Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Γραμμών Τρόλεϊ
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
(08-06-2013, 11:14 PM)ecoj Έγραψε: [ -> ]Κι όμως τα ίδια οχήματα όλη μέρα είναι στις περισσότερες γραμμές. Ίσως γι' αυτό τα παίξανε GN-Volvo-Renault-Neoplan.
Άντε όλη μέρα Αθήνα - Σαρωνίδα συνέχεια ε δεν αντέχει άλλο.
Ακριβώς όλη μέρα είναι τα οχήματα έξω εκτός από κάτι ενισχυτικές βάρδιες π.χ. το 201 που έχει 3 οχήματα το πρωι και 2 το μεσημέρι αυτό το 3ο το πρωί είναι μονόβαρδο δηλαδή όταν τελειώσει ο οδηγός το πάει μέσα και στα άλλα γίνεται αλλαγή οδηγού. Επίσης, καμιά φορά μπαίνουν μέσα οχήματα όταν ο οδηγός έχει κατσαρή.
(08-06-2013, 11:21 PM)mercedes elbo Έγραψε: [ -> ]Ακριβώς όλη μέρα είναι τα οχήματα έξω εκτός από κάτι ενισχυτικές βάρδιες π.χ. το 201 που έχει 3 οχήματα το πρωι και 2 το μεσημέρι αυτό το 3ο το πρωί είναι μονόβαρδο δηλαδή όταν τελειώσει ο οδηγός το πάει μέσα και στα άλλα γίνεται αλλαγή οδηγού. Επίσης, καμιά φορά μπαίνουν μέσα οχήματα όταν ο οδηγός έχει κατσαρή.

Καλά για τις "κατσαρές" το ήξερα, αυτό που δεν ήξερα είναι τι γίνεται στις υπόλοιπες περιπτώσεις! Thanks, μου 'λυσες μια απορία! Smile Πάντως κρίμα να 'ναι όλη τη μέρα έξω πραγματικά... Πάντα έτσι γινόταν ή τώρα τα τελευταία χρόνια λόγω κρίσης;
(08-06-2013, 11:27 PM)pvuccino Έγραψε: [ -> ]Καλά για τις "κατσαρές" το ήξερα, αυτό που δεν ήξερα είναι τι γίνεται στις υπόλοιπες περιπτώσεις! Thanks, μου 'λυσες μια απορία! Smile Πάντως κρίμα να 'ναι όλη τη μέρα έξω πραγματικά... Πάντα έτσι γινόταν ή τώρα τα τελευταία χρόνια λόγω κρίσης;

Νομίζω έτσι ήταν πάντα και λογικό γιατί είναι χάσιμο χρόνου να πηγαινοέρχονται οχήματα στο Α/Σ ειδικά όταν αυτό είναι μακριά π.χ. 550 στην Κηφισιά. Άμα γίνοταν σωστή συντήρηση δεν θα παθαίναν τίποτα τα οχήματα.
(08-06-2013, 11:27 PM)pvuccino Έγραψε: [ -> ]Καλά για τις "κατσαρές" το ήξερα, αυτό που δεν ήξερα είναι τι γίνεται στις υπόλοιπες περιπτώσεις! Thanks, μου 'λυσες μια απορία! Smile Πάντως κρίμα να 'ναι όλη τη μέρα έξω πραγματικά... Πάντα έτσι γινόταν ή τώρα τα τελευταία χρόνια λόγω κρίσης;

Τα οχήματα (λεωφορεία και τρόλλευ) κάθονται έξω συνήθως 16 ώρες, όσο δηλαδή η βάρδια δύο οδηγών. Κάποια οχήματα που έχουν "κατσαρή" βάρδια, μπορεί να κυκλοφορούν μέχρι 20 ώρες.
Προβλήματα ανακύπτουν στα λεωφορεία, καθώς τίθεται ζήτημα ανεφοδιασμού τους. Στα τρόλλευ το θέμα αυτό δεν ενδιαφέρει, οπότε η δρομολόγησή τους γίνεται σαφώς πιό "ελεύθερη".
Η πρακτική αυτή υπήρχε πάντοτε. Ποτέ δεν γινόταν εναλλαγή οχημάτων "έτσι για πλάκα". Όταν βλέπετε να βγαίνει λεωφορείο περί τις 17:00, δεν σημαίνει ότι κάποιο άλλο σχόλασε στις 16:00. Σημαίνει ότι πάει να καλύψει τα κενά των διαλειμμάτων, που γίνονται μεταξύ 18:00 και 20:00.

