Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: ATH.ENA Card/Ticket - Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου (ΑΣΣΚ)
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
(25-10-2017, 06:58 PM)213GOUDI Έγραψε: [ -> ]Μια ερώτηση. Έχω στην κατοχή μου λίγα παλιά "χάρτινα" εισιτήρια του 1,40€. Μέχρι πότε ισχύουν αυτά;

Σίγουρα θα ισχύουν και όλο το Νοέμβριο. Ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει, καθώς το μόνο που έχει ανακοινωθεί μέχρι σήμερα είναι ότι από 1/11 σταματάει η έκδοση ΝΕΩΝ χάρτινων εισιτηρίων. Για τα υπάρχοντα εισιτήρια θα υπάρχει μια περίοδος κοινής χρήσης και των 2 τύπων (παλαιού και νέου) και μετά από αυτή την περίοδο όποιος έχει στην κατοχή του χάρτινα εισιτήρια θα τα ανταλλάσει με νέου τύπου ίδιας αξίας.
Με τους ανεργους τελικά τι θα γινει?
(28-10-2017, 10:52 AM)nikos2 Έγραψε: [ -> ]Με τους ανεργους τελικά τι θα γινει?

Όταν έρθει η κατάλληλη ώρα θα δοθούν κανονικά κάρτες όπως και στους υπόλοιπους. Οι μπάρες δεν κλείνουν σύντομα!
Ρεσιτάλ βλακείας από τον Υπουργό που προκάλεσε τη μεγαλύτερη ταλαιπωρία στους πολίτες τα τελευταία χρόνια, αφού οι αναμονές ξεπερνάνε στο πολλαπλάσιο και αυτές για τα ΑΤΜ τις ημέρες του Ιουνίου του '15: https://www.facebook.com/cspirtzis/video...6715034029

Το μόνο που έμαθε ο Υπουργός είναι για τα "κυκλώματα των πλαστών εισιτηρίων" και το να χρεώνει αποτυχίες οπουδήποτε αλλού εκτός από τις τωρινές διοικήσεις Υπουργείου Μεταφορών και ΟΑΣΑ. Μπαράζ ανακριβειών ακόμα και για τις ημερομηνίες και για το ποιους αφορούν και "ήξεις-αφίξεις" για το γιατί η διαδικασία δε διεκπεραιώνεται με άλλους τρόπους και χωρίς την παραμικρή ταλαιπωρία, όπως πολλές άλλες (πχ. έκδοση χρεωστικής κάρτας, έκδοση φοιτητικού πάσο κλπ).

Κάθε λεπτό αναμονής στην ουρά μην ξεχνάτε να τον ευχαριστείτε για το πόσο καλά τα κάνει όλα...
(29-10-2017, 12:11 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: [ -> ]Ρεσιτάλ βλακείας από τον Υπουργό που προκάλεσε τη μεγαλύτερη ταλαιπωρία στους πολίτες τα τελευταία χρόνια, αφού οι αναμονές ξεπερνάνε στο πολλαπλάσιο και αυτές για τα ΑΤΜ τις ημέρες του Ιουνίου του '15: https://www.facebook.com/cspirtzis/video...6715034029

Το μόνο που έμαθε ο Υπουργός είναι για τα "κυκλώματα των πλαστών εισιτηρίων" και το να χρεώνει αποτυχίες οπουδήποτε αλλού εκτός από τις τωρινές διοικήσεις Υπουργείου Μεταφορών και ΟΑΣΑ. Μπαράζ ανακριβειών ακόμα και για τις ημερομηνίες και για το ποιους αφορούν και "ήξεις-αφίξεις" για το γιατί η διαδικασία δε διεκπεραιώνεται με άλλους τρόπους και χωρίς την παραμικρή ταλαιπωρία, όπως πολλές άλλες (πχ. έκδοση χρεωστικής κάρτας, έκδοση φοιτητικού πάσο κλπ).

Κάθε λεπτό αναμονής στην ουρά μην ξεχνάτε να τον ευχαριστείτε για το πόσο καλά τα κάνει όλα...

