Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2013
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
(03-04-2013, 01:20 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: [ -> ]Σήμερα είναι Τετάρτη και το Σάββατο (σε 3 ημέρες δηλαδή) αναμένεται -σύμφωνα με τα ΜΜΕ- να ανοίξουν οι δύο νέοι σταθμοί στο Περιστέρι. Την ίδια ημέρα, όπως ορίζει η απόφαση του ΟΑΣΑ, θα πρέπει να εφαρμοστούν οι αλλαγές σε 748 και 731/075.
Συνεπώς, αν ισχύσει αυτό που προβλέπεται, από το Σάββατο το πρωί για πολλούς θα έρθουν τα πάνω κάτω εν αγνοία τους. Γιατί ο ΟΑΣΑ δεν έχει ανακοινώσει ακόμη τίποτα επίσημα και μη μου πείτε ότι υπάρχει κανείς -πλην ημών- που κάθεται να ελέγχει τι αποφάσεις βγαίνουν στη Διαύγεια. Άλλωστε και το σύστημα της Διαύγεια μέχρι αργά το βράδυ είναι off.

Η γελοιότητα του ΟΑΣΑ ξεκινά με την - ημιεπίσημη - ανακοίνωση ότι οι σταθμοί ανοίγουν το Σάββατο, ενώ ήδη έχουμε Τετάρτη ! Ούτε καν στο site της ΣΤΑΣΥ γράφει κάτι !
Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης (ναι, ξέρω, κάθε ομοιότης τυχαία) οι ανακοινώσεις γίνονται έξι μήνες πρίν, οι τροποποιήσεις των γραμμών είναι έτοιμες δύο μήνες πρίν, μαζί με τα δρομολόγια.

Εδώ, φαίνεται, περιμένουν να δούν πότε ο κος Υπουργός έχει κενό στην ατζέντα του για να πάει να κόψει τις "κορδέλες", και μετά αποφασίζουν. Σήμερα, φερ΄ειπείν, που πέρασα έξω από τους σταθμούς, τους βρήκα κλειδαμπαρωμένους με τσίγκινα προπετάσματα. Αυτά πότε θα τα βγάλουν;

Τώρα, όσο για τις τροποποιήσεις των λεωφορείων, ψιλοπράγματα. Ούτε πίνακα δρομολογίων έχουμε, ούτε πρώτα/τελευταία δρομολόγια, ούτε τίποτα. Θα πάει λοιπόν ο επιβάτης τη Δευτέρα στη στάση και θα φτάσει στην εργασία του καθυστερημένος γιατί θα "ψάχνει" το λεωφορείο του.

Μήπως και για τις αλλαγές των δρομολογίων ενημερώνουν κανέναν; Στο 404, για παράδειγμα, άλλαξε το τελευταίο δρομολόγιο από 23:00 και έγινε 21:20! Το γράφει πουθενά; Βγήκε καμία ανακοίνωση, έστω στο κεντρικό site του ΟΑΣΑ; Μόνο αν ανοίξεις τη σχετική στήλη της γραμμής 404, θα το διαπιστώσεις...
Το ίδιο έγινε και πρόπερσι το καλοκαίρι, όταν ξαφνικά αποφάσισαν να μεταθέσουν τις ώρες λήξης πολλών γραμμών από τις 23:00 στις 21:00. Το ξέρετε ότι τα 622/815 (κεντρικότατες, παλιές, αρτηριακές γραμμές Γουδή) τις Κυριακές Αυγούστου είχαν τελευταίο δρομολόγιο στις 22:00 και όχι στις 23:00;; Πόσος κόσμος άραγε, που βρέθηκε πχ στο Λαικό ή στο Παίδων περίμενε μάταια να φύγει προς Αθήνα;

Κατά τ' άλλα, μας φταίει ότι δεν έχουμε τηλεματική!
Μία ακόμα αλλάγη (που δεν σχετίζεται με το Μετρό) είναι η μεταφορά της αφετηρίας των Α10 και Β10 στον Σταθμό Λαρίσσης.
(04-04-2013, 05:52 PM)abc Έγραψε: [ -> ]Μία ακόμα αλλάγη (που δεν σχετίζεται με το Μετρό) είναι η μεταφορά της αφετηρίας των Α10 και Β10 στον Σταθμό Λαρίσσης.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πότε καλέ ανακοινώθηκε αυτό και δεν πήρα χαμπάρι;;; Και που θα χωρέσουν στο Σταθμό Λαρίσης; Μόνο άμα φύγουν τα Α15/Β15.
(04-04-2013, 06:47 PM)pvuccino Έγραψε: [ -> ]!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πότε καλέ ανακοινώθηκε αυτό και δεν πήρα χαμπάρι;;; Και που θα χωρέσουν στο Σταθμό Λαρίσης; Μόνο άμα φύγουν τα Α15/Β15.

