Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: ΟΑΣΘ: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2018 & 2019
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σκεφτείτε λίγο γιατί δεν βάζουν καλά οχήματα στα δυτικα, μπήκα σήμερα στο 771 στο 8 και ήταν όλα διαλυμένα, κομμένες χειρολαβές, γκράφιτι, βρωμιά ξεχαρβαλομενα καλώδια σπασμένα στοπ και παντού αυτοκόλλητα, όταν αυτο κινουντανστα ανατολικά ήταν σε άριστη κατασταση, οταν το βάλανε στο 32 έγινε έτσι....
256 στο 89Κ
(17-09-2018, 08:42 PM)K.S. Έγραψε: [ -> ]Μην τα πηγαίνετε όλα με το πως σας συμφέρει. Δείτε τα με το πως βολεύει. Και εμένα θα μ' άρεσε να ερχόταν το 130 στο 84 και να πήγαινε το 357 στο 69. Γίνεται κάτι τέτοιο όμως; Όχι. Μην τα βλέπετε όλα τοπικιστικά και πως θα κοιτάξετε να έχει η δικιά σας γραμμή τα καλύτερα λεωφορεία και έλα μωρέ ας πάρουν οι άλλοι τα χάλια. Δε συγκρίνεται το 69 με το 56, ούτε το Χ1 με το 45. Το καθένα είναι για διαφορετικό σκοπό και κάτι ξέρουν αυτοί που τα βάλανε όπως τα βάλανε. Στην τελική στην παρούσα φάση είναι πιο ευνοημένη η Σταυρούπολη γιατί έχει τα citelis και τα b9l όλα, ενώ ο Φοίνικας δεν έχει κανένα.

Ναι όταν το 27,32 είναι μέσα στην σαρδέλα με 12μ και 69 παίρνει διπλά τόσα χρόνια και b9L/LA και σου έλεγαν με την ψεύτικη δικαιολογία με την οικονομία καυσίμων και φυσικά ο κόσμος σε 19,27,32,52 δεινοπαθούσε με 12μ προκειμένου ειδικά η προηγούμενη διοίκηση να εξασφαλίσει τα ανατολικά, εκεί δεν σε είδα να μιλάς. Δίναν τόσα χρόνια αυτοί citaro; όχι γιατί υπήρχε η ψεύτικη δικαιολογία οι καθρέφτες γιατί μεναν στελέχοι της προηγούμενης διοίκησης ανατολικά και όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια

Η το 56 ο άλλος από Ωραιόκαστρο να πηγαίνει με χάλια παρακαλώ κλιματισμό με 40 λεπτά διαδρομής σαν την σαρδέλα τι θέλεις να κάνουμε; Να τους λέμε και ευχαριστώ; που τόσο στο 45 όσο και στο 69 και λίγο κόσμο έχουν και καλά λεωφορεία. Ε όχι ΔΕΝ πάει έτσι αυτό. Στο Χ1 παρόλο που είναι και αεροδρόμιο έχουνε δώσει πολλές φορές Β7LA. Στο 45; Και σιγά όλοι όσοι παν Χαλκιδική το 90% παίρνουν ΙΧ. 

Για τα 100αρια δικαίως τα πήρανε από Φοίνικα λόγω ανήφορων και διπλό ευνοίας. Δηλαδη τι στο 33 μας λες να έχουν και 100αρια και αμα περπατήσεις λίγο Ν1 δηλαδή όλη μέρα δρομολόγια. Να μην παραπονιούνται οι επιβάτες του 33 έχουν και το βράδυ το Ν1 ενώ σε 56,26,25 και αλλού τι να πούνε ; Και φυσικά 66,67 10λέπτη-20λεπτη διαδρομή κάνουν με λίγο κόσμο σε σχέση 56,26 από τις γραμμές με 600αρια. 

