Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: Παραλαβές νέων λεωφορείων από τον ΟΑΣΘ
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
(14-08-2020, 03:59 PM)garvanitis Έγραψε: [ -> ]Πότε ενεπλάκη σε ατύχημα λεωφορείο των ΚΤΕΛ με υπαιτιότητα του; (πλην του Intouro που "ενόχλησε" τον οδηγό μια μέλισσα)

Από εκεί και πέρα, ο Παπαδάκης ήταν ο μόνος που υπέβαλλε σοβαρή προσφορά, όποιος ήθελε (και μπορούσε) ας έβρισκε τα λεωφορεία και ας δήλωνε συμμετοχή στον διαγωνισμό...

Τα δίπορτα λεωφορεία όχι μόνο δεν είναι πρόβλημα αλλά έπρεπε να είναι έτσι όλα τα ελληνικά από χρόνια, σε σχέση με τα τρίπορτα μόνο πλεονεκτήματα έχουν... Δεν είναι ηλίθιοι σε ολόκληρο τον υπόλοιπο πλανήτη (πλην συγκοινωνιακών μπανανιών) που τα προτιμούν, στο Ηνωμένο Βασίλειο δε μέχρι και τα διόροφα έχουν μία μόνο πόρτα μπροστά (και εξυπηρετούνται όλοι μια χαρά από αυτήν)

Όσο για το άρθρο αυτό καθαυτό τώρα, απλά να δημιουργήσει εντυπώσεις προσπαθεί παραπληροφορώντας και αποκρύπτοντας σκόπιμα πληροφορίες της σύμβασης. Τυπικός Μπαζαίος με άλλα λόγια, ο οποίος είναι γνωστή "ειδική περίπτωση" (να το πω ευγενικά) σε όσους έχουμε ενεργή παρουσία και αρθρογραφία στο χώρο, προσωπικά σε μένα προσπάθησε να "κόψει" άρθρο-cover story (που ο ίδιος μου ζήτησε) για τον ΟΑΣΘ σε κλαδικό περιοδικό του χώρου των μεταφορών στο οποίο ήταν "αρχισυντάκτης" (μετέφραζε δελτία τύπου των εταιριών δηλαδή και έκανε γκρίζα διαφήμιση στην επιχείρηση που "καταγγέλλει" τώρα) και όταν δεν του βγήκε με εντολές από πάνω το "μαγάρισε" με παρεμβάσεις του σε αυτό... Το οποίο μάλιστα μέχρι σήμερα, σχεδόν τέσσερα χρόνια μετά ακόμα δεν μου το έχει πληρώσει...
Γιατί η αμφισβητιση του ΟΑΣΘ έχει να κάνει με το αν έγινε με υπαιτιότητα του οδηγού του ΚΤΕΛ το ατύχημα;  Ωστόσο, η απειρία των οδηγών των ΚΤΕΛ είναι εμφανής (έχω γνωστό που δεν έχει καβαλήσει ποτέ του λεωφορείο), όταν την μια δεν ξέρουν να πάρουν σωστά μια κλειστή στροφή και όταν μόλις προχτές έπεσε πάνω σε κολώνα λόγω της βροχής. Επίσης, επειδή ΟΔΗΓΩ λεωφορείο, θα μπορούσα να εμπλακώ σε πολλά ατυχήματα χωρίς να φταίω εγώ, η εμπειρία μου με έχει βοηθήσει και δεν έχει γίνει. Ωστόσο, όλη αυτή η ιστορία δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ, ότι τα υπόλοιπα 9 από τα 10 blogs γράφουν για ατυχήματα με λεωφορεία των ΚΤΕΛ (ανεξαρτήτου υπαιτιότητας) πως ήταν του ΟΑΣΘ για τους δικούς τους λόγους δυσφήμισης...

Επίσης, δεν αμφισβήτησα ότι ο Παπαδάκης ήταν ο μόνος που κατέθεσε προσφορά. Μπορεί να χαρακτηριστεί και σαν φωτογραφικός ο διαγωνισμός όμως, με τις προθεσμίες που υπήρχαν, αν δεν υποθέσουμε ότι είχε εκ των προτέρων ενημέρωση για την πρόθεση αγοράς χ αριθμού λεωφορείων από δημοσιογράφους που εκτελούν το έργο της δυσφήμισης του ΟΑΣΘ ας πούμε πάλι... Σε κάθε περιπτωση, η ουσία είναι πως Παπαδάκη ήθελαν εξ'αρχής, Παπαδακη πήραμε. Τελεία. 

