Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: ATH.ENA Card/Ticket - Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου (ΑΣΣΚ)
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Όσο ισχύει η παρούσα τιμολογιακή πολιτική δεν αντιλαμβάνομαι γιατί κάποιος που έχει για παράδειγμα ενεργή κάρτα απεριορίστων διαδρομών να χρειάζεται να κάνει check-in και check-out σε λεωφορεία-τρόλει και στο Τραμ αλλά και στο Μετρό όσο οι μπάρες είναι ανοιχτές. Αν κάποτε πάμε σε ζωνική χρέωση είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο.
Σήμερα έβγαλα την δική μου ATH.ENA Card. Ο εκδότης μου είπε τα εξής:

1. Για την ενεργοποιήση της κάρτας χρειάζεται μια μόνο επικύρωση, αμέσως μετά τη φόρτισή της.
2. Για τα λεωφορεία η επικύρωση γίνεται μια φορά, μόνο εάν πρόκειται να την ενεργοποίησή της. Εαν η κάρτα έχει ήδη ενεργοποιηθεί, δε χρειάζεται επικύρωση.
3. Για το μετρό και εδώ η επικύρωση γίνεται μια φορά, μόνο εάν πρόκειται να την ενεργοποίησή της. Για όσο καιρό οι μπάρες είναι ανοιχτές, δε χρειάζεται κάποια άλλη επικύρωση. Όταν οι μπάρες κλείσουν στο μέλλον, θα χρειάζεται check-in και check-out.
4. Για να δεις εαν η κάρτα έχει ενεργοποιηθεί, αλλά και ημερομηνίες (ενεργοποίησης και λήξης), απλα πλησιάζεις ένα αυτόματο μηχάνημα και επιλέγεις "πληροφορίες κάρτας". Την πλησιάζεις στο αριστερό κάτω μέρος το μηχανήματος και αμέσως βλέπεις τις πληροφορίες στην οθόνη. Το παραπάνω βήμα το δοκίμασα σε μηχάνημα ΑΣΣΚ σε στάση του τραμ.
5. Για επαναφόρτιση της κάρτας, μπορείς να πας σε εκδοτήριο της ΣΤΑΣΥ, και σε οποιοδήποτε άσπρο μηχάνημα ΑΣΣΚ.
6. Σε περίπτωση απώλειας της κάρτας, πας σε ένα εκδοτήριο (γκισέ) της ΣΤΑΣΥ με τον μοναδικό αριθμό της κάρτας (δίδεται απόκομμα κατά την έκδοση της κάρτας) και το 8ψήφιο ΡΙΝ.

Τέλος, για την έκδοση της κάρτας, κάποιος μπορεί να απευθυνθεί σε συγκεκριμένα εκδοτήρια της ΣΤΑΣΥ, ενώ απαιτείται η προσκόμιση αστυνομικής ταυτότητας. Πιστοποιητικό ΑΜΚΑ δε χρειάζεται, αρκεί μόνο να ξέρεις το νούμερο. Η λήψη της φωτογραφίας γίνεται επιτόπου, ενώ ο εκδότης σου δίνει ενα μικρό πληκτρολόγιο, ώστε να βάλεις το 8ψήφιο ΡΙΝ σου. Με την έκδοση της κάρτας δίδεται και ενα μικρό χαρτάκι με τον μοναδικό αριθμό της κάρτας, το οποίο πρέπει στη συνέχεια να φυλαχθεί από τον κάτοχο σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.
Δηλαδή όπως φαίνεται ο κάθε εκδότης κάρτας/ελεγκτής κλπ λέει και διαφορετικά πράγματα... Εμένα μου είπαν πώς πρέπει να γίνεται check in και check οut σε όλα τα μέσα(οδικά και σταθερής τροχιάς, όπως δηλαδή γράφει και η ανακοίνωση του ΟΑΣΑ, έστω και αν δεν το ξεκαθαρίζει ακριβώς αλλά ποτέ δεν ξέρεις με το ελληνικό δημόσιο...) και χρειάζεται οπωσδήποτε επίσημο έγγραφο από ΚΕΠ που να πιστοποιεί το ΑΜΚΑ(προσοχή όσοι έχετε παλιό βιβλιάριο υγείας, αν γράφει το ΑΜΚΑ χειρόγραφα, δεν το δέχονται... και επιμένουν σε πιστοποιητικό ΚΕΠ). Πραγματικά ο,τι να'ναι η κατάσταση...
Παιδιά το ηλεκτρονικό εισιτήριο έρχεται... ήρθε... έφυγε...
Κρατηθείτε λίγο και θα ξανάρθει...

