Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[3vita.gr] Επίθεση με πέτρες στον οδηγό του 171 στη Βάρκιζα
#1
   

Μια ανεξήγητη και άγρια επίθεση δέχτηκε οδηγός του ΟΑΣΑ χθες τα ξημερώματα στο τέρμα της λεωφορειακής γραμμής 171 στη Βάρκιζα.

Όπως διηγήθηκε στα μέσα ενημέρωσης ο οδηγός, επιβάτες επιτέθηκαν στο λεωφορείο με πέτρες, ενώ ο ίδιος έφυγε εσπευσεμένα παραβιάζοντας το κόκκινο φανάρι της παραλιακής λεωφόρου, στο Yabanaki.

Κατά τον ίδιο, η επίθεση ήταν απρόκλητη.

Πώς περιέγραψε ο οδηγός το περιστατικό:

“Έκανα το δρομολόγιο με αφετηρία το σταθμό του μετρό στο Ελληνικό και τελικό προορισμό τη Βάρκιζα.

Έφτασα έξω από το Yabanaki, κατέβηκαν οι επιβάτες και περίμενα για να ξεκινήσω το δρομολόγιο της επιστροφής. Οι πόρτες του λεωφορείου (διπλό λεωφορείο «φυσαρμόνικα») ήταν ανοιχτές ενώ η μπροστινή, δίπλα μου ήταν κλειστή. Ξαφνικά με πλησιάζει ένας νεαρός γύρω στα 25, που μιλούσε άπταιστα Ελληνικά.

Του άνοιξα την πόρτα για να μπει μέσα και αυτός μου λέει: “κατέβα κάτω να σε γ…..” Δεν ήθελε να μπει μέσα. Άρχισε να πετάει πέτρες και να σπάει πόρτες και παράθυρα. Αμέσως έκλεισα όλες τις πόρτες, έβαλα μπροστά και απομακρύνθηκα. Ταυτόχρονα πήρα τηλέφωνο την αστυνομία. Σταμάτησα περίπου 100 μέτρα, όταν εμφανίστηκε και δεύτερο άτομο. Έσπασαν τα τζάμια σε τρία παράθυρα και μια πόρτα. Για να ξεφύγω αναγκάστηκα να παραβιάσω το κόκκινο στο φανάρι της παραλιακής.

Ευτυχώς που δεν τραυματίστηκα από τις πέτρες. Δεν μπορώ να εξηγήσω το λόγο της επίθεσης. Είμαι πολύ σοκαρισμένος από το περιστατικό. Η αστυνομία ήρθε μετά από μία ώρα”.

   

   

   


Πηγή: 3vita.gr
Απάντηση
#2
Λίγο περίεργο το περιστατικό....
Απάντηση
#3
(18-10-2016, 10:40 PM)antonis Έγραψε: Λίγο περίεργο το περιστατικό....

Από ποια άποψη; Αν και δεν μου κάνει εντύπωση για την συγκεκριμένη περιοχή.
Απάντηση
#4
(21-10-2016, 03:35 AM)dimangelid Έγραψε: Από ποια άποψη; Αν και δεν μου κάνει εντύπωση για την συγκεκριμένη περιοχή.

Πολύ απλά δύο πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί: είτε ο οδηγός είχε την ατυχία να πέσει θύμα απρόκλητης επίθεσης, είτε είχε προηγηθεί κάποιο συμβάν στο δρόμο. Η πρώτη εκδοχή δεν είναι απίθανη, διαβάσαμε και άλλες αντίστοιχες, πλην όμως δεν εξηγεί την προσωπική λεκτική επίθεση που δέχθηκε ο οδηγός. Αν ήταν δύο απλοί αλήτες, θα του πέταγαν τις πέτρες τους και θα έφευγαν τρέχοντας, αυτοί όμως τον έβρισαν και τον κυνήγησαν σαν να είχαν μένος εναντίον του. Αυτό με κάνει να σκεφτώ ότι μάλλον κάτι άλλο προηγήθηκε και το ερώτημα είναι γιατί ο οδηγός λέει ότι δεν ξέρει τίποτα.
Μπροστά δεν ήμουν, αλλά όλοι έχουμε δει απαράδεκτες συμπεριφορές στο δρόμο, χωρίς αυτό βέβαια να δικαιολογεί την επίθεση.
Απάντηση
#5
(21-10-2016, 08:50 AM)antonis Έγραψε: Πολύ απλά δύο πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί: είτε ο οδηγός είχε την ατυχία να πέσει θύμα απρόκλητης επίθεσης, είτε είχε προηγηθεί κάποιο συμβάν στο δρόμο. Η πρώτη εκδοχή δεν είναι απίθανη, διαβάσαμε και άλλες αντίστοιχες, πλην όμως δεν εξηγεί την προσωπική λεκτική επίθεση που δέχθηκε ο οδηγός. Αν ήταν δύο απλοί αλήτες, θα του πέταγαν τις πέτρες τους και θα έφευγαν τρέχοντας, αυτοί όμως τον έβρισαν και τον κυνήγησαν σαν να είχαν μένος εναντίον του. Αυτό με κάνει να σκεφτώ ότι μάλλον κάτι άλλο προηγήθηκε και το ερώτημα είναι γιατί ο οδηγός λέει ότι δεν ξέρει τίποτα.
Μπροστά δεν ήμουν, αλλά όλοι έχουμε δει απαράδεκτες συμπεριφορές στο δρόμο, χωρίς αυτό βέβαια να δικαιολογεί την επίθεση.

