Leoforeia.gr | Forum
Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2013 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Οδικές Συγκοινωνίες (Ο.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία & Τρόλεϊ Ο.ΣΥ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=27)
+----- Θέμα: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2013 (/showthread.php?tid=1692)



RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - marios.ilioupoli - 25-12-2013

(25-12-2013, 02:13 AM)i_lie_us Έγραψε: Ώπα, ώπα..
Και εγώ κάπου εκεί βρισκόμουν 15:30-16:00 (όχι για καταγραφή όμως Tongue )..
Ανέβηκα μέχρι 7η Ζωγράφου με κάποια νταλίκα Solaris του 608, και έφυγα με κάποιο solarini του 230 (για κανένα από τα 2 δεν συγκράτησα αριθμούς).
Μάλιστα φεύγοντας, χαμηλότερα στην Παπάγου, κάτι είχε παιχτεί και είμαστα κολλημένα για κάνα δεκαλεπτο 608-230-λιγα αμάξια-επόμενο 608..
Παρόλα αυτά, απολαυστικότατη η διαδρομή από Ακαδημίας μέχρι Ζωγράφο με ένα 608 στο οποίο μπορούσες να πάρεις ανάσα λόγω κλειστών σχολών Tongue

Εγώ πάντως το 608 γεμάτο το έβλεπα! Όχι βέβαια το χάλι όταν το ΕΚΠΑ είναι στα high του, αλλά όχι και στυλ 220 στις αρχές της προηγούμενης εβδομάδας.


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - nikos1991 - 25-12-2013

(25-12-2013, 02:13 AM)'i_lie_us' Έγραψε: Ώπα, ώπα..
Και εγώ κάπου εκεί βρισκόμουν 15:30-16:00 (όχι για καταγραφή όμως Tongue )..
Ανέβηκα μέχρι 7η Ζωγράφου με κάποια νταλίκα Solaris του 608, και έφυγα με κάποιο solarini του 230 (για κανένα από τα 2 δεν συγκράτησα αριθμούς).
Μάλιστα φεύγοντας, χαμηλότερα στην Παπάγου, κάτι είχε παιχτεί και είμαστα κολλημένα για κάνα δεκαλεπτο 608-230-λιγα αμάξια-επόμενο 608..
Παρόλα αυτά, απολαυστικότατη η διαδρομή από Ακαδημίας μέχρι Ζωγράφο με ένα 608 στο οποίο μπορούσες να πάρεις ανάσα λόγω κλειστών σχολών Tongue
 

 

 


Την συγκεκριμένη ημέρα (23-12-13) είχα κατέβει με το 608 (νταλίκα Solaris #896) των 11:42 από ΤΕ608 το οποίο μέχρι Ευαγγελισμό που ξεφόρτωσε λίγο είχε φτάσει τους 90-100 επιβάτες. Σχετικά άνετα για τις προσδοκίες του 608 σε εργάσιμη μέρα, με ανοικτό μεγάλο μέρος του ΕΚΠΑ, αν και πολλοί φοιτητές είχαν φύγει για Χριστούγεννα. Η επιστροφή ήταν με Solaris του 230 (ήρθε περίπου 16:20 στον Αγ. Σάββα και ήταν το #153 ή το #130 δεν θυμάμαι) το οποίο στο peak του από Αγ. Σάββα μέχρι Γαλαξία έφτασε τα 44-46 άτομα, θυμίζοντάς μου πόσο πολύ μου αρέσει η διαρύθμιση του τσιμεντόλιθου σε σχέση με τον Πολωνό Αλπινιστή. Φήμες που λένε πως το Solarini χωράει 59 άτομα κρίνονται ώς αστείες.
 


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - georgio - 25-12-2013

Μια παρατήρηση! Τις τελευταίες βδομάδες γίνονται καταγραφές οχημάτων από πολλά μέλη του φόρουμ με αποτέλεσμα να προστίθενται νέες σελίδες στην ενότητα σχέδον κάθε μέρα. Όμως με αυτό τον τρόπο χάνεται η ουσία του topic που είναι αν δεν κάνω λάθος οι guest εμφανίσεις οχημάτων στις γραμμές, και κάποιος αν θέλει να ψάξει κάτι είναι κουραστικό. Χωρίς να κατακρίνω την αριθμολαγνεία, άλλωστε πολλοί την κάνουμε απλά δεν τα δημοσιεύουμε όλα, μήπως θα ήταν καλύτερο να φτιάξουμε μια νεα ενότητα που θα αφορά αποκλειστικά και μόνο τα οχήματα που καταγράφουμε καθημερινα;


