Leoforeia.gr | Forum
Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Θεσσαλονίκης (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Συζήτηση: Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (Ο.Α.Σ.Θ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=144)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία Ο.Α.Σ.Θ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+----- Θέμα: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές (/showthread.php?tid=194)



RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 27-03-2013

Για του 9 τα οχηματα μην λετε τιποτα...Μπορει να κατηγορουμε τους τσιγγανους,αλλα αν μπειτε στα οχηματα του 9 δεν θα δειτε τιποτα περιεργο...Εχω μπει και εχω δει...πουθενα δεν ειναι γραμμενες οι θεσεις...
Στο 54 εντυπωση μου κανε που κανενας δεν ειδε τα υβριστικα συνθηματα για την αστυνομια και για την ελλαδα που εγραψαν μερικοι, στις θεσεις...Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν θα επρεπε να πανε στο 54 τα citelis...Επρεπε να ενταχθουν καπου πιο φυσιολογικα...π.χ στο 64 η στο 56...

(27-03-2013, 12:34 AM)damin26 Έγραψε: Σε όχημα του 83 (στο 514 νομίζω) από την μεριά του οδηγού εγραψαν κάτι με μαύρο σπρέι σε όλο το μήκος του λεωφορείου. Βέβαια το προσωπικό του ΟΑΣΘ έκανε προσπάθεια να το σβήσει, αλλά και πάλι φαίνεται ότι ήταν κάτι γραμμένο εκεί.
Δυστυχώς τον χουλιγκανισμό από μερικά άτομα δεν μπορούμε να τον αποφύγουμε με τίποτα, σε όποιες γραμμές κι αν μπούν τα καινούρια λεωφορεία.
Δεν μπορουμε να τον αποφυγουμε λογω νοοτροπιας...Ετσι μαθαν οι συγκεκριμενοι,και ετσι κανουν...Δεν στρεφομαι εναντιον με ρατσιστικο στοχο...Απλα δεν μου αρεσει η νοοτροπια και η ανατροφη του καθενα...Γιατι το να κανεις grafiti με σπρει σε ενα λεωφορειο,για μενα ειναι βλακεια...Γιατι τα ιδια ατομα θα το εκαναν αυτο στα αμαξια τους μεσα??

(26-03-2013, 12:55 AM)Giannis B10M Έγραψε: γενικα μιλαω,σε ολες τις γραμμες γινονται αυτα.
Και εγω γενικα μιλαω...
Δεν σε κατηγορω σε κατι,ουτε εχω σκοπο να μαλωσουμε...Απλα να ξερεις οτι συζηταμε και σου λεω αυτα που βλεπω...Φυσικα και εσυ βλεπεις πολυ περισσοτερα απο μενα γιατι δουλευεις...Μην το παιρνεις προσωπικα...Απλα το μονο προβλημα μου σε τετοια θεματα,ειναι η γραμμη 32 που εχει ακομα μπλε...


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 27-03-2013

Το 64 έχει ήδη καλά οχήματα και με καλό κλιματισμό το 56 όμως όχι έκει έπρεπε να μπουν τα citelis του 54.


Για τα γκράφιτι κάτι πρέπει να γίνει σίγα και να μην το κάνουν στα δικά τους αυτοκίνητα ή στα σπίτια τους. Ακόμη και σε στάσεις τα κάνουν αυτά στο εξωτερικό τέτοια πράγματα δεν γίνονται στην Ισπανία για παράδειγμα οι στάσεις καθαρές και τα λεωφορεια το ίδιο. Συνήθως αυτα είναι γραμένα στις γαλαρίες αλλά και μπροστά έχω δει

Επίσης γράφουνε και ομάδες πχ σε ένα του 10 πάνω από την δεύτερη τηλεματική λέει ΑΡΗΣ έλεος πια


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - O530lover - 28-03-2013

Μιλώντας πάντως για το 32, τελευταία είναι όλο και πιο συχνό φαινόμενο τα 12μετρα οχήματα στη γραμμή (τελευταίο κρούσμα που παρατήρησα το 402 την Τρίτη στην στάση Εκκλησία, κάθοδο, γύρω στις 19:30). Έχουν αρχίσει να παραδίδουν πνεύμα τα Β10Μ; Γιατί σε κάποιο είχα παρατηρήσει ότι η άδεια έχει ανανεωθεί μέχρι το 2015.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 28-03-2013

Τους τελευταίους μήνες και το 19 παίρνει αρκετά συχνά 12μετρα. Συνήθως 600άρια B7L, αλλά το έχω δει και με scania και με cityclass.
Επίσης την προηγούμενη εβδομάδα είδα στο 52 ένα κόκκινο scania, δεν μπόρεσα δυστυχώς να δω κωδικό γιατί το πέτυχα στην εθνική οδό στο αντίθετο ρεύμα.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 28-03-2013

ναι αυτό γίνεται τώρα τελευταία σε 19,32,52 να παίρνουν και μονά αυτό γίνεται και στο 7 αλλά και αντίθετα στο 69. Για το 69 είναι στα καλά τους; να βάζουν b9lA καλύτερα ας τα στέλναν αυτα τα διπλά που περίσσευαν στην Σταυρούπολη να τα βάζαν στο 32 και στον Φοίνικα κανένα b7l ή scania για να πάρει το 69


