Αξιολόγηση Θέματος:
  • 31 Ψήφοι - 2.97 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Κορμοί / Express
#41
Γ@μ@ος ο χάρτης, φίλε panos81! Μακάρι να είχα ιδέα πώς γίνεται να αποτυπώσω και τις δικές μου προτάσεις "επί χάρτου" - που απ' ότι βλέπω συγκλίνουν!
Απάντηση
#42
Κατά τη γνώμη μου κάποιες από τις γραμμές είναι περιττές:
1) Πολλές γραμμές έχουν κοινά σημεία, κάτι που θα έπρεπε να αλλάξει λίγο για να υπάρχει μεγαλύτερη κάλυψη περιοχών.
2) Υπάρχουν "μερικώς άχρηστες γραμμές". Πρώτον, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν 3 γραμμές που να τερματίζουν στην Ελευσίνα. Ο κάτοικος Ελευσίνας θα ήταν πιο γρήγορο να πάρει το αντίστοιχο τοπικό προς τον κοντινότερο σταθμό Προαστιακού και να φτάσει πιο γρήγορα, γλιτώνοντας όλη την κίνηση. Δεύτερον, οι 5Α και 5Β κάνουν σχεδόν την ίδια διαδρομή. Θα ήταν καλύτερο να υπάρχει η μια βασική και τα υπόλοιπα κομμάτια με τοπικές προς τον κοντινότερο σταθμό του Μετρό. Το ίδιο ισχύει και με τις 6Α,6Β. Τρίτον, Δεν είναι λογικό ένας κάτοικος της Νίκαιας να προτιμήσει να πάρει τοπική μέχρι το σταθμό του Μετρό και να πάει Αθήνα, αντί να πάρει τη 18Α; Εγώ μάλλον θα προτιμούσα το πρώτο
3) Χρησιμοποιείται το ίδιο παράλογο σύστημα αρίθμησης. Όταν γίνονται ριζικές αλλαγές πρέπει και το σύστημα αρίθμησης να είναι ανάλογο και να έχει μια βάση και λογική. Επίσης, τα Α/Β μετά τον αριθμό θυμίζουν αντιγραφή από Θεσσαλονίκη. Προσωπική μου επιλογή το γράμμα μπροστά. Αφήστε που ακούγεται κάπως. Δε λέω ότι είναι κακό, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει το γράμμα να βρίσκεται μπροστά και όχι ο αριθμός.
Απάντηση
#43
Επειδή ο φίλος panos81 έκανε άριστη δουλειά και ομολογώ πως τα Βόρειοδυτικά/Δυτικά λεωφορεία τα χρησιμοποιώ σπάνια, άρα δεν έχω άμεση προσωπική αντίληψη, θα προτιμήσω να σχολιάσω τις προτάσεις του απ' το να ξαναγράψω (εν πολλοίς) τα ίδια με τις δικές μου "παραλλαγές"

(07-12-2009, 10:56 AM)panos81 Έγραψε: Α8/Β8/Γ8
Το Α8 ακολουθεί σε μεγάλο βαθμό την γραμμή του Η.Σ.Α.Π., την οποία συναντά σε Βικτώρια, Άνω Πατήσια, Περισσό, Πευκάκια και Μαρούσι ενώ περνά πολύ κοντά της και σε Νέα Ιωνία και Ηράκλειο. Έτσι, όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον Η.Σ.Α.