Leoforeia.gr | Forum
Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2013 - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Leoforeia.gr | Forum (https://leoforeia.gr/forum)
+-- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Συζήτηση: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Συζήτηση: Οδικές Συγκοινωνίες (Ο.ΣΥ.) (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+----- Συζήτηση: Λεωφορεία & Τρόλεϊ Ο.ΣΥ. - Στόλος & Υποδομές (https://leoforeia.gr/forum/forumdisplay.php?fid=27)
+----- Θέμα: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2013 (/showthread.php?tid=1692)



RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - marios.ilioupoli - 23-05-2013

(23-05-2013, 03:09 AM)georgio Έγραψε: Για το 250 ρωτησα τις προαλλες εναν οδηγο και μου ειπε πως οι νταλικες δεν μπορουν να στριψουν στο παγκρατι για βγουν στη ριζαρη αλλα οπως εχεις πει και συ θα μπορουσε να αλλαξει η διαδρομη. Τωρα η συγκεκριμενη νταλικα solaris πάει σε αλλη γραμμη μετα(703 843 δεν θυμαμαι) αρα δεν θα μπορουσε να μεινει ετσι κι αλλιως

Το Ε90 από που πάει;


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - pvuccino - 23-05-2013

(23-05-2013, 03:30 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Το Ε90 από που πάει;
Πάει και στην άνοδο και στην κάθοδο από Βασ.Αλεξάνδρου/Μιχαλακοπούλου. Το 250 αναγκαστικά πρέπει να βγει Ριζάρη, γιατί είναι κυκλικό. Όσο για την πρωινή νταλίκα στο Ε90 δρομολογείται εδώ και πολλά χρόνια, μη σας πω και επί δεινοσαύρων! Στάνταρ θυμάμαι το Volvo ότι έκανε την πρώτη διαδρομή του 871, μετά έκανε και την πρώτη του Ε90 και την υπόλοιπη μέρα ήταν στο 824!!! (η μόνη νταλίκα της γραμμής) Τώρα νομίζω δεν πάει πια στο 824, αλλά τα 871/Ε90 τα κάνει κανονικά...


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - sbav-80 - 23-05-2013

Εγώ έβλεπα μερικές φορές την πρωϊνή νταλίκα του Ε90 (Volvo) αφού έκανε το δρομολόγιο Πειραιάς-Παν/πολη και έφτανε στην πύλη να κατεβαίνει από Υμηττού, Ευτυχίδου, Ερατοσθένους,Β. Κων/νου. Ενίοτε το έβλεπα να κατεβαίνει και από Ευφρονίου.
Σχετικά με την νταλίκα στο 250, πριν 2-3 χρόνια τέτοια εποχή είχαν δρομολογημένες, αλλά για σύντομο χρονικό διάστημα.


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - georgio - 23-05-2013

Σήμερα εθεαθη στο Β2 στο σύνταγμα και πάλι νταλίκα. Την είδα μισοαδεια αρα τα Ν1 φαινεται αρκουν


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - nikos1991 - 23-05-2013

Το Ε90 σύμφωνα με έγκυρη πηγή (Ν1Ελληνικού) βγαίνει από τη δρομολόγηση 703/420 οπότε και γι' αυτό έχει Solarονταλίκα η Agora D. H διαδρομή του μπορεί να είναι και από Υμηττού αν κρίνει ο οδηγός πως πάει πιο γρήγορα, αφου η πρώτη στάση μετα την Πανεπιστημιούπολη είναι στην Πάντειο, οπότε πας από Υμηττού συνέχεια Ηλία Ηλιού δεξιά Λαγουμιτζή αριστερά Συγγρού.
Κλέβοντας τη διαδρομή από τον ΟΑΣΑ βλέπουμε πως υπάρχει ένα χάσμα ανάμεσα στην πύλη Παν/πολης και Συγγρού σαν να λέει πήγαινε όπως θες Wink
ΠΥΛΗ ΠΑΝ/ΠΟΛΗΣ-ΛΕΩΦ.ΣΥΓΓΡΟΥ-ΕΘΝ.ΜΑΚΑΡΙΟΥ-ΛΕΩΦ.ΗΡΩΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ-ΑΣΤΙΓΓΟΣ(ΣΤΗΝ ΑΡ.ΠΛΕΥΡΑ)


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - N1Ellinikou - 23-05-2013

(23-05-2013, 04:23 PM)georgio Έγραψε: Σήμερα εθεαθη στο Β2 στο σύνταγμα και πάλι νταλίκα. Την είδα μισοαδεια αρα τα Ν1 φαινεται αρκουν

