόσο το 101 (Πειραιάς - Άλιμος) όσο και το 228 (Ομόνοια - Δάφνη) είχαν χρησιμότητα. Για παράδειγμα και η γραμμή 035 Άνω Κυψέλη - Πετράλωνα - Ταυρος διατηρείται κανονικότατα στο κομμάτι της νοτίως της Ομονοίας, και μδη ε 15λεπτη συχνότητα, παρότι από την Ομόνοια και νότια ακολουθεί κατά πόδας τη γραμμή 1 του Μετρό και διέρχεται από ή προσεγγίζει όλες τις στάσεις του (Ομόνοια, Μοναστηράκι, Θησείο, Πετράλωνα, Ταύρο)


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - marios.ilioupoli - 09-11-2013

(09-11-2013, 02:39 AM)ns_ Έγραψε: Ο ίδιος λόγος για τον οποίον απέτυχε το "έκτρωμα" 202 του δημιουργήθηκε τον 2010 από την αστόχαστη συγκόλληση των νοτίων κομματιών του 024 (Αγ. Ανάργυροι - Κυνοσάργους) και του 057 (Λόφος Σκουζέ - Δάφνη). Αντίθετα ως "μακρές" γραμμές με προορισμό κεντρικό, τόσο το 101 (Πειραιάς - Άλιμος) όσο και το 228 (Ομόνοια - Δάφνη) είχαν χρησιμότητα. Για παράδειγμα και η γραμμή 035 Άνω Κυψέλη - Πετράλωνα - Ταυρος διατηρείται κανονικότατα στο κομμάτι της νοτίως της Ομονοίας, και μδη ε 15λεπτη συχνότητα, παρότι από την Ομόνοια και νότια ακολουθεί κατά πόδας τη γραμμή 1 του Μετρό και διέρχεται από ή προσεγγίζει όλες τις στάσεις του (Ομόνοια, Μοναστηράκι, Θησείο, Πετράλωνα, Ταύρο)

Η αποτυχία της 101 έχει να κάνει με το ότι εξυπηρετεί κάποιες περιοχές μόνο προς τη μία κατεύθυνση. Για παράδειγμα, κάποιος που θέλει από τη Θεομήτορος να κατέβει στην Καλαμακίου, θα πάρει το 101, αλλά δε θα μπορεί να επιστρέψει. Όπως και αυτό που μένει στην Κυθηρίων, μπορεί να πάρει το 101 για να πάει στη Δωδεκανήσου, αλλά για να γυρίσει με αυτό θα πρέπει πρώτα να κάνει τον κύκλο Ιωνίας - Θεομήτορος - Καλαμακίου - Ποσειδώνος - Αλίμου για να επιστρέψει.


RE: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 - ns_ - 09-11-2013

(09-11-2013, 02:46 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Η αποτυχία της 101 έχει να κάνει με το ότι εξυπηρετεί κάποιες περιοχές μόνο προς τη μία κατεύθυνση. Για παράδειγμα, κάποιος που θέλει από τη Θεομήτορος να κατέβει στην Καλαμακίου, θα πάρει το 101, αλλά δε θα μπορεί να επιστρέψει. Όπως και αυτό που μένει στην Κυθηρίων, μπορεί να πάρει το 101 για να πάει στη Δωδεκανήσου, αλλά για να γυρίσει με αυτό θα πρέπει πρώτα να κάνει τον κύκλο Ιωνίας - Θεομήτορος - Καλαμακίου - Ποσειδώνος - Αλίμου για να επιστρέψει.

Παρόμοιο πρόβλημα: Το 202 ξεκινούσε από Στ.
Δάφνης, και από Παπαναστασίου και Αλκίνοου έφτανε στο παλιό τέρμα των 057/228 (προέκταση που είχε γίνει στο 057 με τη δημιουργία ήδη του Μετρό και που από μόνη της ήταν ήδη προβληματική - καλύτερα θα ήταν το 057 απλώς να κάνει δεξιά στη Βουλιαγμένης, να βγαίνει κοντά στους Καλογηρους και από εκεί να βγαίνει Ηλιουπόλεως), μετά δεξιά Εθνάρχου Μακαρίου κλασσικά, Γραβιάς - Χίου - Ηλιουπόλεως, όπως το 057/228. Μετά όμως πάλι αριστερά Αγ. Ιωάννη και από εκεί "μεταμόρφωση " σε 024: δεξιά Θ. Βρεσθένης και αριστερά Καλλιρόης ως το Φιξ...

Φίδι! Για να φτάσεις από Στ. Δάφνης σε Στ. Συγγρού-Φιξ:

Προς δυσμάς: Παπαναστασίου
Προς ανατολάς: Εθνάρχου Μακαρίου
Προς δυσμάς: Αίνου-Ηλ. Ηλιού
Προς ανατολάς: Θ. Βρεσθένης
Προς δυσμάς: Καλλιρόης

Ζαλίστηκα ήδη!

Πώς να μην αποτύχει αυτή η γραμμή, ή ανάλογα η γραμμή 101 που περιγράφετε, αν για να πάει κάποιος από το σημείο Α στο σημείο Β πρέπει να κάνει π.χ. 240 μοίρες τόξο πάνω στην κυκλική διαδρομή επειδή ο προορισμός του είναι αντίθετα στη φορά της...

(08-11-2013, 01:45 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: .3) Κι όμως εγώ δε θα διαφωνήσω απολύτως. Καταρχάς, το ότι το 140 χαρακτηρίζεται ως "επιτυχημένη" γραμμή, δε σημαίνει πως δε χρήζει βελτιώσεων. Και θεωρώ πως σίγουρα μία κίνηση θα ήταν να σπάσει στην Κατεχάκη και το κομμάτι ΣΤ. ΚΑΤΕΧΑΚΗ - ΠΟΛΥΓΩΝΟ να πάει σε νέα τοπική, με διαφορετικές συχνότητες, αφού η επιβατική κίνηση στη συγκεκριμένη περιοχή δεν έχει καμία σχέση με το υπόλοιπο τμήμα.

Όταν δημιουργήθηκε η γραμμή Πολύγωνο - Γλυφάδα (140) στις αρχές της δεκαετίας του 1990, δεν υπήρχε ακόμα Μετρό, και συνεπώς ούτε σταθμός Κατεχάκη... Τώρα που υφίσταται, εκεί πρέπει να είναι το τέρμα του 140. Η πρόταση είναι ορθή.