Την συζήτηση για τα διπορτα την ξανακαναμε. Δεν γνωρίζω την συχνότητα που χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ, ωστόσο για να παραδέχεται από την διοίκηση του ΟΑΣΘ μέχρι και τον πιο απλό επιβάτη, ότι τα διπορτα ΔΕΝ κάνουν για Αθήνα/Θεσσαλονίκη, μάλλον η προσωπική σου εμπειρία σαν χρήστης δεν είναι αρκετή. Ας πούμε, εγώ είμαι όρθιος τώρα σε ένα τρίπορτο Citelis του 421 με διαρκείς στάσεις που αν ήταν διπορτο (προσωρινώς με μια πόρτα), θα ήθελε άλλα 10 λεπτά για το δρομολόγιο, συν τον συνωστισμό μπροστά από την πόρτα, ειδικά σε απο/επιβίβαση.

Όλη η τελευταία παράγραφος αποτελεί μια προσωπική σου ιστορία που δυσκολεύομαι να καταλάβω (και δεν μας αφορά κιόλας). Ο πολλαπλασιασμός ωστόσο των 3.500 ευρώ το λεωφορείο για 30 μήνες, που δίνει την τιμή που θα έχει πληρώσει ο ΟΑΣΘ για οχήματα που σε λιγότερα από 10 χρόνια θα πρέπει να αποσύρει, νομίζω πως δεν ενέχει κάποια παράλειψη της σύμβασης, την στιγμή που με τα ίδια ή ελαφρώς περισσότερα θα αγόραζε ολοκαίνουργια λεωφορεία.
(14-08-2020, 04:32 PM)MrVanHool Έγραψε: [ -> ]Γιατί η αμφισβητιση του ΟΑΣΘ έχει να κάνει με το αν έγινε με υπαιτιότητα του οδηγού του ΚΤΕΛ το ατύχημα;  Ωστόσο, η απειρία των οδηγών των ΚΤΕΛ είναι εμφανής (έχω γνωστό που δεν έχει καβαλήσει ποτέ του λεωφορείο), όταν την μια δεν ξέρουν να πάρουν σωστά μια κλειστή στροφή και όταν μόλις προχτές έπεσε πάνω σε κολώνα λόγω της βροχής. Επίσης, επειδή ΟΔΗΓΩ λεωφορείο, θα μπορούσα να εμπλακώ σε πολλά ατυχήματα χωρίς να φταίω εγώ, η εμπειρία μου με έχει βοηθήσει και δεν έχει γίνει. Ωστόσο, όλη αυτή η ιστορία δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ, ότι τα υπόλοιπα 9 από τα 10 blogs γράφουν για ατυχήματα με λεωφορεία των ΚΤΕΛ (ανεξαρτήτου υπαιτιότητας) πως ήταν του ΟΑΣΘ για τους δικούς τους λόγους δυσφήμισης...

Επίσης, δεν αμφισβήτησα ότι ο Παπαδάκης ήταν ο μόνος που κατέθεσε προσφορά. Μπορεί να χαρακτηριστεί και σαν φωτογραφικός ο διαγωνισμός όμως, με τις προθεσμίες που υπήρχαν, αν δεν υποθέσουμε ότι είχε εκ των προτέρων ενημέρωση για την πρόθεση αγοράς χ αριθμού λεωφορείων από δημοσιογράφους που εκτελούν το έργο της δυσφήμισης του ΟΑΣΘ ας πούμε πάλι... Σε κάθε περιπτωση, η ουσία είναι πως Παπαδάκη ήθελαν εξ'αρχής, Παπαδακη πήραμε. Τελεία. 

Την συζήτηση για τα διπορτα την ξανακαναμε. Δεν γνωρίζω την συχνότητα που χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ, ωστόσο για να παραδέχεται από την διοίκηση του ΟΑΣΘ μέχρι και τον πιο απλό επιβάτη, ότι τα διπορτα ΔΕΝ κάνουν για Αθήνα/Θεσσαλονίκη, μάλλον η προσωπική σου εμπειρία σαν χρήστης δεν είναι αρκετή. Ας πούμε, εγώ είμαι όρθιος τώρα σε ένα τρίπορτο Citelis του 421 με διαρκείς στάσεις που αν ήταν διπορτο (προσωρινώς με μια πόρτα), θα ήθελε άλλα 10 λεπτά για το δρομολόγιο, συν τον συνωστισμό μπροστά από την πόρτα, ειδικά σε απο/επιβίβαση.