Όπως και να το δεις η Ανατολική Θεσσαλονίκη συνεχίζει να ευνοείται γιατί έχει το βράδυ το Ν1. Εχει ο Φοίνικας 33 citaro,31 b9LA ενώ Σταυρούπολη 33 b9LA,11 citaro,20 b9L,38 citelis που και πάλι πάνε ανατολικά σε 12,14,30,37,45

Στο φινάλε όπως το έβλεπαν οι τότε διοικήσεις τοπικιστικά που ούτε εκεί έλεγες τίποτα, έτσι και εμείς και καλά κάνουμε την στιγμή που ΔΕΙΝΟΠΑΘΟΥΜΕ.
(17-09-2018, 09:25 PM)Pavlos.S Έγραψε: [ -> ]Σκεφτείτε λίγο γιατί δεν βάζουν καλά οχήματα στα δυτικα, μπήκα σήμερα στο 771 στο 8 και ήταν όλα διαλυμένα, κομμένες χειρολαβές, γκράφιτι, βρωμιά ξεχαρβαλομενα καλώδια σπασμένα στοπ  και παντού αυτοκόλλητα, όταν αυτο  κινουντανστα ανατολικά ήταν σε άριστη κατασταση, οταν το βάλανε στο 32 έγινε έτσι....

Ναι ναι για 794 ή 795 όμως δεν μιλάς πως είναι το πίσω βαγόνι. Η την εκκίνηση του 932 100χρόνια να την φτιάξουν στον Φοίνικα. Το 890 πως ήταν στο 14 και πως στο 72. Για να μην μιλήσω τα b7LA του πρώην 32 που τα καλύτερα λεωφορεία πήρε ο Φοίνικας και όλο μένουν πάλι ειδικά το 728 σε άθλια κατάσταση το κατάντησαν

Όσο για τα βγαλμένα στοπ όλα έτσι είναι και από τα 775-798 και 931-935-942-945

Μην με πείτε ότι και το 770 βγαλμένο στην τρίτη πόρτα αυτό που γυρνάς για να κλειδώσει είναι βγαλμένο. Όχι επί 32 αλλά επι 3. Για να μην πω και την φωτιά του 787

Α και ξέχασα τα 100αρια είναι του 2010 ομοίως με b9LA 900αρια και citelis 200αρια. Σχεδόν όλα τα 100αρια βάφτηκαν που ήταν τόσα χρόνια. Επτά χρόνια από Καλοκαίρι του 2010 μέχρι και 31 Οκτωβρίου του 2017 στον Φοίνικα
Συνεχίζετε να σκέφτεστε με τα τοπικιστικά -εγωιστικά- σας κριτήρια. Εάν συνεχίσετε να απαντάτε έτσι δυστυχώς θα διακόψω εδώ αυτή τη συζήτηση αν και δεν το θέλω καθόλου.

Αρχικά, σας υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση τα 84 και 27 οπότε δεν έχω κανένα λόγο - σκεπτόμενος και εγώ συμφεροντολογικά- να μη θέλω να κυκλοφορεί με citaro το 27 και με citelis το 84.

Όμως, δε δέχομαι να κυκλοφορεί με citaro το 27 και το 32 και οποία αλλά τα παίρνουν από Σταυρούπολη τη στιγμή που γραμμές σαν τα 2, 3 και 8 έχουν πληρότητες 80% και 90% και είναι γραμμές ΟΛΗΣ της Θεσσαλονίκης, άσχετα που βγαίνουν από Φοίνικα για διάφορους λόγους, οπότε στην παρούσα δεν είναι πιο ευνοημένοι στα ανατολικά, αλλά μάλλον στα δυτικά.

