Leoforeia.gr | Forum
Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2013 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Οδικές Συγκοινωνίες (Ο.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία & Τρόλεϊ Ο.ΣΥ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=27)
+----- Θέμα: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2013 (/showthread.php?tid=1692)



RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - mercedes elbo - 20-08-2013

(20-08-2013, 08:39 PM)Vasilis21 Έγραψε: σημερα ειδα για πρωτη φορα στην ζωη μου Α2 με Ν1!

Έχει ξαναμπεί Ν1 στο Α2. Ειδικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες έβγαινε μόνιμα με Ν1 και είχε που και που και καμιά Βεργίνα.


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - Vasilis21 - 21-08-2013

(20-08-2013, 11:43 PM)mercedes elbo Έγραψε: Έχει ξαναμπεί Ν1 στο Α2. Ειδικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες έβγαινε μόνιμα με Ν1 και είχε που και που και καμιά Βεργίνα.
δεν κυκλοφορουσα τοτε με λεοφορεια Shy


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - marios.ilioupoli - 21-08-2013

(20-08-2013, 11:43 PM)mercedes elbo Έγραψε: Έχει ξαναμπεί Ν1 στο Α2. Ειδικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες έβγαινε μόνιμα με Ν1 και είχε που και που και καμιά Βεργίνα.

Τότε ήταν διαφορετικές οι ανάγκες. Αν και ήμουν μικρό παιδί τότε (10 χρονών) και δεν τα έζησα τόσο καλά, υπήρχε ένα τεράστιο δίκτυο Ολυμπιακών Γραμμών, με αρκετά πυκνά δρομολόγια, άρα και με μεγάλο αριθμό οχημάτων να απασχολείται και ιδιαίτερα 18μετρων.
Λογικά, σήμερα αιτία αυτής της δρομολόγησης θα ήταν κάποια βλάβη σε άλλο όχημα. Και λόγω της πολυτιμότητας που έχει η γραμμή μετά την τροποποίηση του Ε22, θα προτίμησαν να στείλουν έστω και 12μετρο, παρά να αφήσουν κενό.


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - Vasilis21 - 21-08-2013

(21-08-2013, 12:46 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Τότε ήταν διαφορετικές οι ανάγκες. Αν και ήμουν μικρό παιδί τότε (10 χρονών) και δεν τα έζησα τόσο καλά, υπήρχε ένα τεράστιο δίκτυο Ολυμπιακών Γραμμών, με αρκετά πυκνά δρομολόγια, άρα και με μεγάλο αριθμό οχημάτων να απασχολείται και ιδιαίτερα 18μετρων.
Λογικά, σήμερα αιτία αυτής της δρομολόγησης θα ήταν κάποια βλάβη σε άλλο όχημα. Και λόγω της πολυτιμότητας που έχει η γραμμή μετά την τροποποίηση του Ε22, θα προτίμησαν να στείλουν έστω και 12μετρο, παρά να αφήσουν κενό.
ξαναειδα παλι 2 Ε22 το ενα πισω απο το αλλο γυρω στις 18:00 στο ρευμα προς γλυφαδα


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - pvuccino - 21-08-2013

(20-08-2013, 11:43 PM)mercedes elbo Έγραψε: Έχει ξαναμπεί Ν1 στο Α2. Ειδικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες έβγαινε μόνιμα με Ν1 και είχε που και που και καμιά Βεργίνα.

Όταν ξεκίνησε το σύστημα των κορμών το '95 το Α2 έβγαινε ΜΟΝΟ με Ν1! Όπως και τα Α3/Β3/Α4/Α5/Α6/Β6. Τα αρθρωτά καθιερώθηκαν μετά το 2000 όταν ήρθαν τα νέας γενιάς. (τότε υπήρχαν μόνο οι δεινόσαυροι!) Σε αντίθεση με το Α1 που έβγαινε στάνταρ με Ikaρι και ενίοτε με δεινόσαυρο.