Όλη η τελευταία παράγραφος αποτελεί μια προσωπική σου ιστορία που δυσκολεύομαι να καταλάβω (και δεν μας αφορά κιόλας). Ο πολλαπλασιασμός ωστόσο των 3.500 ευρώ το λεωφορείο για 30 μήνες, που δίνει την τιμή που θα έχει πληρώσει ο ΟΑΣΘ για οχήματα που σε λιγότερα από 10 χρόνια θα πρέπει να αποσύρει, νομίζω πως δεν ενέχει κάποια παράλειψη της σύμβασης, την στιγμή που με τα ίδια ή ελαφρώς περισσότερα θα αγόραζε ολοκαίνουργια λεωφορεία.
Κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά πλέον τον ΟΑΣΘ και κανείς δεν ασχολείται με το αν το λεωφορείο που εκτελεί γραμμή του ΟΑΣΘ (του ΟΣΕΘ βασικά είναι η γραμμή αλλά τέλος πάντων) ανήκει στο ΚΤΕΛ ή τον Οργανισμό. Απειρία στους οδηγούς των ΚΤΕΛ δεν υπάρχει, όλοι έχουν τουλάχιστον δύο χρόνια προϋπηρεσίας σε βαριά επαγγελματικά (όχι απαραίτητα λεωφορεία) και έχουν περάσει εξαντλητικές εξετάσεις πριν την πρόσληψη τους, γνωστοί μου οδηγοί με πάνω από 20 χρόνια εμπειρίας κόπηκαν σ' αυτές... Ακόμα και αυτός που λες ο γνωστός σου που δεν έχει οδηγήσει λεωφορείο μέχρι πρότινος (αν αναφέρεσαι στον Μ.Σ.) έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από σένα σε επαγγελματικό όχημα. Το να πέσει κάποιο ΙΧ στο πίσω μέρος ενός λεωφορείου (βλ. ατύχημα τις προάλλες στο 87) ή να χτυπήσει σε μια κολώνα πεσμένη στο οδόστρωμα σε σκοτεινό δρόμο με κακές καιρικές συνθήκες (αυτό που αναφέρεσαι) δεν είναι θέμα εμπειρίας αλλά (κακής) τύχης. Και στην κάθε περίπτωση δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με οδηγούς που προσελήφθησαν με μέσο και που τουλάχιστον οι μισοί η τελευταία φορά που είχαν πιάσει τιμόνι βαρέως επαγγελματικού οχήματος ήταν στην σχολή οδηγών όταν έδιναν για δίπλωμα όπως η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών του ΟΑΣΘ και του ΟΑΣΑ (όσο κι αν μάζεψαν "εμπειρία" μετά στην πορεία κάνοντας τα λεωφορεία "τετράγωνα" από τα μικροχτυπήματα)...

Ο Παπαδάκης πήρε την δουλειά απλά και μόνο γιατί καλώς ή κακώς ήταν η μόνη σοβαρή εισαγωγική εταιρία που ενδιαφέρθηκε και έτρεξε τις διαδικασίες για την συμμετοχή του στον διαγωνισμό. Οι όροι ήταν ίδιοι για όλους, όποιος ήθελε μπορούσε να διεκδικήσει. Τίποτα το φωτογραφικό δεν υπάρχει. Τα λεωφορεία των ΚΤΕΛ Σερρών, Κιλκίς και Χαλκιδικής τα έφερε άλλος έμπορος για παράδειγμα...

Για τα δίπορτα το έχουμε πει... Πέρα από το ότι δεν με ενδιαφέρει η γνώμη του επιβάτη που δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε το μέτρο σύγκρισης για να κρίνει εξίσου αδιάφορη μου είναι και η γνώμη μιας πολιτικά διορισμένης διοίκησης σε έναν κρατικό οργανισμό με μηδενικές γνώσεις επί του αντικειμένου. Περισσότερο με ενδιαφέρει η γνώμη του υπευθύνου συγκοινωνιακού σχεδιασμού των (επίσης κρατικών - δημοτικών) BVG, TfL κλπ. ή ακόμα του προέδρου του Αστικού ΚΤΕΛ Κατερίνης που μεταφέρει 100+ άτομα στα δρομολόγια της Παραλίας με δίπορτα παρά του κάθε αποτυχημένου πολιτευτή κάποιου κόμματος που τον βολέψανε σε μια τέτοια θέση... Και στην τελική ανάλυση μια χαρά μέχρι πριν 20 χρόνια τόσο τα λεωφορεία της Αθήνας όσο και αυτά της Θεσσαλονίκης από μία πόρτα φόρτωναν, από μπροστά έμπαινες στο Ikarus της ΕΑΣ και έριχνες στο κουτί την ροδέλα ή το κουμπί...

