Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: Irisbus Citelis GNV
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Γ-ι-α-τ-ί κάποια από τα Citelis κάνουν 3 υπέροχα, δυνατά, διαπεραστικά "μπιπ" όταν πατάει κάποιος το κουμπί για τη στάση; Πιο ενοχλητικό κι απ το κλείσιμο της πόρτας στο τραμ...
Μήπως για άτομα με πρόβλημα όρασης;
Λοιπον για να δουμε μηπως γνωριζει καποιος xD. Χθες το βραδυ και ενω γυρναγα σπιτι διπλα μου σταματησε ενα Ψιτελις (ετσι τα αποκαλω χαιδευτικα), ετσι οπως χαζευα το εσωτερικο του επεσε το ματι μου στην ενδειξη που γραφει STOP επανω στην μεση διπλα απο την καμπινα του οδηγου, το περιεργο ομως δεν ειναι το STOP αλλα οτι απο πανω ή κατω δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ειχε ηλεκτρονικη πινακιδα αναγραφης στασεων σαν τα τρολλευ στις σειρες 6-7000 που αναγραφουν την επομενη σταση. Ε λοιπον ετσι οπως το χαζευα αρχισε να λεει: ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΑΣΗ ΣΤΑΘΜΟΣ ΛΑΡΙΣΗΣ κυλιομενο. Παιζει να ειδα καλα ή να το ριξω στον καφε που ειχα πιει νωριτερα???
(02-06-2011, 06:05 PM)Solaris_Urbino_18 Έγραψε: [ -> ]Λοιπον για να δουμε μηπως γνωριζει καποιος xD. Χθες το βραδυ και ενω γυρναγα σπιτι διπλα μου σταματησε ενα Ψιτελις (ετσι τα αποκαλω χαιδευτικα), ετσι οπως χαζευα το εσωτερικο του επεσε το ματι μου στην ενδειξη που γραφει STOP επανω στην μεση διπλα απο την καμπινα του οδηγου, το περιεργο ομως δεν ειναι το STOP αλλα οτι απο πανω ή κατω δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ειχε ηλεκτρονικη πινακιδα αναγραφης στασεων σαν τα τρολλευ στις σειρες 6-7000 που αναγραφουν την επομενη σταση. Ε λοιπον ετσι οπως το χαζευα αρχισε να λεει: ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΑΣΗ ΣΤΑΘΜΟΣ ΛΑΡΙΣΗΣ κυλιομενο. Παιζει να ειδα καλα ή να το ριξω στον καφε που ειχα πιει νωριτερα???

Γιατί όχι;;; Ήδη είχαν στο εσωτερικό τους μια επιγραφή, που όμως έγραφε την γραμμή μόνο (πχ 504 ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ). Γιατί όχι και τις στάσεις;;;;
Γιατί αυτό προβλέπει ολοκληρωμένη τηλεματική
Και στον ΗΛΠΑΠ πώς δούλευε;; Αφού το μόνο σημείο με "τηλεματική" (ο Θεός να την κάνει) είναι στην Σταδίου.....
Τα εχεις μπερδέψει... Ο όρος τηλεματική δεν αναφέρεται στις "έξυπνες στάσεις" όπου αναφέρουν τον χρόνο άφιξης αλλά στο όλο ευρύτερο σύστημα. Οι οθονες μέσα και έξω απο τα οχήματα είναι το τελευταίο βήμα της τηλεματικής... Χρειάζεται κέντρο διαχείρισης, πομπούς θέσης/GPS σε όλα τα οχήματα, πέρασμα όλων των δρομολογιών, των γραμμών και των στάσεων στο σύστημα, σύστημα επόπτευσης της κίνησης και προγράμματα που υπολογίζουν τις καθυστερήσεις βάση της κίνησης και της μέσης ταχύτητας κάθε οχήματος κλπ ώστε εσύ να παίρνεις σωστά δεδομένα στην οθόνη... Μια σωστή τηλεματική πρέπει ας πούμε να λέει στον οδηγό πότε θα ξεκινήσει απο την αφετηρία, πόσο χρόνο και απόσταση χρειάζεται για την επόμενη στάση κλπ

Ο ΗΛΠΑΠ έχει σύστημα τηλεματικής, σίγουρα ολοκληρωμένο στα 6000-7000 και στα υπόλοιπα αν δεν κανω λάθος έχει εγκατασταθεί χωρίς να υπάρχει οθόνη πληροφοριών μέσα στα τρολλευ
Στα Citelis #9112, #9120 και σίγουρα και σε κάποια άλλα έχουν χαλάσει οι πίσω ενδείξεις γραμμής στο πίσω μέρος του λεωφορείου (το κουτάκι με τον αριθμό).
Σε αρκετά έχει χαλάσει...
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23