Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 4 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώην γραμμές Ο.Α.Σ.Θ.
#11
(08-11-2012, 12:14 AM)dimitris84 Έγραψε: 73η Διεθνης Εκθεση Θεσσαλονικης. Γραμμη 73 απο που κι ως που?

Βοτση = εκει που ειναι και σημερα, ευρυτερη περιοχη στρατοπεδου Νταλιπη

Πλ. Ιω. Μεταξα = Πλατεια Δημοκρατιας (Βαρδαρης)

Η ιστορικη ερευνα γινεται με μαρτυριες μεγαλυτερων και με διαβασμα (παλιες εφημεριδες κλπ.), μην τα περιμενεις ολα στο χερι... Καλο κανει να γνωριζεις την πολη σου...

Και όμως υπήρχε την θυμάμαι καλά την διαφήμιση με το 73 αλλά δεν το είχα δει καθόλου
Απάντηση
#12
Σας υπερευχαριστώ όλους για αυτά που γράψατε... Σίγουρα απαιτούν πολύ έρευνα και κόπο για να δημοσιευτούν... Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι παραπάνω είναι βεβαίως ευπρόσδεκτο...
Απάντηση
#13
(08-11-2012, 11:16 AM)GiannisB Έγραψε: Και όμως υπήρχε την θυμάμαι καλά την διαφήμιση με το 73 αλλά δεν το είχα δει καθόλου

Υπηρχε διαφημιστικο spot με λεωφορειο για την 73η ΔΕΘ (το λεωφορειο ηταν το 516), γραμμη 73 για την εκθεση δεν υπηρξε ποτε. Δεν υπαρχει εξαλλου λογος οταν οι περισσοτερες γραμμες διερχονται απο το χωρο της. Αλλα και να υπηρχε μαλλον θα επαιρνε ενα μικροτερο αριθμο. Τελος δεν σου κανει εντυπωση το γεγονος οτι δεν την ειδες ποτε?
Της κοντης (...) οι τριχες της φταινε...
Απάντηση
#14
Μου κάνει και μεγάλη εντύπωση που δεν το είδα ποτέ δεν ξέρω τι να πω εσύ το έχεις δει ποτέ;
Απάντηση
#15
Δεν μπορω να δω κατι που δεν υπαρχει. Αλλα εχω δει τα γυρισματα του spot τον Σεπτεμβριο εκεινης της χρονιας στη λεωφορο Στρατου και ξερω ακριβως τι εγραφε η προμετωπιδα, 99 - ΔΟΚΙΜΗ. Τα υπολοιπα ειναι προϊον επεξεργασιας εικονας.
Της κοντης (...) οι τριχες της φταινε...
Απάντηση
#16
(07-11-2012, 09:52 PM)dimitris84 Έγραψε: Αυτα που εγραψες οπως ειναι γνωστα δεν τα πειραξα, ισχυουν ως εχουν.

Και το 32 και το 34 εγραφαν καποτε Πλ. Δικαστηριων.

Για το 36 κατι τετοιο ειναι, δεν θυμαμαι λεπτομερεις ομως.

Πες μου ποιες περιοχες δεν ξερεις να σου πω που ειναι. Το Καραμπουρνακι (Μικρο Καραμπουρνου > Μικρο Εμβολο) ειναι στο τερμα της Σοφουλη στο Παλατακι.

Για το 73 του 2008 δεν γνωριζω κατι. Τι διαδρομη εκανε?

Το 27 σταματουσε στο Παλιο Τερμα και δεν πηγαινε στο αμαξοστασιο διοτι το τελευταιο δεν υπηρχε.

Κατι αλλο?
το 36 ιδρυθηκε το 2005...Και ελεγε η προμετωπιδα "Βουλγαρη-ζωνη καινοτομιας)...
Απάντηση
#17
Το 36 είναι παλιά γραμμή. Ξεκίνησε κάπου στη δεκαετία του 60 ως "Αγ. Σοφίας - Στροφή Ωραιοκάστρου" και καταργήθηκε το 1979 με την ένταξη στον ΟΑΣΘ του 54ου ΚΤΕΛ και τη δημιουργία του 56.
Απάντηση
#18
καλησπέρα, μήπως γνωρίζει καποιος το δρομολόγιο που ακολουθούσε η παλιά γραμμή του 4; (Νεα Κρήνη-Κοιμητήρια)
Απάντηση
#19
(23-05-2013, 05:53 PM)bill_thes Έγραψε: καλησπέρα, μήπως γνωρίζει καποιος το δρομολόγιο που ακολουθούσε η παλιά γραμμή του 4; (Νεα Κρήνη-Κοιμητήρια)
Ξεκινουσε απο το τερμα του 5-6-7 εκανε εναν κυκλο στην καλαμαρια,και εβγαινε στην εθνικης αντιστασης...επειτα συνεχιζε και εστριβε αριστερα στον δρομο που λεγετε "αντυπα μαρινου"...συνεχιζε ευθεια μεχρι ενα σημειο και μετα εστριβε αριστερα...(δεν θυμαμαι πως λεγετε ο δρομος).επειτα εβγαινε στα κοιμητηρια...μετα ακολουθουσε αντιστροφη πορεια μεχρι ενα σημειο οπου εμπαινε εκει στις εργατικες κατοικιες του φοινικα,και μετα εβγαινε στο τερμα της κρηνης...ετσι θυμαμαι πως ηταν το δρομολογιο
Απάντηση
#20
(25-05-2013, 01:05 PM)george-oasth Έγραψε: Ξεκινουσε απο το τερμα του 5-6-7 εκανε εναν κυκλο στην καλαμαρια,και εβγαινε στην εθνικης αντιστασης...επειτα συνεχιζε και εστριβε αριστερα στον δρομο που λεγετε "αντυπα μαρινου"...συνεχιζε ευθεια μεχρι ενα σημειο και μετα εστριβε αριστερα...(δεν θυμαμαι πως λεγετε ο δρομος).επειτα εβγαινε στα κοιμητηρια...μετα ακολουθουσε αντιστροφη πορεια μεχρι ενα σημειο οπου εμπαινε εκει στις εργατικες κατοικιες του φοινικα,και μετα εβγαινε στο τερμα της κρηνης...ετσι θυμαμαι πως ηταν το δρομολογιο

ευχαριστώ πολυ.
θυμάμαι πως περνούσε απο την γειτονιά μου επι της Αιγαίου, αλλα δεν ανέβηκα ποτε μου. το φοβόμουν επειδη ήταν μονίμως άδειο και έγραφε τη λέξη κοιμητήρια..ημουν και 8 χρονών παιδάκι τοτεRolleyes
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)