Leoforeia.gr | Forum
Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Θεσσαλονίκης (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Συζήτηση: Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (Ο.Α.Σ.Θ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=144)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία Ο.Α.Σ.Θ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+----- Θέμα: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές (/showthread.php?tid=194)



RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Giannis B10M - 21-04-2013

δηλαδη?σε τι κατασταση?


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - garvanitis - 24-04-2013

(21-04-2013, 01:20 PM)GiannisB Έγραψε: το ότι λέω δεν τα προσέχουν σε άλλες γραμμές τα οχήματα του 32 πχ 12,14 δεν σημαίνει το ότι τα πάω σε θέμα ρατσιστικό ωραία; έχω ανέβει στο 32 και το είχα ακούσει να λέει ο οδηγός σε έναν επιβάτη το ότι τα παραδίδουν σε καλή κατάσταση κατάσταση και μετά την επόμενη μέρα μετά τους αγώνες του ΠΑΟΚ τα παραλαμβάνουν σε άσχημη κατάσταση

Κάνεις πλάκα ασφαλώς, έτσι; Τώρα βέβαια που το καλοσκέφτομαι κάτι άλλο θα πρέπει να είπε ο οδηγός στον επιβάτη, το τι κατάλαβες εσύ τώρα είναι μια άλλη ιστορία...


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 25-04-2013

(25-04-2013, 04:05 PM)garvanitis Έγραψε: Πόσες αλλαγές οχημάτων έχει κάνει το 34; Γνωρίζεις τον λόγο που έφυγαν από εκεί τα 700αρια;

Ποιά χρονιά είχε το 34 700άρια; Θυμάσαι μήπως τους κωδικούς? Και γιατί αντικαταστάθηκαν από τα 819-830; Ευχαριστώ!


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 25-04-2013

(25-04-2013, 05:49 PM)damin26 Έγραψε: Ποιά χρονιά είχε το 34 700άρια; Θυμάσαι μήπως τους κωδικούς? Και γιατί αντικαταστάθηκαν από τα 819-830; Ευχαριστώ!
Αν δεν κανω λαθος ειχαν τα 738-750...Δεν θυμαμαι ακριβως...
Νομιζω οτι ηταν την χρονια 2005 με 2006.

Επισης δεν ξερω τον λογο αλλαγης με 800αρια...

Θα παρακαλουσα τον garvaniti να μας πει τον λογο αλλαγης...εγω δεν γνωριζω...


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - garvanitis - 25-04-2013

(25-04-2013, 06:57 PM)GiannisB Έγραψε: Αυτά τα άκουσα από άλλους δεν ανακατεύτηκα οκ. Η πλάκα πάντα φαίνεται καταλαβαίνω πότε είναι μια πλάκα και τα σοβαρά και ο εκάστοτε το καταλαβαίνει αυτό είτε είναι 1 είτε είναι 100ετών κάποιες πληροφόριες τις ρώτησα κάποιες τις άκουσα.

Όπως ας πούμε με το Setra και την πλάκα του dimitris84...

(25-04-2013, 05:49 PM)damin26 Έγραψε: Ποιά χρονιά είχε το 34 700άρια; Θυμάσαι μήπως τους κωδικούς? Και γιατί αντικαταστάθηκαν από τα 819-830; Ευχαριστώ!

(25-04-2013, 08:33 PM)george-oasth Έγραψε: Αν δεν κανω λαθος ειχαν τα 738-750...Δεν θυμαμαι ακριβως...
Νομιζω οτι ηταν την χρονια 2005 με 2006.

Επισης δεν ξερω τον λογο αλλαγης με 800αρια...

Θα παρακαλουσα τον garvaniti να μας πει τον λογο αλλαγης...εγω δεν γνωριζω...