Υπάρχει η απόφαση στη Διαύγεια.

Από Σάββατο πρωί σε εφαρμογή οι τροποποιήσεις στο Περιστέρι.
Γιατί δεν πηγαίνουν το Β10 πλατεία Θρακομακεδόνων στρίβοντας μετά το φανάρι στο ύψος της Αττικής οδού και να διέρχεται από Φιλαδελφείας έτσι ώστε να αποκτήσει μεγαλύτερο νόημα αυτή η γραμμή, μιας και η διαφορά της από το Α10 είναι σχεδόν μηδαμινή;
Οι Α10 και Β10 έχουν 18μετρο και το Α15 και το Β15 12μετρο μου κάνει εντύπωση πως θα χωρέσουν όλα μαζί άλλα αν χωρέσουν τότε είναι καλή κίνηση.
Δε θα είναι στον ίδιο χώρο οι Α10/Β10 με τις Α15/Β15/Ε15. Οι πρώτες θα έχουν αφετηρία μεταξύ των οδών Παιωνίου και Φιλαδελφείας στο ρεύμα προς Αθήνα, ενώ για τις δεύτερες είναι μεταξύ της Ν. Μεταξά και της Φιλαδελφείας στο ρεύμα προς τη Λιοσίων.
(04-04-2013, 09:14 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: [ -> ]Δε θα είναι στον ίδιο χώρο οι Α10/Β10 με τις Α15/Β15/Ε15. Οι πρώτες θα έχουν αφετηρία μεταξύ των οδών Παιωνίου και Φιλαδελφείας στο ρεύμα προς Αθήνα, ενώ για τις δεύτερες είναι μεταξύ της Ν. Μεταξά και της Φιλαδελφείας στο ρεύμα προς τη Λιοσίων.

Μεταξύ Παιωνίου και Φιλαδελφείας ε; Περίεργο μου φαίνεται, γιατί σ' αυτό το σημείο ο δρόμος είναι πολύ στενός και συνήθως έχει παρκαρισμένα ΙΧ παντού! Βέβαια εκεί θυμάμαι άραζαν ένα φεγγάρι τα λεωφορεία που έκαναν τη διαδρομή του ΗΣΑΠ Αττική-Άνω Πατήσια (αν και στο ρεύμα προς Λιοσίων) οπότε υπάρχει κάποιο προηγούμενο. Αλλά και πάλι μου φαίνονται πολύ στενά τα πράγματα... Βέβαια και πριν πάει εκεί το Β15, έκοβα το κεφάλι μου ότι δε χώραγε το 18μετρο να κάνει την αναστροφή στη μικρή πλατεία μπροστά στο σταθμό κι όμως μπόρεσε μια χαρά! Big Grin
(04-04-2013, 05:52 PM)abc Έγραψε: [ -> ]Μία ακόμα αλλάγη (που δεν σχετίζεται με το Μετρό) είναι η μεταφορά της αφετηρίας των Α10 και Β10 στον Σταθμό Λαρίσσης.

Πολύ σωστή κίνηση καθώς θα γλιτώσει μεγάλο μέρος τον τοξικομανών επιβατών που μάζευε από Πλατεία Βάθης και θα γλιτώσει και λίγο χρόνο διαδρομής. Επίσης καλό πιστεύω θα ήταν να κοβόταν το Β10 και όλα τα δρομολόγια να γινόταν Α10 ώστε να υπάρχει κανονική ροή δρομολογίων.
(04-04-2013, 11:52 PM)mercedes elbo Έγραψε: [ -> ]Πολύ σωστή κίνηση καθώς θα γλιτώσει μεγάλο μέρος τον τοξικομανών επιβατών που μάζευε από Πλατεία Βάθης και θα γλιτώσει και λίγο χρόνο διαδρομής. Επίσης καλό πιστεύω θα ήταν να κοβόταν το Β10 και όλα τα δρομολόγια να γινόταν Α10 ώστε να υπάρχει κανονική ροή δρομολογίων.
Πάντως μέχρι σήμερα ουδέν νεότερον από την αλλαγή αφετηρίας! Ούτε στη Δεληγιάννη έχουν μπει οι νέες στάσεις, άλλα ούτε και στις ήδη υπάρχουσες επί της Λιοσίων έχουν αλλάξει οι ονομασίες! Ενώ με το 070 ή τις αλλαγές στο Περιστέρι σχεδόν αμέσως τοποθετήθηκαν τα νέα αυτοκόλλητα! Δεν ξέρω γιατί, αλλά κάτι μου λέει πως δε θα γίνει τελικά...
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34