Τα 3.500€/μήνα (που είναι αρκετά λιγότερα, με ΦΠΑ είναι το ποσό αυτό) περιλαμβάνουν την μίσθωση, την συντήρηση (με όλες τις ζημιές που θα προκύψουν από τους οδηγούς που θα τα λειτουργήσουν) και την απαξίωση των οχημάτων μιας και η εξαγορά είναι προαιρετική. Τόσο πάνε για τόσο μικρό χρονικό διάστημα, άλλες εταιρίες στην Ευρώπη έχουν πληρώσει ακόμα και 7.000€/μήνα για 6-12 μήνες μίσθωση. Αν ήταν για παράδειγμα 72 μήνες (ο μέσος όρος για τα μεταχειρισμένα) και χωρίς την συντήρηση με υποχρέωση εξαγοράς στην λήξη της μίσθωσης τα νούμερα θα ήταν εντελώς διαφορετικά - στην κάθε περίπτωση πάντως δύσκολα κάτω από 1.000€/μήνα.
(14-08-2020, 05:44 PM)garvanitis Έγραψε: [ -> ]Κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά πλέον τον ΟΑΣΘ και κανείς δεν ασχολείται με το αν το λεωφορείο που εκτελεί γραμμή του ΟΑΣΘ (του ΟΣΕΘ βασικά είναι η γραμμή αλλά τέλος πάντων) ανήκει στο ΚΤΕΛ ή τον Οργανισμό. Απειρία στους οδηγούς των ΚΤΕΛ δεν υπάρχει, όλοι έχουν τουλάχιστον δύο χρόνια προϋπηρεσίας σε βαριά επαγγελματικά (όχι απαραίτητα λεωφορεία) και έχουν περάσει εξαντλητικές εξετάσεις πριν την πρόσληψη τους, γνωστοί μου οδηγοί με πάνω από 20 χρόνια εμπειρίας κόπηκαν σ' αυτές... Ακόμα και αυτός που λες ο γνωστός σου που δεν έχει οδηγήσει λεωφορείο μέχρι πρότινος (αν αναφέρεσαι στον Μ.Σ.) έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από σένα σε επαγγελματικό όχημα. Το να πέσει κάποιο ΙΧ στο πίσω μέρος ενός λεωφορείου (βλ. ατύχημα τις προάλλες στο 87) ή να χτυπήσει σε μια κολώνα πεσμένη στο οδόστρωμα σε σκοτεινό δρόμο με κακές καιρικές συνθήκες (αυτό που αναφέρεσαι) δεν είναι θέμα εμπειρίας αλλά (κακής) τύχης. Και στην κάθε περίπτωση δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με οδηγούς που προσελήφθησαν με μέσο και που τουλάχιστον οι μισοί η τελευταία φορά που είχαν πιάσει τιμόνι βαρέως επαγγελματικού οχήματος ήταν στην σχολή οδηγών όταν έδιναν για δίπλωμα όπως η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών του ΟΑΣΘ και του ΟΑΣΑ (όσο κι αν μάζεψαν "εμπειρία" μετά στην πορεία κάνοντας τα λεωφορεία "τετράγωνα" από τα μικροχτυπήματα)...

Ο Παπαδάκης πήρε την δουλειά απλά και μόνο γιατί καλώς ή κακώς ήταν η μόνη σοβαρή εισαγωγική εταιρία που ενδιαφέρθηκε και έτρεξε τις διαδικασίες για την συμμετοχή του στον διαγωνισμό. Οι όροι ήταν ίδιοι για όλους, όποιος ήθελε μπορούσε να διεκδικήσει. Τίποτα το φωτογραφικό δεν υπάρχει. Τα λεωφορεία των ΚΤΕΛ Σερρών, Κιλκίς και Χαλκιδικής τα έφερε άλλος έμπορος για παράδειγμα...

Για τα δίπορτα το έχουμε πει... Πέρα από το ότι δεν με ενδιαφέρει η γνώμη του επιβάτη που δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε το μέτρο σύγκρισης για να κρίνει εξίσου αδιάφορη μου είναι και η γνώμη μιας πολιτικά διορισμένης διοίκησης σε έναν κρατικό οργανισμό με μηδενικές γνώσεις επί του αντικειμένου. Περισσότερο με ενδιαφέρει η γνώμη του υπευθύνου συγκοινωνιακού σχεδιασμού των (επίσης κρατικών - δημοτικών) BVG, TfL κλπ. ή ακόμα του προέδρου του Αστικού ΚΤΕΛ Κατερίνης που μεταφέρει 100+ άτομα στα δρομολόγια της Παραλίας με δίπορτα παρά του κάθε αποτυχημένου πολιτευτή κάποιου κόμματος που τον βολέψανε σε μια τέτοια θέση... Και στην τελική ανάλυση μια χαρά μέχρι πριν 20 χρόνια τόσο τα λεωφορεία της Αθήνας όσο και αυτά της Θεσσαλονίκης από μία πόρτα φόρτωναν, από μπροστά έμπαινες στο Ikarus της ΕΑΣ και έριχνες στο κουτί την ροδέλα ή το κουμπί...

