Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: Δήμος Ηλιούπολης
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
Σελίδες: 1 2 3 4 5
Μικροαλλαγές και τροποποιήσεις στα δρομολόγια της Δημοτικής Συγκοινωνίας Ηλιούπολης:
Γραμμή 1: ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
http://www.ilioupoli.gr/Libraries/Dimoti....sflb.ashx
Γραμμή 2: ΑΓΙΑ ΜΑΥΡΑ
Γραμμή 2 / Express: ΑΓΙΑ ΜΑΥΡΑ - ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ - ΣΤΑΘΜΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
http://www.ilioupoli.gr/Libraries/Dimoti....sflb.ashx
Γραμμή 3: ΚΑΤΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
http://www.ilioupoli.gr/Libraries/Dimoti....sflb.ashx
Γραμμή 4: ΤΟΠΙΚΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ
http://www.ilioupoli.gr/Libraries/Dimoti....sflb.ashx

ΥΓ: Εκεί που λες ότι από το Δήμο αποφάσισαν επιτέλους να διορθώσουν το λάθος των παράλληλων δρομολογίων με τα 206 και 237, να τη πάλι η τροποποίηση και τα απογευματινά της 2 θα ακολουθούν επακριβώς τη διαδρομή του 206. Συνεπώς:
- 13:00 => Δημοτική Συγκοινωνία + 206
- 14:00 => Δημοτική Συγκοινωνία | 14:04 => 206
- 14:58 => 206 | 15:00 => Δημοτική Συγκοινωνία
- 16:00 => Δημοτική Συγκοινωνία | 16:02 => 206
- 17:00 => Δημοτική Συγκοινωνία + 206
Δεν βάζουν μυαλό το μονο που θέλουν είναι να κάνουν βόλτες αδεια τα λεφορεία για να πουν οτι έχουν δημοτική συγκοινωνία. Τόσο μυαλό θελει για να βάλεις το λεωφορειο 5-6 λεπτά πιο μετά στην αιχμή; Τόσο δύσκολο ειναι να περιμένει 3-4 λεπτα στη Δάφνη αν έχει μαζι και λεωφορειο της ΟΣΥ;
Για τη γραμμη 1 τι να πω; Ειδικά το απόγευμα κάνει κύκλους σε ολη την Ηλιουπολη δεν σταματάνε καν εξω από το Σταθμο Ηλιουπολης που θα έπρεπε κατ εμε και στο γυρισμο πάντα έρχεται άδειο πίσω απο το 237.
Η μονη λύση να ξεκινανε 5-6 λεπτα με τα καθορισμένα δρομολογια της ΟΣΥ και το απόγευμα και τα δυο Δάφνη που γυρνάει ο κόσμος
(30-10-2013, 12:19 AM)georgio Έγραψε: [ -> ]Δεν βάζουν μυαλό το μονο που θέλουν είναι να κάνουν βόλτες αδεια τα λεφορεία για να πουν οτι έχουν δημοτική συγκοινωνία. Τόσο μυαλό θελει για να βάλεις το λεωφορειο 5-6 λεπτά πιο μετά στην αιχμή; Τόσο δύσκολο ειναι να περιμένει 3-4 λεπτα στη Δάφνη αν έχει μαζι και λεωφορειο της ΟΣΥ;
Για τη γραμμη 1 τι να πω; Ειδικά το απόγευμα κάνει κύκλους σε ολη την Ηλιουπολη δεν σταματάνε καν εξω από το Σταθμο Ηλιουπολης που θα έπρεπε κατ εμε και στο γυρισμο πάντα έρχεται άδειο πίσω απο το 237.
Η μονη λύση να ξεκινανε 5-6 λεπτα με τα καθορισμένα δρομολογια της ΟΣΥ και το απόγευμα και τα δυο Δάφνη που γυρνάει ο κόσμος

Εγώ πάντως, όσες φορές είχα πετύχει λεωφορείο της Δημοτικής Συγκοινωνίας, έκανε κανονικά στάση στην Πύρρωνος, εκεί που έχει μπει μία καινούρια πινακίδα που την έχουν καλύψει με σακούλα.

Και δεν έχω τσεκάρει τι παίζει με το εξπρές δρομολόγιο της 2. Γιατί δεν είμαι σίγουρος για το αν μπορεί να χωρέσει 12μετρο στην Κλεάνθους, μπροστά από το Μετρό, με τα ΤΑΞΙ και τα (παρανόμως) παρκαρισμένα ΙΧ.
(30-10-2013, 01:17 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: [ -> ]Εγώ πάντως, όσες φορές είχα πετύχει λεωφορείο της Δημοτικής Συγκοινωνίας, έκανε κανονικά στάση στην Πύρρωνος, εκεί που έχει μπει μία καινούρια πινακίδα που την έχουν καλύψει με σακούλα.