(08-06-2013, 12:23 AM)mercedes elbo Έγραψε: [ -> ]1/5: Συγχώνευση σε μία γραμμή Λαμπρινή-Σύνταγμα-Μοσχάτο με χρόνο διαδρομής 189' και 27 οχήματα ανά 7'. To κομμάτι στο Μοσχάτο δεν μπορεί να μείνει ακάλυπτο γιατί υπάρχει η υποδομή. Επίσης, το τμήμα Αττική-Ομόνοια δεν χρειάζεται γιατί καλύπτεται απ' τα 732 και 057.

3/13: Συγχώνευση σε μία γραμμή Ψυχικό-Aκαδημία-Ν.Φιλαδέλφεια με χρόνο διαδρομής 133' και 19 οχήματα ανά 7'. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει το κομμάτι από τα Άνω Πατήσια μέχρι Ν.Φιλαδέλφεια γιατί αν δεν έχει κίνηση μπορεί να κοπεί στα Άνω Πατήσια και να πυκνώσει.

2/12: Συγχώνευση σε μια γραμμή Άγιος Ιερόθεος-Σύνταγμα-Καισαριανή με χρόνο διαδρομής 144' και 18 οχήματα ανά 8'. Έτσι θα γλιτώσουμε απ' το συγκρότημα 2/4 που δεν συντονίζεται στους κλάδους από Καισαριανή/Άγιο Αρτέμιο, θα φτιάξει η συγκοινωνία για Παγκράτι και θα ενισχυθεί λίγο το 12 ώστε να κοπεί το Α13.

4: Ενίσχυση ώστε να εκτελείται ανά 6' με 19 οχήματα.

7/8: Κόψιμο

Έχω ξαναπροτείνει και αλλού (δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα), αλλά επανέρχομαι με το δικό μου σχεδιασμό, που δεν στοιχίζει παραπάνω οχήματα απ' ότι κυκλοφορούν σήμερα:

1 : ΚΟΨΙΜΟ
2 : ΚΟΨΙΜΟ
3 : Πλ. Παπαδιαμάντη - Κάνιγγος - Γηροκομείο (με 18μετρα και 6' στην αιχμή) 20 οχήματα
4 : Άνω Κυψέλη - Πλ. Πλαστήρα - Στ. Αγ. Ιωάννης (όπως είναι με 12' στην αιχμή) 10 οχήματα
5 : Λαμπρινή - Κουκάκι - Τζιτζιφιές (όπως είναι με 10' στην αιχμή) 20 οχήματα
6 : Ιπποκράτους - Ν. Φιλαδέλφεια - Κόκ. Μύλος (όπως είναι με 8' στην αιχμή και 12μετρα) 13 οχήματα
7 : ΚΟΨΙΜΟ
8 : ΚΟΨΙΜΟ
9 : Άνω Κυψέλη - Ομόνοια - Πετράλωνα (αναβίωση του παλιού "9" με 12' στην αιχμή) - 9 οχήματα
10 : Τζιτζιφιές - Λ. Συγγρού - Χαλάνδρι (όπως είναι με 10' στην αιχμή και 18μετρα) 14 οχήματα
11 : Άνω Πατήσια - Κολιάτσου - Παγκράτι - Καισαριανή (αλλαγή του κλάδου στο Παγκράτι, με 12' αιχμή) 10 οχήματα
12 : Περιστέρι - Ζάππειο - Παγκράτι - Ν. Ελβετία (επέκταση και ανάληψη του κλάδου Βύρωνα, με 8' στην αιχμή και 12μετρα) 20 οχήματα
13 : ΚΟΨΙΜΟ
14 : Ν. Φιλαδέλφεια - Πατησίων - Λ. Αλεξάνδρας - Ν. Ψυχικό (ανάληψη του κλάδου Φιλαδέλφειας από το "3" και του κλάδου Ν. Ψυχικού από το "13" - στην αιχμή 9' με 18μετρα) 14 οχήματα
15 : Πολύγωνο - Δικαστήρια - Καλλιθέα - Μοσχάτο (ανάληψη του κλάδου Ομόνοια - Μοσχάτο από το "1" - 12' στην αιχμή) 12 οχήματα

Τα υπόλοιπα ώς έχουν καθώς τα μεν 16, 17, 20 είναι το δίκτυο του Πειραιά, τα 18/19, 21, 24 και 25 είναι γραμμές εκτός της φιλοσοφίας του "κλασικού" δικτύου (διακεντρικές γραμμές σύνδεσης της παλιάς Αθήνας) και δεν υπάρχει λόγος τροποποίησής τους.