Τα 3.500€/μήνα (που είναι αρκετά λιγότερα, με ΦΠΑ είναι το ποσό αυτό) περιλαμβάνουν την μίσθωση, την συντήρηση (με όλες τις ζημιές που θα προκύψουν από τους οδηγούς που θα τα λειτουργήσουν) και την απαξίωση των οχημάτων μιας και η εξαγορά είναι προαιρετική. Τόσο πάνε για τόσο μικρό χρονικό διάστημα, άλλες εταιρίες στην Ευρώπη έχουν πληρώσει ακόμα και 7.000€/μήνα για 6-12 μήνες μίσθωση. Αν ήταν για παράδειγμα 72 μήνες (ο μέσος όρος για τα μεταχειρισμένα) και χωρίς την συντήρηση με υποχρέωση εξαγοράς στην λήξη της μίσθωσης τα νούμερα θα ήταν εντελώς διαφορετικά - στην κάθε περίπτωση πάντως δύσκολα κάτω από 1.000€/μήνα.
Προφανώς και δεν ασχολείται κανείς με τον Οργανισμό. Φρόντισαν γι'αυτό κάποιοι καλοί δημοσιογράφοι... Η απειρία των ΚΤΕΛατζήδων σε κάποιον επαγγελματία οδηγό είναι εμφανής, αν δεν το αναγνωρίζεις εσύ, θα φταίει το ότι δεν είσαι μέσα σε αυτή την κατηγορία για να καταλάβεις, είσαι ένας απλός γνώστης των λεωφορείων. Συν τοις άλλοις, δεν ξέρω με ποια στοιχεία μιλάς για την δική μου εμπειρία, ωστόσο η θέση που κατέχω στην εταιρεία, μαρτυρά την ''μειώμενη'' εμπειρία που έχω. Τυχαίνει επίσης, εγώ να μπορώ να αποδείξω την εμπειρία μου (ακόμα και από μέλη εδώ που έχουν μπει σε λεωφορείο μου), εν αντιθέσει με άλλους που μας έχουν φλομώσει στα παραμύθια με γνωστούς και πράσινα άλογα... Και πίστεψέ με, δεν θέλω να συνεχίσω αυτή την συζήτηση, οπότε καλύτερα ανακάλεσε τους χαρακτηρισμούς για την μειωμένη μου εμπειρία με σχέση με κάποιον που -δεν ξέρεις καν αν μιλάμε για τον ίδιο- οδηγούσε 2 χρόνια φορτηγάκι, θα σε συμβούλευα. (γιατί και πάλι, άλλο είπα εγώ, άλλο γράφεις εσύ...)

Στα δίπορτα τώρα, προφανώς και δεν σε νοιάζει, διότι δεν χρησιμοποιείς λεωφορείο. Από τον υπολογιστή φαίνονται όλα εύκολα και ακόμα και το παράδειγμα που χρησιμοποιείς είναι εντελώς ατυχές, διότι μιλάμε για μετάβαση σε προορισμό και όχι σε δρομολόγιο που έχει ταυτόχρονη απο/επιβίβαση σε όλο το μήκος της γραμμής. Όταν με το καλό χρησιμοποιήσεις λεωφορείο από το Συντριβάνι για Δελφών μετά από 20 λεπτά, έλα να μου ξαναπείς για δίπορτο. Αλλά δυσκολεύεσαι τόσο να παραδεχτείς ότι είσαι λάθος, που θα προτιμήσεις να πεις να πάει ο επιβάτης με τα πόδια επειδή δεν χωράει να μπει στο δίπορτο, από το να δεχτείς την αλήθεια, ότι σε μπανανίες (σύμφωνα με τα ολόσωστα λεγόμενά σου) τα δίπορτα στην πόλη είναι λάθος.

