Leoforeia.gr | Forum
Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Θεσσαλονίκης (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Συζήτηση: Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (Ο.Α.Σ.Θ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=144)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία Ο.Α.Σ.Θ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+----- Θέμα: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές (/showthread.php?tid=194)



RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - garvanitis - 14-12-2013

(13-12-2013, 02:59 PM)george-oasth Έγραψε: To 32 ισως να εχει και παραπανω κοσμο απο το 27....
το 213 στο 52,και αυτο που μου φανηκε εντελως περιεργο ειναι το 706 στο 69...θα μπορουσε το 706 να δωθει στο 31 και να πηγαινε καποιο 800αρι να καλυψει κανα κενο στο 32,34,19....
Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν έχει το 32 παραπάνω κόσμο από το 27. Ούτε και θα μπορούσε εξάλλου με δεδομένα το μέγεθος της περιοχής και την πυκνότητα πληθυσμού που εξυπηρετεί το τελευταίο...
Το 213 στο 52 δεν είναι κάτι το τραγικό. Και μάλιστα το 52 μάλλον δεν χρειάζεται 18μετρα στα εκτός αιχμής δρομολόγια. Για το 706 μάλλον είναι σπατάλη οχήματος η δρομολόγησή του στο 69 ενώ είναι και ακατάλληλο για τη γραμμή. Είχε όμως διαθέσιμο 12μετρο να δώσει ο Φοίνικας ή έπρεπε να περιμένει κάποιο από την Σταυρούπολη με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε απώλειες χρόνου δρομολογίου, οχηματοχιλιόμετρων και καυσίμων;


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - bill_thes - 14-12-2013

χθες βραδυ κατεβαινοντας κεντρο με το 8, διαπιστωσα πανω στο εισιτηριο τυπωμενη τη γραμμη 3..οπως και μερικες φορες γυρνωντας με το 78Ν τυπωνοταν η γραμμη 34..δεν θα εχω θεμα σε ενδεχομενο ελεγχο ε;Tongue


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 14-12-2013

(14-12-2013, 01:23 AM)garvanitis Έγραψε: Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν έχει το 32 παραπάνω κόσμο από το 27. Ούτε και θα μπορούσε εξάλλου με δεδομένα το μέγεθος της περιοχής και την πυκνότητα πληθυσμού που εξυπηρετεί το τελευταίο...
Το 213 στο 52 δεν είναι κάτι το τραγικό. Και μάλιστα το 52 μάλλον δεν χρειάζεται 18μετρα στα εκτός αιχμής δρομολόγια. Για το 706 μάλλον είναι σπατάλη οχήματος η δρομολόγησή του στο 69 ενώ είναι και ακατάλληλο για τη γραμμή. Είχε όμως διαθέσιμο 12μετρο να δώσει ο Φοίνικας ή έπρεπε να περιμένει κάποιο από την Σταυρούπολη με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε απώλειες χρόνου δρομολογίου, οχηματοχιλιόμετρων και καυσίμων;
Επειδη εχω αντιθετη αποψη,και επειδη καπου ειχε παρει το ματι μου πιο παλια τα στοιχεια με την πληροτητα των γραμμων το 32(μαζι με 32Α)θυμαμαι οτι ηταν στην 4η θεση....Πρωτο φυσικα ηταν το 3....Μπορουμε να δουμε καπου αυτα τα στοιχεια ξανα;;;Και αν εχεις δικιο θα σου ζητησω "συγγνωμη"....
Για το 52 συμφωνω και εγω με αυτο που λες.Απλα την ωρα που ειδα το 213 γινοταν μεσα.."χαμος"¨.....
Για το 69 μου εχει πει οδηγος(το καλοκαιρι) την εξης φραση:"Στελνουν αρθρωτα στο 69.Το πως γυρνανε ειναι το θεμα"....Kαθε μερα το 69 εχει και απο ενα αρθρωτο....το 706 τοτε που σε εγραψα,χθες ειχε καποιο b9l απο το 5.Σημερα ειδα το 870...Ας ειδοποιησει ο φοινικας να στειλουν ενα 12μετρο να μπει στο 69,μεχρι να επισκευαστει το "χαλασμενο αμαξι".