Όπως αναφέρει και ο συνονόματος george-oasth κατά τη μετατροπή του 34 σε αρθρωτό (δεν τουλάχιστον μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο ανάμεσα στα Scania του πρώην 32 και τα 700αρια) χρησιμοποιήθηκαν κάποια λεωφορεία από την δεύτερη παραλαβή των B7LA (δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο είναι απόλυτα ακριβείς οι αριθμοί που αναφέρει όμως - μικροδιαφορές θα υπάρχουν πάντως). Η σειρά 723-756 είχε από κατασκευής ένα "προβληματάκι". Δεν "έκοβε τα γκάζια" στις στροφές με αποτέλεσμα τα συνεχή "διπλώματα" και ατυχήματα. Με την παραλαβή της σειράς 800 αντικατάσταθηκαν τα οχήματα αυτά με τα ανάλογα που προορίζονταν για το 27. Στην πορεία το πρόβλημα αποκαταστάθηκε βέβαια και πλέον τα 700αρια στρίβουν κανονικά.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 28-04-2013

(25-04-2013, 10:44 PM)garvanitis Έγραψε: Όπως ας πούμε με το Setra και την πλάκα του dimitris84...



Όπως αναφέρει και ο συνονόματος george-oasth κατά τη μετατροπή του 34 σε αρθρωτό (δεν τουλάχιστον μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο ανάμεσα στα Scania του πρώην 32 και τα 700αρια) χρησιμοποιήθηκαν κάποια λεωφορεία από την δεύτερη παραλαβή των B7LA (δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο είναι απόλυτα ακριβείς οι αριθμοί που αναφέρει όμως - μικροδιαφορές θα υπάρχουν πάντως). Η σειρά 723-756 είχε από κατασκευής ένα "προβληματάκι". Δεν "έκοβε τα γκάζια" στις στροφές με αποτέλεσμα τα συνεχή "διπλώματα" και ατυχήματα. Με την παραλαβή της σειράς 800 αντικατάσταθηκαν τα οχήματα αυτά με τα ανάλογα που προορίζονταν για το 27. Στην πορεία το πρόβλημα αποκαταστάθηκε βέβαια και πλέον τα 700αρια στρίβουν κανονικά.
Η σειρα 701-722 ειχε προβληματα;;;
Ομως αφου το προβλημα λυθηκε γιατι δεν γυρισαν τα 700αρια στο 34;;;τα χρεωσαν τοτε στο 27;


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 06-05-2013

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Σερφάροντας στο internet την προηγούμενη εβδομάδα έτυχε να βρω αυτή τη φωτωγραφία του 396: [Εικόνα: 11.JPG]

Ξέρει κανείς τον λόγο για τον οποίο έγινε έτσι το λεωφορείο? Επίσης πριν πόσο καιρό έγινε και ποιας γραμμής το δρομολόγιο εκτελούσε? Πριν κανα δυό μέρες το είδα στο 24, σαν να μην έγινε ποτέ το ατύχημα (όταν είδα την φωτογραφία πίστεψα ότι θα έγινε ανταλλακτικά για άλλα cityclass).


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 06-05-2013

Αυτό το ατύχημα έχει γίνει στο 54 νομίζω κάπου στο 2006 ή 2007 δεν είμαι σίγουρος κάπου σε εκείνες τις χρονιές. Ακόμα και από μέσα καλό είναι επειδή το συνεργείο της IVECO δουλεύει πιο πολύ σε σχέση με το συνεργείο από τα VOLVO κουκλί το κάνανε όχι σαν το 657 μόνο από έξω το κάνανε και τις θέσεις δεν τις έχουνε αλλάξει καθόλου


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 07-05-2013

(06-05-2013, 09:40 PM)GiannisB Έγραψε: Αυτό το ατύχημα έχει γίνει στο 54 νομίζω κάπου στο 2006 ή 2007 δεν είμαι σίγουρος κάπου σε εκείνες τις χρονιές. Ακόμα και από μέσα καλό είναι επειδή το συνεργείο της IVECO δουλεύει πιο πολύ σε σχέση με το συνεργείο από τα VOLVO κουκλί το κάνανε όχι σαν το 657 μόνο από έξω το κάνανε και τις θέσεις δεν τις έχουνε αλλάξει καθόλου

