Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν στην Θεσσαλονίκη - 2020
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
(17-02-2020, 09:32 PM)george-oasth Έγραψε: [ -> ]Δεν είχε 4 οχήματα μόνο εκείνη την μέρα το 72...Το θυμαμαι καλά γιατί το παρακολουθούσα στην τηλεματική το θέμα
επίσης ας γίνει μια ανταλλαγή ... να φύγει ένα 12μετρο για το 76 και το 600αρι να γυρίσει να αναλάβει μια γραμμή με φορτίο κόσμου
Σήμερα το μεσημεράκι το 32 είχε 4 οχήματα το ένα κινούνταν προς τα κάτω σαν 32 το άλλο επέστρεφε σαν 32 και τα αλλά δυο ήταν στο 32Α!το ένα κατέβαινε σαν 32Α και το άλλο γύριζε σαν 32Α!Αν τα βάλουμε σε χρονική απόσταση υπολόγισε μετά από πόση ώρα πέρασε το επομενο! Ευτυχώς ήρθε το 908 και βοήθησε κατά ένα μικρό ποσοστό
Δεν ξέρω τι έβλεπες και τι καταλάβαινες από αυτό στην τηλεματική, σου γράφω πώς βγαίνει η δρομολόγηση... Στους δρόμους και όχι στον υπολογιστή ή το κινητό σου...

Τα λεωφορεία επίσης δεν είναι παιχνιδάκια στο σαλόνι σας όταν, βολτάρουν κενά απασχολούν προσωπικό και καίνε πετρέλαιο... Συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση να γράψει 60 χιλιόμετρα κενό και να φάει δύο ώρες για να πάει από την μία άκρη της πόλης στην άλλη και να γυρίσει...

Όσο για το 32 και την δρομολόγηση του ΔΕΝ με απασχολεί... Η Θεσσαλονίκη έκανε τις επιλογές της (συλλογικά) και τώρα πληρώνει το τίμημα... Και ευχαριστώ να λέει που κυκλοφορούν όσα λεωφορεία κυκλοφορούν... Προσωπικά αν ήταν στο χέρι μου θα τον έκλεινα ΑΜΕΣΑ τον ΟΑΣΘ και θα τον έθετα υπό εκκαθάριση ξεκινώντας παράλληλα διαγωνισμό για νέο ανάδοχο έργου. Μέχρι να βρεθεί (αν βρεθεί) αυτός βρείτε τρόπο να κυκλοφορείτε...

Υ.Γ: Είδες τι ωραία είναι τώρα τα Β10ΜΑ που έφτασες να παρακαλάς να τα δεις εκεί που δεν ήθελες να τα δεις;
(17-02-2020, 09:35 PM)george-oasth Έγραψε: [ -> ]Απόσπαση από το 72;;;δεν ήταν στο 72 εκείνη την ημέρα εκτός αν είχαν χαλασμένη τηλεματική!!Και το καλύτερο;;; Σαν 991 ήρθε στο ικεα από το αμαξοστάσιο και έβαλε διαδρομή 76
Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να είναι από το πρωί στο 72, συν τοις άλλοις εάν γνωρίζεις πάει κάποια στιγμή στο Φοίνικα να βάλει πετρέλαιο, εάν!
(17-02-2020, 09:35 PM)george-oasth Έγραψε: [ -> ]Απόσπαση από το 72;;;δεν ήταν στο 72 εκείνη την ημέρα εκτός αν είχαν χαλασμένη τηλεματική!!Και το καλύτερο;;; Σαν 991 ήρθε στο ικεα από το αμαξοστάσιο και έβαλε διαδρομή 76
Για πετρέλαιο πήγε στο αμαξοστάσιο, μην κάνεις ότι δεν το ξέρεις, δεν μπορώ να πιστέψω ότι είσαι τόσο ανίδεος...
(17-02-2020, 09:45 PM)garvanitis Έγραψε: [ -> ]Δεν ξέρω τι έβλεπες και τι καταλάβαινες από αυτό στην τηλεματική, σου γράφω πώς βγαίνει η δρομολόγηση... Στους δρόμους και όχι στον υπολογιστή ή το κινητό σου...

Τα λεωφορεία επίσης δεν είναι παιχνιδάκια στο σαλόνι σας όταν, βολτάρουν κενά απασχολούν προσωπικό και καίνε πετρέλαιο... Συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση να γράψει 60 χιλιόμετρα κενό και να φάει δύο ώρες για να πάει από την μία άκρη της πόλης στην άλλη και να γυρίσει...

