Leoforeia.gr | Forum
Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Θεσσαλονίκης (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Συζήτηση: Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (Ο.Α.Σ.Θ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=144)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία Ο.Α.Σ.Θ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+----- Θέμα: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές (/showthread.php?tid=194)



RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 26-06-2014

(26-06-2014, 03:06 PM)K.S. Έγραψε: Όσον αφορά το 69 το πρωί είχα δει το 601.
Το 27 έχει επιπλέον τα 672 και 473.
Το 423 στο 28.
Το 361 στο 86 είναι από το πρωί.
Επίσης στο 32 είναι το 398 και στο 34 τα 460, 488, 476 και άλλα.
Το 828 είναι στο 34.
Τώρα πως εσύ τα είδες σε άλλες γραμμές απορίας άξιο...
Ναι μονο που τα λεωφορεια αυτα ηταν χθες,στις γραμμες αυτες..και αν δεις το μηνυμα γραφτηκε χθες απο τον Giannisb και οχι σημερα...

(26-06-2014, 03:06 PM)K.S. Έγραψε: Όσον αφορά το 69 το πρωί είχα δει το 601.
Το 27 έχει επιπλέον τα 672 και 473.
Το 423 στο 28.
Το 361 στο 86 είναι από το πρωί.
Επίσης στο 32 είναι το 398 και στο 34 τα 460, 488, 476 και άλλα.
Το 828 είναι στο 34.
Τώρα πως εσύ τα είδες σε άλλες γραμμές απορίας άξιο...
Ναι μονο που τα λεωφορεια αυτα ηταν χθες,στις γραμμες αυτες..και αν δεις το μηνυμα γραφτηκε χθες απο τον Giannisb και οχι σημερα...

(26-06-2014, 10:19 AM)Giannis B10M Έγραψε: στα 900αρια τα citaro δεν υπαρχουν κουρτινακια
Γιαννη την περιπτωση μου την πει φιλος μου ο οποιος ειναι οδηγος...Μου ειπε τα πλαστικα που συγκρατουν τα κουρτινακια..δεν ξερω αν εννοουσε αυτα που κατεβαινουν που κρυβουν τον ηλιο..δεν θυμαμαι πως τα λενε

(26-06-2014, 10:45 AM)garvanitis Έγραψε: Ασ' το ρε συ Γιάννη, εδώ του λες ότι αύριο μεθαύριο ενδέχεται να μην κυκλοφορεί απολύτως τίποτα και αυτός ψάχνει να δει πού και σε ποιες γραμμές πηγαίνει το κάθε λεωφορείο... Είναι ορισμένοι άνθρωποι που δεν πρόκειται ποτέ να απαλλαγούν από τα διάφορα συμπλέγματα κατωτερότητας... Ο καθένας τον χαβά του...

Εντυπωσιακο επιχειρημα....
Αλλα ξερω..οποιος λεει τα κακα του οργανισμου,ειναι κατωτερος..


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 26-06-2014

(26-06-2014, 02:02 PM)GiannisB Έγραψε: Έτσι το λέμε σύμπλεγμα κατωτερότητας, σύμφωνα με την θεωρίες ορισμένων ανθρώπων να αποκαλεί μια μερίδα πελατών του ΟΑΣΘ επειδή δεν είναι ικανοποιημένοι με τις υπηρεσίες που τους παρέχονται. Καλώς ή κακώς ο ΟΑΣΘ έχει και τα αρνητικά στοιχειά, τα οποία πρέπει να αναφέρονται ώστε, να υπάρχει μια ισορροπία με τα λεωφορεία και όχι να ευνοούνται ξανά και ξανά οι ίδιες γραμμές με αποτέλεσμα ξανά και ξανά να αδικούνται οι ίδιες γραμμές. Εώς πότε θα γίνεται αυτό το πράγμα,εως πότε θα υποφέρουν ξανά και ξανά οι ίδιοι πελάτες του ΟΑΣΘ όχι μόνο στα καινούργια παλαιά λεωφορεία αλλά και σε άλλους τομείς;

1.Διαθεσιμότητα λεωφορείων πχ υπάρχει citelis διαθέσιμο στο αμαξοστάσιο και βγαίνει σε βλάβη b7l των γραμμών 56,57,58 και από cityclass του 64. Προτίμηση του ΟΑΣΘ προτιμάν να μην στείλουν καθόλου λεωφορείο σε αντικατάσταση βλάβης, των γραμμών που ανέφερα γιατί για να μην τα ζορίσουν στις ανηφόρες. Μόνο κομμένα citelis για 56 και 64. Και αυτό όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο καλά-καλά για το 23. Εδώ βλέπουμε τον ρατσισμό του ΟΑΣΘ απέναντι στους κατοίκους του Ωραιοκάστρου,Ρετζίκι,Ασβεστοχώρι,Πανοράματος και Φιλύρου. Παρόμοια περίπτωση με κομμένα citelis στο 56,64 γίνεται και στο 72 με citaro

Πως μπορούμε να καταλάβουμε τον ΟΑΣΘ όταν αυτός δεν καταλαβαίνει τους πελάτες του, στο τι θέλουν; Όταν πάει και αγοράζει λεωφορεία της κακιάς ώρας τα περισσότερα. Σε αυτό το σημείο συμφωνώ με τον ronald όπου πρέπει να αλλάξουν οι όροι στους διαγωνισμούς, πρέπει να ανεβούν τα στάνταρ

2.Πάμε τώρα στην αδικία του 32 και του 72

2.1. Το 32 από το 1998 αν δεν κάνω λάθω πήρε αλέκους 900αριδες,ύστερα 600αριδες αλέκους το 2007. Πως πήρε τους αλέκους του 600αριδες; είναι απλό, το 5 πριν τα b9LA είχε b7LA από το 2005 εώς το 2007, πήρε Μάιο του 2007 b9LA, τα b7LA του 5 στο 52 και οι αλέκοι του 52 στο 32. Με ποιο δικαίωμα βάζεις σε μια γραμμή καινούργια λεωφορεία την στιγμή που έχει ήδη καινούργια λεωφορεία;

2.2 Το 72 πριν από το 2007 είχε 900αριδες αλέκους. Από το 2007-2010 είχε τους 100αριδες αλέκους που είχε το 10 και από το 2010-2012 τους αλέκους του 12 και από το 2012 εώς και σήμερα τους αλέκους του 8.Το 10 έπρεπε λίγο πιο μετά από το 14 να πάρει καινούργια λεωφορεία,συνεπώς η κατανομή θα έπρεπε να είχαν πάει τα b9LA το 2007 σε 32,72,14. Δεν έγινε.