Δε θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις λεωφορείων, όπως κάνατε είτε με 787, είτε με 890 κ.α., διότι αυτές αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα, αλλά θα αναφερθώ σαν σύνολο λεωφορείων (citaro, citelis και τα υπολοιπα). Θεωρώ ότι ο στόλος του Φοίνικα είναι κατά πολύ σαν μ.ο. γερασμένος σε σχέση με της Σταυρούπολης (ξαναλέω όχι χρονολογικά, αλλά ποιοτικά). Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στη Σταυρούπολη τα 20 B9l τα οποία στερείται ο Φοίνικας και στη θέση τους δρομολογεί B7R και B7L. Το τα οποία είναι κλάσης χειρότερα από αυτά. Επιπλέον τα πολυαγαπημένα μου Citelis τα οποία δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στα ανατολικά. Επιπλέον τα Cityclass, μπορεί να μην είναι λεωφορεία κλάσης, όμως κάνουν καλύτερη δουλειά από τα B7R ίσως και από τα B7l. Σε γενικές γραμμές με μια δυνατόν κατάταξη που κάνω τα χειρότερα λεωφορεία είναι τα B7R και τα B7L. Αν δείτε πέρα από τα Mercedes που όπως προείπα μόνο για αυτά έχει να χαίρεται ο Φοίνικας, τα υπόλοιπα έχουν τα μαύρα τους τα χάλια. Οπότε πώς, στο καλό, βγαίνει ευνοημένος ο Φοίνικας;

Ακόμα, υπάρχουν και στο Φοίνικα περιπτώσεις λεωφορείων που "παστελώνονται" (7). Μετά έχουμε και κάτι περιοχές όπως Νέα Κρήνη και Καλαμαριά που για ποιο λόγο να μην έχει και η Καλαμαριά κανένα 900αρι για να καλοπερνάει και αυτή και μόνο να μένει στα 700αρια; Ή μη μιλήσω για το 7 που ίσως είναι η μόνη γραμμή του ΟΑΣΘ που δεν έχει στάνταρ λεωφορεία.

Κάτι άλλο αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται. Σας υπενθυμίζω ότι τα 2, 3, 8 είναι γραμμές όλης της Θεσσαλονίκης και όχι των ανατολικών ή των δυτικών.

Επιπλέον, ναι να πάρει και το 27 12μετρα, όταν ανεβαίνεις προς Σταυρούπολη στις 10 το πρωί και έχει μέσα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού άτομα, ναι, φυσικά και να πάρει 12μετρα.
(18-09-2018, 12:07 AM)K.S. Έγραψε: [ -> ]Συνεχίζετε να σκέφτεστε με τα τοπικιστικά -εγωιστικά- σας κριτήρια. Εάν συνεχίσετε να απαντάτε έτσι δυστυχώς θα διακόψω εδώ αυτή τη συζήτηση αν και δεν το θέλω καθόλου.

Αρχικά, σας υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση τα 84 και 27 οπότε δεν έχω κανένα λόγο - σκεπτόμενος και εγώ συμφεροντολογικά- να μη θέλω να κυκλοφορεί με citaro το 27 και με citelis το 84.

Όμως, δε δέχομαι να κυκλοφορεί με citaro το 27 και το 32 και οποία αλλά τα παίρνουν από Σταυρούπολη τη στιγμή που γραμμές σαν τα 2, 3 και 8 έχουν πληρότητες 80% και 90% και είναι γραμμές ΟΛΗΣ της Θεσσαλονίκης, άσχετα που βγαίνουν από Φοίνικα για διάφορους λόγους, οπότε στην παρούσα δεν είναι πιο ευνοημένοι στα ανατολικά, αλλά μάλλον στα δυτικά.