Όσο για το 32 και την δρομολόγηση του ΔΕΝ με απασχολεί... Η Θεσσαλονίκη έκανε τις επιλογές της (συλλογικά) και τώρα πληρώνει το τίμημα... Και ευχαριστώ να λέει που κυκλοφορούν όσα λεωφορεία κυκλοφορούν... Προσωπικά αν ήταν στο χέρι μου θα τον έκλεινα ΑΜΕΣΑ τον ΟΑΣΘ και θα τον έθετα υπό εκκαθάριση ξεκινώντας παράλληλα διαγωνισμό για νέο ανάδοχο έργου. Μέχρι να βρεθεί (αν βρεθεί) αυτός βρείτε τρόπο να κυκλοφορείτε...

Υ.Γ: Είδες τι ωραία είναι τώρα τα Β10ΜΑ που έφτασες να παρακαλάς να τα δεις εκεί που δεν ήθελες να τα δεις;
Για το 32 και για τα δυτικά φυσικά και δεν σε απασχολεί!! Κάτοικος τούμπας είσαι, μερσεντές σας δίνουν και b9 τι άλλο να θέλεις; Οντως ευχαριστώ λέω που κυκλοφορούν και αυτά έστω και με το υστέρημα κάποιων οδηγών που βάζουν λεφτά από την τσέπη τους για να τα συντηρούν η να αγοράζουν διαφορά εξαρτήματα 
η Θεσσαλονίκη δεν έκανε καμία επιλογή!!! Την επιλογή για το επιβατικό κοινό την κάνανε στην διοίκηση του ιδιώτη παίρνοντας τα μερίσματα και μην πληρώνοντας υπαλλήλους,προμηθευτές κτλπ! Σας είχαν προειδοποιήσει ότι αν η πόλη μείνει από λεωφορεία θα γίνει κρατική η επιχείρηση! Αγνοήθηκαν οι απειλές η προειδοποιήσεις (όπως θες πες το) και μπαμ έγινε κρατικός ο οασθ 
ΥΓ. Μια χαρά είναι τα b10m! Απορώ γιατί στο 2 και 3 δεν τα θέλουν και βρίζουν οι οδηγοί τους;
(17-02-2020, 09:45 PM)K.S. Έγραψε: [ -> ]Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να είναι από το πρωί στο 72, συν τοις άλλοις εάν γνωρίζεις πάει κάποια στιγμή στο Φοίνικα να βάλει πετρέλαιο, εάν!
Έχουμε εσένα που τα γνωρίζεις όλα και μας τα λες!τωρα τα γνωρίζεις σου τα λένε; Δεν ξέρω!!
Και όντως δεν ήταν από το πρωί στο 72 γιατί ήταν στο 76! Ερχόμενο από το αμαξοστάσιο που ήταν ακινητοποιημένο! Όχι λόγο πετρελαίου
(17-02-2020, 10:10 PM)george-oasth Έγραψε: [ -> ]Για το 32 και για τα δυτικά φυσικά και δεν σε απασχολεί!! Κάτοικος τούμπας είσαι, μερσεντές σας δίνουν και b9 τι άλλο να θέλεις; Οντως ευχαριστώ λέω που κυκλοφορούν και αυτά έστω και με το υστέρημα κάποιων οδηγών που βάζουν λεφτά από την τσέπη τους για να τα συντηρούν η να αγοράζουν διαφορά εξαρτήματα 
η Θεσσαλονίκη δεν έκανε καμία επιλογή!!! Την επιλογή για το επιβατικό κοινό την κάνανε στην διοίκηση του ιδιώτη παίρνοντας τα μερίσματα και μην πληρώνοντας υπαλλήλους,προμηθευτές κτλπ! Σας είχαν προειδοποιήσει ότι αν η πόλη μείνει από λεωφορεία θα γίνει κρατική η επιχείρηση! Αγνοήθηκαν οι απειλές η προειδοποιήσεις (όπως θες πες το) και μπαμ έγινε κρατικός ο οασθ 
ΥΓ. Μια χαρά είναι τα b10m! Απορώ γιατί στο 2 και 3 δεν τα θέλουν και βρίζουν οι οδηγοί τους;
Πάλι μέσα έπεσες... (δεν μένω Τούμπα). Εξίσου αδιάφορο μου είναι αν κάνει το 5 ή το 6 40 λεπτά να περάσουν - ας μην περάσουν και ποτέ τους! Για να κατέβω κέντρο μόνο τα χρησιμοποιώ, πάω και με τα πόδια ακόμα αν δεν περνάει... Και προσωπικά δεν με προειδοποίησε κανένας, δεν έχω την παραμικρή επαγγελματική σχέση με τον ΟΑΣΘ, το αντίθετο μάλιστα, ξένη πολυεθνική που δραστηριοποιείται στις συγκοινωνίες εκπροσωπώ στην Ελλάδα και με βολεύει η κατάντια που έχει φτάσει...