Αφού κακώς που έγιναν τα παραπάνω θα μου πείτε ότι έγινε-έγινε και θα συμφωνήσω, τουλάχιστον τα 900αρια citaro που ήρθαν εντάξει στο 8 καλά κάναν και τα βάλανε, είχε αδικηθεί και αυτό αλλά αποκαταστάθηκε.Ναι αλλά τα 942-945 γιατί να μπουν στο 2 που έχει ήδη citaro και όχι στο 32 και 72 να τα μοιράσουν, σαν μια προσωρινή λύση εώς το 2016,μέχρι να έρθουν οι αντικαταστάτες των αλέκων; Γιατί να μην βαφτούν και να αναβαθμιστούν οι αλέκοι του 32 και 72 και να βαφτούν τα scania του Φοίνικα;

Το 2016 θα αγωνιστώ, με κάθε δυνατή προσπάθεια να μπουν τα καινούργια 18μ σε 32,72, το μόνο σίγουρο είναι θα μείνουν και καινούργια αρθρωτά από αυτά που θα έρθουν και αν έρθουν το 2016, εφεδρικά τα οποία σίγουρα έτσι δεν θα τα αφήσουν, θα τα βάλλουν στο 78. Αυτό δεν πειράζει, φτάνει να αποκατασταθεί η αδικία. Και για τα 12μ. το ίδιο θα κάνω, να μπουν εκεί που πρέπει 26,56,57,58,64.

Α και ξέχασα κάτι ακόμα,αν κινδυνεύει ο ΟΑΣΘ λόγω πετρελαίου να μην κυκλοφορεί λεωφορεία, τότε η ευθύνη δεν πάει στους πολίτες επειδή ζητάνε και καλά κάνουν, ένα καλύτερο επίπεδο υπηρεσιών αλλά στον ΟΑΣΘ που δεν το προσφέρει. Αν οι μισθοί των πολιτών ήταν όπως πριν την κρίση της χώρας, δεν θα έλεγα ότι ήταν ακριβό το εισιτήριο.Ναι αλλά όταν οι μισθοί των πολιτών πέφτουν το θεωρώ ακριβό και δίκαια μάλιστα

1. Τα έχεις μπλέξει τελείως μου φαίνεται. Πραγματικά είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ να καταλάβει κανείς τι γράφεις, αν δεν το έχεις το άθλημα καλύτερα μην γράφεις καθόλου, ή τουλάχιστον προσπάθησε να βγάζουν κάποιο νόημα τα λεγόμενά σου.
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ο οργανισμός ΠΡΟΤΙΜΑ να ΜΗΝ στείλει λεωφορείο αντικαταστάτη σε περίπτωση βλάβης? Από τη στιγμή που ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ στον οργανισμό δεν μπορείς να ξέρεις το αν ο οργανισμός θέλει ή δεν θέλει να στείλει συμπληρωματικό λεωφορείο. Για το αν έχει συμβεί αυτό καμιά φορά ή όχι, σίγουρα θα υπήρχε κάποιος αποτρεπτικός παράγοντας (είτε μη ύπαρξη διαθέσιμου οχήματος, είτε η βλάβη έγινε κοντά σε αλλαγή βάρδιας και αποφασίστηκε να μην μπαχαλευτεί το πρόγραμμα για ένα δρομολόγιο).
Κομμένα citelis για 56 και 64: ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ??
Επίσης, που στο καλό κολλάει το 23 από τη στιγμή που η γραμμή αυτή δουλεύει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με 200άρια Volvo λόγω μεγέθους??
Αυτό που λες περί ρατσισμού του οργανισμού απέναντι σε Ωραιόκαστρο, Ρετζίκι και δεν ξέρω κι εγώ που αλλού, είναι τελείως αβάσιμο.

Τι θέλουν οι επιβάτες του οργανισμού? Να πραγματοποιούν τα λεωφορεία τα προγραμματισμένα δρομολόγιά τους. Συμφωνώ ότι δεν τηρούνται πάντα τα χρονοδιαγράμματα, αλλά την περίοδο αυτή της κρίσης ο οργανισμός κάνει το καλύτερο που μπορεί με τους λιγοστούς πόρους που του απέμειναν. Αυτά έχει, αυτά προσφέρει. Το πόσο καινούρια είναι τα λεωφορεία, απασχολεί ελάχιστο κόσμο. Και το πρόβλημα σε κάποια λεωφορεία με τον κλιματισμό που αναφέρθηκε σε προηγούμενα post, οφείλεται στην συντήρηση, που δυστυχώς δεν υπάρχει ρευστό για να γίνει σωστά.

2. Ξαναλέω, δεν δουλεύεις στον οργανισμό, και προφανώς δεν γνωρίζεις τα κριτήρια βάσει στα οποία αποφασίστηκε να γίνει έτσι η μοιρασιά.
Κάποιοι εδώ μέσα λέτε περί αδικίας κάποιων γραμμών. Τι πάει να πει αδικία δηλαδή? Ότι δεν πήραν κάποιες γραμμές τα τσίλικα λεωφορεία του οργανισμού? Όχι αυτό δεν είναι αδικία, αλλά το να μην πραγματοποιούνται δρομολόγια είναι. Και δεν είναι αδικία για την γραμμή, αλλά για την περιοχή την οποία εξυπηρετεί. Και ξαναλέω, αδικία θεωρείται μόνο το ενδεχόμενο να μην εξυπηρετείται σωστά (βάσει χρονοδιαγράμματος) κάποια περιοχή. Το φαινόμενα σίγουρα εμφανίζεται ειδικά τον τελευταίο καιρό, αλλά δεν γίνεται σκόπιμα, είπαμε είναι η οικονομική κατάσταση τέτοια η οποία φέρνει πολλά προβλήματα.

Εσύ μπορεί να αγωνιστείς, άλλος όμως θα πάρει τις αποφάσεις για το ποια λεωφορεία θα πάνε που, ο οποίος θα βασιστεί στα στοιχεία που του παρέχονται για την καταλληλότητα λεωφορείων και άλλες παραμέτρους.
Ακόμα, άλλο ένα ανορθόδοξο που λες, πρέπει να μπουν καινούρια λεωφορεία στις γραμμές 26, 56, 57, 58 και 64. Το 64 κυκλοφορεί με τα ωραιότατα cityclass τα 300άρια, όπως και το 11, το 80, το 51 και άλλα. Τα 26, 56, 57, 58 όπως και τα 25, 20, 28, 39, 4 και 17 (τα οποία για ποιό λόγο δεν ανέφερες?) κυκλοφορούν με Volvo B7L 400άρια και 600άρια, έχουν αποδειχθεί πολύ σκλοροτράχηλα οχήματα, πράγμα που το αποδεικνύει η ύπαρξή τους σε δύσκολες γραμμές. Γιατί λοιπόν δίνεις προτεραιότητα σε αυτά τα λεωφορεία στο να πάρουν κάποια καινούρια, και αφήνεις απ' έξω άλλα τα οποία δουλεύουν με τα παλιότερα B7R όπως είναι τα 18, 35, 60, 35, 1, 76, 55, 88 και άλλα? Αυτό δεν θα είναι αδικία όπως λες και πιο πάνω?
Ο διαμοιρασμός των οχημάτων γίνεται βάσει κάποιων κριτιρίων, και όχι στην προσωπική προτίμηση του καθενός.