Σίγουρα η αποδεδειγμένα καλύτερη μέθοδος είναι αυτή του φοιτητικού πάσου. Online αίτηση και παραλαβή σε 5-10 μέρες από κάποια εταιρία με πολλά υποκαταστήματα (βλέπε ΕΛΤΑ, πάροχο τηλεφωνίας ή ακόμα και S/M). Στην περίπτωση του ΟΑΣΑ, τα δικαιολογητικά για τα μειωμένα εισιτήρια ή τη δωρεάν μετακίνηση σκανάρονται από τον "πελάτη" και ελέγχονται από το προσωπικό του ΟΑΣΑ που θα εκδώσει τις κάρτες. Σίγουρα θα υπήρχαν γκρίνιες από τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, αλλά αυτοί θα μπορούσαν να εξυπηρετηθούν από τα εκδοτήρια (ας περιμένει και κάποιος στην ουρά). Ότι πιο κοντινό στη συγκεκριμένη διαδικασία, είναι αυτή του ανοικτού φακέλου, αλλά αυτή έχει 2 προβλήματα: α) δεν είσαι σίγουρος ότι θα "εγκριθεί" ο φάκελός σου και β) πρέπει να έχεις εκτυπωμένη τη φωτογραφία (κόστος αν δεν έχεις απόθεμα φωτογραφιών) και κάρτα εντός του 2017 (άρα οι περιστασιακοί χρήστες που θέλουν μειωμένο εισιτήριο τρώνε άκυρο). Αυτοί είναι κάποιοι από τους λόγους που μέχρι σήμερα οι κατατεθημένοι φάκελοι είναι περίπου το 10% όσων έβγαλαν κάρτα.
Μέχρι στιγμής έχουμε ένα ηλεκτρονικό εισιτήριο χώρις ηλεκτρονική έκδοση και με "demi" ηλεκτρονική επαναφόρτιση.
Κρατώντας και τα θετικά:
1) πολλοί από εμάς δεν θα χρειαστεί να ξαναπάμε σε εκδοτήριο
2) θα περιοριστεί εν μέρει η λαθρεπιβίβαση
και 3) στο σύντομο μέλλον δεν θα χρειάζεται να ψάχνουμε περίπτερο να βγάλουμε εισιτήριο
Μόνο ένας ηλίθιος που δεν έχει μετακινηθεί ποτέ στη ζωή του με ΜΜΜ θα έκανε τα πράγματα όπως ο Σπίρτζης, και βεβαίως οι σαχλαμάρες συνεχίζονται. Ας δούμε κάποια ερωτήματα με βάση τις τελευταίες ανακοινώσεις (ο Θεός να τις κάνει):

1. Έχω κουπόνι (χάρτινο) μηνός Οκτωβρίου. Μπορώ να το δείχνω ως τις 5 Νοεμβρίου σε τυχόν έλεγχο και να μη μου λέει κανείς τίποτα; Αν ναι, γιατί δεν το λένε έτσι απλά; Αν όχι, τι άλλο πρέπει να δείξω στον έλεγχο για να ισχύει ως τις 5 Νοεμβρίου;

2. Έχω αφόρτιστη προσωποποιημένη κάρτα. Θέλω την 1η Νοεμβρίου να τη φορτίσω με απεριόριστες διαδρομές 30 ημερών για 30 ευρώ. Θέλω επίσης τα 30 ευρώ που θα δώσω να μετρήσουν για τις φοροαπαλλαγές του έτους 2017 (βλ. POS και πληρωμή με πιστωτική) όπως δικαιούμαι. Πού θα πάω για να κάνω τέτοια φόρτιση χωρίς να περιμένω μαζί με τους χιλιάδες που πήγαν τελευταία στιγμή για να βγάλουν κάρτα;
Διόρθωση στο προηγούμενο μήνυμα για να είμαστε σωστοί: Ο ΟΑΣΑ ήταν σαφής στην ανακοίνωσή του ως προς το ότι οι χάρτινες κάρτες Οκτωβρίου θα ισχύουν ως τις 5 Νοεμβρίου. Τα ΜΜΕ που πήραν την είδηση της άλλαξαν τα φώτα. Πιο άσχετοι (και κυρίως άσχετες, μια και αν κατάλαβα καλά, για τα ρεπορτάζ αυτά έχουν βάλει κάτι απόφοιτες δημοσιογραφικών σχολών που δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα) πεθαίνεις.