Όσο για τα λεφτά, για άλλη μια φορά, αλλάζεις την συζήτηση. Το θέμα μας δεν είναι σε τι αντιστοιχούν τα λεφτά που πλήρωσε. Αυτό που (θα έπρεπε να) σε νοιάζει είναι ο Οργανισμός και το δικό του καλό, και όχι των οχημάτων του Παπαδάκη από την ενδεχόμενη αχρηστία τους μετά (τι ακούμε δηλαδή!) Η ουσία λοιπόν είναι, ότι ''τα 3500 με ΦΠΑ που περιλαμβάνουν μπλα μπλα και σε άλλες χώρες θα κόστιζαν και 7000'', είναι σκανδαλωδώς υπερβολή -ας πούμε- την στιγμή που θα μπορούσαν να αγοράσουν ολοκαίνουργια λεωφορεία που θα κράταγαν τα διπλάσια χρόνια.
(14-08-2020, 07:22 PM)MrVanHool Έγραψε: [ -> ]Προφανώς και δεν ασχολείται κανείς με τον Οργανισμό. Φρόντισαν γι'αυτό κάποιοι καλοί δημοσιογράφοι... Η απειρία των ΚΤΕΛατζήδων σε κάποιον επαγγελματία οδηγό είναι εμφανής, αν δεν το αναγνωρίζεις εσύ, θα φταίει το ότι δεν είσαι μέσα σε αυτή την κατηγορία για να καταλάβεις, είσαι ένας απλός γνώστης των λεωφορείων. Συν τοις άλλοις, δεν ξέρω με ποια στοιχεία μιλάς για την δική μου εμπειρία, ωστόσο η θέση που κατέχω στην εταιρεία, μαρτυρά την ''μειώμενη'' εμπειρία που έχω. Τυχαίνει επίσης, εγώ να μπορώ να αποδείξω την εμπειρία μου (ακόμα και από μέλη εδώ που έχουν μπει σε λεωφορείο μου), εν αντιθέσει με άλλους που μας έχουν φλομώσει στα παραμύθια με γνωστούς και πράσινα άλογα... Και πίστεψέ με, δεν θέλω να συνεχίσω αυτή την συζήτηση, οπότε καλύτερα ανακάλεσε τους χαρακτηρισμούς για την μειωμένη μου εμπειρία με σχέση με κάποιον που -δεν ξέρεις καν αν μιλάμε για τον ίδιο- οδηγούσε 2 χρόνια φορτηγάκι, θα σε συμβούλευα. (γιατί και πάλι, άλλο είπα εγώ, άλλο γράφεις εσύ...)

Στα δίπορτα τώρα, προφανώς και δεν σε νοιάζει, διότι δεν χρησιμοποιείς λεωφορείο. Από τον υπολογιστή φαίνονται όλα εύκολα και ακόμα και το παράδειγμα που χρησιμοποιείς είναι εντελώς ατυχές, διότι μιλάμε για μετάβαση σε προορισμό και όχι σε δρομολόγιο που έχει ταυτόχρονη απο/επιβίβαση σε όλο το μήκος της γραμμής. Όταν με το καλό χρησιμοποιήσεις λεωφορείο από το Συντριβάνι για Δελφών μετά από 20 λεπτά, έλα να μου ξαναπείς για δίπορτο. Αλλά δυσκολεύεσαι τόσο να παραδεχτείς ότι είσαι λάθος, που θα προτιμήσεις να πεις να πάει ο επιβάτης με τα πόδια επειδή δεν χωράει να μπει στο δίπορτο, από το να δεχτείς την αλήθεια, ότι σε μπανανίες (σύμφωνα με τα ολόσωστα λεγόμενά σου) τα δίπορτα στην πόλη είναι λάθος.

Όσο για τα λεφτά, για άλλη μια φορά, αλλάζεις την συζήτηση. Το θέμα μας δεν είναι σε τι αντιστοιχούν τα λεφτά που πλήρωσε. Αυτό που (θα έπρεπε να) σε νοιάζει είναι ο Οργανισμός και το δικό του καλό, και όχι των οχημάτων του Παπαδάκη από την ενδεχόμενη αχρηστία τους μετά (τι ακούμε δηλαδή!) Η ουσία λοιπόν είναι, ότι ''τα 3500 με ΦΠΑ που περιλαμβάνουν μπλα μπλα και σε άλλες χώρες θα κόστιζαν και 7000'', είναι σκανδαλωδώς υπερβολή -ας πούμε- την στιγμή που θα μπορούσαν να αγοράσουν ολοκαίνουργια λεωφορεία που θα κράταγαν τα διπλάσια χρόνια.
Η ημερομηνίες έκδοσης που αναφέρονται στο δίπλωμα μου για τις κατηγορίες C, CE, D, DE είναι σε όλες τις περιπτώσεις 29/9/1998 (αν δεν κάνω λάθος δεν είχες γεννηθεί πολύ καιρό πριν). Από τα ένσημα μου σε ΤΣΑ, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ (χώρια τα μαύρα δηλαδή) προκύπτουν 8 χρόνια εμπειρίας τόσο σε λεωφορεία όσο και σε φορτηγά διεθνών μεταφορών - στις περισσότερες περιπτώσεις με ποσοστό ιδιοκτησίας στο όχημα ή την επιχείρηση στην οποία ανήκε τα οποία αντιστοιχούν σε περισσότερα από 4 εκατομμύρια χιλιόμετρα εμπειρίας. Δεν το έβγαλα το δίπλωμα "χθες" ούτε δούλεψα σε οχήματα που τα οδηγάς με "ένα χέρι και ένα πόδι"... Και επειδή τυχαίνει να γνωρίζω ποιοι και πώς έκαναν την επιλογή των οδηγών και τι κριτήρια έθεσαν να μου επιτρέψεις να ξέρω αν κάνουν ή όχι για τη δουλειά αυτή. Στην τελική ανάλυση μπορούν να κάνουν όπισθεν να βγάλουν το λεωφορείο από τη ρεμίζα στο αμαξοστάσιο σε αντίθεση τουλάχιστον πέντε που γνωρίζω προσωπικά σε Σταυρούπολη και Ράλλη παρά το ότι είναι στον εκάστοτε Οργανισμό ο καθένας τουλάχιστον 10 χρόνια. Όπως γνωρίζω οδηγό στην ΟΣΥ που πριν την πρόσληψη του (και όχι βυσματικά, μέσω ΑΣΕΠ) είχε ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία σε οτιδήποτε μεγαλύτερο από κλουβάκι και μπήκε με την έξτρα μοριοδότηση που είχε από το ΙΕΚ που τελείωσε ως εκπαιδευτής οδηγών.