(26-06-2014, 04:27 PM)george-oasth Έγραψε: Εντυπωσιακο επιχειρημα....
Αλλα ξερω..οποιος λεει τα κακα του οργανισμου,ειναι κατωτερος..

Θα μου επιτρέψεις λίγο να πω ότι δεν λες τα κακά του οργανισμού, αλλά εκφράζεις την προσωπική σου γνώμη.


ΥΓ: δεν έγραψα τα παραπάνω επειδή έχω κάτι με κάποιους εδώ μέσα, κάνουμε απλό διάλογο. Δεν είναι σκοπός μου η δημιουργία προσωπικών διαμαχών! Smile


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 26-06-2014

(26-06-2014, 06:06 PM)damin26 Έγραψε: 1. Τα έχεις μπλέξει τελείως μου φαίνεται. Πραγματικά είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ να καταλάβει κανείς τι γράφεις, αν δεν το έχεις το άθλημα καλύτερα μην γράφεις καθόλου, ή τουλάχιστον προσπάθησε να βγάζουν κάποιο νόημα τα λεγόμενά σου.
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ο οργανισμός ΠΡΟΤΙΜΑ να ΜΗΝ στείλει λεωφορείο αντικαταστάτη σε περίπτωση βλάβης? Από τη στιγμή που ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ στον οργανισμό δεν μπορείς να ξέρεις το αν ο οργανισμός θέλει ή δεν θέλει να στείλει συμπληρωματικό λεωφορείο. Για το αν έχει συμβεί αυτό καμιά φορά ή όχι, σίγουρα θα υπήρχε κάποιος αποτρεπτικός παράγοντας (είτε μη ύπαρξη διαθέσιμου οχήματος, είτε η βλάβη έγινε κοντά σε αλλαγή βάρδιας και αποφασίστηκε να μην μπαχαλευτεί το πρόγραμμα για ένα δρομολόγιο).
Κομμένα citelis για 56 και 64: ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ??
Επίσης, που στο καλό κολλάει το 23 από τη στιγμή που η γραμμή αυτή δουλεύει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με 200άρια Volvo λόγω μεγέθους??
Αυτό που λες περί ρατσισμού του οργανισμού απέναντι σε Ωραιόκαστρο, Ρετζίκι και δεν ξέρω κι εγώ που αλλού, είναι τελείως αβάσιμο.

Τι θέλουν οι επιβάτες του οργανισμού? Να πραγματοποιούν τα λεωφορεία τα προγραμματισμένα δρομολόγιά τους. Συμφωνώ ότι δεν τηρούνται πάντα τα χρονοδιαγράμματα, αλλά την περίοδο αυτή της κρίσης ο οργανισμός κάνει το καλύτερο που μπορεί με τους λιγοστούς πόρους που του απέμειναν. Αυτά έχει, αυτά προσφέρει. Το πόσο καινούρια είναι τα λεωφορεία, απασχολεί ελάχιστο κόσμο. Και το πρόβλημα σε κάποια λεωφορεία με τον κλιματισμό που αναφέρθηκε σε προηγούμενα post, οφείλεται στην συντήρηση, που δυστυχώς δεν υπάρχει ρευστό για να γίνει σωστά.

2. Ξαναλέω, δεν δουλεύεις στον οργανισμό, και προφανώς δεν γνωρίζεις τα κριτήρια βάσει στα οποία αποφασίστηκε να γίνει έτσι η μοιρασιά.
Κάποιοι εδώ μέσα λέτε περί αδικίας κάποιων γραμμών. Τι πάει να πει αδικία δηλαδή? Ότι δεν πήραν κάποιες γραμμές τα τσίλικα λεωφορεία του οργανισμού? Όχι αυτό δεν είναι αδικία, αλλά το να μην πραγματοποιούνται δρομολόγια είναι. Και δεν είναι αδικία για την γραμμή, αλλά για την περιοχή την οποία εξυπηρετεί. Και ξαναλέω, αδικία θεωρείται μόνο το ενδεχόμενο να μην εξυπηρετείται σωστά (βάσει χρονοδιαγράμματος) κάποια περιοχή. Το φαινόμενα σίγουρα εμφανίζεται ειδικά τον τελευταίο καιρό, αλλά δεν γίνεται σκόπιμα, είπαμε είναι η οικονομική κατάσταση τέτοια η οποία φέρνει πολλά προβλήματα.

Εσύ μπορεί να αγωνιστείς, άλλος όμως θα πάρει τις αποφάσεις για το ποια λεωφορεία θα πάνε που, ο οποίος θα βασιστεί στα στοιχεία που του παρέχονται για την καταλληλότητα λεωφορείων και άλλες παραμέτρους.
Ακόμα, άλλο ένα ανορθόδοξο που λες, πρέπει να μπουν καινούρια λεωφορεία στις γραμμές 26, 56, 57, 58 και 64. Το 64 κυκλοφορεί με τα ωραιότατα cityclass τα 300άρια, όπως και το 11, το 80, το 51 και άλλα. Τα 26, 56, 57, 58 όπως και τα 25, 20, 28, 39, 4 και 17 (τα οποία για ποιό λόγο δεν ανέφερες?) κυκλοφορούν με Volvo B7L 400άρια και 600άρια, έχουν αποδειχθεί πολύ σκλοροτράχηλα οχήματα, πράγμα που το αποδεικνύει η ύπαρξή τους σε δύσκολες γραμμές. Γιατί λοιπόν δίνεις προτεραιότητα σε αυτά τα λεωφορεία στο να πάρουν κάποια καινούρια, και αφήνεις απ' έξω άλλα τα οποία δουλεύουν με τα παλιότερα B7R όπως είναι τα 18, 35, 60, 35, 1, 76, 55, 88 και άλλα? Αυτό δεν θα είναι αδικία όπως λες και πιο πάνω?
Ο διαμοιρασμός των οχημάτων γίνεται βάσει κάποιων κριτιρίων, και όχι στην προσωπική προτίμηση του καθενός.


Θα μου επιτρέψεις λίγο να πω ότι δεν λες τα κακά του οργανισμού, αλλά εκφράζεις την προσωπική σου γνώμη.


