Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: Μεταμεσονύχτιες λεωφορειακές γραμμές;
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν όντως μεταμεσονύχτιια νυχτερινά δρομολόγια στον οασθ (δεν αναφέρομαι στο 78Ν). Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για το δρομολόγια αμαξοστάσιο φοίνικα-αμαξοστάσιο σταυρούπολης. Αυτά τα δρομολόγια υπάρχουν; Και αν ναι, κάνουν στάσεις μόνο στο τέρμα;
Καλός ήρθες phillip στην σελίδα, θα μπεις στην σελίδα του ΟΑΣΘ www.oasth.gr αλλά εκεί δεν υπάρχουν όλα, ή θα πάρεις τηλέφωνο το 185. Αυτό το δρομολόγιο που έγραψες υπάρχει, δεν ξέρω τις ώρες, αλλά καλύτερα να κάνεις ένα από αυτά τα δύο που σε είπα
Πήρα τηλέφωνο και μου λένε ότι υπάρχει μόνο το 78N... Όμως γιατί στο site τους γράφουν και τα υπόλοιπα μεταμεσούχτια δρομολόγια;
Παλιά το 2010 τα είχανε όλα και λίγο πιο μετά τα βγάλανε ενώ υπάρχουν περισσότερα από αυτά που λέει το site του οργανισμού. Κανονικά πρέπει να τα λέει όλα
Απ'όσο ξέρω το 2010 τα βγάλανε και μετά τα ξαναβάλανε. Ωστόσο μου είπαν πως υπάρχει μόνο το 78Ν... Τι να πω; Μήπως δεν είναι καλά ενημερωμένοι;

Τα νυχτερινά αυτά δρομολόγια είναι εκείνα που γράφουν στην ηλεκτρονική πινακίδα "αμαξοστάσιο";

Επειδή είμαι φοιτητής θα με βόλευε ιδιαίτερα το δρομολόγιο φοίνικας-σταυρούπολη που ξεκινάει 2:10 και φτάνει 3:00...
(23-11-2013, 04:58 PM)philip Έγραψε: [ -> ]Απ'όσο ξέρω το 2010 τα βγάλανε και μετά τα ξαναβάλανε. Ωστόσο μου είπαν πως υπάρχει μόνο το 78Ν... Τι να πω; Μήπως δεν είναι καλά ενημερωμένοι;

Τα νυχτερινά αυτά δρομολόγια είναι εκείνα που γράφουν στην ηλεκτρονική πινακίδα "αμαξοστάσιο";

Επειδή είμαι φοιτητής θα με βόλευε ιδιαίτερα το δρομολόγιο φοίνικας-σταυρούπολη που ξεκινάει 2:10 και φτάνει 3:00...

Το 2010 κόψανε τα μεταμεσονύκτια δρομολόγια στις κανονικές γραμμές και βάλανε τα υπηρεσιακά που αυτά ξεκινάνε από τα αμαξοστάσια και στην προμετωπίδα λένε πχ Ν12 υπηρεσιακό Σταυρούπολης έτσι θυμάμαι, τώρα τον αριθμό τον αλλάξανε. Πάντως δεν περίμενα να σου πούνε αυτά στις πληροφορίες.

edit τα υπηρεσιακά υπήρχαν πριν το κόψιμο του 2010, απλά έκοψαν λόγο οικονομίας τις κανονικές γραμμές
Δηλαδή υπάρχουν ακόμα αυτά τα λεωφορεία και μπορώ να τα χρησιμοποιήσω; Επίσης σταματούν σε όλες τις στάσεις;
(23-11-2013, 10:38 PM)philip Έγραψε: [ -> ]Δηλαδή υπάρχουν ακόμα αυτά τα λεωφορεία και μπορώ να τα χρησιμοποιήσω; Επίσης σταματούν σε όλες τις στάσεις;

Υπάρχουν και τα έχω δει, για όλες τις στάσεις δεν γνωρίζω. Μακάρι να τα βρεις προσπάθησε να πάρεις τώρα τηλεφώνο στα γραφεία. Αν γνωρίζει κάποιος άλλος για τα υπηρεσιακά να το αναφέρει αμέσως, είναι επείγον
Εννοώ να μη κάνει πχ μια στάση στο φοίνικα και την άλλη στο τέρμα της σταυρούπολης! Πάντως όντως υπάρχουν σίγουρα. Στη δημοσίευση του ΟΑΣΘ για την απεργία 6 Νοεμβρίου έγραφε κάτω κάτω τα εξής:

ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ
ΤΑ ΝΥΚΤΕΡΙΝΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Ν78 (ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 4)
ΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΑ ΦΟΙΝΙΚΑ (ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 8) ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 14)

Το θέμα είναι αν μπορείς να επιβιβαστείς σε αυτά, και αν κάνουν και καμιά στάση

Δημοσίευση 01/11/2010:


Νέο πρόγραμμα δρομολογίων από σήμερα για τον ΟΑΣΘ, ο οποίος, εκτός του ότι διατηρεί την εκτέλεση μεταμεσονύκτιων δρομολογίων σε έξι βασικές λεωφορειακές γραμμές (3, 6, 10, 27, 28 και 31), συν τη νυχτερινή γραμμή 78Ν, θέτει από απόψε στη διάθεση των επιβατών και τα υπηρεσιακά λεωφορεία του, με τη χρήση κανονικού εισιτηρίου.

Πρόκειται για λεωφορεία τα οποία εκτελούν 22 ειδικά δρομολόγια, από και προς όλες τις περιοχές της Θεσσαλονίκης, με συχνότητα ανά περίπου μία ώρα, τα οποία χρησιμοποιούνται για να καλύψουν τις ανάγκες μετακίνησης των εργαζομένων στον ΟΑΣΘ, από και προς την εργασία τους. Το επιβατικό κοινό θα μπορεί να επιβιβάζεται στα λεωφορεία αυτά μέχρι τις 2.30 τα ξημερώματα, από όλες τις υφιστάμενες στάσεις των διαδρομών. Ετσι, από το αμαξοστάσιο της Σταυρούπολης, από τις 10.15 το βράδυ θα ξεκινούν και θα επιστρέφουν 14 γραμμές, οι οποίες θα κατευθύνονται τόσο ανατολικά, όσο και δυτικά, διασχίζοντας σχεδόν όλη τη Θεσσαλονίκη, ακόμη και την περιαστική ζώνη.

Αυτά ισχύουν ακόμα;;;
Απ'ότι έμαθα αυτά τα λεωφορεία δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από επιβάτες... Δυστυχώς οι κάτοικοι της δυτικής Θεσ/νίκης αποδεικνύονται για άλλη μια φορά πολίτες Β κατηγορίας για τον οασθ. Υποδουλωμένοι στα ταξί, να μη μπορούμε να μετακινηθούμε το βράδυ, σε αντίθεση με την ανατολική Θεσ/νίκη που όχι μόνο έχει 78Ν, αλλά και ένα σωρό γραμμές που κάνουν δρομολόγια μέχρι και τη 1 το βράδυ...
Σελίδες: 1 2 3 4