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - nikos1991 - 21-08-2013

(21-08-2013, 07:15 AM)pvuccino Έγραψε: Όταν ξεκίνησε το σύστημα των κορμών το '95 το Α2 έβγαινε ΜΟΝΟ με Ν1! Όπως και τα Α3/Β3/Α4/Α5/Α6/Β6. Τα αρθρωτά καθιερώθηκαν μετά το 2000 όταν ήρθαν τα νέας γενιάς. (τότε υπήρχαν μόνο οι δεινόσαυροι!) Σε αντίθεση με το Α1 που έβγαινε στάνταρ με Ikaρι και ενίοτε με δεινόσαυρο.

Συμφωνώ, απλά ο Βασίλης (αν θυμάμαι καλά από παλιότερες δημοσιεύσεις) όπως κι εγώ είμαστε μικροί και δεν έχουμε προλάβει αυτές τις εποχές. Προσωπικά το 2000 ήμουν 8-9 χρονών και τα μόνα λεωφορεία που θυμάμαι είναι της περιοχής μου, άντε και μερικά ακόμα που χρησιμοποιούσα συχνά. Γι' αυτό για έναν Ζωγραφιώτη σαν εμένα και έναν Γουδιώτη σαν το Βασίλη, είναι πρωτόγνωρο να βλέπει Α2 με Ν1, παρόλο που μέχρι την παραλαβή των GN ήταν το αντιπροσωπευτικό όχημα.
Αυτά που θυμάμαι από τη δεκαετία των 90s είναι ο πολυαγαπημένος δεινόσαυρος σε Α5 και Α7, τα Ikarus και μετά Ν1 σε 222 και 235, το δοκιμαστικό δεινόσαυρο στο 222 που τελικά δεν μπήκε και περιμέναμε την παραλαβή των GN το 99 και την τροποποίηση της διαδρομής του 222 για την εισαγωγή αρθρωτού στου Ζωγράφου.
Σημείωση: 222 είναι το κομμάτι του 608 "Ακαδημία - Ζωγράφου" και μέχρι το 1999 δεν μπορούσε να μπει αρθρωτό, επειδή η Γρηγ. Κουσίδου ήταν διπλός δρόμος και υπήρχε πρόβλημα στην συνάντηση 2 οχημάτων. Το πρόβλημα λύθηκε με τη μονοδρόμηση της Κουσίδου και την τροποποίηση της διαδρομής στην υπάρχουσα του 608.


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - ecoj - 21-08-2013

Και το περασμένο χειμώνα κάποτε είχε ξαναμπεί Ν1 στο Α2. Δεν είναι πρώτη φορά.

Όσο για τους δεινόσαυτους θυμάμαι ότι πριν τις Volvo σε ολόκληρα τα δυτικά προάστια τα θυμάμαι στο 703 και το Α13. Πρέπει να έμπαιναν και στο 024. Το 843 είχε πράσινα θυμάμαι. Τα Α12 (αυτό που πέρναγε από Μητρόπολη ή αυτό που έφτανε Φυλή αργότερα; ) και Β12 αποκλείεται να είχαν. Β15 και Α15 είχαν Magirus. Σχεδόν τα άπαντα άλλα είχαν Ικάρια. Πιο πριν Balcancar δεν ξέρω δεν υπήρχα. Tongue