ΥΓ: δεν έγραψα τα παραπάνω επειδή έχω κάτι με κάποιους εδώ μέσα, κάνουμε απλό διάλογο. Δεν είναι σκοπός μου η δημιουργία προσωπικών διαμαχών! Smile

1. Tα ξέρω γιατί μου τα λένε οδηγοί,άσε να κρίνω εγώ ο ίδιος αν έχω το άθλημα και αν όχι, που το έχω.Ήρεμα στο λέω, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.Για τον ρατσισμό δώσανε σε οδηγό του 55 citelis για ένα δρομολόγιο και μετά τον είπανε ότι, πρέπει να λεωφορείο να πάει σε ίσια γραμμή.Τον λέω τον οδηγό γιατί έτσι; με λέει για να μην τα ζορίσουν είναι καινούργια.Πάμε καλύτερα σε άλλο ο φίλος του φίλου μου, πήγε στην διοικήση του ΟΑΣΘ είπε γιατί σε 56,57,58 δεν στέλνετε καινούργια οχήματα; Για να μην τα ζορίσουν και θα στέλνουν ΗΔΗ ΖΟΡΙΣΜΕΝΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ και όχι τα καινούργια.Άρα με αυτές τις μαρτυρίες έχουμε και τον λόγο που τα κάνει αυτά στο τάψι.Στο 23 τώρα, τροφοδοτεί τα οχήματα του με λίγα λόγια τα στέλνουν πολλές φορές κομμένα στο 19,54(σπάνια),56 και 64. Όταν λοιπόν δεν περισσεύουν στο 23 βάζουν από το 54. Παράδειγμα το καλοκαίρι του 2012 στέλνανε για καμια δύο εβδομάδες citelis στο 56 από 54 σε αντικατάσταση βλάβης για ένα δρομολόγιο. Α για τον ρατσισμό είναι τελείως βασισμένο για citelis είναι βασισμένος με αυτές τις μαρτυρίες που αναφέρω από πάνω

Στο τι θέλουν οι επιβάτες του οργανισμού; Συμφωνούμε εδώ και να προσθέσω καλό κλιματισμό στα λεωφορεία που δεν υπάρχει καθόλου. Kαι έχουν ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το ζητάνε και να το έχουν.Ειδικά στα b7l άντε τώρα θα πεις λόγω ρευστού που είπαμε αλλά παλιά που δεν υπήρχε κρίση γιατί ήτανε έτσι;

2. Και επειδή τι πάει να πει αυτό κρίνω κάτι παραπάνω από επιβάτης, και κάθε δικαίωμα να λέω αυτό που βλέπω;Σε ένα σημείο συμφωνούμε για τα δρομολόγια. Αλλά οι μοιρασιά το έχω πει και το ξαναλέω δεν έγινε με δίκαιο τρόπο. Είναι αμάξια για να ανεβαίνουν τις ανηφόρες σίγα-σιγά τα cityclass-citelis πως με δυνατό τα καταφέρνουν ενώ τα b7l δεν καταφέρνουν καθόλου.Αφού με cityclass από τον Σταθμό μέχρι την στάση γυμνάσιο στο Ωραιόκαστρο 9 ή ωρα μ.μ. σε 20 λεπτά ενώ με b7l σε 30 λεπτά την ίδια διαδρομή και συνεπώς την ίδια ώρα. Για την αδικία ναι έτσι πάει, έτσι τα παν τα λεωφορεία.

Αυτό το γνωρίζω ότι ο οργανισμό θα τα πάει όπου θέλει με βάσει κριτιρίων σαφώς αλλά τα κριτίρια δεν είναι σωστά. Την στιγμή που τα b7l μένουν συνέχεια από αβαρία, έτσι μένανε τα ο405; τα cityclass; ή τα b7rle; ή τα citelis;

Όσο για τις γραμμές το για 28 που πρόσθεσες ναι χρειάζεται καινούργια οχήματα αλλά για τα υπόλοιπα έχουν χαμηλή επιβατική κίνηση ειδικά σε γραμμές που εξυπηρετούνται από b7rle αλλά και να είχαν υψηλή καλά αμάξια είναι. Τις γραμμές που ανέφερα στο προηγούμενο post, ναι χρειάζονται επειδή οι αποστάσεις είναι μεγάλες πλην του 26, αλλά είναι και ζορισμένα πολύ, σε μεγάλο σημείο ώστε να πρέπει να αποχωρήσουν και ναι μπορεί να το κρίνω εγώ. Και τέλος το έχουν ανάγκη αυτές οι γραμμές, γιατί έχουν υποφέρει πολύ και φέρνουν λεφτά στον οργανισμό.

Υ.Σ Σαφώς και δεν τσακωνόμαστε


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 26-06-2014

Ναι,την προσωπικη μου αποψη λεω...οτι βλεπω το λεω...Δεν γινεται τα απογευματα να στελνουν τα 700αρια του 52 αλλου και στο 32 να ερχονται 12μετρα...Το 34 δηλαδη γιατι προχθες να παρει το 914 και το 32 να παρει το 465;;;το 19 γιατι να παρει το 893 και το 32 να παρει το 224;;;το 19 μπορει να στηριχθει και με 12μετρα οχηματα...Περυσι το καλοκαιρι υποφεραμε με τα 600αρια που εμεναν συνεχεια...η υποφεραμε που επρεπε να κανουμε την διαδρομη με κλειστο κλιματισμο προκειμενου να βγει το δρομολογιο...Τα μοναδικα οχηματα ηταν περυσι με τις πιο πολλες βλαβες...ο κοσμος δεν θα διαμαρτυρηθει;;;δεν θα απαιτησει καινουργια λεωφορεια για την γραμμη;;;Αλλα ησυχια...ειμαστε κατωτεροι..


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 26-06-2014

(26-06-2014, 10:29 PM)GiannisB Έγραψε: 1. Tα ξέρω γιατί μου τα λένε οδηγοί,άσε να κρίνω εγώ ο ίδιος αν έχω το άθλημα και αν όχι, που το έχω.Ήρεμα στο λέω, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.Για τον ρατσισμό δώσανε σε οδηγό του 55 citelis για ένα δρομολόγιο και μετά τον είπανε ότι, πρέπει να λεωφορείο να πάει σε ίσια γραμμή.Τον λέω τον οδηγό γιατί έτσι; με λέει για να μην τα ζορίσουν είναι καινούργια.Πάμε καλύτερα σε άλλο ο φίλος του φίλου μου, πήγε στην διοικήση του ΟΑΣΘ είπε γιατί σε 56,57,58 δεν στέλνετε καινούργια οχήματα; Για να μην τα ζορίσουν και θα στέλνουν ΗΔΗ ΖΟΡΙΣΜΕΝΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ και όχι τα καινούργια.Άρα με αυτές τις μαρτυρίες έχουμε και τον λόγο που τα κάνει αυτά στο τάψι.Στο 23 τώρα, τροφοδοτεί τα οχήματα του με λίγα λόγια τα στέλνουν πολλές φορές κομμένα στο 19,54(σπάνια),56 και 64. Όταν λοιπόν δεν περισσεύουν στο 23 βάζουν από το 54. Παράδειγμα το καλοκαίρι του 2012 στέλνανε για καμια δύο εβδομάδες citelis στο 56 από 54 σε αντικατάσταση βλάβης για ένα δρομολόγιο. Α για τον ρατσισμό είναι τελείως βασισμένο για citelis είναι βασισμένος με αυτές τις μαρτυρίες που αναφέρω από πάνω