Με το σχήμα που προτείνω αφήνω λιγότερες, αλλά καλύτερες γραμμές. Πχ στο 3 θα έχουμε επιτέλους μια καλή συχνότητα και όχι το φαινόμενο να έρχονται μαζί το 3 και το 13 και μετά να αφήνουν κενά 15λεπτα.
(18-06-2013, 09:05 PM)Citaro Έγραψε: [ -> ]Έχω ξαναπροτείνει και αλλού (δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα), αλλά επανέρχομαι με το δικό μου σχεδιασμό, που δεν στοιχίζει παραπάνω οχήματα απ' ότι κυκλοφορούν σήμερα:

1 : ΚΟΨΙΜΟ
2 : ΚΟΨΙΜΟ
3 : Πλ. Παπαδιαμάντη - Κάνιγγος - Γηροκομείο (με 18μετρα και 6' στην αιχμή) 20 οχήματα
4 : Άνω Κυψέλη - Πλ. Πλαστήρα - Στ. Αγ. Ιωάννης (όπως είναι με 12' στην αιχμή) 10 οχήματα
5 : Λαμπρινή - Κουκάκι - Τζιτζιφιές (όπως είναι με 10' στην αιχμή) 20 οχήματα
6 : Ιπποκράτους - Ν. Φιλαδέλφεια - Κόκ. Μύλος (όπως είναι με 8' στην αιχμή και 12μετρα) 13 οχήματα
7 : ΚΟΨΙΜΟ
8 : ΚΟΨΙΜΟ
9 : Άνω Κυψέλη - Ομόνοια - Πετράλωνα (αναβίωση του παλιού "9" με 12' στην αιχμή) - 9 οχήματα
10 : Τζιτζιφιές - Λ. Συγγρού - Χαλάνδρι (όπως είναι με 10' στην αιχμή και 18μετρα) 14 οχήματα
11 : Άνω Πατήσια - Κολιάτσου - Παγκράτι - Καισαριανή (αλλαγή του κλάδου στο Παγκράτι, με 12' αιχμή) 10 οχήματα
12 : Περιστέρι - Ζάππειο - Παγκράτι - Ν. Ελβετία (επέκταση και ανάληψη του κλάδου Βύρωνα, με 8' στην αιχμή και 12μετρα) 20 οχήματα
13 : ΚΟΨΙΜΟ
14 : Ν. Φιλαδέλφεια - Πατησίων - Λ. Αλεξάνδρας - Ν. Ψυχικό (ανάληψη του κλάδου Φιλαδέλφειας από το "3" και του κλάδου Ν. Ψυχικού από το "13" - στην αιχμή 9' με 18μετρα) 14 οχήματα
15 : Πολύγωνο - Δικαστήρια - Καλλιθέα - Μοσχάτο (ανάληψη του κλάδου Ομόνοια - Μοσχάτο από το "1" - 12' στην αιχμή) 12 οχήματα

Τα υπόλοιπα ώς έχουν καθώς τα μεν 16, 17, 20 είναι το δίκτυο του Πειραιά, τα 18/19, 21, 24 και 25 είναι γραμμές εκτός της φιλοσοφίας του "κλασικού" δικτύου (διακεντρικές γραμμές σύνδεσης της παλιάς Αθήνας) και δεν υπάρχει λόγος τροποποίησής τους.