Δε θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις λεωφορείων, όπως κάνατε είτε με 787, είτε με 890 κ.α., διότι αυτές αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα, αλλά θα αναφερθώ σαν σύνολο λεωφορείων (citaro, citelis και τα υπολοιπα). Θεωρώ ότι ο στόλος του Φοίνικα είναι κατά πολύ σαν μ.ο. γερασμένος σε σχέση με της Σταυρούπολης (ξαναλέω όχι χρονολογικά, αλλά ποιοτικά). Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στη Σταυρούπολη τα 20 B9l τα οποία στερείται ο Φοίνικας και στη θέση τους δρομολογεί B7R και B7L. Το τα οποία είναι κλάσης χειρότερα από αυτά. Επιπλέον τα πολυαγαπημένα μου Citelis τα οποία δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στα ανατολικά. Επιπλέον τα Cityclass, μπορεί να μην είναι λεωφορεία κλάσης, όμως κάνουν καλύτερη δουλειά από τα B7R ίσως και από τα B7l. Σε γενικές γραμμές με μια δυνατόν κατάταξη που κάνω τα χειρότερα λεωφορεία είναι τα B7R και τα B7L. Αν δείτε πέρα από τα Mercedes που όπως προείπα μόνο για αυτά έχει να χαίρεται ο Φοίνικας, τα υπόλοιπα έχουν τα μαύρα τους τα χάλια. Οπότε πώς, στο καλό, βγαίνει ευνοημένος ο Φοίνικας;

Ακόμα, υπάρχουν και στο Φοίνικα περιπτώσεις λεωφορείων που "παστελώνονται"  (7). Μετά έχουμε και κάτι περιοχές όπως Νέα Κρήνη και Καλαμαριά που για ποιο λόγο να μην έχει και η Καλαμαριά κανένα 900αρι για να καλοπερνάει και αυτή και μόνο να μένει στα 700αρια; Ή μη μιλήσω για το 7 που ίσως είναι η μόνη γραμμή του ΟΑΣΘ που δεν έχει στάνταρ λεωφορεία.

Κάτι άλλο αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται. Σας υπενθυμίζω ότι τα 2, 3, 8 είναι γραμμές όλης της Θεσσαλονίκης και όχι των ανατολικών ή των δυτικών.

Επιπλέον, ναι να πάρει και το 27 12μετρα, όταν ανεβαίνεις προς Σταυρούπολη στις 10 το πρωί και έχει μέσα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού άτομα, ναι, φυσικά και να πάρει 12μετρα.

Πως σε απάντησα; Σε ειρωνεύτηκα; Δεν υπάρχει πουθενά ειρωνία. Δεν είναι εγωιστικά κριτήρια είναι κριτήρια ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗΣ και το 56 είναι μια από τις γραμμές με υψηλή επιβατική κίνηση από τα 12μ και έχει και ανηφόρες και άθλιες συνθήκες επιβίβασης. Είναι εγωιστικό κριτήριο να ζητάμε καλύτερη συνθήκες επιβίβασης; Εγωιστικό είναι αυτό που κάνεις εσύ. Nα λες τον άλλον εγωιστή επειδή δεν τον αρέσουν οι συνθήκες μετακίνησης και αντιδημοκρατικό. 

Τα πολυαγαπημένα σου citelis υπάρχουν σε 30,37,45 ανατολικά επομένως υπάρχουν δείγμα στα ανατολικά. Άσχετα αν βγαίνουν από Σταυρούπολη. Όπως και 12,14 με b9LA 

Όσο για Καλαμαριά και Κρήνη όταν μετακινούνταν το 2013 μεχρι το 2017 με citaro συνέχεια και 32 με αλέκους δεν σε είδα πάλι εκεί να λες καμιά κουβέντα. Αντίθετα όλα αυτά τα χρόνια τόσο εγώ όσο και ο george-oasth τα λέγαμε, εσύ πάλι και κάποιοι άλλοι ''έτσι πρέπει να γίνεται'' ξέρει ο οργανισμός πρέπει να προσέξει τους καθρέφτες'' και άλλα τέτοια παραμύθια .Ούτε είπες ποτέ γιατί 32 και 27 να μην έχουν citaro; Μόνο ρατσιστικά για δυτικές γραμμές ξέρεις να λες. Και να σου πω και κάτι. Πολύ καλά τους φέρονται στην Καλαμαριά μην σου πω και 5,6,7 αλέκους θα τους χρέωνα εκεί να δουν την γλύκα εδικά τα πρώην μεγαλοστελεχοι του ΟΑΣΘ το τι γολγοθά περνούσε ο Εύοσμος.  Μην ξεχνιόμαστε 2005 στο 5 723-737 ,2007 πήγαν 52 και το 32 είχε πάρει 600αρηδες. Αυτό τι ήταν τότε;