Στο τι θέλουν οι επιβάτες του οργανισμού; Συμφωνούμε εδώ και να προσθέσω καλό κλιματισμό στα λεωφορεία που δεν υπάρχει καθόλου. Kαι έχουν ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το ζητάνε και να το έχουν.Ειδικά στα b7l άντε τώρα θα πεις λόγω ρευστού που είπαμε αλλά παλιά που δεν υπήρχε κρίση γιατί ήτανε έτσι;

2. Και επειδή τι πάει να πει αυτό κρίνω κάτι παραπάνω από επιβάτης, και κάθε δικαίωμα να λέω αυτό που βλέπω;Σε ένα σημείο συμφωνούμε για τα δρομολόγια. Αλλά οι μοιρασιά το έχω πει και το ξαναλέω δεν έγινε με δίκαιο τρόπο. Είναι αμάξια για να ανεβαίνουν τις ανηφόρες σίγα-σιγά τα cityclass-citelis πως με δυνατό τα καταφέρνουν ενώ τα b7l δεν καταφέρνουν καθόλου.Αφού με cityclass από τον Σταθμό μέχρι την στάση γυμνάσιο στο Ωραιόκαστρο 9 ή ωρα μ.μ. σε 20 λεπτά ενώ με b7l σε 30 λεπτά την ίδια διαδρομή και συνεπώς την ίδια ώρα. Για την αδικία ναι έτσι πάει, έτσι τα παν τα λεωφορεία.

Αυτό το γνωρίζω ότι ο οργανισμό θα τα πάει όπου θέλει με βάσει κριτιρίων σαφώς αλλά τα κριτίρια δεν είναι σωστά. Την στιγμή που τα b7l μένουν συνέχεια από αβαρία, έτσι μένανε τα ο405; τα cityclass; ή τα b7rle; ή τα citelis;

Όσο για τις γραμμές το για 28 που πρόσθεσες ναι χρειάζεται καινούργια οχήματα αλλά για τα υπόλοιπα έχουν χαμηλή επιβατική κίνηση ειδικά σε γραμμές που εξυπηρετούνται από b7rle αλλά και να είχαν υψηλή καλά αμάξια είναι. Τις γραμμές που ανέφερα στο προηγούμενο post, ναι χρειάζονται επειδή οι αποστάσεις είναι μεγάλες πλην του 26, αλλά είναι και ζορισμένα πολύ, σε μεγάλο σημείο ώστε να πρέπει να αποχωρήσουν και ναι μπορεί να το κρίνω εγώ. Και τέλος το έχουν ανάγκη αυτές οι γραμμές, γιατί έχουν υποφέρει πολύ και φέρνουν λεφτά στον οργανισμό.

Υ.Σ Σαφώς και δεν τσακωνόμαστε

Οκ, τώρα έγραψες πολύ καλύτερα το κείμενό σου. Στο προηγούμενο υπήρχαν σημεία που δεν έβγαζες νόημα, έλειπαν και τα σημεία στίξης ώρες ώρες και πιο πολύ άφηνες τον άλλο να μαντεύει το τι θέλεις να πεις ακριβώς. Απλά φρόντισε τις επόμενες φορές να διαβάζεις 2-3 φορές το κείμενό σου πριν το δημοσιεύσεις να δεις αν βγάζει το σωστό νόημα.

1. Δεν μπορώ να καταλάβω που τον βλέπεις τον ρατσισμό. Επειδή δεν στέλνουν citelis στις γραμμές αυτές δεν σημαίνει ότι είναι ρατσισμός για τις περιοχές που εξυπηρετούν. Πριν αρκετό καιρό αν θυμάσαι ο garvanitis είχε περιγράψει αναλυτικά τους λόγους γιατί τα Volvo είναι καλύτερα/αποδοτικότερα στις ανηφόρες. Τα citelis και cityclass δεν είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν σε δύσκολες γραμμές, όπως ισχύει και στα μικρά B9L. Ένα ζορισμένο όχημα βγάζει συχνότερα βλάβες. Φαντάσου πόσο συχνότερα θα έβγαζε ένα άλλο ζορισμένο όχημα, το οποίο δεν είναι σχεδιασμένο να δουλεύει σε ζόρικες γραμμές. Προσωπικά κι εγώ το ίδιο θα έκανα αν ήταν δικός μου ο οργανισμός, τα καινούρια θα τα πρόσεχα λίγο παραπάνω.
Είσαι σίγουρος ότι όχημα 12μ του 54 μπήκε στο 23?? Αφού δεν μπορεί να τα υποστηρίξει η γραμμή, περίεργο μου φαίνεται.
Για τον κλιματισμό θα συμφωνήσω ότι ο κλιματισμός είναι λίγο το αδύναμο σημείο τους (B7L). Ότι μπορεί να γίνει όμως γίνεται, αυτά τα λεωφορεία έχει ο οργανισμός στη διάθεσή του, αυτά βγάζει στους δρόμους.

2. Iveco και Volvo είναι δύο διαφορετικές μάρκες, άλλες διασυνδέσεις των συστημάτων έχει η καθεμία. Όπως ανέφερα και πιο πάνω, αν ζορίσεις παραπάνω ένα Citelis ή CityClass, θα εμφανίσει πολύ πιο γρήγορα βλάβη από ένα B7L.
Όσο για την ώρα διαδρομής εξαρτάται από πολλά πράγματα, φανάρια, στάσεις, κόσμος, αλλά και τρόπος οδήγησης.

Τα κριτήρια δεν είναι σωστά για σένα, για μένα, για άλλους. Ναι κι εμένα θα μου άρεσε να μπουν citelis στο 25 και citaro στο 27, αλλά δεν γίνεται αυτό. Και όπως είπα και πιο πριν, κάποια λεωφορεία τα προσέχουν και πρέπει να τα προσέχουν πιο πολύ.