Με το σχήμα που προτείνω αφήνω λιγότερες, αλλά καλύτερες γραμμές. Πχ στο 3 θα έχουμε επιτέλους μια καλή συχνότητα και όχι το φαινόμενο να έρχονται μαζί το 3 και το 13 και μετά να αφήνουν κενά 15λεπτα.
Συμφωνώ με την πρότασή σου για το 3 και προτείνω και το 5 να πηγαίνει μέχρι εκεί αφου πάρει όλα τα οχήματα του 1 και επεκταθεί Μοσχάτο να είναι στην αιχμή ανά 6' όπως και το 3 και να φεύγουν ενναλάξ από Πλ. Παδιαμάντη ανά 3'. Το κομμάτι της Λαμπρινής να το αναλάβει το προτεινόμενο 14 και να μην πηγαίνει Ν. Φιλαδέλφια καθώς η σύνδεση αυτή μπορεί να καλυφθεί με την τοπικοποιήση των Β8, Β9 και Γ9 στα Άνω Πατήσια.

Επίσης, συμφωνώ με την πρότασή για το 12 και προτείνω για τον κλάδο της Καισαριανής κόψιμο του 2 με ενίσχυση του 4 και ανάληψη του κλάδου της Καισαριανής απ' το 19 με κατάργηση του 18, δηλαδή 19 Στ. Χαλάνδρι-Μουσείο-Καισαριανή ανά 10' στην αιχμή. Μ' αυτό τον τρόπο το 19 που είναι ο οδικός τροφοδότης των τοπικών Χαλανδρίου πάει κέντρο (Σύνταγμα, Ακαδημία, Ομόνοια) σε αντίθεση με σήμερα που πάει Μουσείο που χρείαζεται μετεπιβίβαση για να πας κέντρο.

Τέλος, προτείνω την συγχώνευση των 6/21 σε μια διακεντρική 6 Κοκ. Μύλος-Ομόνοια-Νίκαια ανά 7' με 12μετρα.

Έτσι κόβουμε τα 1, 7, 8, 11, 13, 18 και 21 και μένουν ως έχουν τα 10, 15, 16, 17, 20, 24 και 25.
(18-06-2013, 09:05 PM)Citaro Έγραψε: [ -> ]15 : Πολύγωνο - Δικαστήρια - Καλλιθέα - Μοσχάτο (ανάληψη του κλάδου Ομόνοια - Μοσχάτο από το "1" - 12' στην αιχμή) 12 οχήματα

Και το τμήμα Κουκάκι-Πετράλωνα να κοπεί; Γενικά έχει αρκετό κόσμο το κομμάτι αυτό, γιατί είναι η μόνη σύνδεση Κουκακίου-Πετραλώνων με τον ΗΣΑΠ. Επίσης νομίζω το κομμάτι Παγκράτι-Καισαριανή του 2 και να κοπεί δε θα ανοίξει μύτη.