Ευνοημένος που είναι ο Φοίνικας; Όλα αυτά τα χρόνια που στο 14 επί προηγούμενης διοίκησης ξέρεις τι έγινε; Είχε κάποια διαθέσιμα b9LA,b10ma, citaro και η απάντηση δεν σας δίνουμε δεν πάει να στείλετε και europolis. Έπρεπε να γίνει κρατικός ο ΟΑΣΘ για να δει η δυτική Θεσσαλονίκη mercedes. Ή στο 56 διαθέσιμο citelis στην Σταυρούπολη μην στέλνετε θα ζοριστεί στις ανηφόρες λες και εμείς δυτικά είμαστε τα ζώα και να μετακινούμαστε με την συγκοινωνία άθλια. Ούτε για αυτόν τον ρατσισμό κουβέντα δεν έχεις πει

Όσο για το 27 που το είπες. Όσες φορές έχω πάρει 55 ή είτε να με αφήσει κάποιος στο τέρμα της Σταυρούπολης το 27 ήτανε σαρδέλα σε αντίθεση με το 7 μισό άδειο πρωινά ή μέρα μεσημέρι. Μήπως να ξανά πάρει το 7 12μ ;

Τα έλεγα το 2014 αμφιβάλλατε τότε αλλά δικαιώθηκα. Τα 100αρια ήταν από την αρχή να πάνε σε 57-58 αλλά οι τότε διοίκηση είχε πει όχι 

Όσο για το 27,32 αν πρέπει να έχουν citaro; Πρέπει να έχουν ειδικά το 32 που δεν έχει χαρεί ούτε ένα καλό 18μ και έπαιρνε ότι παλιό υπήρχε
(17-09-2018, 09:25 PM)Pavlos.S Έγραψε: [ -> ]Σκεφτείτε λίγο γιατί δεν βάζουν καλά οχήματα στα δυτικα, μπήκα σήμερα στο 771 στο 8 και ήταν όλα διαλυμένα, κομμένες χειρολαβές, γκράφιτι, βρωμιά ξεχαρβαλομενα καλώδια σπασμένα στοπ και παντού αυτοκόλλητα, όταν αυτο κινουντανστα ανατολικά ήταν σε άριστη κατασταση, οταν το βάλανε στο 32 έγινε έτσι....

Αναφέρεσαι σε μεμονωμένες περιπτώσεις... Στο 935 που βγάλανε τα κλιπς από τα κουρτινακια τι έχεις να πεις; Μην τα βλέπετε έτσι... Το 772, 770,773 γιατί είναι σε άψογη κατάσταση;
(18-09-2018, 12:07 AM)K.S. Έγραψε: [ -> ]Συνεχίζετε να σκέφτεστε με τα τοπικιστικά -εγωιστικά- σας κριτήρια. Εάν συνεχίσετε να απαντάτε έτσι δυστυχώς θα διακόψω εδώ αυτή τη συζήτηση αν και δεν το θέλω καθόλου.

Αρχικά, σας υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση τα 84 και 27 οπότε δεν έχω κανένα λόγο - σκεπτόμενος και εγώ συμφεροντολογικά- να μη θέλω να κυκλοφορεί με citaro το 27 και με citelis το 84.