http://www.stasy-union.gr/
Φυσικά και δεν ήρθε για να φύγει. Για πρώτη φορά ο Σπίρτζης έδωσε μία ξεκάθαρη απάντηση στη συνδικαλιστική ΑΛΗΤΕΙΑ: Όποιος αρνηθεί να εκδώσει ηλεκτρονικό εισιτήριο, πειθαρχικό και σπίτι του. Άντε να τελειώνουμε με τους "φελούς" που τόσα χρόνια "επιπλέουν" στις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας και ζητάνε κάθε λίγο παράλογα επιδόματα, λες και είναι πιο ανθυγιεινή η εργασία ενός εκδότη από αυτή του ταμία S/M ή του εισπράκτορα στα διόδια.
Με προβλήματα φαίνεται ξεκίνησε το site του athenacard... Όταν πας να κάνεις εγγραφή σου ζητάει να βάλεις τον αριθμό της κάρτας και έναν προσωπικό κωδικό(8 ψηφια τουλάχιστον και συνδυασμός από γράμματα/αριθμούς/σύμβολα), δεν δέχεται όμως κανένα συνδυασμό όταν πας να βάλεις τον προσωπικό κωδικό, το βγάζει λάθος και σου ζητάει να βάλεις πάλι προσωπικό κωδικό... Προσωπικά δοκίμασα 10 διαφορετικούς συνδυασμούς κωδικού και τους έβγαλε όλους λάθος...
Ας κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις μπας και γνωρίζει κανείς τις απαντήσεις:

1. Βιβλιάριο υγείας με αυτοκόλλητο στο εξώφυλλο που έχει τυπωμένο τον ΑΜΚΑ (από printer, όχι χειρόγραφα) γίνεται δεκτό για να βγάλω την κάρτα;

2. Για την έκδοση της κάρτας πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσεις και κάποιο προϊόν; Κοινώς, εγώ που έχω τώρα χάρτινη απεριορίστων με ισχύ έως τέλος Οκτωβρίου, έχω τρόπο να πάω π.χ. στις 10 Οκτωβρίου, να βγάλω ηλεκτρονική κάρτα αλλά να μπορώ να την ενεργοποιήσω με απεριόριστες διαδρομές 1 μηνός, αφού λήξει η παλιά; Ή θα πρέπει με το που θα την εκδώσω να πάρω κατιτίς;

3. Οι απεριόριστες διαδρομές θα κρατάνε πλέον 30 ημέρες, διάβασα. Αυτό σημαίνει πως αν ξεκινήσεις την 1η ενός μήνα με 31 μέρες, την 31η είσαι ακάλυπτος και πρέπει να ξαναβάλεις φράγκα (μας κλέβουν 5 μέρες δηλαδή το χρόνο);
(06-10-2017, 09:07 AM)amoran Έγραψε: [ -> ]1. Βιβλιάριο υγείας με αυτοκόλλητο στο εξώφυλλο που έχει τυπωμένο τον ΑΜΚΑ (από printer, όχι χειρόγραφα) γίνεται δεκτό για να βγάλω την κάρτα;

Πρέπει να το δέχονται. Άλλωστε υπήρξαν εκείνοι που μόλις πρωτοεφαρμόστηκε ο ΑΜΚΑ δεν έτρεχαν στο ΚΕΠ, αλλά στάλθηκαν κατευθείαν στην επιχείρηση που εργάζονταν η καρτούλα και τα αυτοκολλητάκια.