(14-12-2013, 01:17 PM)bill_thes Έγραψε: χθες βραδυ κατεβαινοντας κεντρο με το 8, διαπιστωσα πανω στο εισιτηριο τυπωμενη τη γραμμη 3..οπως και μερικες φορες γυρνωντας με το 78Ν τυπωνοταν η γραμμη 34..δεν θα εχω θεμα σε ενδεχομενο ελεγχο ε;Tongue
Oχι δεν εχεις προβλημα,αρκει να φαινεται ο αριθμος του οχηματος,και η ημερομηνια με την ωρα να συμπιπτουν με την ακυρωση του εισιτηριου....
Εμενα μου εχουν τυχει πολλα ακυρα σε εισιτηρια....Μεχρι που εβγαλα καρτα και ησυχασα :p
Χαρακτηριστικα σου αναφερω μερικες εμπειριες προσωπικες
Ανεβηκα στο 416 γραμμης 32 εκεινη την ημερα και το εισιτηριο ελεγε γραμμη 1
Στο 265 γραμμης 19 ελεγε το εισιτηριο γραμμης 23....
Στο 825 γραμμης 34 ελεγε το εισιτηριο γραμμη 32
Και το πιο παραδοξο στο φυλαω για τωρα:Ανεβηκα σε ενα citaro του 3...ακυρωσα το εισιτηριο.η ημερομηνια και η ωρα ηταν ενταξει.και η γραμμη ενταξει..τι διεφερε;;;Το οχημα.ενω επρεπε να λεει 771 ελεγε 858....Ο οδηγος ειπε οτι περασαν το ακυρωτικο του 858 στο 771 γιατι το ρημαξαν με τα δεν πληρωνω εισιτηριο,και στο 858 θα πηγαινε ενα φορτηγακι του οργανισμου να τοποθετησει αλλο.και οι ελεγκτες ηταν ενημεροι....
Επισης θυμαμαι μια φορα(εκτος θεματος)στο τερμα του 31 ενα φορτηγακι του οασθ γεματο με ακυρωτικα μηχανηματα....Παλι ηταν σε εκεινη την περιοδο με τα κινηματα δεν πληρωνω....Αμα ηταν ανοιχτο το φορτηγακι θα επαιρνα ενα ακυρωτικο για το σπιτι... :p


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - GiannisB - 14-12-2013

Τουλάχιστον όταν περισσεύει αρθρωτό για 69 πχ b9LA να το στέλνουν στο 72 και στο 69 αλέκο.
Σήμερα το 653 στο 56 μας κατέβασε επειδή δεν είχε πολύ μπαταρία. Στο 56 είχε το 265 αν δεν κάνω λάθος αλλά αυτό δεν είναι για το 23 ειδικό; Στο 34 το 412!!!! και στο 27 cityclass κάποιο του 24!!!!!. Να μην βάζουν στο 32 12μετρα αλλά στο 34 σε τέτοιες περιπτώσεις που αναφέρατε και όταν γίνεται και άμα γίνεται


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - K.S. - 15-12-2013

(14-12-2013, 08:17 PM)GiannisB Έγραψε: Τουλάχιστον όταν περισσεύει αρθρωτό για 69 πχ b9LA να το στέλνουν στο 72 και στο 69 αλέκο.
Σήμερα το 653 στο 56 μας κατέβασε επειδή δεν είχε πολύ μπαταρία. Στο 56 είχε το 265 αν δεν κάνω λάθος αλλά αυτό δεν είναι για το 23 ειδικό; Στο 34 το 412!!!! και στο 27 cityclass κάποιο του 24!!!!!. Να μην βάζουν στο 32 12μετρα αλλά στο 34 σε τέτοιες περιπτώσεις που αναφέρατε και όταν γίνεται και άμα γίνεται
227, 238.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το 356 τι έχει; Δεν το έχω δει για 2 μήνες και παραπάνω.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 16-12-2013

Επισης παιδια κατι που εχω παρατηρησει εδω και 2 μηνες σχεδον ειναι,οτι το 882 δουλευει σε καθημερινη βαση στο 72....Μηπως χρεωθηκε στην γραμμη;;;;


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - garvanitis - 16-12-2013

(14-12-2013, 08:02 PM)george-oasth Έγραψε: Επειδη εχω αντιθετη αποψη,και επειδη καπου ειχε παρει το ματι μου πιο παλια τα στοιχεια με την πληροτητα των γραμμων το 32(μαζι με 32Α)θυμαμαι οτι ηταν στην 4η θεση....Πρωτο φυσικα ηταν το 3....Μπορουμε να δουμε καπου αυτα τα στοιχεια ξανα;;;Και αν εχεις δικιο θα σου ζητησω "συγγνωμη"....