Πάμε και στα παραμύθια τώρα...

Κανένας οδηγός δεν πληρώνει από την τσέπη του ούτε λαμπάκι για το ταμπλό... Όσα κυκλοφορούν το κάνουν είτε γιατί υπάρχουν ακόμα σε στοκ κάποια ανταλλακτικά (ελάχιστα) είτε γιατί έχουν κανιβαλιστεί άλλα οχήματα... Ανταλλακτικά πάντως δεν δίνει κανένας στον ΟΑΣΘ μετά τα φέσια που έφαγαν μετά την κρατικοποίηση και κάποιες δεκάδες λεωοφορείων είναι δεσμευμένα σε διάφορα συνεργεία περιφερειακά και δεν κουνιούνται από εκεί αν δεν εξοφληθεί η επιχείρηση. Δύο τουλάχιστον προμηθευτές δε ετοιμάζονται για κατασχέσεις...

Το σανό με τον Στεφανίδη κάπου πρέπει να τελειώνει, όσοι έχουμε πέντε γνώσεις τον χειρότερο πρόεδρο του ΟΑΣΘ τον θεωρούσαμε μέχρι που γνωρίσαμε τους ακόμα χειρότερους (και δεν έχει να κάνει με πολιτική και οι προηγούμενοι και οι νυν δεν έχουν ιδέα πώς να λειτουργήσουν τον Οργανισμό). Η διαφορά τους είναι ότι ο Στεφανίδης ήξερε πώς να λειτουργήσει τον ΟΑΣΘ αλλά δεν ήθελε, οι επόμενοι ούτε θέλουν ούτε ξέρουν! (γι' αυτό άλλωστε και έδωσαν το 1/3 του έργου πίσω στο ΚΤΕΛ που και θέλει και ξέρει...)

Δεν υπάρχει δε οδηγός στον ΟΑΣΘ (σε όλες τις γραμμές) που να μην λέει τα καλύτερα για τα Β10ΜΑ και τα Scania, όλοι αναγνωρίζουν ότι στα 23 τους χρόνια ξελασπώνουν συγκοινωνιακά την πόλη όταν όλα τα μεταγενέστερα έχουν από διαρκείς βλάβες ως και οριστική απόσυρση ως μη επισκευάσιμα.
(17-02-2020, 10:13 PM)george-oasth Έγραψε: [ -> ]Έχουμε εσένα που τα γνωρίζεις όλα και μας τα λες!τωρα τα γνωρίζεις σου τα λένε; Δεν ξέρω!!
Και όντως δεν ήταν από το πρωί στο 72 γιατί ήταν στο 76! Ερχόμενο από το αμαξοστάσιο που ήταν ακινητοποιημένο! Όχι λόγο πετρελαίου
Πες μου λίγο σε παρακαλώ την ημερομηνία που ήταν στο 76 το 601 να δω τι έκανε εκείνη την ημέρα το αυτοκίνητο, τι ώρα μπήκε, τι ώρα βγήκε και γιατί...
(17-02-2020, 10:30 PM)garvanitis Έγραψε: [ -> ]Πάλι μέσα έπεσες... (δεν μένω Τούμπα). Εξίσου αδιάφορο μου είναι αν κάνει το 5 ή το 6 40 λεπτά να περάσουν - ας μην περάσουν και ποτέ τους! Για να κατέβω κέντρο μόνο τα χρησιμοποιώ, πάω και με τα πόδια ακόμα αν δεν περνάει... Και προσωπικά δεν με προειδοποίησε κανένας, δεν έχω την παραμικρή επαγγελματική σχέση με τον ΟΑΣΘ, το αντίθετο μάλιστα, ξένη πολυεθνική που δραστηριοποιείται στις συγκοινωνίες εκπροσωπώ στην Ελλάδα και με βολεύει η κατάντια που έχει φτάσει...