Η περιοχή της Βάρκιζας και ειδικά η παραλιακή ζώνη κοντά στο τέρμα του 171 έχουν έτσι κι αλλιώς "περίεργο" πληθυσμό. Δε χρειάζεται απαραίτητα να έχει προηγηθεί κάτι για να συμβεί ένα τέτοιο περιστατικό.
Απάντηση
#6
Πως το εννοείς ακριβώς το "περίεργο";
Ίσως αυτό θα μπορούσε να διαφωτίσει τα αίτια.
Απάντηση
#7
(21-10-2016, 02:00 PM)antonis Έγραψε: Πως το εννοείς ακριβώς το "περίεργο";
Ίσως αυτό θα μπορούσε να διαφωτίσει τα αίτια.

Είναι το καλοκαιρινό εξοχικό των γύφτων, λόγω της ανοικτής πλαζ δίπλα στο Yabanaki.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#8
(21-10-2016, 04:08 PM)nikos1991 Έγραψε: Είναι το καλοκαιρινό εξοχικό των γύφτων, λόγω της ανοικτής πλαζ δίπλα στο Yabanaki.

Φαίνεται θα ήταν χειμερινοί κολυμβητές!
Απάντηση
#9
(21-10-2016, 04:08 PM)nikos1991 Έγραψε: Είναι το καλοκαιρινό εξοχικό των γύφτων, λόγω της ανοικτής πλαζ δίπλα στο Yabanaki.

Γενικά, η περιοχή από εκεί έχει περίεργο πληθυσμό. Απ' την μια έχεις τους γύφτους, οι οποίοι έχουν την θερινή κατοικία τους στο ΤΕ171 και απ΄την άλλη έχεις μια ολόκληρη περιοχή (Βάρη-Βάρκιζα-Κίτσι) η οποία είναι γνωστή και ως "Little Albania". Πιστεύω πως το περιστατικό αυτό δεν έγινε ξαφνικά, αλλά μάλλον πρόκειται για κάποιο "ξεκαθάρισμα λογαριασμών" από κάποιο προηγούμενο συμβάν.
Απάντηση
#10
(21-10-2016, 08:50 AM)antonis Έγραψε: Πολύ απλά δύο πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί: είτε ο οδηγός είχε την ατυχία να πέσει θύμα απρόκλητης επίθεσης, είτε είχε προηγηθεί κάποιο συμβάν στο δρόμο. Η πρώτη εκδοχή δεν είναι απίθανη, διαβάσαμε και άλλες αντίστοιχες, πλην όμως δεν εξηγεί την προσωπική λεκτική επίθεση που δέχθηκε ο οδηγός. Αν ήταν δύο απλοί αλήτες, θα του πέταγαν τις πέτρες τους και θα έφευγαν τρέχοντας, αυτοί όμως τον έβρισαν και τον κυνήγησαν σαν να είχαν μένος εναντίον του. Αυτό με κάνει να σκεφτώ ότι μάλλον κάτι άλλο προηγήθηκε και το ερώτημα είναι γιατί ο οδηγός λέει ότι δεν ξέρει τίποτα.
Μπροστά δεν ήμουν, αλλά όλοι έχουμε δει απαράδεκτες συμπεριφορές στο δρόμο, χωρίς αυτό βέβαια να δικαιολογεί την επίθεση.

Δεν θα δικαιολογήσω κανέναν και δεν θεωρώ τίποτα απίθανο Wink Μπορεί μέχρι και να έγινε κάτι πιο πριν στον δρόμο (να του χώθηκαν, να πήγαν να χωθούν και να μην τους άφησε να περάσουν και άλλα τέτοια) Εμένα π.χ. μου έχει τύχει να κατέβει ο άλλος από το αυτοκίνητο και να τσαμπουκαλευτεί επειδή νόμιζε ότι του κόρναρα...


(21-10-2016, 11:26 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Γενικά, η περιοχή από εκεί έχει περίεργο πληθυσμό. Απ' την έχεις τους γύφτους, οι οποίοι έχουν την θερινή κατοικία τους στο ΤΕ171 και απ΄την άλλη έχεις μια ολόκληρη περιοχή (Βάρη-Βάρκιζα-Κίτσι) η οποία είναι γνωστή και ως "Little Albania". Πιστεύω πως το περιστατικό αυτό δεν έγινε ξαφνικά, αλλά μάλλον πρόκειται για κάποιο "ξεκαθάρισμα λογαριασμών" από κάποιο προηγούμενο συμβάν.

Εσύ τα είπες όλα σε ένα μήνυμα, δεν άφησες κάτι για τους άλλους :p :p
Θα κρατήσω τους ενδοιασμούς μου για το "ξεκαθάρισμα λογαριασμών από κάποιο προηγούμενο συμβάν. Κυκλοφορούν πολλοί βλαμμένοι και τρελαμένοι, δεν μου κάνει τίποτα εντύπωση πλέον...
Τον χειμώνα πολύ σπάνια μπορεί να εμφανιστούν 2-3 σπίτα-αγροτικά αλλά μέχρι εκεί, δεν γίνεται αυτό που βλέπουμε τα καλοκαίρια! Όσο για το "Little Albania" είναι επιεικής η έκφραση, έχω και προσωπική εμπειρία!!
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [3vita.gr] Κυκλοφοριακό έμφραγμα στη Βούλα από ασυνείδητο οδηγό dimangelid 0 2.319 10-09-2015, 06:03 PM
Τελευταία Δημοσίευση: dimangelid

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)