Ο Σπίρτζης πρέπει πάντως να απομακρυνθεί άμεσα, δηλαδή ΧΤΕΣ, από τον Τσίπρα. Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος. Έβλεπα τώρα στις ειδήσεις την ουρά στα εκδοτήρια του Πειραιά. Εκατοντάδες ανθρώπων κοντεύουν να πέσουν στη θάλασσα από την ουρά που έχει σχηματιστεί στα εκδοτήρια και δεν ασχολείται κανείς. Στις 11 παρά που θα κλείσουν τα εκδοτήρια και οι μισοί θα είναι ακόμα εκεί και δεν θα έχουν εξυπηρετηθεί, στοίχημα πως θα έχουμε δράματα και ξύλο. Οι βλαμμένοι που είναι υπεύθυνοι για αυτή την κατάσταση πρέπει να είναι στη φυλακή, όχι σε υπουργικές και διευθυντικές θέσεις.
(30-10-2017, 09:29 PM)amoran Έγραψε: [ -> ]Διόρθωση στο προηγούμενο μήνυμα για να είμαστε σωστοί: Ο ΟΑΣΑ ήταν σαφής στην ανακοίνωσή του ως προς το ότι οι χάρτινες κάρτες Οκτωβρίου θα ισχύουν ως τις 5 Νοεμβρίου. Τα ΜΜΕ που πήραν την είδηση της άλλαξαν τα φώτα. Πιο άσχετοι (και κυρίως άσχετες, μια και αν κατάλαβα καλά, για τα ρεπορτάζ αυτά έχουν βάλει κάτι απόφοιτες δημοσιογραφικών σχολών που δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα) πεθαίνεις.

Ο Σπίρτζης πρέπει πάντως να απομακρυνθεί άμεσα, δηλαδή ΧΤΕΣ, από τον Τσίπρα. Ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος. Έβλεπα τώρα στις ειδήσεις την ουρά στα εκδοτήρια του Πειραιά. Εκατοντάδες ανθρώπων κοντεύουν να πέσουν στη θάλασσα από την ουρά που έχει σχηματιστεί στα εκδοτήρια και δεν ασχολείται κανείς. Στις 11 παρά που θα κλείσουν τα εκδοτήρια και οι μισοί θα είναι ακόμα εκεί και δεν θα έχουν εξυπηρετηθεί, στοίχημα πως θα έχουμε δράματα και ξύλο. Οι βλαμμένοι που είναι υπεύθυνοι για αυτή την κατάσταση πρέπει να είναι στη φυλακή, όχι σε υπουργικές και διευθυντικές θέσεις.
Ο Σπίρτζης φταίει όταν κάνει παράκληση στους επιβάτες από 5/10/17 για 2 πράγματα;
-Να καταθέτουν ΌΛΟΙ οι επιβατες που είχαν μηνιαία κάρτα μέσα στο 2017 τον γνωστό φάκελο με τα στοιχεία τους, για να ΜΗΝ περιμένουν στην ουρά και να τους ερχεται ο φάκελος ταχυδρομικά σπίτι τους
-Να μην αφήσουν την έκδοση της Ηλεκτρονικής κάρτας τις τελευταίες μέρες του μήνα