Πάμε και στα παραμύθια τώρα...

Κανένας οδηγός δεν πληρώνει από την τσέπη του ούτε λαμπάκι για το ταμπλό... Όσα κυκλοφορούν το κάνουν είτε γιατί υπάρχουν ακόμα σε στοκ κάποια ανταλλακτικά (ελάχιστα) είτε γιατί έχουν κανιβαλιστεί άλλα οχήματα... Ανταλλακτικά πάντως δεν δίνει κανένας στον ΟΑΣΘ μετά τα φέσια που έφαγαν μετά την κρατικοποίηση και κάποιες δεκάδες λεωοφορείων είναι δεσμευμένα σε διάφορα συνεργεία περιφερειακά και δεν κουνιούνται από εκεί αν δεν εξοφληθεί η επιχείρηση. Δύο τουλάχιστον προμηθευτές δε ετοιμάζονται για κατασχέσεις...

Το σανό με τον Στεφανίδη κάπου πρέπει να τελειώνει, όσοι έχουμε πέντε γνώσεις τον χειρότερο πρόεδρο του ΟΑΣΘ τον θεωρούσαμε μέχρι που γνωρίσαμε τους ακόμα χειρότερους (και δεν έχει να κάνει με πολιτική και οι προηγούμενοι και οι νυν δεν έχουν ιδέα πώς να λειτουργήσουν τον Οργανισμό). Η διαφορά τους είναι ότι ο Στεφανίδης ήξερε πώς να λειτουργήσει τον ΟΑΣΘ αλλά δεν ήθελε, οι επόμενοι ούτε θέλουν ούτε ξέρουν! (γι' αυτό άλλωστε και έδωσαν το 1/3 του έργου πίσω στο ΚΤΕΛ που και θέλει και ξέρει...)

Δεν υπάρχει δε οδηγός στον ΟΑΣΘ (σε όλες τις γραμμές) που να μην λέει τα καλύτερα για τα Β10ΜΑ και τα Scania, όλοι αναγνωρίζουν ότι στα 23 τους χρόνια ξελασπώνουν συγκοινωνιακά την πόλη όταν όλα τα μεταγενέστερα έχουν από διαρκείς βλάβες ως και οριστική απόσυρση ως μη επισκευάσιμα.
Παλιά δήλωνες κάτοικος τούμπας!
κανενας οδηγός δεν πληρώνει από την τσέπη του! Μάλιστα! Τα μπλε led δίπλα και τις αλλαγές φώτων τις έκανε ο οασθ; Τα Τασια του 677 τα έβαλε ο οασθ;
(17-02-2020, 10:32 PM)garvanitis Έγραψε: [ -> ]Πες μου λίγο σε παρακαλώ την ημερομηνία που ήταν στο 76 το 601 να δω τι έκανε εκείνη την ημέρα το αυτοκίνητο, τι ώρα μπήκε, τι ώρα βγήκε και γιατί...
Ψάξε λίγο! Τόσους γνωστούς έχεις!
(17-02-2020, 10:35 PM)george-oasth Έγραψε: [ -> ]Παλιά δήλωνες κάτοικος τούμπας!
κανενας οδηγός δεν πληρώνει από την τσέπη του! Μάλιστα! Τα μπλε led δίπλα και τις αλλαγές φώτων τις έκανε ο οασθ; Τα Τασια του 677 τα έβαλε ο οασθ;
Ποτέ δεν δήλωσα κάτοικος Τούμπας και ένα κάρο μέλη της σελίδας (ανάμεσα τους και ο διαχειριστής, ο dimangelid) γνωρίζουν και που μένω επακριβώς! Συχνάζω στην Τούμπα...

Θέλεις τώρα να μου πεις ότι τα λεωφορεία κυκλοφορούν επειδή έχουν led λαμπάκια ή επειδή το 677 έχει τάσια; Δηλαδή τα άλλα που δεν έχουν κάθονται μέσα στα αμαξοστάσια; Το γούστο τους κάνουν...

(τι διαβάζουμε Χριστέ μου...)

Υ.Γ: Κάτι σε ρώτησα... Ποια μέρα ήταν το 601 στο 76, να το ψάξουμε να δούμε λίγο υπηρεσιακά τι έκανε εκείνη την ημέρα... Επίσημα και όχι με βάση το τι φαντάζεσαι...