Όμως, δε δέχομαι να κυκλοφορεί με citaro το 27 και το 32 και οποία αλλά τα παίρνουν από Σταυρούπολη τη στιγμή που γραμμές σαν τα 2, 3 και 8 έχουν πληρότητες 80% και 90% και είναι γραμμές ΟΛΗΣ της Θεσσαλονίκης, άσχετα που βγαίνουν από Φοίνικα για διάφορους λόγους, οπότε στην παρούσα δεν είναι πιο ευνοημένοι στα ανατολικά, αλλά μάλλον στα δυτικά.

Δε θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις λεωφορείων, όπως κάνατε είτε με 787, είτε με 890 κ.α., διότι αυτές αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα, αλλά θα αναφερθώ σαν σύνολο λεωφορείων (citaro, citelis και τα υπολοιπα). Θεωρώ ότι ο στόλος του Φοίνικα είναι κατά πολύ σαν μ.ο. γερασμένος σε σχέση με της Σταυρούπολης (ξαναλέω όχι χρονολογικά, αλλά ποιοτικά). Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στη Σταυρούπολη τα 20 B9l τα οποία στερείται ο Φοίνικας και στη θέση τους δρομολογεί B7R και B7L. Το τα οποία είναι κλάσης χειρότερα από αυτά. Επιπλέον τα πολυαγαπημένα μου Citelis τα οποία δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στα ανατολικά. Επιπλέον τα Cityclass, μπορεί να μην είναι λεωφορεία κλάσης, όμως κάνουν καλύτερη δουλειά από τα B7R ίσως και από τα B7l. Σε γενικές γραμμές με μια δυνατόν κατάταξη που κάνω τα χειρότερα λεωφορεία είναι τα B7R και τα B7L. Αν δείτε πέρα από τα Mercedes που όπως προείπα μόνο για αυτά έχει να χαίρεται ο Φοίνικας, τα υπόλοιπα έχουν τα μαύρα τους τα χάλια. Οπότε πώς, στο καλό, βγαίνει ευνοημένος ο Φοίνικας;

Ακόμα, υπάρχουν και στο Φοίνικα περιπτώσεις λεωφορείων που "παστελώνονται" (7). Μετά έχουμε και κάτι περιοχές όπως Νέα Κρήνη και Καλαμαριά που για ποιο λόγο να μην έχει και η Καλαμαριά κανένα 900αρι για να καλοπερνάει και αυτή και μόνο να μένει στα 700αρια; Ή μη μιλήσω για το 7 που ίσως είναι η μόνη γραμμή του ΟΑΣΘ που δεν έχει στάνταρ λεωφορεία.

Κάτι άλλο αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται. Σας υπενθυμίζω ότι τα 2, 3, 8 είναι γραμμές όλης της Θεσσαλονίκης και όχι των ανατολικών ή των δυτικών.

Επιπλέον, ναι να πάρει και το 27 12μετρα, όταν ανεβαίνεις προς Σταυρούπολη στις 10 το πρωί και έχει μέσα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού άτομα, ναι, φυσικά και να πάρει 12μετρα.
Αρχικά να σου υπενθυμίσω ότι τα b9l οπως αναφέρεις είναι καλύτερα... Για αυτό ανέλαβαν δύσκολες γραμμές όπως το 57 και 58...δυσκολη γραμμή δεν είναι ούτε το 66 ούτε το 79 για να έχουν b9l...
Θες να σου πω τι παρασκήνιο παιζόταν πίσω από τις πόρτες και ρουσφέτια με την προηγούμενη διοίκηση για την κατανομή των λεωφορείων;; τα ξέρεις; εγω τα ξέρω όμως...
Επιπλέον... Καλυτερα είναι τα cityclass από τα b7l η b7r?? Εσύ το λες η κάποιος οδηγός;;; γιατί οι οδηγοί αν τους βάλεις να διαλέξουν θα διαλέξουν δαγκωτό volbo6
Καρντάσια, ψυχραιμία...
(18-09-2018, 12:07 AM)K.S. Έγραψε: [ -> ]Συνεχίζετε να σκέφτεστε με τα τοπικιστικά -εγωιστικά- σας κριτήρια. Εάν συνεχίσετε να απαντάτε έτσι δυστυχώς θα διακόψω εδώ αυτή τη συζήτηση αν και δεν το θέλω καθόλου.