Όλοι αυτοί που περιμένουν στην ουρά και γκρινιάζουν δεν μπορούν να κάνουν αυτήν την διαδικασία; Μην μου πεις ότι, αυτά τα "χιλιάδες" άτομα που περιμένουν καθημερινά στις ουρές για να βγάλουν ηλεκτρονική κάρτα, δεν είχαν παλιά χάρτινη κάρτα και χρησιμοποιησούσν εισιτήριο των 0,60/1,40€. Και αν όντως λέμε τώρα όλοι αυτοί χρησιμοποιησούσαν κανονικά εισιτήρια, ποιος είναι ο λόγος που θέλουνε να βγάλουν κάρτα;; Μήπως γιατί τους αρέσει πιο πολύ η εμφάνιση της ATH.ENA.CARD σε σχέση με το ATH.ENA.TICKET; Δεν νομίζω.. Αλλά ακόμα και αν για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ εγώ, όλοι αυτοί που έβγαζαν χαρτινα εισιτήρια, πλέον θέλουν ηλεκτρονική κάρτα, φταίει η ηλεκτρονική κάρτα επειδή αργεί να εκδοθεί; Την ίδια ωρα δεν θα έκαναν για να εκδοθούν και τόσες χιλιάδες χάρτινες κάρτες; Και έστω ότι ξέρουν ότι κάνουν τόση ώρα να βγούνε ηλεκτρονικες κάρτες, για ποιόν λόγο δεν πήγαιναν τις πρώτες μέρες του μήνα να βγάλουν ηλεκτρονική κάρτα αφού δεν κοστίζει τίποτα αν δεν την φορτίσεις; Ο Σπιρτζης φταίει λοιπόν όταν λέει ότι σε 1 μήνα μπορούν και πρέπει να εκδοθούν 250.000 κάρτες και τις πρώτες 20 ημέρες δεν πατάει ψυχή στα εκδοτήρια ενώ τις τελευταίες 5 μέρες μαζεύονται όλοι; Να μην αναφέρω και τα οφέλη που θα χαρίσει το ηλεκτρονικό εισιτήριο στις αστικές συγκοινωνίες, γιατί θα γράψω μέχρι αύριο. Οπότε σκεφτείτε τα ερωτήματα που έθεσα στο post μου και πείτε μου τότε αν φταίει ο Υπουργός ή οι Έλληνες (και οχι μονο) που αφήνουν τα πάντα τελευταία στιγμή..
(30-10-2017, 09:29 PM)amoran Έγραψε: [ -> ]Έβλεπα τώρα στις ειδήσεις την ουρά στα εκδοτήρια του Πειραιά. Εκατοντάδες ανθρώπων κοντεύουν να πέσουν στη θάλασσα από την ουρά που έχει σχηματιστεί στα εκδοτήρια και δεν ασχολείται κανείς. Στις 11 παρά που θα κλείσουν τα εκδοτήρια και οι μισοί θα είναι ακόμα εκεί και δεν θα έχουν εξυπηρετηθεί, στοίχημα πως θα έχουμε δράματα και ξύλο.
Θα γίνει ότι και αυτή την ώρα στους Αμπελόκηπους που έχει έρθει security για να μπορέσει να κλείσει σε λίγο το εκδοτήριο. Στον δε Πειραιά το πρωί είχαμε και λιποθυμία σε live μετάδοση (αν είχε άμεση σχέση με την ουρά ο άνθρωπος). Τριτοκοσμικές καταστάσεις!
Ναι, ο Σπίρτζης φταίει 100%.
Έφτιαξε ένα site ημιτελούς πληροφόρησης, όπως ημιτελής είναι μέχρι και σήμερα η πληροφόρηση προς το κοινό για μια σειρά ζητημάτων που άπτονται του ηλεκτρονικού εισιτηρίου (δες προηγούμενα μηνύματά μου) και έδωσε προθεσμία... ολίγων ημερών από τότε που ξεκίνησε αυτή η, έστω ημιτελής, ενημέρωση για να βγουν κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες προσωποποιημένων καρτών. Δεν έβαλε από την αρχή πολλά εκδοτήρια για να τις εκδίδουν, με συνέπεια ο κόσμος να αποθαρρύνεται βλέποντας ουρές και να μην πηγαίνει. Όταν τα εκδοτήρια αυξήθηκαν, ήταν πολύ αργά και οι ουρές αυξήθηκαν κι άλλο αντί να μειωθούν. Όταν το είδαν και αυτό, έδωσαν παράταση μόνο 5 μέρες (!!!). Όλο αυτό το σύστημα το έκαναν για να καταπολεμήσουν την εισιτηριοδιαφυγή, αλλά επειδή ήταν ανίκανοι να το ολοκληρώσουν, θα αφήσουν ανοικτές μπάρες, από όπου φυσικά θα μπαίνουν και πάλι οι λαθρεπιβάτες ανενόχλητοι. Το υπουργείο Οικονομικών επιτρέπει να συμπεριλαμβάνουμε τα ποσά για τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών στο αφορολόγητο αν πληρώνουμε με POS, αλλά τα μηχανάκια που φορτίζουν τις νέες κάρτες δεν υποστηρίζουν POS (!!!!!!!). Και με όλα αυτά κι άλλα πολλά να ταλανίζουν τον κόσμο, ενώ μπήκε κι ο δακτύλιος για να στείλει περισσότερους χρήστες στα ΜΜΜ, δεν γίνεται τίποτα, ο ΟΑΣΑ... ευχαριστεί τους επιβάτες για την ανοχή που δείχνουν και ο Σπίρτζης υποστηρίζει πως έτσι γίνεται... παντού. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΑΡΚΟΥΔΟΓΥΦΤΟΙ.

