Leoforeia.gr | Forum
ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 3 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Σταθερές Συγκοινωνίες (ΣΤΑ.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+---- Θέμα: ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 3 (/showthread.php?tid=36)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: Αττικο Μετρο - Γραμμη 3 - marios.ilioupoli - 20-06-2013

Εδώ και 1,5 ώρα έχουν διακοπεί τα δρομολόγια μόνο του Μετρό στο τμήμα ΔΟΥΚ. ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ - ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ.

Από ΣΤΑΣΥ δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση, ούτε κάποια αναγγελία βλάβης από την ΤΡΑΙΝΟΣΕ. Μόνο στο δίκτυο του Μετρό γίνονται συνεχώς ανακοινώσεις και ενημερώνουν τους επιβάτες να μεταβούν ΔΟΥΚ. ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ για να πάρουν τον Προαστιακό (λειτουργεί κανονικά).


RE: [NewsNow] Πιάνει δουλειά ο μετροπόντικας στη γραμμή Χαϊδάρι – Πειραιάς - htsopelas - 30-07-2013

Άψογα... άντε να γίνεται και κανένα καλό Smile


RE: Αττικο Μετρο - Γραμμη 3 - marios.ilioupoli - 23-08-2013

Στις 21/9 ή στις 28/9 θα παραδοθεί στο επιβατικό κοινό ο σταθμός ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ της γραμμής 3 του Μετρό.

Η ΣΤΑΣΥ προκήρυξε σήμερα διαγωνισμό (http://www.stasy.gr/fileadmin/uploads/Diagonismoi/TD-115_13.pdf) για την αλλαγή της σήμανσης στους 16 σταθμούς του τμήματος ΑΙΓΑΛΕΩ - ΔΟΥΚ. ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ, ώστε να αντικατασταθεί η ένδειξη "Προς Αιγάλεω" με τη νέα "Προς Αγία Μαρίνα".

Οι εργασίες αποξήλωσης και αντικατάστασης θα πραγματοποιούνται κατά τη διάρκεια που οι σταθμοί παραμένουν κλειστοί (00:45/02:45 έως 05:15) και θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί έως την 20η Σεπτεμβρίου.


RE: Αττικο Μετρο - Γραμμη 3 - marios.ilioupoli - 30-08-2013

Δίμηνη παράταση αναμονής για τα ΔΠ, αφού έγινε λάθος σχεδιασμός στο σύστημα σηματοδότησης και δεν είχαν προβλέψει την επέκταση προς Πειραιά!

Η ανακοίνωση της ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ ΑΕ: http://www.ametro.gr/page/default.asp?la=1&id=38&pl=4953&ap=261&pk=291

Τώρα για το αν θα λογοδοτήσουν οι υπαίτιοι για τις "επί πλέον αναπροσαρμογές και προσθήκες στο σύστημα σηματοδότησης" που απαιτούνται και εξαιτίας των οποίων υπάρχουν επιπλέον διαφυγόντα έσοδα για τη ΣΤΑΣΥ, ας μην το συζητήσουμε.


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - i_lie_us - 21-09-2013

Αυτό που υποθέτω ξέρετε και εσείς και συμβαίνει καιρό στην τηλεματική στη γραμμή 3 είναι το δρομολόγιο που έρχεται στη δουκίσσης από αεροδρόμιο να εμφανίζεται το πολύ 2 λεπτά πριν έρθει (υποθέτω είναι λόγω της αλλαγής υπόγειο ή κάτι τέτοιο)..
Αυτό που εχω παρατηρήσει γύρω στις 3 φορές την τελευταία εβδομάδα όμως είναι να μην εμφανίζεται το δρομολόγιο του αεροδρομίου (πρώτη σειρά λέξη δηλαδή στον πίνακα) και από κάτω να εμφανίζεται χωρίς χρόνο αναχώρησης ένας συρμός με κατεύθυνση μοναστηράκι το έπνιξ φυσικά εξαφανίζεται όταν προσεγγίζει το σταθμό ο συσκέπ του αεροδρομίου..


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - nikos1991 - 21-09-2013

(21-09-2013, 05:27 AM)i_lie_us Έγραψε: Αυτό που υποθέτω ξέρετε και εσείς και συμβαίνει καιρό στην τηλεματική στη γραμμή 3 είναι το δρομολόγιο που έρχεται στη δουκίσσης από αεροδρόμιο να εμφανίζεται το πολύ 2 λεπτά πριν έρθει (υποθέτω είναι λόγω της αλλαγής υπόγειο ή κάτι τέτοιο)..