Επίσης να κάνω μια ερώτηση κι όποιος ξέρει απαντά. Ξέρουμε πόσα ακριβώς 18μετρα τρόλλεϋ δρομολογούνται καθημερινά; Ξέρω ότι υπάρχουν 50, αλλά πολύ λίγα απ' αυτά κυκλοφορούν, λόγω έλλειψης οδηγών φαντάζομαι. Αλλά συμβαίνουν πολύ παράξενα πράγματα. Πχ θυμάμαι χαρακτηριστικά πως πριν από μερικούς μήνες όλο το 3 έβγαινε με 18μετρα τις καθημερινές και 12μετρα τα Σαββατοκύριακα. Το ίδιο και το 6. Ενώ τώρα κυκλοφορούν αποκλειστικά με 12μετρα. (το 6 παίρνει κανένα 18μετρο που και που) Που πήγαν αυτά τα οχήματα; (οι οδηγοί δηλαδή) Δεν κυκλοφορούν γιατί απλά δεν χρειάζονται ή συμβαίνει κάτι άλλο;
(19-06-2013, 01:31 PM)pvuccino Έγραψε: [ -> ]Και το τμήμα Κουκάκι-Πετράλωνα να κοπεί; Γενικά έχει αρκετό κόσμο το κομμάτι αυτό, γιατί είναι η μόνη σύνδεση Κουκακίου-Πετραλώνων με τον ΗΣΑΠ. Επίσης νομίζω το κομμάτι Παγκράτι-Καισαριανή του 2 και να κοπεί δε θα ανοίξει μύτη.
Πρότεινε το 9 που καλύπτει τον κλάδο των Πετραλώνων. Επίσης, όταν έχουμε κάπου υποδομή πρέπει αυτή να χρησιμοποιείται γιατί έχουν δωθεί αρκετά χρήματα για να δημιουργηθεί αυτή η υποδομή.
(19-06-2013, 01:31 PM)pvuccino Έγραψε: [ -> ]Επίσης να κάνω μια ερώτηση κι όποιος ξέρει απαντά. Ξέρουμε πόσα ακριβώς 18μετρα τρόλλεϋ δρομολογούνται καθημερινά; Ξέρω ότι υπάρχουν 50, αλλά πολύ λίγα απ' αυτά κυκλοφορούν, λόγω έλλειψης οδηγών φαντάζομαι. Αλλά συμβαίνουν πολύ παράξενα πράγματα. Πχ θυμάμαι χαρακτηριστικά πως πριν από μερικούς μήνες όλο το 3 έβγαινε με 18μετρα τις καθημερινές και 12μετρα τα Σαββατοκύριακα. Το ίδιο και το 6. Ενώ τώρα κυκλοφορούν αποκλειστικά με 12μετρα. (το 6 παίρνει κανένα 18μετρο που και που) Που πήγαν αυτά τα οχήματα; (οι οδηγοί δηλαδή) Δεν κυκλοφορούν γιατί απλά δεν χρειάζονται ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Τα αρθρωτά τρόλλεϋ είναι 51. Το τι βγαίνει έχει σχέση με την διαθεσιμότητα των αρθρωτών τρόλλεϋ, με το πόσοι οδηγοί έχουν δίπλωμα αρθρωτού και με την αναλογία των τύπων των οχημάτων που παίρνει κάθε γραμμή κάτι που μπορεί να αλλάξει.
Με αρθρωτά βγαίνουν ολόκληρες οι 10 και 14. Η 6 πλέον το μεγαλύτερο μέρος της είναι 12μετρα ενώ στη 3 κυριαρχούν 12μετρα. Οι υπόλοιπες απλά δεν τα βλέπουν ποτέ τα αρθρωτά. Οχήματα δεν λείπουν και καθημερινά από τα 51 στους δρόμους παίζει να μην είναι ούτε 25.
(19-06-2013, 01:58 PM)mercedes elbo Έγραψε: [ -> ]Πρότεινε το 9 που καλύπτει τον κλάδο των Πετραλώνων.

A ναι όντως δεν το είδα. Νόμιζα πως έλεγε το 9 να γίνει Άνω-Κυψέλη-Ζάππειο.

(19-06-2013, 01:58 PM)mercedes elbo Έγραψε: [ -> ]Επίσης, όταν έχουμε κάπου υποδομή πρέπει αυτή να χρησιμοποιείται γιατί έχουν δωθεί αρκετά χρήματα για να δημιουργηθεί αυτή η υποδομή.

Σίγουρα, αν όμως η υποδομή αυτή έχει ελάχιστο κόσμο και υπάρχει σε άλλο σημείο του δικτύου ανάγκη για περισσότερα οχήματα, δε νομίζω ότι θα πρέπει να επιμείνουμε πεισματικά να τη χρησιμοποιούμε. Αν υπάρχουν αρκετά οχήματα, τότε ναι.

(19-06-2013, 01:58 PM)mercedes elbo Έγραψε: [ -> ]Τα αρθρωτά τρόλλεϋ είναι 51. Το τι βγαίνει έχει σχέση με την διαθεσιμότητα των αρθρωτών τρόλλεϋ, με το πόσοι οδηγοί έχουν δίπλωμα αρθρωτού και με την αναλογία των τύπων των οχημάτων που παίρνει κάθε γραμμή κάτι που μπορεί να αλλάξει.

Ωραία, όμως η ερώτησή μου δεν απαντήθηκε. Πριν από λίγο καιρό η 3 και η 6 είχαν τις καθημερινές όλη μέρα αρθρωτά! Χωρίς να έχει μειωθεί ο αριθμός των οχημάτων στα 10/14. Γιατί τότε υπήρχαν οχήματα και τώρα δεν υπάρχουν; Πήραν σύνταξη οι οδηγοί; Απολύθηκαν; Χαλάσανε τα τρόλλεϋ;
Η 6 δεν είχε ολόκληρη αρθρωτά. Η 3 είχε σχεδόν ολόκληρη. Και νομίζω ότι η ούτε η 14 είχε όλη αρθρωτά. Μόνο η 10 είχε ολόκληρη. Τώρα 10 και 14 έχουν ολόκληρες και στις 3 και 6 παίζουν.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17