Δεν λες λεωφορεία με χαμηλή επιβατική κίνηση τα 39 και 25 που είναι συνέχεια φουλ κόσμος. Και τώρα γιατί αλλάζεις τα λεγόμενά σου λέγοντας ότι τα B7L είναι καλά οχήματα? Σαφώς και είναι πολύ καλά οχήματα. Και από τη στιγμή που βγάζουν επιτυχώς τα δρομολόγια, όσο μεγάλα κι αν είναι αυτά, προς το παρόν τουλάχιστον δεν υπάρχει λογος να αντικατασταθούν.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 27-06-2014

(26-06-2014, 11:29 PM)damin26 Έγραψε: Οκ, τώρα έγραψες πολύ καλύτερα το κείμενό σου. Στο προηγούμενο υπήρχαν σημεία που δεν έβγαζες νόημα, έλειπαν και τα σημεία στίξης ώρες ώρες και πιο πολύ άφηνες τον άλλο να μαντεύει το τι θέλεις να πεις ακριβώς. Απλά φρόντισε τις επόμενες φορές να διαβάζεις 2-3 φορές το κείμενό σου πριν το δημοσιεύσεις να δεις αν βγάζει το σωστό νόημα.

1. Δεν μπορώ να καταλάβω που τον βλέπεις τον ρατσισμό. Επειδή δεν στέλνουν citelis στις γραμμές αυτές δεν σημαίνει ότι είναι ρατσισμός για τις περιοχές που εξυπηρετούν. Πριν αρκετό καιρό αν θυμάσαι ο garvanitis είχε περιγράψει αναλυτικά τους λόγους γιατί τα Volvo είναι καλύτερα/αποδοτικότερα στις ανηφόρες. Τα citelis και cityclass δεν είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν σε δύσκολες γραμμές, όπως ισχύει και στα μικρά B9L. Ένα ζορισμένο όχημα βγάζει συχνότερα βλάβες. Φαντάσου πόσο συχνότερα θα έβγαζε ένα άλλο ζορισμένο όχημα, το οποίο δεν είναι σχεδιασμένο να δουλεύει σε ζόρικες γραμμές. Προσωπικά κι εγώ το ίδιο θα έκανα αν ήταν δικός μου ο οργανισμός, τα καινούρια θα τα πρόσεχα λίγο παραπάνω.
Είσαι σίγουρος ότι όχημα 12μ του 54 μπήκε στο 23?? Αφού δεν μπορεί να τα υποστηρίξει η γραμμή, περίεργο μου φαίνεται.
Για τον κλιματισμό θα συμφωνήσω ότι ο κλιματισμός είναι λίγο το αδύναμο σημείο τους (B7L). Ότι μπορεί να γίνει όμως γίνεται, αυτά τα λεωφορεία έχει ο οργανισμός στη διάθεσή του, αυτά βγάζει στους δρόμους.

2. Iveco και Volvo είναι δύο διαφορετικές μάρκες, άλλες διασυνδέσεις των συστημάτων έχει η καθεμία. Όπως ανέφερα και πιο πάνω, αν ζορίσεις παραπάνω ένα Citelis ή CityClass, θα εμφανίσει πολύ πιο γρήγορα βλάβη από ένα B7L.
Όσο για την ώρα διαδρομής εξαρτάται από πολλά πράγματα, φανάρια, στάσεις, κόσμος, αλλά και τρόπος οδήγησης.

Τα κριτήρια δεν είναι σωστά για σένα, για μένα, για άλλους. Ναι κι εμένα θα μου άρεσε να μπουν citelis στο 25 και citaro στο 27, αλλά δεν γίνεται αυτό. Και όπως είπα και πιο πριν, κάποια λεωφορεία τα προσέχουν και πρέπει να τα προσέχουν πιο πολύ.

Δεν λες λεωφορεία με χαμηλή επιβατική κίνηση τα 39 και 25 που είναι συνέχεια φουλ κόσμος. Και τώρα γιατί αλλάζεις τα λεγόμενά σου λέγοντας ότι τα B7L είναι καλά οχήματα? Σαφώς και είναι πολύ καλά οχήματα. Και από τη στιγμή που βγάζουν επιτυχώς τα δρομολόγια, όσο μεγάλα κι αν είναι αυτά, προς το παρόν τουλάχιστον δεν υπάρχει λογος να αντικατασταθούν.

Οδηγοί άλλα λένε σχετικά με το βήμα, όταν μπήκα στο δρομολόγιο 56/27.Λέγαν γιατί τα έχουν σε ίσια γραμμή αφού είναι ξεκούραστα, πρέπει να βγάζουν τις ανηφόρες και για citelis και για 100αρια. Το 3 από τα αρθρωτά με είπαν άλλοι ότι, αλλάζει λεωφορεία λόγω χιλιομέτρων πολλών και ότι κουράζονται και βάζουν καινούργια ξεκούραστα γιατί να μην ακολουθηθεί τέτοια πολιτική και στα 12μ τις γραμμές που ανέφερα. Και εδώ είναι και ο ρατσισμός που λέω ναι, επειδή δεν τα βάζουν. Καλά αμάξια είναι

25 και 39 έχουν πολύ κόσμο,ξέχασα να τα αναφέρω.Δεν είπα πότε ότι τα b7l/LA είναι καλά αυτοκίνητα.Από την πρώτη στιγμή που τα φέρανε τα μίσησα. Τα b7rle είπα ότι είναι καλά αμάξια.

Στο 27 γιατί δεν χωράει citaro ή στο 32; 18μ οχήματα δεν είναι; θα μου πεις λόγω συνεργείων υποστηρίζει ο Φοίνικας συνεργείο mb για αυτό.Ναι αλλά η Σταυρούπολη δεν υποστηρίζει; πως τότε έχει τα sprinter τα 100αρια του 22;

Δεν μπήκε ποτέ citelis στο 23 και δεν το είπα τέτοιο πράγμα. Είπα ότι το 23 στέλνει κομμένα σε 19,54,56,64, και όταν δεν έχει 11μ καλά-καλά για το 23, στέλνουν από το 54 σε 19,56,64 κομμένα

Συμφωνώ στο ότι συμβάλει ο κόσμος,φασαρία κτλ. για την ώρα της διαδρομής.Το ότι υπάρχουν τα b7l υπάρχουν αλλά το θέμα είναι να μην δίνονται οι διαγωνισμοί όπου να ναι, για να μην υπάρξουν τέτοια κατασκευαστικά λάθη

Τα κριτίρια ναι, δεν τα θεωρώ σωστά γιατί το πιστεύω ότι τα cityclass βγάζουν μια χαρά την ανηφόρα την βγάζουν σε σχέση 600αρια-400αρια. Αλλά αν είχα τον οργανισμό δεν θα τα έπαιρνα αυτά τα λεωφορεία τα b7l.Τα 400αρια τα πήρανε στην ώρα τους. Τα 600αρια-200αρια όμως όχι,νωρίς τα πήρανε.Αυτά αντικαταστούν τα Σφακιανάκης ΜΑΝ και του αλέκους 11μ αντίστοιχα. Αυτά αποσύρθηκαν το 2007, θα περίμενα να κάνω τον διαγωνισμό το 2006 μάζι με των citaro των 700,θα έβγαινε evobus και η τιμή θα ήταν η ίδια με τα ΕΛΒΟ. Ότι και να λέμε όμως δεν αλλάζει αυτό, το μόνο που γίνεται είναι να μην ξαναπάρει ο ΟΑΣΘ από την ΕΛΒΟ λεωφορεία,για να μην γίνουν αυτά που ανέφερα πιο πάνω, εκεί στα κατασκευαστικά λάθη. Εκτός και αν η ΕΛΒΟ σοβαρευτεί.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 27-06-2014