Τώρα εδώ κάπου είναι που παραιτείται η λογική... Ούτε λίγο ούτε πολύ μας λες ότι με βάση την άποψή σου αλλά και κάποια στοιχεία με τις πληρότητες των γραμμών (που ΔΕΝ παρουσιάζεις καν) δεν έχω δίκιο και αν σου δείξω το αντίθετο θα μου ζητήσεις "συγνώμη". Δεν τη θέλω και δεν είναι αποδεκτή καν. Αν σε βολεύει το 32 έχει πληρότητα 110% και όσοι δεν χωράνε μέσα κάνουν σκαλομαρία... Τη "συγνώμη" να τη ζητήσεις από τα υπόλοιπα μέλη της σελίδας που τους παραπληροφορείς. Σύμφωνα με τα τελευταία δημοσιοποιημένα δεδομένα για το έτος 2011 η γραμμή 32 έχει σε απόλυτους αριθμούς την 6η θέση με 5.092.537 επιβάτες αλλά όχι και σε πληρότητα οχημάτων αφού αυτή είναι μόλις 34,06%. Εννοείται βέβαια ότι διαχωρισμός σε 32 και 32Α δεν υπάρχει αφού το τελευταίο είναι παραλλαγή του πρώτου... Με πιο απλά λόγια για κάθε πλήρες λεωφορείο που δρομολογείται αντιστοιχούν δύο ακόμη κενά!!! Χαρακτηριστικό δε είναι ότι στις 10 δημοφιλέστερες γραμμές σε αριθμό επιβατών παρουσιάζει τη χαμηλότερη πληρότητα με διαφορά. Το 27 δεν συμπληρώνει για λίγο ικανό αριθμό εισιτηρίων προκειμένου να μπει στη δεκάδα και απουσιάζει από τα σχετικά ρεπορτάζ (τα λινκ παρακάτω) οπότε αναγκαστικά για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης θα βασιστούμε σε παλιότερα στοιχεία.
http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=155450
http://www.makthes.gr/news/reportage/92946/

Τα τελευταία αναλυτικά στοχεία του ΣΑΣΘ που βρήκα αναφέρονται στην περίοδο 2006 εως 2008. Έχω και νεότερα αλλά επειδή δεν έχουν δημοσιευθεί μέχρι στιγμής δεν είναι σωστό να τα χρησιμοποιήσω. Για το 2006 το 27 έχει διαθέσιμες θέσεις 15.056.845 με 6.258.375 επιβάτες και πληρότητα 41,56% ενώ το 32 14.963.684 διαθέσιμες θέσεις με 6.778.168 επιβάτες και πληρότητα 45,30%. Αν βγάλουμε τον μέσο όρο επιβατών ανά δρομολόγιο χρησιμοποιόντας τη σημερινή δρομολόγηση (257 δρομολόγια για το 27 και 310 για το 32) έχουμε 66,71 επιβάτες για το 27 και 59,90 επιβάτες για το 32. Είναι προφανές βέβαια ότι εκείνη την περίοδο το 27 είχε περισσότερα δρομολόγια έναντι το 32 και για αυτόν ακριβώς το λόγο έχει και περισσότερες διαθέσιμες θέσεις. Τα πραγματικά δρομολόγια του συγκεκριμένου έτους είναι για το μεν 27 258 δρομολόγια ημερησίως και για το 32 256 - δηλαδή το 27 διατήρησε τη δύναμή του όταν το 32 ενισχύθηκε κατά 20% από τότε μέχρι σήμερα!!!
Για το 2007 τα μεγέθη έχουν ως εξής: για το 27 14.903.163 διαθέσιμες θέσεις για 6.347.209 επιβάτες με πληρότητα 42,59% και για το 32 15.861.164 διαθέσιμες θέσεις για 6.968.222 επιβάτες με πληρότητα 43,93%. Με την ίδια αναγωγή στο σημερινό αριθμό δρομολογίων έχουμε για το πρώτο 67,66 επιβάτες και 61,58 επιβάτες για το δεύτερο. Ανάλογα τα ημερήσια δρομολόγια είναι 255 και 271 αντίστοιχα. Το 27 λοιπόν διατηρώντας τη δύναμή του ανέβασε την πληρότητα ελαφρά ενώ το 32 αν και αυξάνει τα δρομολόγια του κατά 5,5% η αύξηση της κίνησής του είναι της τάξης του 2,8% μόλις...
Για το 2008 έχουμε για το 27 14.292.387 θέσεις για 6.222.056 επιβάτες με πληρότητα 43,53% και για το 32 15.696.366 θέσεις για 6.785.092 επιβάτες με πληρότητα 43,23%. Η αναγωγή στον σημερινό αριθμό δρομολογίων μας δίνει 66,33 επιβάτες ανά δρομολόγιο για το 27 και 59,96 επιβάτες ανά δρομολόγιο για το 32. Τα ημερήσια δρομολόγια του έτους ανέρχονται σε 245 για το 27 και 268 για το 32. Η μείωση των δρομολογίων κατά 5% στο 27 δεν επηρρεάζει σημαντικά την κίνηση της γραμμής το 32 όμως παρά το γεγονός ότι διατηρεί τη δύναμή του παρουσιάζει απώλειες...

