Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: ΟΑΣΘ: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2018 & 2019
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
(07-01-2019, 12:47 AM)thanossalonika Έγραψε: [ -> ]Μια απορία που δεν ξέρω αν έχει θιχτεί ξανά εδώ..
Γιατί στα citelis και στα 700αρια Citaro υπάρχει μέσα μια μεγάλη οθόνη αντί για τη συνηθισμένη για τις στάσεις/ώρα κλπ;
Γιατί παραγγέλθηκαν με αυτή εφόσον δε τη χρησιμοποιούν; Τουλάχιστον όσα χρόνια τα θυμάμαι στους δρόμους δε θυμάμαι να την έχω δει σε λειτουργία μια φορά..
Ούτε οι πολίτες την έχουν δει ποτέ σε λειτουργία... Ήταν οθόνη που ενημέρωνε για την διαδρομή με εικόνες, πόσα εισιτήρια έχουν κοπεί, τον καιρό, χρόνους αφίξεις, πόσα άτομα κουβαλάει το όχημα... Γενικώς έκανε 'παπάδες' αυτή η οθόνη... Γιατί δεν μπήκε σε λειτουργία;;; αρμόδια να δώσει απάντηση είναι η παλιά διοίκηση
(06-01-2019, 11:55 PM)thanossalonika Έγραψε: [ -> ]Αυτό με την πόρτα και εγώ δεν το βλέπω κάπου

121 στο 56!
111 στο 81!

Περίεργο... Προφανώς ήταν σχολασμένο, γιατί στις 16.10 ήταν στο 57...μαλιστα ήμουν και επιβάτης
18m είναι
(26-08-2018, 03:26 PM)irisbus57 Έγραψε: [ -> ]Γενικά πλέον κυκλοφορούν πολλά λεωφορεία χωρίς τηλεματική που πριν από λίγο καιρό η τηλεματική τους λειτουργούσε κανονικά!

(07-01-2019, 04:54 AM)george-oasth Έγραψε: [ -> ]Ούτε οι πολίτες την έχουν δει ποτέ σε λειτουργία... Ήταν οθόνη που ενημέρωνε για την διαδρομή με εικόνες, πόσα εισιτήρια έχουν κοπεί, τον καιρό, χρόνους αφίξεις, πόσα άτομα κουβαλάει το όχημα... Γενικώς έκανε 'παπάδες' αυτή η οθόνη... Γιατί δεν μπήκε σε λειτουργία;;; αρμόδια να δώσει απάντηση είναι η παλιά διοίκηση

Αυτές οι οθόνες είναι σε ορισμένα από τα 700 σιτάρο και νομιζω σε μερικά μόνο 77* που κυκλοφορούν πλέον κυρίως δυτικά, για πχ το 776 που είναι ανατολικά έχει τις LED
240, 367, 370, 371 σε 81/89
(07-01-2019, 04:54 AM)george-oasth Έγραψε: [ -> ]Ούτε οι πολίτες την έχουν δει ποτέ σε λειτουργία... Ήταν οθόνη που ενημέρωνε για την διαδρομή με εικόνες, πόσα εισιτήρια έχουν κοπεί, τον καιρό, χρόνους αφίξεις, πόσα άτομα κουβαλάει το όχημα... Γενικώς έκανε 'παπάδες' αυτή η οθόνη... Γιατί δεν μπήκε σε λειτουργία;;; αρμόδια να δώσει απάντηση είναι η παλιά διοίκηση

Πολύ ενδιαφέρον! Πιστεύω θα μπορούσε ακόμα και να χρησιμοποιηθεί για προβολή διαφημίσεων...

(07-01-2019, 10:36 AM)Pavlos.S Έγραψε: [ -> ]Αυτές οι οθόνες είναι σε ορισμένα από τα 700 σιτάρο και νομιζω σε μερικά μόνο 77* που κυκλοφορούν πλέον κυρίως δυτικά, για πχ το 776 που είναι ανατολικά έχει τις LED

Όντως τις έχω προσέξει σε κάποια 700αρια Citaro της Σταυρούπολης.
Κάτι ακόμα που πρόσεξα πρόσφατα στο 772 είναι ότι πολλές από τις κλασσικές χειρολαβές που έχουν τα Citaro για τους επιβάτες λείπουν και έχουν αντικατασταθεί με αυτές που έχουν τα 600αρια και τα B7L/LA... Τώρα να είναι μόνο στης Σταυρούπολης τα Citaro η γενικά και στου φοίνικα, δεν ξέρω...
(07-01-2019, 12:47 AM)thanossalonika Έγραψε: [ -> ]Μια απορία που δεν ξέρω αν έχει θιχτεί ξανά εδώ..
Γιατί στα citelis και στα 700αρια Citaro υπάρχει μέσα μια μεγάλη οθόνη αντί για τη συνηθισμένη για τις στάσεις/ώρα κλπ;
Γιατί παραγγέλθηκαν με αυτή εφόσον δε τη χρησιμοποιούν; Τουλάχιστον όσα χρόνια τα θυμάμαι στους δρόμους δε θυμάμαι να την έχω δει σε λειτουργία μια φορά..

Την έχω παρατηρήσει και εγώ! Οθόνη έχουν και 2 Scania που έβαζαν στην γραμμή 68 όταν λειτούργησε για να δείχνουν βίντεο σχετικά με τη γραμμή και την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης, που εκεί λειτουργούσαν σίγουρα! Αυτές οι οθόνες στα οχήματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακριβώς όπως και στην Αθήνα!
Ειχαν μπει αυτες οι οθόνες δοκιμαστικα κυριως τοτε στην γραμμη 3 2 8 εδειχναν σε ρεαλιστικο χρονο την θεση του λεωφορειου στο χαρτη,της στασης κτλπ..ειχε πει η διοίκηση τοτε οτι θα επεκταθεί κ σε ολες τις γραμμες αλλα μαλλον ξεμειναν απο λεφτα,το θεωρησαν ασύμφορο μαλλον
Οι οθόνες στα 770-774 τοποθετήθηκαν το 2011. Στα citelis όταν ήταν στο 30 αλλά, δεν ξέρω πια χρόνια
Μια καλή νομίζω λύση για τις οθόνες είναι να τις βάλουν σε οχήματα του Χ1 και 79 για να δείχνουν πληροφορίες για την πόλη και τα αξιοθέατα στους τουρίστες.

703,715 στο 2Κ
722 στο 7!
418 στο 18 χωρίς τηλεματική
862,751 στο 27
272,288 στο 30
834 στο 32
488 στο 83!