Leoforeia.gr | Forum
Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Θεσσαλονίκης (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Συζήτηση: Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (Ο.Α.Σ.Θ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=144)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία Ο.Α.Σ.Θ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+----- Θέμα: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές (/showthread.php?tid=194)



RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - garvanitis - 05-06-2013

Έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το αν θα καταλάβεις αλλά θα δοκιμάσω... Ρυθμίζει την ποσότητα του πετρελαίου το οποίο εισέρχεται στους θαλάμους καύσης μέσω των σχετικών ακροφυσίων...


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 18-06-2013

Εχω μια βασικη ερωτηση που μου δημιουργηθηκε βρισκομενος σε ενα 600αρι της γραμμης 32...Κατα την διαρκεια της εκκινησης του οχηματος με κλιματιστικο ανοιχτο η εκκινηση θα ειναι πιο αργη αντι με κλιματιστικο κλειστο;;;
Βασικα παρατηρησα οτι τα 600αρια στο 32 και ιδιως στο 32Α μια ανηφορα εκει στην θερισσου με κλιματισμο ανοιχτο και με κοσμο την ανεβαιναν παρα πολυ καλα...Θυμαμαι ομως περυσι πως δεν την ανεβαιναν με τοση μεγαλη ευκολια...και ετσι μου δημιουργηθηκε η απορια


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - garvanitis - 18-06-2013

Με διαφορά, Γιώργο. Η λειτουργία του κλιματιστικού επιβαρύνει κατά πολύ τον κινητήρα. Οι διαφορές στο βήμα στην ανηφόρα στη Θερίσσου μπορεί να οφείλονται σε πολλούς λόγους όμως. Κάποιο από αυτούς μπορεί να είναι το φορτίο, η κατάσταση του κινητήρα ή του κλιματιστικού, η φόρα του οχήματος, οι στροφές του κινητήρα και πολλά άλλα. Δοκίμασε να συγκρίνεις (αν σε βοηθά η μνήμη σου μιας και μεσολαβεί ένας χρόνος) τη συμπεριφορά του ίδιου λεωφορείου. Λόγω ηλικίας και διαφοράς στα χιλιόμετρα και στις αβαρίες δεν είναι πλέον όλα τα οχήματα ίδια σε συμπεριφορά.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 19-06-2013

Και η πολλή καλή συντήρηση παίζει σημαντικό ρόλο στο να ανεβαίνει καλύτερα το λεωφορείο στις ανηφόρες


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 19-06-2013

(18-06-2013, 11:18 PM)garvanitis Έγραψε: Με διαφορά, Γιώργο. Η λειτουργία του κλιματιστικού επιβαρύνει κατά πολύ τον κινητήρα. Οι διαφορές στο βήμα στην ανηφόρα στη Θερίσσου μπορεί να οφείλονται σε πολλούς λόγους όμως. Κάποιο από αυτούς μπορεί να είναι το φορτίο, η κατάσταση του κινητήρα ή του κλιματιστικού, η φόρα του οχήματος, οι στροφές του κινητήρα και πολλά άλλα. Δοκίμασε να συγκρίνεις (αν σε βοηθά η μνήμη σου μιας και μεσολαβεί ένας χρόνος) τη συμπεριφορά του ίδιου λεωφορείου. Λόγω ηλικίας και διαφοράς στα χιλιόμετρα και στις αβαρίες δεν είναι πλέον όλα τα οχήματα ίδια σε συμπεριφορά.
Λοιπον την ανηφορα την ανεβαινε με κλιματισμο πολυ καλα...σημερα το 613 αναγκαστηκε να κλεισει τον κλιματισμο πριν την ανηφορα...αλλα γιωργο παρατηρω οτι σε σχεση με τα b7l τα b10m ανεβαινουν καλυτερα...μπορω να πω πως καλυτερα και απο τα B9l...
Με τα λεωφορεια του 58 τι παιζει τωρα τελευταια;;;το 683 δουλευει συνεχεια στο 20...υποπτευομαι οτι μολις βγηκε απο συνεργειο και στρωνει...παντως σημερα το 684 την ανηφορα της πλαστηρα με προφητου ηλια στην πυλαια δεν την ανεβαινε με τιποτα....αφου σε καποια φαση λεω οτι το οχημα θα το παρει πισω η κατηφορα....ο κινητηρας 'μουγκριζε' καπνο μπολικο εβγαζε η εξατμιση....δηλαδη μεχρι 20 μπορει να επιασε...