http://www.thita.gov.gr/old_site/diktyo.htm

Τα σημερινά δρομολόγια αναφέρονται ως σταθερά για την εξαγωγή των συμπερασμάτων. Οι σημερινές συνθήκες διαφέρουν κατά πολύ από αυτές που επικρατούσαν εκείνα τα χρόνια. Επίσης για την ευκολία των υπολογισμών όλα τα δρομολόγια του 2013 έχουν υπολογιστεί ως καθημερινές χειμερινού προγράμματος, είναι προφανές ότι τα πραγματικά δρομολόγια είναι στην πράξη λιγότερα, ανάλογα και για τις δύο γραμμές. Η σύγκριση του αριθμού των επιβατών είναι ουσιαστικά ο δείκτης πληρότητας των λεωφορείων. Η διαφορά είναι σε σταθερή βάση 6 επιβάτες πάντοτε μάλιστα υπέρ της γραμμής της Σταυρούπολης. Θεωρείς λοιπόν ακόμη ότι θα έπρεπε να έχει προτεραιότητα δρομολόγησης το 32 έναντι του 27 αναφορικά με τα αρθρωτά; Αν μάλιστα συνυπολογίσεις ότι ο ανάλογος αριθμός επιβατών ανά δρομολόγιο για το 32 σε αριθμους του 2011 είναι μόλις 45 μειωμένος κατά 25% μάλλον θα πρέπει να εξεταστεί σοβαρά το κόψιμο βάρδιας από τη γραμμή προκειμένου να πάνε το όχημα και το πλήρωμα να ενισχύσουν κάποια άλλη γραμμή που έχει ανάγκη.
Μια ματιά στα στοιχεία του ΣΑΣΘ και στις πληρότητες των ακτινικών γραμμών του κέντρου καταρρίπτει και έναν ακόμη μύθο. Ενώ οι "ανατολικές γραμμές" παρουσιάζουν ποσοστιαία πληρότητα άνω του 45% κατά κανόνα δεν συμβαίνει το ίδιο με τις "δυτικές" με την εξαίρεση του 56 και του 57. Επομένως λεωφορεία υπάρχουν και σε ικανό αριθμό, ζήτηση δεν υπάρχει. Αλλά η στείρα γκρίνια δεν αφήνει περιθώριο για ψάξιμο, την μία θα φταίει το λεωφορείο που είναι παλιό, την άλλη η συχνότητα διέλευσης, την τρίτη το ότι είναι 12μετρο αντί για αρθρωτό κοκ.
Την επόμενη φορά που θα σκεφτείς να με αμφισβητήσεις φρόντισε τουλάχιστον να κάνεις και την ανάλογη έρευνα και να παρουσιάσεις και κανένα στοιχείο που να το βασίζεις... Δεν θα τρώω κάθε φορά τρεις ώρες για να αποδείξω τα αυτονόητα...