(30-10-2017, 09:57 PM)NEOPLAN N4007 Έγραψε: [ -> ]Ο Σπίρτζης φταίει όταν κάνει παράκληση στους επιβάτες από 5/10/17 για 2 πράγματα;
-Να καταθέτουν ΌΛΟΙ οι επιβατες που είχαν μηνιαία κάρτα μέσα στο 2017 τον γνωστό φάκελο με τα στοιχεία τους, για να ΜΗΝ περιμένουν στην ουρά και να τους ερχεται ο φάκελος ταχυδρομικά σπίτι τους
-Να μην αφήσουν την έκδοση της Ηλεκτρονικής κάρτας τις τελευταίες μέρες του μήνα

Όλοι αυτοί που περιμένουν στην ουρά και γκρινιάζουν δεν μπορούν να κάνουν αυτήν την διαδικασία; Μην μου πεις ότι, αυτά τα "χιλιάδες" άτομα που περιμένουν καθημερινά στις ουρές για να βγάλουν ηλεκτρονική κάρτα, δεν είχαν παλιά χάρτινη κάρτα και χρησιμοποιησούσν εισιτήριο των 0,60/1,40€. Και αν όντως λέμε τώρα όλοι αυτοί χρησιμοποιησούσαν κανονικά εισιτήρια, ποιος είναι ο λόγος που θέλουνε να βγάλουν κάρτα;; Μήπως γιατί τους αρέσει πιο πολύ η εμφάνιση της ATH.ENA.CARD σε σχέση με το ATH.ENA.TICKET; Δεν νομίζω.. Αλλά ακόμα και αν για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ εγώ, όλοι αυτοί που έβγαζαν χαρτινα εισιτήρια, πλέον θέλουν ηλεκτρονική κάρτα, φταίει η ηλεκτρονική κάρτα επειδή αργεί να εκδοθεί; Την ίδια ωρα δεν θα έκαναν για να εκδοθούν και τόσες χιλιάδες χάρτινες κάρτες; Και έστω ότι ξέρουν ότι κάνουν τόση ώρα να βγούνε ηλεκτρονικες κάρτες, για ποιόν λόγο δεν πήγαιναν τις πρώτες μέρες του μήνα να βγάλουν ηλεκτρονική κάρτα αφού δεν κοστίζει τίποτα αν δεν την φορτίσεις; Ο Σπιρτζης φταίει λοιπόν όταν λέει ότι σε 1 μήνα μπορούν και πρέπει να εκδοθούν 250.000 κάρτες και τις πρώτες 20 ημέρες δεν πατάει ψυχή στα εκδοτήρια ενώ τις τελευταίες 5 μέρες μαζεύονται όλοι; Να μην αναφέρω και τα οφέλη που θα χαρίσει το ηλεκτρονικό εισιτήριο στις αστικές συγκοινωνίες, γιατί θα γράψω μέχρι αύριο. Οπότε σκεφτείτε τα ερωτήματα που έθεσα στο post μου και πείτε μου τότε αν φταίει ο Υπουργός ή οι Έλληνες (και οχι μονο) που αφήνουν τα πάντα τελευταία στιγμή..

(30-10-2017, 10:05 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: [ -> ]Θα γίνει ότι και αυτή την ώρα στους Αμπελόκηπους που έχει έρθει security για να μπορέσει να κλείσει σε λίγο το εκδοτήριο. Στον δε Πειραιά το πρωί είχαμε και λιποθυμία σε live μετάδοση (αν είχε άμεση σχέση με την ουρά ο άνθρωπος). Τριτοκοσμικές καταστάσεις!

Μην προσβάλλεις αγαπητέ τον τρίτο κόσμο. Ορίστε άρθρο από το 2015:

https://www.techzim.co.zw/2015/10/nation...operators/
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23