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - aliance - 25-12-2013

(25-12-2013, 03:46 AM)'georgio' Έγραψε: Μια παρατήρηση! Τις τελευταίες βδομάδες γίνονται καταγραφές οχημάτων από πολλά μέλη του φόρουμ με αποτέλεσμα να προστίθενται νέες σελίδες στην ενότητα σχέδον κάθε μέρα. Όμως με αυτό τον τρόπο χάνεται η ουσία του topic που είναι αν δεν κάνω λάθος οι guest εμφανίσεις οχημάτων στις γραμμές, και κάποιος αν θέλει να ψάξει κάτι είναι κουραστικό. Χωρίς να κατακρίνω την αριθμολαγνεία, άλλωστε πολλοί την κάνουμε απλά δεν τα δημοσιεύουμε όλα, μήπως θα ήταν καλύτερο να φτιάξουμε μια νεα ενότητα που θα αφορά αποκλειστικά και μόνο τα οχήματα που καταγράφουμε καθημερινα
 
Συμφωνώ!!!


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - marios.ilioupoli - 25-12-2013

Αν και έχω σκεφτεί πολλές φορές τις τελευταίες μέρες αυτό που λέει ο georgio και δε θα διαφωνήσω μαζί του, έχω μια λίγο διαφορετική άποψη.

Εφόσον το παρόν thread αναφέρεται στους τύπους λεωφορείων που κυκλοφορούν καθημερινά, δε νομίζω ότι η αριθμολαγνεία αλλοιώνει σε μεγάλο βαθμό το χαρακτήρα του. Σίγουρα οι αριθμοί είναι κουραστικοί, αλλά το νόημα παραμένει το ίδιο. Καταγράφονται καθημερινά οι τύποι των λεωφορείων που δρομολογούνται.


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - ecoj - 25-12-2013

Ούτε εγώ πολυσυμφωνώ με το giorgio αλλά καθόλου δεν θα με πείραζε μια άλλη ενότητα για την αριθμολαγνεία. Πάντως το θέμα λέει ''Ποιοι τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν'' και όχι σπάνιες εμφανίσεις. Πάντως διαχωρισμός δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Συμφωνώ και διαφωνώ! [img]images/smilies/tongue.gif[/img]


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - N1Ellinikou - 25-12-2013

Κατ' αρχάς, χρόνια μας πολλά! Smile

(25-12-2013, 03:46 AM)georgio Έγραψε: Μια παρατήρηση! Τις τελευταίες βδομάδες γίνονται καταγραφές οχημάτων από πολλά μέλη του φόρουμ με αποτέλεσμα να προστίθενται νέες σελίδες στην ενότητα σχέδον κάθε μέρα. Όμως με αυτό τον τρόπο χάνεται η ουσία του topic που είναι αν δεν κάνω λάθος οι guest εμφανίσεις οχημάτων στις γραμμές, και κάποιος αν θέλει να ψάξει κάτι είναι κουραστικό. Χωρίς να κατακρίνω την αριθμολαγνεία, άλλωστε πολλοί την κάνουμε απλά δεν τα δημοσιεύουμε όλα, μήπως θα ήταν καλύτερο να φτιάξουμε μια νεα ενότητα που θα αφορά αποκλειστικά και μόνο τα οχήματα που καταγράφουμε καθημερινα;

Με την άποψη του georgio συμφωνώ απόλυτα. Όχι βέβαια οτι με χαλάει η ''αριθμολαγνεία'', τον χαβαλέ μας κάνουμε άλλωστε! Wink

Πιστεύω πως η καθημερινή καταγραφή οχημάτων, για την ώρα, ταιριάζει στον παρόν thread. Απλά, θα πρεπει να επισημαίνουμε κάπως πιο έντονα την guest εμφάνιση κάποιου οχήματος σε κάποια γραμμή! (πχ με χρωματάκι, υπογράμμιση, μεγάλωμα γραμματοσειρας κλπ)

Cheers!


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - nikos1991 - 26-12-2013

ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!!!
Σήμερα 25/12/13 είδα μετά από καιρό Solaris Midi στο 046. Ήταν το #104 στο δρομολόγιο των 13:50 από Ελληνορώσων.
 


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - notis - 26-12-2013

Με GN # 467 σήμερα το 237, το άλλο όχημα δεν το είδα.


RE: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - georgio - 26-12-2013

(26-12-2013, 12:44 AM)'notis' Έγραψε: Με GN # 467 σήμερα το 237, το άλλο όχημα δεν το είδα.

 
Πάντως το τελευταίο δρομολόγιο ήταν με Ν1 που δεν συγκράτησα τον αριθμό. Βέβαια νομίζω πως δεν έχει τσεκάρει κάποιος ακόμα  αν βγαίνουν 2 ή 3 οχήματα τις Κυριακές και αν έχουμε 6ωρες βάρδιες.