(27-06-2014, 12:26 AM)GiannisB Έγραψε: Οδηγοί άλλα λένε σχετικά με το βήμα, όταν μπήκα στο δρομολόγιο 56/27.Λέγαν γιατί τα έχουν σε ίσια γραμμή αφού είναι ξεκούραστα, πρέπει να βγάζουν τις ανηφόρες και για citelis και για 100αρια. Το 3 από τα αρθρωτά με είπαν άλλοι ότι, αλλάζει λεωφορεία λόγω χιλιομέτρων πολλών και ότι κουράζονται και βάζουν καινούργια ξεκούραστα γιατί να μην ακολουθηθεί τέτοια πολιτική και στα 12μ τις γραμμές που ανέφερα. Και εδώ είναι και ο ρατσισμός που λέω ναι, επειδή δεν τα βάζουν. Καλά αμάξια είναι

25 και 39 έχουν πολύ κόσμο,ξέχασα να τα αναφέρω.Δεν είπα πότε ότι τα b7l/LA είναι καλά αυτοκίνητα.Από την πρώτη στιγμή που τα φέρανε τα μίσησα. Τα b7rle είπα ότι είναι καλά αμάξια.

Στο 27 γιατί δεν χωράει citaro ή στο 32; 18μ οχήματα δεν είναι; θα μου πεις λόγω συνεργείων υποστηρίζει ο Φοίνικας συνεργείο mb για αυτό.Ναι αλλά η Σταυρούπολη δεν υποστηρίζει; πως τότε έχει τα sprinter τα 100αρια του 22;

Δεν μπήκε ποτέ citelis στο 23 και δεν το είπα τέτοιο πράγμα. Είπα ότι το 23 στέλνει κομμένα σε 19,54,56,64, και όταν δεν έχει 11μ καλά-καλά για το 23, στέλνουν από το 54 σε 19,56,64 κομμένα

Συμφωνώ στο ότι συμβάλει ο κόσμος,φασαρία κτλ. για την ώρα της διαδρομής.Το ότι υπάρχουν τα b7l υπάρχουν αλλά το θέμα είναι να μην δίνονται οι διαγωνισμοί όπου να ναι, για να μην υπάρξουν τέτοια κατασκευαστικά λάθη

Τα κριτίρια ναι, δεν τα θεωρώ σωστά γιατί το πιστεύω ότι τα cityclass βγάζουν μια χαρά την ανηφόρα την βγάζουν σε σχέση 600αρια-400αρια. Αλλά αν είχα τον οργανισμό δεν θα τα έπαιρνα αυτά τα λεωφορεία τα b7l.Τα 400αρια τα πήρανε στην ώρα τους. Τα 600αρια-200αρια όμως όχι,νωρίς τα πήρανε.Αυτά αντικαταστούν τα Σφακιανάκης ΜΑΝ και του αλέκους 11μ αντίστοιχα. Αυτά αποσύρθηκαν το 2007, θα περίμενα να κάνω τον διαγωνισμό το 2006 μάζι με των citaro των 700,θα έβγαινε evobus και η τιμή θα ήταν η ίδια με τα ΕΛΒΟ. Ότι και να λέμε όμως δεν αλλάζει αυτό, το μόνο που γίνεται είναι να μην ξαναπάρει ο ΟΑΣΘ από την ΕΛΒΟ λεωφορεία,για να μην γίνουν αυτά που ανέφερα πιο πάνω, εκεί στα κατασκευαστικά λάθη. Εκτός και αν η ΕΛΒΟ σοβαρευτεί.

Ναι βρε αγόρι μου, δεν είναι ότι δεν βγάζουν τις ανηφόρες τα cityclass ή τα citelis ή και τα 100άρια B9L, το θέμα είναι ότι αν ρίξεις σε ανηφόρες ένα από αυτά τα οχήματα, το στέλνεις στον τάφο μια ώρα αρχύτερα. Η χαρτογράφηση του εγκεφάλου είναι για πιο ίσιους δρόμους και λιγότερο για ανηφόρες που υποστηρίζουν τα B7L. Άντε και το βάζεις το cityclass στο 56. Θα έρθει στην κατάσταση του B7L στον μισό χρόνο απ' ό,τι έκανε το προηγούμενο.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το 3 με καμία άλλη γραμμή. Είναι απλά η γραμμή 3. Ας Ικέα, νου σου σταθμός. Διασχίζει την πόλη από τη μία άκρη ως την άλλη με τα συχνότερα δρομολόγια. Η δημοφιλέστερη γραμμή της Θεσσαλονίκης ίσως, καθώς και η γραμμή-βιτρίνα του ΟΑΣΘ. Αν δεν προσέχουν λίγο παραπάνω την γραμμή 3, τότε ποια να προσέξουν? Το 92 που παίζει μπάλα τελείως εκτός πόλης?
Μην προσπαθείς να δεις ρατσισμό εκεί που δεν υπάρχει.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 27-06-2014

(27-06-2014, 12:52 AM)damin26 Έγραψε: Ναι βρε αγόρι μου, δεν είναι ότι δεν βγάζουν τις ανηφόρες τα cityclass ή τα citelis ή και τα 100άρια B9L, το θέμα είναι ότι αν ρίξεις σε ανηφόρες ένα από αυτά τα οχήματα, το στέλνεις στον τάφο μια ώρα αρχύτερα. Η χαρτογράφηση του εγκεφάλου είναι για πιο ίσιους δρόμους και λιγότερο για ανηφόρες που υποστηρίζουν τα B7L. Άντε και το βάζεις το cityclass στο 56. Θα έρθει στην κατάσταση του B7L στον μισό χρόνο απ' ό,τι έκανε το προηγούμενο.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το 3 με καμία άλλη γραμμή. Είναι απλά η γραμμή 3. Ας Ικέα, νου σου σταθμός. Διασχίζει την πόλη από τη μία άκρη ως την άλλη με τα συχνότερα δρομολόγια. Η δημοφιλέστερη γραμμή της Θεσσαλονίκης ίσως, καθώς και η γραμμή-βιτρίνα του ΟΑΣΘ. Αν δεν προσέχουν λίγο παραπάνω την γραμμή 3, τότε ποια να προσέξουν? Το 92 που παίζει μπάλα τελείως εκτός πόλης?
Μην προσπαθείς να δεις ρατσισμό εκεί που δεν υπάρχει.