(06-10-2017, 09:07 AM)amoran Έγραψε: [ -> ]2. Για την έκδοση της κάρτας πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσεις και κάποιο προϊόν; Κοινώς, εγώ που έχω τώρα χάρτινη απεριορίστων με ισχύ έως τέλος Οκτωβρίου, έχω τρόπο να πάω π.χ. στις 10 Οκτωβρίου, να βγάλω ηλεκτρονική κάρτα αλλά να μπορώ να την ενεργοποιήσω με απεριόριστες διαδρομές 1 μηνός, αφού λήξει η παλιά; Ή θα πρέπει με το που θα την εκδώσω να πάρω κατιτίς;

Μπορείς να πας να πάρεις από τώρα την κάρτα και να ζητήσεις να σου βάλουν τη μηνιαία για την οποία οι μέρες θα μετρήσουν μόλις εσύ την ενεργοποιήσεις σε μηχάνημα και όχι από σήμερα.

(06-10-2017, 09:07 AM)amoran Έγραψε: [ -> ]3. Οι απεριόριστες διαδρομές θα κρατάνε πλέον 30 ημέρες, διάβασα. Αυτό σημαίνει πως αν ξεκινήσεις την 1η ενός μήνα με 31 μέρες, την 31η είσαι ακάλυπτος και πρέπει να ξαναβάλεις φράγκα (μας κλέβουν 5 μέρες δηλαδή το χρόνο);

Μήπως τον Φεβρουάριο θα έπρεπε να πληρώνουμε 28€, ενώ τον Ιανουάριο 31€; Ίσα ίσα που η αλλαγή αυτή λύνει τα χέρια στους περισσότερους. Γιατί φαντάσου να λείπεις διακοπές το καλοκαίρι 1-20 Αυγούστου. Επιστρέφεις στις 21 στη δουλειά. Τι θα έκανες; Θα πήγαινες να βγάλεις τέλη Ιουλίου κάρτα πληρώνοντας 30€ για μετακινήσεις που τιμολογούνται για 11€; Ή θα αγόραζες 5ημερα εισιτήρια για να το καλύψεις;

Ξεκάθαρα πιο δίκαιη χρέωση και επιτέλους μπαίνει κι ένα τέλος στις ουρές των τελευταίων και πρώτων ημερών κάθε μήνα στα εκδοτήρια.
Oσοι εχουμε καρτα ανεργιας (που πλεον ειναι μια φωτοτυπια Α4 τεσπα) μπορουμε να βγαλουμε athena card? * επισης αν ποτε βρεις δουλεια (οποτε δεν εχεις καρτα ανεργια προφανως) χρειαζεται αλλη διαδικασια ή απλα και ωραια φορτιζεις την καρτα ?

*επειδη κατι ειχαν πει οτι για τις ειδικες ομαδες και οι εκπτωτικες (πχ φοιτητες) δεν υπαρχουν ακομα ηλεκτρονικα εισιτηρια
(08-10-2017, 05:59 PM)panahs Έγραψε: [ -> ]Oσοι εχουμε καρτα ανεργιας (που πλεον ειναι μια φωτοτυπια Α4 τεσπα) μπορουμε να βγαλουμε athena card? * επισης αν ποτε βρεις δουλεια (οποτε δεν εχεις καρτα ανεργια προφανως) χρειαζεται αλλη διαδικασια ή απλα και ωραια φορτιζεις την καρτα ?

Για τα δωρεάν δεν εκδίδεται ακόμα κάρτα, ούτε διευκρινίζεται πως θα παραμένει σε ισχύ (θα προσκομίζουμε βεβαίωση κάθε 30 μέρες, κάθε 3 μήνες με την ανανέωση ή θα συνδεθεί με τον ΟΑΕΔ ώστε να κόβεται αυτόματα το δικαίωμα από την κάρτα?)
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23