Λεωφορείο χρησιμοποιώ όταν το χρειάζομαι... Προφανώς δεν θα πάρω λεωφορείο για δύο στάσεις και ούτε για διαδρομές που θέλω δύο ώρες με το λεωφορείο όταν με το ΙΧ τις κάνω σε είκοσι λεπτά. Για κέντρο πάντως (και ξέρεις που μένω, εκεί κοντά που αναφέρεσαι) είτε με τα πόδια θα πάω είτε με το λεωφορείο. Αν τώρα δεν χωράνε οι επιβάτες δεν είναι γιατί είναι δίπορτο ή πεντάπορτο το λεωφορείο αλλά γιατί στο 3 για παράδειγμα αντί των 22 οχημάτων που έβγαιναν στην κυκλοφορία μέχρι το 2015 κυκλοφορούν πλέον 4 ή 5 οχήματα! Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο έρχονται τα μεταχειρισμένα - τα οποία δεν είναι νεότερα από τα κυκλοφορούντα αλλά δεν είναι ερείπια!

Πάμε και στα λεφτά... Καμία συζήτηση δεν αλλάζω... Ακριβώς αυτό είναι το θέμα, σε τι ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ τα λεφτά που πληρώνονται... Σε life span 12ετίας για ένα μέσο 12μετρο (ας πούμε ένα εμπορικό, ένα Citaro) έχεις 220.000 αγορά (συν τους τόκους, ποτέ δεν πληρώνονται με την παράδοση), 650.000 μισθοδοσία (δύομιση βάρδιες με τα ρεπό), 800.000 καύσιμα, 750.000 δαπάνες συντήρησης (ανταλλακτικά, αναλώσιμα, εργατώρες τεχνιτών) καθώς και ένα μικρό κόστος (γύρω στις 20.000) διοικητική υποστήριξη (αν είχες ποτέ δικό σου ή αν είχες εργαστεί σε θέση ευθύνης σε οποιαδήποτε μεταφορική επιχείρηση θα τα γνώριζες αυτά)... Με συνολικές δαπάνες λοιπόν ανά όχημα στο life span 2,5 εκατομμύρια παρά κάτι, το ποσοστό στα έξοδα της αγοράς του είναι σχεδόν 10% όταν η συντήρηση είναι υπερτριπλάσια, κατάλαβες τώρα γιατί βγαίνουν "ακριβά"; Και λίγα παίρνει αν το αναλύσεις, με μέσο κόστος ανά όχημα 30.000 (αγορά, γενική επισκευή, βάψιμο) βγαίνει 1.000 το μήνα το αυτοκίνητο και μόλις 2.000/μήνα η συντήρηση. Δεν συζητάμε καν ότι ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ότι τα εργοστάσια παραγωγής δεν κάνουν τον προγραμματισμό τους ανάλογα με το πότε θα αποφασίσει ο εκάστοτε Έλληνας υπουργός να κάνει διαγωνισμό για αγορά λεωφορείων... Εδώ μεταχειρισμένα (εξ' ορισμού ετοιμοπαράδοτα) και δεν υπάρχουν...
(14-08-2020, 05:44 PM)garvanitis Έγραψε: [ -> ]Για τα δίπορτα το έχουμε πει... Πέρα από το ότι δεν με ενδιαφέρει η γνώμη του επιβάτη που δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε το μέτρο σύγκρισης για να κρίνει εξίσου αδιάφορη μου είναι και η γνώμη μιας πολιτικά διορισμένης διοίκησης σε έναν κρατικό οργανισμό με μηδενικές γνώσεις επί του αντικειμένου. Περισσότερο με ενδιαφέρει η γνώμη του υπευθύνου συγκοινωνιακού σχεδιασμού των (επίσης κρατικών - δημοτικών) BVG, TfL κλπ. ή ακόμα του προέδρου του Αστικού ΚΤΕΛ Κατερίνης που μεταφέρει 100+ άτομα στα δρομολόγια της Παραλίας με δίπορτα παρά του κάθε αποτυχημένου πολιτευτή κάποιου κόμματος που τον βολέψανε σε μια τέτοια θέση... Και στην τελική ανάλυση μια χαρά μέχρι πριν 20 χρόνια τόσο τα λεωφορεία της Αθήνας όσο και αυτά της Θεσσαλονίκης από μία πόρτα φόρτωναν, από μπροστά έμπαινες στο Ikarus της ΕΑΣ και έριχνες στο κουτί την ροδέλα ή το κουμπί...