Και δεν έχω τσεκάρει τι παίζει με το εξπρές δρομολόγιο της 2. Γιατί δεν είμαι σίγουρος για το αν μπορεί να χωρέσει 12μετρο στην Κλεάνθους, μπροστά από το Μετρό, με τα ΤΑΞΙ και τα (παρανόμως) παρκαρισμένα ΙΧ.
´Εγω πάντως 2 φορές που επχω παρει το 1 κάνει στάση στην Βουλιαγμένης. Ίσως εκεί που λες κάνει στάση το 2 που κατεβαίνει τη Χαριλάου Τρικούπη. Επίσης το 2 το πρωι εχει solaris midi άρα θα χωράει πιο εύκολα να περάσει. Παω όμως στοίχημα οτι άδειο θα πηγαινοέρχεται στο express.
(30-10-2013, 03:54 AM)georgio Έγραψε: [ -> ]´Εγω πάντως 2 φορές που επχω παρει το 1 κάνει στάση στην Βουλιαγμένης. Ίσως εκεί που λες κάνει στάση το 2 που κατεβαίνει τη Χαριλάου Τρικούπη. Επίσης το 2 το πρωι εχει solaris midi άρα θα χωράει πιο εύκολα να περάσει. Παω όμως στοίχημα οτι άδειο θα πηγαινοέρχεται στο express.

Αρχές Σεπτέμβρη, που χρησιμοποιούσα το πρωί Μετρό, έβλεπα λεωφορείο της Δημοτικής Συγκοινωνίας να αποβιβάζει κόσμο στο σημείο που είναι η καινούρια πινακίδα, μπροστά από το ψιλικατζίδικο. Τώρα ποιας γραμμής ήταν, δεν ξέρω. Σίγουρα πάντως δεν ήταν της 3, γιατί και οι ώρες δεν ταίριαζαν και το ότι κατέβαινε αρκετός κόσμος από το λεωφορείο.

Και κανονικά σε εκείνο το σημείο, μετά δηλαδή τη διασταύρωση Πύρρωνος/Χαρ. Τρικούπη, πρέπει να υπάρχει στάση και για τα δημοτικά και για το Α4 (όσο παραμένει ίδιο).

Στη 2 λογικά βάζουν Solaris για να χωράει. Γιατί N1 δύσκολα μπορεί να περάσει τα πρωινά μπροστά από το σταθμό. Και το express λογικό είναι να πηγαινοέρχεται άδειο, από τη στιγμή που δεν έχουν φροντίσει να το μάθει ο κόσμος (δε χρησιμοποιούν όλοι ίντερνετ).
Από σήμερα Παρασκευή 1/11 η γραμμή 1 θα τερματίζει στο Σταθμό Δάφνης (η οποία ή θα έρχεται πίσω από το 237 ή το 237 θα έρχεται άδειο 1-2 λεπτά μετά... συμπληρώνω εγώ! )
Και το Express πρέπει να ξεκινάει ξανά αύριο, γιατί σήμερα μπήκαν κολωνάκια στην Κλεάνθους.
Σήμερα το μεσημέρι, γύρω στις 12:10, περιμένοντας στη "ΚΑΡΑΜΕΛΕΓΚΟΥ" την 3, βλέπω το MAN της Δημοτικής Συγκοινωνίας να περνάει από την Κλεάνθους και να βγαίνει στον παράδρομο για να γυρίσει Σοφ. Βενιζέλου. Για λίγο έμεινα κόκαλο, γιατί εκείνη την ώρα, η μόνη γραμμή που ταίριαζε να περνάει από εκεί, είναι η 3 της Κάτω Ηλιούπολης και νόμιζα πως έκαναν καμία εξυπνάδα να το βάζουν να κάνει τον κύκλο πριν βγει Βουλιαγμένης.

Δεν πέρασαν 2' και διαψεύστηκα, διότι ήρθε το N1 της 3, που εκτελούσε το δρομολόγιο των 12:00. Συνεπώς, το express δρομολόγιο των 11:35 της 2, εκτελέστηκε πολύ πιο αργότερα από την προγραμματισμένη ώρα.
Το 1 το πέτυχα σήμερα στη Δάφνη στις 14:25 μπροστά από το 237. Ευτυχώς ή δυστυχώς είχε κανα 20' να περάσει 237, οπότε γέμισαν και τα δύο και πήγαν καροτσάκι τουλάχιστον μέχρι τη στάση Αεροπορίας που κατέβηκα. Μάλλον πρόκειται για μια νέα συνεργασία Δ. Ηλιούπολης και ΟΑΣΑ για 24μετρα οχήματα με δύο οδηγούς ROFL Η απορία μου περί 1 είναι αν στην κατέυθυνση προς Δάφνη, συνεχίζει την παλιά του πορεία από τη Λ. Βουλιαγμένης ή κάνει τη διαδρομή του 237 και στο πήγαινε.
Το 2 ήρθε στις 14:16 ακριβώς πίσω από το 206. Ευτυχώς ο οδηγός περίμενε 5-6' για να ψιλογεμίσει από το επόμενο τραίνο που έφτασε στο σταθμό και έφυγε με ικανοποιητική πληρότητα.
(01-11-2013, 09:48 PM)nikos1991 Έγραψε: [ -> ]Μάλλον πρόκειται για μια νέα συνεργασία Δ. Ηλιούπολης και ΟΑΣΑ για 24μετρα οχήματα με δύο οδηγούς ROFL

Είναι κάτι σαν το 30μετρο των 3/13!!! ROFL
Σελίδες: 1 2 3 4 5