Leoforeia.gr | Forum
Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Θεσσαλονίκης (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Συζήτηση: Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (Ο.Α.Σ.Θ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=144)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία Ο.Α.Σ.Θ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+----- Θέμα: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές (/showthread.php?tid=194)



RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 31-07-2012

(12-07-2012, 09:35 AM)george-oasth Έγραψε: Λογικα θα επισκευαστουν...το 656 σιγουρα...για το 657 κραταω επιφυλαξεις...

το 657 δουλεύει από το Σάββατο που μας πέρασε κανονικά για την γραμμή 56 το επισκεύασαν.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ - GiannisB - 17-08-2012

(25-02-2012, 12:51 PM)K.S. Έγραψε: Θυμάται μήπως κανένας όταν είχαν έρθει τα B7R σε ποιες γραμμές είχαν πάει και ποια;

αν θυμάμαι καλά από τον Μάιο μέχρι τον Αυγούστο του 2003 δεν ήταν ενταγμένα κάπου μετά τον Σεπτέμβριο του 2003 εντάχθηκαν σε 51,54,56 και για του Φοίνικα τα όχηματα δεν θυμάμαι σε ποιες γραμμές ήταν.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 18-08-2012

Τα b7r οταν ηρθαν δουλευαν δοκιμαστικα σε ολες τις γραμμες...εγω θυμαμαι στο οτι δουλευαν στο 56,21,29,35,39...


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 18-08-2012

(18-08-2012, 02:39 PM)george-oasth Έγραψε: Τα b7r οταν ηρθαν δουλευαν δοκιμαστικα σε ολες τις γραμμες...εγω θυμαμαι στο οτι δουλευαν στο 56,21,29,35,39...

Στο 21 υπήρχε παλιά μια φώτο στο site με τα b7r οταν πρωτοήρθαν αλλά την κατέβασαν. Όλο το καλοκαίρι του 2003 δεν τα είχα δει κάπου σταθερά όλα μαζί μέσα στην πόλη μόνο ένα έστελναν δεν θυμάμαι πιο το είχα δει στο 37. Στο 56 το πρώτο είχε έρθει τον Μαίο του 2003 και όλο το καλοκαίρι εκείνης της χρόνιας δεν ξαναεμφανίστηκε.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - bill_thes - 20-08-2012

παιδιά γιατι η γραμμή 7 του Αη-Γιαννη έχει τοση μεγάλη ποικιλία σε μοντέλα..; εχω δει να κυκλοφορούν Β7L-B7R scania αλλα και αλεκους και B7LA..πρέπει να ειναι η μόνη γραμμή που κυκλοφορούν μονά και αρθρωτά ταυτόχρονα στα δρομολόγια της


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 20-08-2012

(20-08-2012, 12:57 PM)bill_thes Έγραψε: παιδιά γιατι η γραμμή 7 του Αη-Γιαννη έχει τοση μεγάλη ποικιλία σε μοντέλα..; εχω δει να κυκλοφορούν Β7L-B7R scania αλλα και αλεκους και B7LA..πρέπει να ειναι η μόνη γραμμή που κυκλοφορούν μονά και αρθρωτά ταυτόχρονα στα δρομολόγια της

Και στο 69 το ίδιο πράγμα γίνεται.Να φανταστείς παλιά στο 7 είχε μονά μόνο και το 69 διπλά μόνο τώρα κάνουνε το ανάμικτο δλδ και μόνα και διπλά


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 21-08-2012

(20-08-2012, 12:57 PM)bill_thes Έγραψε: παιδιά γιατι η γραμμή 7 του Αη-Γιαννη έχει τοση μεγάλη ποικιλία σε μοντέλα..; εχω δει να κυκλοφορούν Β7L-B7R scania αλλα και αλεκους και B7LA..πρέπει να ειναι η μόνη γραμμή που κυκλοφορούν μονά και αρθρωτά ταυτόχρονα στα δρομολόγια της
Το 7 παιρνει και αρθρωτα αλλα και μονα...Πιο πολυ παιρνει μονα οχηματα...Τα αρθρωτα που παιρνει συνηθως δεν φτανουν λογω των υπολοιπων γραμμων που εχουν αρθρωτα(5,6,3,2,10)...Για παραδειγμα αν η γραμμη 5 τυγχει και εχει εκτος λειτουργιας 4 οχηματα της,τοτε αυτα που θα βαλουν για αντικατασταση θα ειναι αλλα αρθρωτα..συνηθως τα αρθρωτα που παιρνουν και βαζουν ειναι απο την γραμμη 7...ετσι το 7 εφοδιαζεται με μονα οχηματα...η γραμμη 7 κι'ολας δεν εχει το επιβατικο κοινο που εχει η γραμμη 5 η 6 και για αυτο τον λογο βαζουν μονα...δεν μπορουν να βαλουν μονα οχηματα στο 5 η στο 6 η στο 10...


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - K.S. - 31-08-2012

Το 68 ποια λεωφορεία θα πάρει;


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 31-08-2012

(31-08-2012, 12:59 PM)K.S. Έγραψε: Το 68 ποια λεωφορεία θα πάρει;

Από την στιγμή που η ανακοίνωση του ΟΑΣΘ αναφέρει ότι κατά τη διάρκεια της διαδρομής θα προβάλλεται βίντεο σε οθόνες, εικάζω ότι θα πάρει κάποια λεωφορεία που ήδη έχουν εγκατεστημένες τέτοιες οθόνες, δηλαδή κάποια 200άρια Citelis. Θεωρώ απίθανο να πάρει 700άρι Citaro, ή το 799 που δουλεύει για τη γραμμή 50. Δεν ξέρω αν έχουν εγκατασταθεί τετοιες οθόνες και σε άλλα οχήματα...

Επαναλαμβάνω, αυτό είναι απλή εικασία από μέρους μου, δεν έχω καμία πληροφορία επί του θέματος (το λέω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων). Πάντα φιλικά προς τα υπόλοιπα μέλη του forum. Cool


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Giannis B10M - 31-08-2012

(31-08-2012, 03:27 PM)damin26 Έγραψε: Από την στιγμή που η ανακοίνωση του ΟΑΣΘ αναφέρει ότι κατά τη διάρκεια της διαδρομής θα προβάλλεται βίντεο σε οθόνες, εικάζω ότι θα πάρει κάποια λεωφορεία που ήδη έχουν εγκατεστημένες τέτοιες οθόνες, δηλαδή κάποια 200άρια Citelis. Θεωρώ απίθανο να πάρει 700άρι Citaro, ή το 799 που δουλεύει για τη γραμμή 50. Δεν ξέρω αν έχουν εγκατασταθεί τετοιες οθόνες και σε άλλα οχήματα...

Επαναλαμβάνω, αυτό είναι απλή εικασία από μέρους μου, δεν έχω καμία πληροφορία επί του θέματος (το λέω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων). Πάντα φιλικά προς τα υπόλοιπα μέλη του forum. Cool

θα ρωτησω και αν μαθω θα ενημερωσω.