Ξέρει κανείς παραπάνω λεπτομέρειες? Γιατί απ' ότι φαίνεται στην φωτογραφία η ζημιά είναι εκτεταμένη σε όλο το μήκος του λεωφορείου, μέχρι και η πίσω πόρτα σπασμένο τζάμι έχει! Τι φάση, πήγε να κάνει προσέραση σε κανένα τρακτέρ και σύρθηκε όλη η αριστερή του πλευρά πάνω σε αυτό?? Tongue


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - garvanitis - 07-05-2013

(26-04-2013, 05:58 PM)damin26 Έγραψε: [Εικόνα: aVZgT.gif] [Εικόνα: 59pj4.gif]

Παιδιά σοβαρά τώρα, αυτή η προσωπική "μάχη" μεταξύ σας δεν βλέπω να βγάζει πουθενά. Άσε που είναι και κουραστικό προς τα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας, όχι μόνο αυτή, αλλά και κάθε άλλη εκτενής προσωπική διαμάχη μεταξυ μελών σε forum.
Προτείνω να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να επικεντρωθούμε σε θέματα σχετικά με τα λεωφορεία, τα οποία είναι και ο λόγος δημιουργίας αυτού του forum!

Συγνώμη φίλε damin26, αλλά δεν υπάρχει καμία "μάχη". Δεν θα μπορούσε εξάλλου κάποιες περιπτώσεις είναι ανίκητες. Σίγουρα off topic, οι προηγούμενες δημοσιεύσεις μου βέβαια.

(06-05-2013, 09:27 PM)damin26 Έγραψε: Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Σερφάροντας στο internet την προηγούμενη εβδομάδα έτυχε να βρω αυτή τη φωτωγραφία του 396: [Εικόνα: 11.JPG]

Ξέρει κανείς τον λόγο για τον οποίο έγινε έτσι το λεωφορείο? Επίσης πριν πόσο καιρό έγινε και ποιας γραμμής το δρομολόγιο εκτελούσε? Πριν κανα δυό μέρες το είδα στο 24, σαν να μην έγινε ποτέ το ατύχημα (όταν είδα την φωτογραφία πίστεψα ότι θα έγινε ανταλλακτικά για άλλα cityclass).

(06-05-2013, 09:40 PM)GiannisB Έγραψε: Αυτό το ατύχημα έχει γίνει στο 54 νομίζω κάπου στο 2006 ή 2007 δεν είμαι σίγουρος κάπου σε εκείνες τις χρονιές. Ακόμα και από μέσα καλό είναι επειδή το συνεργείο της IVECO δουλεύει πιο πολύ σε σχέση με το συνεργείο από τα VOLVO κουκλί το κάνανε όχι σαν το 657 μόνο από έξω το κάνανε και τις θέσεις δεν τις έχουνε αλλάξει καθόλου

(07-05-2013, 04:01 PM)damin26 Έγραψε: Ξέρει κανείς παραπάνω λεπτομέρειες? Γιατί απ' ότι φαίνεται στην φωτογραφία η ζημιά είναι εκτεταμένη σε όλο το μήκος του λεωφορείου, μέχρι και η πίσω πόρτα σπασμένο τζάμι έχει! Τι φάση, πήγε να κάνει προσέραση σε κανένα τρακτέρ και σύρθηκε όλη η αριστερή του πλευρά πάνω σε αυτό?? Tongue

Τρακάρισε με νταλίκα. Αν θυμάμαι καλά επιχείρησε προσπέραση την στιγμή που το φορτηγό έστριβε αριστερά. Θα ψάξω κάποιες παραπάνω πληροφορίες καθώς και για την ημερομηνία δεδομένου ότι από τη στιγμή που επανήλθε διέγραψα από το αρχείο μου το συμβάν και θεωρείται το όχημα ενεργό (απώλειες λόγω σοβαρής βλάβης ή τροχαίου σημειώνονται για να παρακολουθούνται, πχ. #640, #746).

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι σοβαρή ζημιά, δεν έχει καν στραβώσει κάτι στον σκελετό, αντικατάσταση πλευρικά πάνελ, βάψιμο, παράθυρα, πόρτες, έτοιμο.