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - O530lover - 16-12-2013

Χωρίς να θέλω να παραστήσω τον ειδήμονα, έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις:
α) Εκτός των ωρών αιχμής και τα Σαββατοκύριακα, το 32 μπορεί σαφώς να σταθεί με λιγότερα οχήματα ή και με 12μετρα, αφού πολύ συχνά το πετυχαίνω και εντελώς άδειο.
β) Εντός των ωρών αιχμής, παρατηρείται ένα φαινόμενο το οποίο δε συμβαίνει στο 27 (και για αυτόν ακριβώς το λόγο είναι και άστοχη η σύγκριση των δύο γραμμών): Τα πρωινά τα λεωφορεία πηγαίνουν απελπιστικά γεμάτα προς κέντρο και άδεια προς Ηλιούπολη, ενώ τα μεσημέρια συμβαίνει το αντίστροφο, έρχονται δηλαδή άδεια στο κέντρο και γεμίζουν απελπιστικά προς Ηλιούπολη (και όλους βέβαια τους ενδιάμεσους προορισμούς, π.χ. Αμπελόκηπους). Και αυτό είναι απόλυτα φυσικό, γιατί το 27 έχει ρόλο κορμού, ενώ το 32 είναι συνοικιακή γραμμή, και ως εκ τούτου δεν μπορούν να έχουν τις ίδιες προδιαγραφές.
Από εκεί και πέρα, διαφωνώ ότι το 32 σηκώνει αραίωση, καθώς η λειτουργία του (στις ώρες αιχμής πάντα) είναι ήδη προβληματική. Tα 5-6 λεπτα που αναφέρει ο ΟΑΣΘ ως συχνότητα τις πρωινές ώρες πάνε περίπατο, ενώ μου έχει τύχει πολλές φορές (από τους Αμπελόκηπους που το παίρνω) να σταματάει μπροστά απ'τη στάση, προκειμένου να μην επιβιβάσει άλλους.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - O530lover - 17-12-2013

Περί του 32 και πάλι ο λόγος, σήμερα έφτασα στη στάση Κολόμβου στις 15:10, επιβιβάστηκα στο 20 και 32 είδα να κατεβαίνει στη Στροφή Ξηροκρήνης, στις 15:25, και ξανά λίγο πιο μετά στις 15:30 στην Πλατεία Επταλόφου, αμφότερα με 12μετρα. Μιλάμε δηλαδή για ένα κενό διέλευσης από Αριστοτέλους τουλάχιστον μισής ώρας, κι αυτό σε μια τυπική καθημερινή, χωρίς να έχει αναφερθεί κάποιο ασυνήθιστο συμβάν που θα μπορούσε να έχει προκαλέσει τέτοιες καθυστερήσεις.


RE: Στόλος ΟΑΣΘ και γραμμές - george-oasth - 17-12-2013

(17-12-2013, 04:40 PM)O530lover Έγραψε: Περί του 32 και πάλι ο λόγος, σήμερα έφτασα στη στάση Κολόμβου στις 15:10, επιβιβάστηκα στο 20 και 32 είδα να κατεβαίνει στη Στροφή Ξηροκρήνης, στις 15:25, και ξανά λίγο πιο μετά στις 15:30 στην Πλατεία Επταλόφου, αμφότερα με 12μετρα. Μιλάμε δηλαδή για ένα κενό διέλευσης από Αριστοτέλους τουλάχιστον μισής ώρας, κι αυτό σε μια τυπική καθημερινή, χωρίς να έχει αναφερθεί κάποιο ασυνήθιστο συμβάν που θα μπορούσε να έχει προκαλέσει τέτοιες καθυστερήσεις.
Καποιο χαλασμενο ενδιαμεσα;;;

(16-12-2013, 04:15 PM)garvanitis Έγραψε: Τώρα εδώ κάπου είναι που παραιτείται η λογική... Ούτε λίγο ούτε πολύ μας λες ότι με βάση την άποψή σου αλλά και κάποια στοιχεία με τις πληρότητες των γραμμών (που ΔΕΝ παρουσιάζεις καν) δεν έχω δίκιο και αν σου δείξω το αντίθετο θα μου ζητήσεις "συγνώμη". Δεν τη θέλω και δεν είναι αποδεκτή καν. Αν σε βολεύει το 32 έχει πληρότητα 110% και όσοι δεν χωράνε μέσα κάνουν σκαλομαρία... Τη "συγνώμη" να τη ζητήσεις από τα υπόλοιπα μέλη της σελίδας που τους παραπληροφορείς. Σύμφωνα με τα τελευταία δημοσιοποιημένα δεδομένα για το έτος 2011 η γραμμή 32 έχει σε απόλυτους αριθμούς την 6η θέση με 5.092.537 επιβάτες αλλά όχι και σε πληρότητα οχημάτων αφού αυτή είναι μόλις 34,06%. Εννοείται βέβαια ότι διαχωρισμός σε 32 και 32Α δεν υπάρχει αφού το τελευταίο είναι παραλλαγή του πρώτου... Με πιο απλά λόγια για κάθε πλήρες λεωφορείο που δρομολογείται αντιστοιχούν δύο ακόμη κενά!!! Χαρακτηριστικό δε είναι ότι στις 10 δημοφιλέστερες γραμμές σε αριθμό επιβατών παρουσιάζει τη χαμηλότερη πληρότητα με διαφορά. Το 27 δεν συμπληρώνει για λίγο ικανό αριθμό εισιτηρίων προκειμένου να μπει στη δεκάδα και απουσιάζει από τα σχετικά ρεπορτάζ (τα λινκ παρακάτω) οπότε αναγκαστικά για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης θα βασιστούμε σε παλιότερα στοιχεία.
http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=155450
http://www.makthes.gr/news/reportage/92946/