Συγκρίνουμε την πηγμένη Αθήνα με 3 γραμμές μετρό και ενα τράμ για φάπες (αλλά και θεσ/νικη με 0 μετρό και τράμ) με συγκοινιωνιακούς παραδείσους και την παραλιακή γραμμή της κατερίνης που έχει στάνταρ ροή επιβατών; Nice. Και στην Ναύπακτο σχεδόν ποτέ δεν γεμίζει το 12μετρο, μήπως να βάλουμε 3βάγονα σε ολη την Αθήνα για να έχουμε το ίδιο passenger ratio? Ναι γινόταν με τα Ikarus... πριν 30 χρόνια. 30.

Τα τρίπορτα στην Αθήνα και Θεσ/νικη είναι must. Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει 2πορτο με τόσο μπές - βγές και αριθμό επιβατών. Σε γραμμές τύπου Ασπρόπυργους / Οικισμούς Τιτάν μεσόγεια κλπ που είναι σχεδόν υπεραστικά να το δεχτώ, ΑΛΛΑ, απο την στιγμή που κάνεας φορέας δεν πέρνει οχήματα για συγκεκριμενες γραμμές αλλά με την πιθανότητα να καταλήξει απο το 100 μέχρι και το 550 μια χαρούλα είναι τα 3πορτα. Στο κέντρο τόσο πυκνοκατοικημένων περιοχών με τα λεωφορεία να έχουν τον ρόλο του backbone απλά μου φαίνεται ουτοπικό να δουλέψει στρωτά συγκοινωνία με 2πορτα η 3πορτα 18μετρα.
Οι Έλληνες δεν συνηθίζουν να περπατάνε για μικρές αποστάσεις η να παίρνουν ποδήλατο. Τα τελευταία χρόνια γίνεται μια προσπάθεια στο τομέα αυτό, γίνονται ποδήλατο δρόμοι αλλά πρέπει να αλλάξει και η νοοτροπία. Από το σχολείο ακόμα. Τώρα που δεν έχουμε λεωφορεια λόγω οικονομικών και αφού δεν έχει κίνηση στους δρόμους όπως πριν το 2012, πάλι τα λεωφορεία γεμίζουν. Πριν το 2012 που είχαμε πολύ κίνηση ενώ είχαμε πολλά λεωφορεια τα δρομολόγια δεν έβγαιναν λόγω μποτιλιαρισματος, με εκατοντάδες χαμένα δρομολογια. Για πολύ κεντρικές γραμμές νομίζω ότι πιο κατάλληλα είναι τα 4π αρθρωτα και τα 3π 12μ γιατί πολλοί χρησιμοποιούν τα λεωφ ακόμα και για δύο στάσεις.
Άμα είδα καλά, στο Αμαξοστάσιο του Φοίνικα ήταν ένα MAN A21 (μπορεί να ήταν και 23 αλλά φαινόταν για 12μ) που σημαίνει ότι άρχισαν να έρχονται τα οχήματα του Παπαδάκη
Έχει πάνω από 2 εβδομάδες που είναι εκεί ίσως και 3, υπάρχει ένα 12 μετρο μαν και ένα 18 μέτρο που δεν μπορώ να ξεχωρισω
Όταν έρθουν τα Solaris μια κατανομή ανά γραμμή με βάση ότι ο Δήμος Θεσσ που κάνει δωρεά τα λεωφ θα θέλει να μπουν σε γραμμές του εντός του Δήμου θα μπορούσε να είναι η εξής 11(10λ),15(9),17(10) 24(3),30(10), 37(6),45(2)
https://thesstoday.gr/%ce%ba%ce%b1%ce%b8...%af%ce%b1/

Και ντυμένα με... σπέσιαλ αυτοκόλλητα
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50