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Giannis B10M - 28-03-2013

(28-03-2013, 09:13 AM)GiannisB Έγραψε: ναι αυτό γίνεται τώρα τελευταία σε 19,32,52 να παίρνουν και μονά αυτό γίνεται και στο 7 αλλά και αντίθετα στο 69. Για το 69 είναι στα καλά τους; να βάζουν b9lA καλύτερα ας τα στέλναν αυτα τα διπλά που περίσσευαν στην Σταυρούπολη να τα βάζαν στο 32 και στον Φοίνικα κανένα b7l ή scania για να πάρει το 69

μην λες οτι να ναι,επειδη βαζει B9L στο 7 δεν παει να πει οτι περισσευει,καθε μερα γινεται αγωνας για να βγαλει λεωφορεια απο τις βλαβες και γι αυτο βλεπετε καμια φορα σε γραμμες τυπους οχηματων που δεν ευσταθουν.Εσυ το βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνια και μην κανετε σεναρια μονοι σας.Επιτελους παιδια,τα πραματα δεν ειναι ευκολα ετσι οπως σφιξαν ολα σκοπος ειναι να υπαρχει συγκοινωνια και οχι citaro η αλεκο.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 28-03-2013

(28-03-2013, 12:17 PM)Giannis B10M Έγραψε: μην λες οτι να ναι,επειδη βαζει B9L στο 7 δεν παει να πει οτι περισσευει,καθε μερα γινεται αγωνας για να βγαλει λεωφορεια απο τις βλαβες και γι αυτο βλεπετε καμια φορα σε γραμμες τυπους οχηματων που δεν ευσταθουν.Εσυ το βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνια και μην κανετε σεναρια μονοι σας.Επιτελους παιδια,τα πραματα δεν ειναι ευκολα ετσι οπως σφιξαν ολα σκοπος ειναι να υπαρχει συγκοινωνια και οχι citaro η αλεκο.

και για το 69 για πες μας γιατί το Σάββατο να παίρνει αρθρωτά μπορούσαν να κάνουν ανταλλαγή από Σταυρούπολη με κάποιο μονό ώστε να πάει το b9lA στο 32 που το έχει και ανάγκη.

Φυσικά δεν είναι εύκολα τα πράγματα αλλά η κατανομή των λεωφορείων σε γραμμές να γίνεται με δίκαιο τρόπο και όχι με άδικο όπου συνηθίζεται

Φιλικά πάντα


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Giannis B10M - 28-03-2013

(28-03-2013, 01:17 PM)GiannisB Έγραψε: και για το 69 για πες μας γιατί το Σάββατο να παίρνει αρθρωτά μπορούσαν να κάνουν ανταλλαγή από Σταυρούπολη με κάποιο μονό ώστε να πάει το b9lA στο 32 που το έχει και ανάγκη.

Φυσικά δεν είναι εύκολα τα πράγματα αλλά η κατανομή των λεωφορείων σε γραμμές να γίνεται με δίκαιο τρόπο και όχι με άδικο όπου συνηθίζεται

Φιλικά πάντα

δηλαδη θες να καψουν πηγαινε ελα τα λεωφορεια πετρελαια που ξερεις ποσο δυσκολευεται ο οασθ σε αυτο το θεμα και οχι μονο για να παρει το 32 για μια μερα καλο λεωφορειο.ε και τι εγινε που θα τα παρει για μια δυο μερες?δεν ειναι ετσι,αν πληρωνες εσυ τα πετρελαια και τα εξοδα θα το εκανες?για πες μας.φιλικα παντα


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 28-03-2013

(28-03-2013, 02:07 PM)Giannis B10M Έγραψε: δηλαδη θες να καψουν πηγαινε ελα τα λεωφορεια πετρελαια που ξερεις ποσο δυσκολευεται ο οασθ σε αυτο το θεμα και οχι μονο για να παρει το 32 για μια μερα καλο λεωφορειο.ε και τι εγινε που θα τα παρει για μια δυο μερες?δεν ειναι ετσι,αν πληρωνες εσυ τα πετρελαια και τα εξοδα θα το εκανες?για πες μας.φιλικα παντα



Ναι άλλα πως στέλνει η Σταυρούπολη στον Φοίνικα αυτά δεν είναι έξοδα; για πες μας δλδ οι γραμμές του Φοίνικα είναι έξυπνες ενώ της Σταυρούπολης δεν είναι; θα μου πεις πηγαίνουν προληπτικά ωραία δεν πρέπει να στείλει ανταλλαγή ο Φοίνικας; Φιλικά πάντα


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 28-03-2013

(28-03-2013, 02:18 PM)GiannisB Έγραψε: Ναι άλλα πως στέλνει η Σταυρούπολη στον Φοίνικα αυτά δεν είναι έξοδα; για πες μας δλδ οι γραμμές του Φοίνικα είναι έξυπνες ενώ της Σταυρούπολης δεν είναι; θα μου πεις πηγαίνουν προληπτικά ωραία δεν πρέπει να στείλει ανταλλαγή ο Φοίνικας; Φιλικά πάντα

Και βέβαια στέλνει οχήματα ο Φοίνικας στη Σταυρούπολη. Λίγες φορές έχεις δει το 31 με 700άρι B7LA του 6?? Ή ακόμα και με 800άρι B9LA του 5. Ακόμα και το 52 την προηγούμενη εβδομάδα είχε πάρει το 702 νομίζω. Γενικά, η δρομολόγιση λεωφορείων του Φοίνικα σε γραμμές της Σταυρούπολης είναι πολύ συχνό φαινόμενο, στανταράκι γίνεται 2 φορές την εβδομάδα (τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου όσο κυκλοφορώ στο κέντρο τους τελευταίους μήνες).