Τα τελευταία αναλυτικά στοχεία του ΣΑΣΘ που βρήκα αναφέρονται στην περίοδο 2006 εως 2008. Έχω και νεότερα αλλά επειδή δεν έχουν δημοσιευθεί μέχρι στιγμής δεν είναι σωστό να τα χρησιμοποιήσω. Για το 2006 το 27 έχει διαθέσιμες θέσεις 15.056.845 με 6.258.375 επιβάτες και πληρότητα 41,56% ενώ το 32 14.963.684 διαθέσιμες θέσεις με 6.778.168 επιβάτες και πληρότητα 45,30%. Αν βγάλουμε τον μέσο όρο επιβατών ανά δρομολόγιο χρησιμοποιόντας τη σημερινή δρομολόγηση (257 δρομολόγια για το 27 και 310 για το 32) έχουμε 66,71 επιβάτες για το 27 και 59,90 επιβάτες για το 32. Είναι προφανές βέβαια ότι εκείνη την περίοδο το 27 είχε περισσότερα δρομολόγια έναντι το 32 και για αυτόν ακριβώς το λόγο έχει και περισσότερες διαθέσιμες θέσεις. Τα πραγματικά δρομολόγια του συγκεκριμένου έτους είναι για το μεν 27 258 δρομολόγια ημερησίως και για το 32 256 - δηλαδή το 27 διατήρησε τη δύναμή του όταν το 32 ενισχύθηκε κατά 20% από τότε μέχρι σήμερα!!!
Για το 2007 τα μεγέθη έχουν ως εξής: για το 27 14.903.163 διαθέσιμες θέσεις για 6.347.209 επιβάτες με πληρότητα 42,59% και για το 32 15.861.164 διαθέσιμες θέσεις για 6.968.222 επιβάτες με πληρότητα 43,93%. Με την ίδια αναγωγή στο σημερινό αριθμό δρομολογίων έχουμε για το πρώτο 67,66 επιβάτες και 61,58 επιβάτες για το δεύτερο. Ανάλογα τα ημερήσια δρομολόγια είναι 255 και 271 αντίστοιχα. Το 27 λοιπόν διατηρώντας τη δύναμή του ανέβασε την πληρότητα ελαφρά ενώ το 32 αν και αυξάνει τα δρομολόγια του κατά 5,5% η αύξηση της κίνησής του είναι της τάξης του 2,8% μόλις...
Για το 2008 έχουμε για το 27 14.292.387 θέσεις για 6.222.056 επιβάτες με πληρότητα 43,53% και για το 32 15.696.366 θέσεις για 6.785.092 επιβάτες με πληρότητα 43,23%. Η αναγωγή στον σημερινό αριθμό δρομολογίων μας δίνει 66,33 επιβάτες ανά δρομολόγιο για το 27 και 59,96 επιβάτες ανά δρομολόγιο για το 32. Τα ημερήσια δρομολόγια του έτους ανέρχονται σε 245 για το 27 και 268 για το 32. Η μείωση των δρομολογίων κατά 5% στο 27 δεν επηρρεάζει σημαντικά την κίνηση της γραμμής το 32 όμως παρά το γεγονός ότι διατηρεί τη δύναμή του παρουσιάζει απώλειες...