Όντως αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Ανταπόκριση με τον τελευταίο προαστιακό από Κιάτο κι ενώ θυμόμουν πως από τη στιγμή που φτάνει ο Προαστιακός (22:44) μετά από 9' περνάει το μετρό (22:53). Πρέπει να μου πήρε 4-5' να κατέβω μέχρι την αποβάθρα του μετρό και βλέπω το επόμενο τραίνο σε 17'!!! Προφανώς και ήρθε μετά από 3' αλλά η ένδειξη άναψε στο 1' πριν την άφιξη του συρμού.


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - i_lie_us - 21-09-2013

(21-09-2013, 04:58 PM)nikos1991 Έγραψε: Όντως αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Ανταπόκριση με τον τελευταίο προαστιακό από Κιάτο κι ενώ θυμόμουν πως από τη στιγμή που φτάνει ο Προαστιακός (22:44) μετά από 9' περνάει το μετρό (22:53). Πρέπει να μου πήρε 4-5' να κατέβω μέχρι την αποβάθρα του μετρό και βλέπω το επόμενο τραίνο σε 17'!!! Προφανώς και ήρθε μετά από 3' αλλά η ένδειξη άναψε στο 1' πριν την άφιξη του συρμού.
Γενικά είναι κάτι που μπερδεύει τους όχι τόσο συχνούς χρήστες του μέσου..
Θα ήταν χρήσιμο να γίνει κάποια αλλαγή σε αυτό γιατί έχει προκαλέσει πολλές δυσαρέσκειες, αλλά για να είναι τόσο καιρό έτσι μάλλον δεν θα γίνει κάτι. Tongue


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - nikos1991 - 21-09-2013

(21-09-2013, 05:10 PM)i_lie_us Έγραψε: Γενικά είναι κάτι που μπερδεύει τους όχι τόσο συχνούς χρήστες του μέσου..
Θα ήταν χρήσιμο να γίνει κάποια αλλαγή σε αυτό γιατί έχει προκαλέσει πολλές δυσαρέσκειες, αλλά για να είναι τόσο καιρό έτσι μάλλον δεν θα γίνει κάτι. Tongue

Αν δεν κάνω λάθος η τηλεματική υπολογίζει τους χρόνους με βάση τους μαγνήτες που είναι κάτω από τις σιδηροτροχιές. Επειδή δεν ξέρω κατα πόσο μπορούν να τοποθετηθούν μαγνήτες του μετρό στην υποδομή του ΟΣΕ (Δουκ. Πλακεντίας - Αεροδρόμιο) και αν θα μπερδεύονται με τον Προαστιακό που περνάει επίσης, θεωρώ πως μάλλον λύνεται δύσκολα αυτό το θέμα.


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - i_lie_us - 22-09-2013

Έτσι εξηγείται..
Απλά αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι το γιατί δεν μπορούνε ας πούμε με κάποιο τρόπο να υπάρχει απλά αντίστροφη μέτρηση ας πούμε μέχρι την ώρα που είναι προγραμματισμένη να περάσει ο συρμός του αεροδρομίου.. Πχ περνάει κ53 άρα στις κ51 να γράφει δύο λεπτά..
Βέβαια δεν θα είναι ακριβές πολλές φορές, αλλά δεν θα τρομάζεις όταν βλέπεις 14 λεπτά αναμονή τουλάχιστον :p


RE: ΣΤΑΣΥ - Γραμμή 3 - nikos1991 - 22-09-2013

(22-09-2013, 01:42 AM)i_lie_us Έγραψε: Έτσι εξηγείται..
Απλά αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι το γιατί δεν μπορούνε ας πούμε με κάποιο τρόπο να υπάρχει απλά αντίστροφη μέτρηση ας πούμε μέχρι την ώρα που είναι προγραμματισμένη να περάσει ο συρμός του αεροδρομίου.. Πχ περνάει κ53 άρα στις κ51 να γράφει δύο λεπτά..
Βέβαια δεν θα είναι ακριβές πολλές φορές, αλλά δεν θα τρομάζεις όταν βλέπεις 14 λεπτά αναμονή τουλάχιστον :p

Θα μπορούσε να γίνει αυτό που λές, δηλαδή αντίστροφη μέτρηση μέχρι την προγραμματισμενη ώρα άφιξης και να κολλάει στα 2' μέχρι να πατήσει το τραίνο τον μαγνήτη.