Και το 8 κάνει μεγαλύτερη διαδρομή από το 3 ή το 78.Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Και τα citaro στο 3 δεν πάθανε καμιά αβαρία από τον πολύ κόσμο που παίρνει. Σε αυτό όλοι νομίζουμε το ότι θα συμφωνήσουμε. Με είχαν πει,όταν τα πήρανε τα 700αρια, δεν θα τα δεις σε κανένα 34 αλλά στις καλές περιοχές, μέχρι και για το 78 λέγανε αλλά δεν πήρε citaro.ωραία το δέχομαι αυτό αλλά όχι citelis στο 54 και b7l σε 56. Και νομίζω ότι το είχα πει ότι οδηγός του 54 που τον κάνανε απόσπαση στο 56 είχε πει τέτοια καινούργια πρέπει να βάζουν στις ανηφόρες; Αφού γρήγορα ανέβαζε τις στροφές το citelis την ταχύτητα.

Το 92 ή και το 59 είναι το άλλο άκρο του 3


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - damin26 - 27-06-2014

(27-06-2014, 01:16 AM)GiannisB Έγραψε: Και το 8 κάνει μεγαλύτερη διαδρομή από το 3 ή το 78.Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Και τα citaro στο 3 δεν πάθανε καμιά αβαρία από τον πολύ κόσμο που παίρνει. Σε αυτό όλοι νομίζουμε το ότι θα συμφωνήσουμε. Με είχαν πει,όταν τα πήρανε τα 700αρια, δεν θα τα δεις σε κανένα 34 αλλά στις καλές περιοχές, μέχρι και για το 78 λέγανε αλλά δεν πήρε citaro.ωραία το δέχομαι αυτό αλλά όχι citelis στο 54 και b7l σε 56. Και νομίζω ότι το είχα πει ότι οδηγός του 54 που τον κάνανε απόσπαση στο 56 είχε πει τέτοια καινούργια πρέπει να βάζουν στις ανηφόρες; Αφού γρήγορα ανέβαζε τις στροφές το citelis την ταχύτητα.

Το 92 ή και το 59 είναι το άλλο άκρο του 3

Επειδή στο είπε οδηγός δεν πάει να πει ότι έχει δίκιο κι όλας. Υπάρχουν άλλα άτομα στον οργανισμό των οποίων η δουλεία είναι αυτή. Η οδήγηση που έκανε ο οδηγός αυτός στο λεωφορείο σε ανηφόρα, που ξέρεις ότι δεν θα δημιουργήσει στο άμεσο μέλλον κάποια βλάβη? Αν το ζόριζε υπερβολικά χωρίς να το ξέρει δηλαδή?
Και επίσης το 54 είναι μια ίσια γραμμή, καμία σχέση με το 56.

Το παράδειγμα του 92 στο έφερα ως αντιδιαστολή για το 3. Ό,τι και να κάνουμε, το 3 είναι η βιτρίνα του ΟΑΣΘ και το πιο γνωστό λεωφορείο της Θεσσαλονίκης. Αντοιστοίχως, το 78 είναι η βιτρίνα της Θεσσαλονίκης μιας και είναι το πρώτο λεωφορείο που θα δει κανείς στη Θεσσαλονίκη ερχόμενος με αεροπλάνο στην πόλη. Γι αυτό και θα βλέπεις πάντα αυτές τις δύο γραμμές να αλλάζουν σε καινούρια λεωφορεία σχεδόν σε κάθε νέα παραλαβή. Τώρα να μπούνε μόνιμα Citaro στο 34 ή στο 7 ποιόν σκοπό θα εξυπηρετήσουν? Αλλιώς καθορίζονται οι προτεραιότητες σε ορισμένες περιπτώσεις, μία εκ των οποίων την αναφέρω παραπάνω.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 27-06-2014

(27-06-2014, 01:34 AM)damin26 Έγραψε: Επειδή στο είπε οδηγός δεν πάει να πει ότι έχει δίκιο κι όλας. Υπάρχουν άλλα άτομα στον οργανισμό των οποίων η δουλεία είναι αυτή. Η οδήγηση που έκανε ο οδηγός αυτός στο λεωφορείο σε ανηφόρα, που ξέρεις ότι δεν θα δημιουργήσει στο άμεσο μέλλον κάποια βλάβη? Αν το ζόριζε υπερβολικά χωρίς να το ξέρει δηλαδή?
Και επίσης το 54 είναι μια ίσια γραμμή, καμία σχέση με το 56.

Το παράδειγμα του 92 στο έφερα ως αντιδιαστολή για το 3. Ό,τι και να κάνουμε, το 3 είναι η βιτρίνα του ΟΑΣΘ και το πιο γνωστό λεωφορείο της Θεσσαλονίκης. Αντοιστοίχως, το 78 είναι η βιτρίνα της Θεσσαλονίκης μιας και είναι το πρώτο λεωφορείο που θα δει κανείς στη Θεσσαλονίκη ερχόμενος με αεροπλάνο στην πόλη. Γι αυτό και θα βλέπεις πάντα αυτές τις δύο γραμμές να αλλάζουν σε καινούρια λεωφορεία σχεδόν σε κάθε νέα παραλαβή. Τώρα να μπούνε μόνιμα Citaro στο 34 ή στο 7 ποιόν σκοπό θα εξυπηρετήσουν? Αλλιώς καθορίζονται οι προτεραιότητες σε ορισμένες περιπτώσεις, μία εκ των οποίων την αναφέρω παραπάνω.

Δεν θα συμφωνήσω με τις ανηφόρες. Τα b7l μένουν συχνά και τα 400αρια και τα 600αρια και τα 200αρια. Το 64 που έχει ανηφόρες γιατί δεν πήρε τα 600αρια που περισσεύουν; 690-695; αφού είναι καλά στις ανηφόρες ή να βάζανε του 40 τα 11μ που δεν έχει ανηφόρες; Προσωπικά το θέμα μου δεν είναι μόνο στο πάρουν καινούργια λεωφορεία και να βάλλουν στο 56 και παρόμοιες γραμμές,αλλά και στο είναι γερά μέχρι τα 15χρόνια όπως τα ο405.


Στο 83 που στην Εγνατία οδό που έχει ανηφόρα, και την παίρνει με μεγάλη ταχύτητα σε σχέση με το 56.Αυτό θέμα δρόμου θα με πεις είναι θα συμφωνήσω, ναι αλλά γιατί δεν βάζουν b7l έχει ανηφόρες.

Δεν το λέει μόνο αυτός ο οδηγός το λένε και άλλοι της γραμμής,για αυτά τα λεωφορεία.Μέχρι ένας φίλος μου ρώτησε οδηγό του 56 για το αν τα b7l είναι καλά και τον λέει δύσκολα να τα συμπαθήσει κανείς.Τα καλύτερα συνεχίζει, είναι του 33.