Μια επίσκεψη στον Στ.Συγγρου-Φιξ ίσως σε κάνει να αλλάξεις γνώμη. Wink

(23-05-2013, 04:55 PM)nikos1991 Έγραψε: Το Ε90 σύμφωνα με έγκυρη πηγή (Ν1Ελληνικού) βγαίνει από τη δρομολόγηση 703/420 οπότε και γι' αυτό έχει Solarονταλίκα η Agora D. H διαδρομή του μπορεί να είναι και από Υμηττού αν κρίνει ο οδηγός πως πάει πιο γρήγορα, αφου η πρώτη στάση μετα την Πανεπιστημιούπολη είναι στην Πάντειο, οπότε πας από Υμηττού συνέχεια Ηλία Ηλιού δεξιά Λαγουμιτζή αριστερά Συγγρού.
Κλέβοντας τη διαδρομή από τον ΟΑΣΑ βλέπουμε πως υπάρχει ένα χάσμα ανάμεσα στην πύλη Παν/πολης και Συγγρού σαν να λέει πήγαινε όπως θες Wink
ΠΥΛΗ ΠΑΝ/ΠΟΛΗΣ-ΛΕΩΦ.ΣΥΓΓΡΟΥ-ΕΘΝ.ΜΑΚΑΡΙΟΥ-ΛΕΩΦ.ΗΡΩΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ-ΑΣΤΙΓΓΟΣ(ΣΤΗΝ ΑΡ.ΠΛΕΥΡΑ)

Σύμφωνα με τον ΟΑΣΑ ναι, μετά την Παν/πολη η Πάντειος είναι η πρώτη στάση. Ωστόσο εχω πετύχει συχνά το Ε90 να κάνει στάση και στον Στ. Συγγρου-Φιξ!


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - nikos1991 - 23-05-2013

(23-05-2013, 10:23 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Σύμφωνα με τον ΟΑΣΑ ναι, μετά την Παν/πολη η Πάντειος είναι η πρώτη στάση. Ωστόσο εχω πετύχει συχνά το Ε90 να κάνει στάση και στον Στ. Συγγρου-Φιξ!

To θυμάμαι, απλά είναι στάση off the record. Aν θέλει μπορεί και να μη σταματήσει ο οδηγός, απλά αν δεν σταματήσει θα τον τουφεκίσουν οι επιβάτες και θα ακούσει τα χίλια συχτήρια από αυτούς που περιμένουν στη στάση το 040, βλέπουν Ε90, ετοιμάζονται να κάνουν πάρτυ, αλλά το λεωφορείο εξαφανίζεται σαν σίφουνας.


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - pvuccino - 23-05-2013

(23-05-2013, 10:53 PM)nikos1991 Έγραψε: To θυμάμαι, απλά είναι στάση off the record. Aν θέλει μπορεί και να μη σταματήσει ο οδηγός, απλά αν δεν σταματήσει θα τον τουφεκίσουν οι επιβάτες και θα ακούσει τα χίλια συχτήρια από αυτούς που περιμένουν στη στάση το 040, βλέπουν Ε90, ετοιμάζονται να κάνουν πάρτυ, αλλά το λεωφορείο εξαφανίζεται σαν σίφουνας.
Πάντως στη στάση στο Συγγρού-Φιξ ή στην κάθοδο ή στην άνοδο αναγράφεται το Ε90 κανονικά. (νομίζω στην κάθοδο...)


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - marios.ilioupoli - 23-05-2013

Από συμφοιτητές μου που είναι χρήστες της γραμμής ξέρω ότι κάνει στάση το Ε90 στη Συγγρού/Φιξ. Και λογικό το βρίσκω, από τη στιγμή που η τελευταία -επίσημη- στάση που κάνει το Ε90 σε σταθμό ΜΜΜ είναι νομίζω στον ΗΣΑΠ του Ν. Φαλήρου!


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - georgio - 24-05-2013

(23-05-2013, 10:23 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Μια επίσκεψη στον Στ.Συγγρου-Φιξ ίσως σε κάνει να αλλάξεις γνώμη. Wink


Σύμφωνα με τον ΟΑΣΑ ναι, μετά την Παν/πολη η Πάντειος είναι η πρώτη στάση. Ωστόσο εχω πετύχει συχνά το Ε90 να κάνει στάση και στον Στ. Συγγρου-Φιξ!
Αρα πιστεύεις πως χρειάζεται νταλικα στο Β2; Παιζει να ελειπε και κανα λεωφορειο γιατι το κανουν αυτο απο το Ελληνικό. Πολλες φορες στο 237 βαζουν μια νταλικα και λειπει λεωφορειο...