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - Vasilis21 - 21-08-2013

(21-08-2013, 01:42 PM)nikos1991 Έγραψε: Συμφωνώ, απλά ο Βασίλης (αν θυμάμαι καλά από παλιότερες δημοσιεύσεις) όπως κι εγώ είμαστε μικροί και δεν έχουμε προλάβει αυτές τις εποχές. Προσωπικά το 2000 ήμουν 8-9 χρονών και τα μόνα λεωφορεία που θυμάμαι είναι της περιοχής μου, άντε και μερικά ακόμα που χρησιμοποιούσα συχνά. Γι' αυτό για έναν Ζωγραφιώτη σαν εμένα και έναν Γουδιώτη σαν το Βασίλη, είναι πρωτόγνωρο να βλέπει Α2 με Ν1, παρόλο που μέχρι την παραλαβή των GN ήταν το αντιπροσωπευτικό όχημα.
Αυτά που θυμάμαι από τη δεκαετία των 90s είναι ο πολυαγαπημένος δεινόσαυρος σε Α5 και Α7, τα Ikarus και μετά Ν1 σε 222 και 235, το δοκιμαστικό δεινόσαυρο στο 222 που τελικά δεν μπήκε και περιμέναμε την παραλαβή των GN το 99 και την τροποποίηση της διαδρομής του 222 για την εισαγωγή αρθρωτού στου Ζωγράφου.
Σημείωση: 222 είναι το κομμάτι του 608 "Ακαδημία - Ζωγράφου" και μέχρι το 1999 δεν μπορούσε να μπει αρθρωτό, επειδή η Γρηγ. Κουσίδου ήταν διπλός δρόμος και υπήρχε πρόβλημα στην συνάντηση 2 οχημάτων. Το πρόβλημα λύθηκε με τη μονοδρόμηση της Κουσίδου και την τροποποίηση της διαδρομής στην υπάρχουσα του 608.
τα λεοφορεια που θυμαμαι απο μικρος ειναι οι μαγκοιροι και οι ικαροι αργοτερα στα 622 815 τα daf στα 230,231 και θυμαμαι και τα Ν1 στο 222 οπως και στο 140


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - pvuccino - 22-08-2013

'ecojΤα [b Έγραψε:Α12[/b] (αυτό που πέρναγε από Μητρόπολη ή αυτό που έφτανε Φυλή αργότερα; ) και Β12 αποκλείεται να είχαν.

Mα και βέβαια είχαν δεινόσαυρο τα Α12/Β12!! Είχαν αποκλειστικά και μόνο δεινόσαυρο μέχρι που ήρθαν οι Volvo και μετά είχαν μίξη και των δύο! Και το Α12 που πήγαινε από Μητροπόλεως και καταργήθηκε πολύ σύντομα και αυτό που πήγαινε Φυλή μετά! Θυμάμαι πολύ ξεκάθαρα την εικόνα στην Πλ.Εθν.Αντιστάσεως τίγκα στους δεινοσαύρους και τα τοπικά Ικάρια! (τότε είχε ανα 5-6 λεπτά λεωφορείο για την Αθήνα αν θυμάμαι καλά και μαζευόταν πολύ πράμα στην Πλατεία, οπως καταλαβαίνετε! Tongue )


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - antonis - 22-08-2013

(21-08-2013, 01:42 PM)nikos1991 Έγραψε: Αυτά που θυμάμαι από τη δεκαετία των 90s είναι ο πολυαγαπημένος δεινόσαυρος σε Α5 και Α7, τα Ikarus και μετά Ν1 σε 222 και 235, το δοκιμαστικό δεινόσαυρο στο 222 που τελικά δεν μπήκε και περιμέναμε την παραλαβή των GN το 99 και την τροποποίηση της διαδρομής του 222 για την εισαγωγή αρθρωτού στου Ζωγράφου.
Σημείωση: 222 είναι το κομμάτι του 608 "Ακαδημία - Ζωγράφου" και μέχρι το 1999 δεν μπορούσε να μπει αρθρωτό, επειδή η Γρηγ. Κουσίδου ήταν διπλός δρόμος και υπήρχε πρόβλημα στην συνάντηση 2 οχημάτων. Το πρόβλημα λύθηκε με τη μονοδρόμηση της Κουσίδου και την τροποποίηση της διαδρομής στην υπάρχουσα του 608.

Εννοείς το Ακαδημία-Νεκροταφείο Ζωγράφου;
Εγώ θυμάμαι Δεινόσαυρους απο πιο παλιά, δηλαδή τουλάχιστον από το 1994, ενώ αρχικά είχαν δρομολογηθεί και τα SB 756.