http://www.thita.gov.gr/old_site/diktyo.htm

Τα σημερινά δρομολόγια αναφέρονται ως σταθερά για την εξαγωγή των συμπερασμάτων. Οι σημερινές συνθήκες διαφέρουν κατά πολύ από αυτές που επικρατούσαν εκείνα τα χρόνια. Επίσης για την ευκολία των υπολογισμών όλα τα δρομολόγια του 2013 έχουν υπολογιστεί ως καθημερινές χειμερινού προγράμματος, είναι προφανές ότι τα πραγματικά δρομολόγια είναι στην πράξη λιγότερα, ανάλογα και για τις δύο γραμμές. Η σύγκριση του αριθμού των επιβατών είναι ουσιαστικά ο δείκτης πληρότητας των λεωφορείων. Η διαφορά είναι σε σταθερή βάση 6 επιβάτες πάντοτε μάλιστα υπέρ της γραμμής της Σταυρούπολης. Θεωρείς λοιπόν ακόμη ότι θα έπρεπε να έχει προτεραιότητα δρομολόγησης το 32 έναντι του 27 αναφορικά με τα αρθρωτά; Αν μάλιστα συνυπολογίσεις ότι ο ανάλογος αριθμός επιβατών ανά δρομολόγιο για το 32 σε αριθμους του 2011 είναι μόλις 45 μειωμένος κατά 25% μάλλον θα πρέπει να εξεταστεί σοβαρά το κόψιμο βάρδιας από τη γραμμή προκειμένου να πάνε το όχημα και το πλήρωμα να ενισχύσουν κάποια άλλη γραμμή που έχει ανάγκη.
Μια ματιά στα στοιχεία του ΣΑΣΘ και στις πληρότητες των ακτινικών γραμμών του κέντρου καταρρίπτει και έναν ακόμη μύθο. Ενώ οι "ανατολικές γραμμές" παρουσιάζουν ποσοστιαία πληρότητα άνω του 45% κατά κανόνα δεν συμβαίνει το ίδιο με τις "δυτικές" με την εξαίρεση του 56 και του 57. Επομένως λεωφορεία υπάρχουν και σε ικανό αριθμό, ζήτηση δεν υπάρχει. Αλλά η στείρα γκρίνια δεν αφήνει περιθώριο για ψάξιμο, την μία θα φταίει το λεωφορείο που είναι παλιό, την άλλη η συχνότητα διέλευσης, την τρίτη το ότι είναι 12μετρο αντί για αρθρωτό κοκ.
Την επόμενη φορά που θα σκεφτείς να με αμφισβητήσεις φρόντισε τουλάχιστον να κάνεις και την ανάλογη έρευνα και να παρουσιάσεις και κανένα στοιχείο που να το βασίζεις... Δεν θα τρώω κάθε φορά τρεις ώρες για να αποδείξω τα αυτονόητα...
Για το "αν θα δεχθεις την συγγνωμη μου" ειναι δικο σου θεμα....Εγω λεω αυτα που βλεπω καθημερινα....Επισης αν τυχει να μπεις σε ενα 32 απο την σταση εκκλησια κατα τις 10 το πρωι,το πιο πιθανο ειναι να κατσεις καπου στριμωχτα..Για να περιμενεις στην σταση "ασβεσταρια"δεν το συζηταμε πως θα εισαι...Ενω αμα μπεις σε ενα οχημα της γραμμης 27 κατα τις 10 το πρωι απο την σταση "Στροφη καρατασου",θα εισαι πιο ανετα,και κατα 60% θα βρεις να κατσεις....

ΥΓ.Σε συζητηση με φιλο που δουλευει στο οασθ,και εχει κανει την γραμμη 27 για 3 μηνες,τον ρωτησα πια γραμμη μεταφερει πιο πολυ κοσμο.32(Με 32Α)η το 27....Και η απαντηση του ηταν το 32...Το 27 "παλευετε".ετσι μου ειπε....
Επισης και κατι που ξεχασα....δεν παραπληροφορησα κανεναν..Ανεφερα την γνωμη μου,και σου ζητησα αν εχεις επισημα στοιχεια να τα παρουσιασεις..Εχω το δικαιωμα να πω την γνωμη μου,και αυτα που βλεπω....Και δεν τα βλεπω μονο εγω,αλλα τα βλεπουν κι'αλλοι...Πιο πιθανο ειναι να εχεις να περασεις καιρο απο την περιοχη για να δεις πως εχουν τα πραγματα...