Αρχικά, σας υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση τα 84 και 27 οπότε δεν έχω κανένα λόγο - σκεπτόμενος και εγώ συμφεροντολογικά- να μη θέλω να κυκλοφορεί με citaro το 27 και με citelis το 84.

Όμως, δε δέχομαι να κυκλοφορεί με citaro το 27 και το 32 και οποία αλλά τα παίρνουν από Σταυρούπολη τη στιγμή που γραμμές σαν τα 2, 3 και 8 έχουν πληρότητες 80% και 90% και είναι γραμμές ΟΛΗΣ της Θεσσαλονίκης, άσχετα που βγαίνουν από Φοίνικα για διάφορους λόγους, οπότε στην παρούσα δεν είναι πιο ευνοημένοι στα ανατολικά, αλλά μάλλον στα δυτικά.

Δε θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις λεωφορείων, όπως κάνατε είτε με 787, είτε με 890 κ.α., διότι αυτές αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα, αλλά θα αναφερθώ σαν σύνολο λεωφορείων (citaro, citelis και τα υπολοιπα). Θεωρώ ότι ο στόλος του Φοίνικα είναι κατά πολύ σαν μ.ο. γερασμένος σε σχέση με της Σταυρούπολης (ξαναλέω όχι χρονολογικά, αλλά ποιοτικά). Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στη Σταυρούπολη τα 20 B9l τα οποία στερείται ο Φοίνικας και στη θέση τους δρομολογεί B7R και B7L. Το τα οποία είναι κλάσης χειρότερα από αυτά. Επιπλέον τα πολυαγαπημένα μου Citelis τα οποία δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στα ανατολικά. Επιπλέον τα Cityclass, μπορεί να μην είναι λεωφορεία κλάσης, όμως κάνουν καλύτερη δουλειά από τα B7R ίσως και από τα B7l. Σε γενικές γραμμές με μια δυνατόν κατάταξη που κάνω τα χειρότερα λεωφορεία είναι τα B7R και τα B7L. Αν δείτε πέρα από τα Mercedes που όπως προείπα μόνο για αυτά έχει να χαίρεται ο Φοίνικας, τα υπόλοιπα έχουν τα μαύρα τους τα χάλια. Οπότε πώς, στο καλό, βγαίνει ευνοημένος ο Φοίνικας;

Ακόμα, υπάρχουν και στο Φοίνικα περιπτώσεις λεωφορείων που "παστελώνονται"  (7). Μετά έχουμε και κάτι περιοχές όπως Νέα Κρήνη και Καλαμαριά που για ποιο λόγο να μην έχει και η Καλαμαριά κανένα 900αρι για να καλοπερνάει και αυτή και μόνο να μένει στα 700αρια; Ή μη μιλήσω για το 7 που ίσως είναι η μόνη γραμμή του ΟΑΣΘ που δεν έχει στάνταρ λεωφορεία.

Κάτι άλλο αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται. Σας υπενθυμίζω ότι τα 2, 3, 8 είναι γραμμές όλης της Θεσσαλονίκης και όχι των ανατολικών ή των δυτικών.

Επιπλέον, ναι να πάρει και το 27 12μετρα, όταν ανεβαίνεις προς Σταυρούπολη στις 10 το πρωί και έχει μέσα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού άτομα, ναι, φυσικά και να πάρει 12μετρα.
Και το 5,6 ειναι γραμμες της θεσσαλονικης...Αλλα να σε ρωτησω κατι;;οταν ειχαν τα 600αρια στο 8 και το 5 ειχε b9l, τοτε το 8 δεν ηταν γραμμη ολης της θεσσαλονικης;;;μην λετε μονο οτι σας συμφερει...