Leoforeia.gr | Forum
ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 3 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Σταθερές Συγκοινωνίες (ΣΤΑ.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+---- Θέμα: ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 3 (/showthread.php?tid=36)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - marios.ilioupoli - 24-10-2013

Εκτός λειτουργίας το Σάββατο 26/10 και την Κυριακή 27/10 το τμήμα ΑΙΓΑΛΕΩ - ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ της γραμμής 3 και συνεπώς και οι σταθμοί "ΑΙΓΑΛΕΩ", "ΕΛΑΙΩΝΑΣ" και "ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ".

Η μεταβολή αυτή οφείλεται στις τεχνικές εργασίες που πρέπει να πραγματοποιηθούν στον επίσταθμό του σταθμού "ΑΙΓΑΛΕΩ", στο πλαίσιο της ένταξης στο λειτουργικό δίκτυο του τμήματος της επέκτασης του Μετρό προς Χαϊδάρι (Αγ. Μαρίνα).

Τις δύο αυτές ημέρες, τα δρομολόγια στη γραμμή 3 του Μετρό θα εκτελούνται μόνο στο τμήμα ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ - ΔΟΥΚ. ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ - ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ, και για το τμήμα ΑΙΓΑΛΕΩ - ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ θα ιδρυθεί η προσωρινή λεωφορειακή γραμμή Χ50.


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - i_lie_us - 24-10-2013

Άντε να ανοίξει και αυτός ο σταθμός τόσο καιρό.. Tongue
Να δούμε πόσα σαββατοκύριακα θα πάνε οι δοκιμές τώρα βέβαια..
Τα τρία τα έχουμε νομίζω, μακάρι να μην πάει από 4 και πάνω..

Ενδιαφέρον θα έχει το τι θα γίνεται στα λεωφορεία που θα τύχει παρασκευή ή σάββατο βράδυ να πηγαίνουν προς κεραμεικό.. Tongue


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - i_lie_us - 23-11-2013

Υπάρχει περίπτωση να είδα σήμερα (χθες βασικά για να είμαστε τυπικοί) συρμό με προμετωπίδα "ΕΛΑΙΩΝΑΣ" (ενώ στον πίνακα έγραφε κανονικά "ΑΙΓΑΛΕΩ") ή δεν είχα ξυπνήσει καλά μήπως;! :p


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - nikos1991 - 23-11-2013

(23-11-2013, 02:57 AM)i_lie_us Έγραψε: Υπάρχει περίπτωση να είδα σήμερα (χθες βασικά για να είμαστε τυπικοί) συρμό με προμετωπίδα "ΕΛΑΙΩΝΑΣ" (ενώ στον πίνακα έγραφε κανονικά "ΑΙΓΑΛΕΩ") ή δεν είχα ξυπνήσει καλά μήπως;! :p

Ενέσεις καφεΐνης ή σε εσένα ή στον οδηγό του συρμού Wink ROFL Ο Ελαιώνας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τερματικός σταθμός, γιατί το κοντινότερο ψαλίδι για αναστροφή είναι 2 σταθμούς πίσω, ανάμεσα σε Μοναστηράκι και Σύνταγμα.


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - marios.ilioupoli - 23-11-2013

(23-11-2013, 03:02 AM)nikos1991 Έγραψε: Ενέσεις καφεΐνης ή σε εσένα ή στον οδηγό του συρμού Wink ROFL Ο Ελαιώνας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τερματικός σταθμός, γιατί το κοντινότερο ψαλίδι για αναστροφή είναι 2 σταθμούς πίσω, ανάμεσα σε Μοναστηράκι και Σύνταγμα.

Ως τερματικός όχι. Αλλά μπορεί ένας αποσυρόμενος να αποβιβάσει στον Ελαιώνα και να παει αμαξοστάσιο.


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - i_lie_us - 23-11-2013

Παιδιά το ξέρω ότι είναι πάρα πολύ κουλό, αλλά είμαι αρκετά βέβαιος ότι έγραφε "ΕΛΑΙΩΝΑΣ".. Tongue
Σας είπα, ο πίνακας που είναι για την αναχώρηση έγραφε κανονικά "ΑΙΓΑΛΕΩ", αλλά νομίζω η προμετωπίδα έλεγε αυτό..
Υποθέτω από τη στιγμή που ο Ελαιώνας δεν έχει ψαλίδια και δεν ήτανε ποτέ τερματικός όμως, δεν είναι λίγο παράλογο να υπάρχει περασμένη προμετωπίδα με "ΕΛΑΙΩΝΑΣ"; (ή λέω βλακείες και στο μετρό δεν είναι όπως στα λεωφορεία..;! Tongue )
..
Σας παρακαλώ, πείτε μου αν είμαι καλά ή όχι..!


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - giegor - 23-11-2013

Kαι στη γραμμή 2 έχει τύχει συρμός να τερματίζει "Ελληνικό" και καταλάθος ο οδηγός να έχει βάλει προμετωπίδα "Αργυρούπολη"... Γενικά στις προμετωπίδες γίνονται συχνά άκυρα λάθη!


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - nikos1991 - 23-11-2013

(23-11-2013, 12:17 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Ως τερματικός όχι. Αλλά μπορεί ένας αποσυρόμενος να αποβιβάσει στον Ελαιώνα και να παει αμαξοστάσιο.

Μάριε επειδή ο σταθμός Ελαιώνας είναι στη μέση του πουθενά, όσους αποσυρόμενους έχω δει πάνε Αιγάλεω να αδειάσουν κόσμο κι επιστρέφουν στο Α/Σ Ελαιώνα. Άλλωστε υπάρχουν ψαλίδια για το Α/Σ και από τις 2 πλευρές.


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - marios.ilioupoli - 23-11-2013

(23-11-2013, 04:00 PM)giegor Έγραψε: Kαι στη γραμμή 2 έχει τύχει συρμός να τερματίζει "Ελληνικό" και καταλάθος ο οδηγός να έχει βάλει προμετωπίδα "Αργυρούπολη"... Γενικά στις προμετωπίδες γίνονται συχνά άκυρα λάθη!

Θυμάσαι πότε το είδες αυτό;


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - giegor - 24-11-2013

(23-11-2013, 11:29 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Θυμάσαι πότε το είδες αυτό;


Δε θυμάμαι ακριβώς. Πριν μία βδομάδα περίπου αργά το απόγευμα.