Η γραμμή ξεκινάει από την οδό Κανελλοπούλου στο λιμάνι της Ελευσίνας και καταλήγει σε μια συνοικία έξω από τον Ασπροπύργο, το Ρουπάκι επι των οδών Ρουπακίου και Αγ.Γεωργίου. Εξυπηρετεί τους δήμους της Ελευσίνας και του Ασπροπύργου. Διέρχεται από τον Σταθμό Προαστιακού "ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ", όπου έχει ανταπόκριση με την γραμμή 855.
Έχει τις καθημερινές 50'-60', το Σάββατο και την Κυριακή ανά 60'-80'.
Kαι λειτουργεί κυρίως με Ν1.
Με Ν1 από ελληνικο; Παλιοτερα σε ημερα στασης ειχα δει στην ηλιουπολη ενα σολαρινι που ελεγε 881 αλλα φανταστηκα οτι ειναι τρολαρισμα απο τον οδηγο! Μηπως πηγαινε να πιασει βαρδια;
E όχι κι από Ελληνικό το 881!!! (Αν και ικανούς τους έχω...
) Ν1 έχει και ο Βοτανικός! Από Βοτανικό βγαίνουν τα τοπικά Ελευσίνας/Ασπρόπυργου.
καλα αν βγαίνανε απο ελληνικο, ο οδηγος θα πρεπε να ξυπνα απο τις 3 το πρωι!!
Μιας κι έχω πιάσει τα ιστορικά, ας γράψω κι εδώ κάτι!
Δημιοργήθηκε στις αρχές της δεκαετίας του '90 ως 881:Αθήνα-Ασπρόπυργος-Ρουπάκι. Το '94 με την εφαρμογή του συστήματος κορμών στην ευρύτερη περιοχή του Θριασίου έγινε τοπικό 881: Ελευσίνα-Ασπρόπυργος-Ρουπάκι.
Ναι αν γινόταν κορμός θα λεγόταν Δ16