(19-06-2013, 12:06 AM)GiannisB Έγραψε: Και η πολλή καλή συντήρηση παίζει σημαντικό ρόλο στο να ανεβαίνει καλύτερα το λεωφορείο στις ανηφόρες
παιζει ρολο και η συντηρηση,αλλα πιστευω οτι παιζει ρολο αν ειναι ζορισμενο και το οχημα..Για παραδειγμα πιστευω οτι ενα οχημα του 20 η του 39 θα ανεβει καλυτερα τις ανηφορες εκει στο πανοραμα..ετσι πιστευω.μπορει να κανω και λαθος


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 20-06-2013

(19-06-2013, 10:05 PM)george-oasth Έγραψε: Λοιπον την ανηφορα την ανεβαινε με κλιματισμο πολυ καλα...σημερα το 613 αναγκαστηκε να κλεισει τον κλιματισμο πριν την ανηφορα...αλλα γιωργο παρατηρω οτι σε σχεση με τα b7l τα b10m ανεβαινουν καλυτερα...μπορω να πω πως καλυτερα και απο τα B9l...
Με τα λεωφορεια του 58 τι παιζει τωρα τελευταια;;;το 683 δουλευει συνεχεια στο 20...υποπτευομαι οτι μολις βγηκε απο συνεργειο και στρωνει...παντως σημερα το 684 την ανηφορα της πλαστηρα με προφητου ηλια στην πυλαια δεν την ανεβαινε με τιποτα....αφου σε καποια φαση λεω οτι το οχημα θα το παρει πισω η κατηφορα....ο κινητηρας 'μουγκριζε' καπνο μπολικο εβγαζε η εξατμιση....δηλαδη μεχρι 20 μπορει να επιασε...

παιζει ρολο και η συντηρηση,αλλα πιστευω οτι παιζει ρολο αν ειναι ζορισμενο και το οχημα..Για παραδειγμα πιστευω οτι ενα οχημα του 20 η του 39 θα ανεβει καλυτερα τις ανηφορες εκει στο πανοραμα..ετσι πιστευω.μπορει να κανω και λαθος

Εννοείτε πως παίζει ρόλο και είναι ζορισμένο το όχημα, όχι μόνο στα οχήματά ισχύει αυτό, αλλά και στους ίδιους τους ανθρώπους. Και μένα έτσι μου φαίνεται, για τα 400αρια ότι ανεβαίνουν καλύτερα την ανηφόρα, αλλά κάποιος είχε πει εδώ μέσα ότι τα 600αρια έχουν καλύτερο βήμα. Του 20 τα οχήματα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχουν φάει ζόρι σε 57-58, αλλά μένουν πολύ συχνά του 20 για το 39 δεν ξέρω αλλά μάλλον θα είναι αυτό που λες.

Αλλά εμένα όλα αυτά τα χρόνια με κάνει εντύπωση, που δεν έχω δει ούτε μια φορά scania στα 57-58 αφού υποτίθεται ότι είναι τα δεύτερα δυνατά του οργανισμού μαζί με τα b9l, άντε παλιά υπήρχαν τα ο405 τα 800αρια αλλά τώρα; αφού είναι πιο δυνατά απο τα b7l


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - bill_thes - 22-06-2013

χθες το βράδυ βρισκόμουν για ποτό στον Κέδρινο Λόφο και παρατήρησα 11μετρο b7l να εκτελεί το δρομολόγιο του 24..δεν πρόσεξα τον αριθμό του λεωφορείου γιατι ήταν σκοτεινά, το κατάλαβα όμως επειδή απο την πρώτη ως την δεύτερη πόρτα μεσολαβούσε ενα παράθυρο (στα 12μετρα αν δεν κάνω λάθος έχει δυο)

δεν έχω ξαναδεί 11μετρο πέρα απο τη γραμμή 23 γι αυτό το αναφέρω..


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 22-06-2013

(22-06-2013, 01:44 PM)bill_thes Έγραψε: χθες το βράδυ βρισκόμουν για ποτό στον Κέδρινο Λόφο και παρατήρησα 11μετρο b7l να εκτελεί το δρομολόγιο του 24..δεν πρόσεξα τον αριθμό του λεωφορείου γιατι ήταν σκοτεινά, το κατάλαβα όμως επειδή απο την πρώτη ως την δεύτερη πόρτα μεσολαβούσε ενα παράθυρο (στα 12μετρα αν δεν κάνω λάθος έχει δυο)

δεν έχω ξαναδεί 11μετρο πέρα απο τη γραμμή 23 γι αυτό το αναφέρω..

1. Σωστός από τις δυο πρώτες πόρτες μεσολαβεί ένα παράθυρο στα 11μ

2. Μάλλον αυτό περίσσευε αυτό βάλανε ή αντικατάσταση βλάβης. Πέρα από το 23 έχει και το 40 11μ. Και σε πέριπτωση βλάβης αλλών γραμμών το 23 δίνει πολλές φορές και σε άλλες γραμμές πχ 19,54,56,64 για ένα δρομολόγιο


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 22-06-2013

200άρι Volvo έχω δει και στα 25, 35, 28, 18 και μάλιστα όχι για ένα μόνο δρομολόγιο, δούλευαν για αρκετές ωρες στις γραμμές αυτές. Στο 25 συγκεκριμένα είχα πετύχει ένα γύρω στις 2 το μεσημέρι, και στις 11 το βράδυ ξαναείδα το ίδιο.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 22-06-2013

Τα 11μετρα b7l μπαίνουν σε όλες τις γραμμές του αμαξοστασίου Σταυρούπολης είτε κανονικά είτε για λίγα δρομολόγια πχ σήμερα στο 56 το 252 μάλλον για όλην την μέρα. Απλά δεν τα πάνε από εδώ και από εκεί λόγω των περιορισμένων επιλογών του 23 που παίρνει ΜΟΝΟ 11μετρα