Π. αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα. Πολλοί χρήστες του Α8 την χρησιμοποιούν για τοπικές διαδρομές, ειδικά στις περιοχές βόρεια της Νέας Ιωνίας. Δεν έχει καλή τήρηση των δρομολογίων, λόγω του ότι διέρχεται από πολλούς δύσκολους δρόμους. Μαζί με την Α8 υπάρχει και το Γ8, μια παράδοξη γραμμή που έχει ελάχιστα δρομολόγια τις καθημερινές και ένα μόνο το πρωϊ του Σαββάτου, η διαδρομή του Γ8 σε σχέση με το Α8 διαφέρει μόνο ότι στο ύψος του Ηρακλείου μπαίνει στην οδό Πλαπούτα και τελειώνει λίγο πιο κάτω. Στο συγκρότημα του κορμού 8 υπάρχει και η Β8, κοινή με τις άλλες μέχρι λίγο πριν τα Άνω Πατήσια, που κατόπιν εξυπηρετεί την Νέα Φιλαδέλφεια και την Μεταμόρφωση, διαφοροποιούμενη όμως από τον κορμό 9 σε σχέση με την διαδρομή της από το Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας και πάνω. Όμως, η Β8 "τρώει" πολύτιμο τροχαίο υλικό από την Α8, ενώ η Γ8 είναι απλά μια γραμμή χωρίς ουσιαστικό λόγο ύπαρξης. Συγγενική προς την Α8 είναι και η 605 Πολυτεχνείο - Περισσός, παρότι δεν είναι γραμμή-κορμός, ενώ η 608 (Ακαδημία - Γαλάτσι) συνενώθηκε με την 222 για να γίνει διαμπερής, αλλά μετατράπηκε σε μία μακροσκελέστατη γραμμή με πολλές καθυστερήσεις στα δρομολόγια. Η Λεωφόρος Κύμης παραμένει χωρίς καλή εξυπηρέτηση από λεωφορεία. Οπότε, εδώ προτείνω πιο δραστικές λύσεις. Ως μοναδικός κορμός παραμένει η σημερινή Α8. Το Γ8 καταργείται τελείως, ενώ το Β8 γίνεται τοπική γραμμή μέχρι τα Άνω Πατήσια. Τα λεωφορεία που απελευθερώνονται από τα Β8 και Γ8, αλλά και από την 605 που και αυτή κόβεται μέχρι Άνω Πατήσια, δίδονται στο Α8 για να έχει πυκνότερα δρομολόγια. Το 608 καταργείται, ο κλάδος προς Ζωγράφου γίνεται τοπική γραμμή που τροφοδοτεί το Μετρό στον σταθμό Ευαγγελισμού (περισσότερα γι' αυτό θα αναφέρω κάποια στιγμή στον τομέα 2), ενώ το υπόλοιπο 608 γίνεται κι αυτό κορμός και επεκτείνεται προς το Ο.Α.Κ.Α. Εκεί, σημειωτέον, πιστεύω ότι πρέπει να αναπτυχθεί ένας ολοκληρωμένος σταθμός λεωφορείων που να εξυπηρετεί μεγάλο μέρος των βορείων προαστίων. Έτσι έχουμε:
8Α: Πολυτεχνείο - Νέα Ιωνία - Μαρούσι (Ο.Α.Κ.Α.) (κορμός 1η παραλλαγή)
8Β: Πολυτεχνείο - Γαλάτσι - Ο.Α.Κ.Α. (κορμός 2η παραλλαγή)
605: Σταθμός Άνω Πατησίων - Περισσός (τοπικό)
618: Σταθμός Άνω Πατησίων - Νέα Φιλαδέλφεια - Μεταμόρφωση (τοπικό - αντικαταστάτης του σημερινού Β8)

1. Θα διαφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου για την αρίθμηση χωρίς χαρακτηριστικό γράμμα. Για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να ξαναπάρουν εξαρχής αριθμό όλες οι γραμμές τρόλλευ, καθώς είναι και τα δύο οδικά μέσα και δεν είναι σώφρον να έχουν ίδιες αριθμήσεις.
2. Συμφωνώ απόλυτα με τις σκέψεις σου για τις γραμμές "8Α", "605" και "618".
3. Με προβληματίζει πάρα πολύ η πρότασή σου για το "8Β". Ακούγεται και φαίνεται στο χάρτη πολύ λογικό και χρήσιμο, αλλά από την άλλη υπάρχει ένα 608, το οποίο όπως είναι σήμερα έχει αποδειχθεί εξαιρετικά δημοφιλές, καθώς για πρώτη φορά σύνδεσε το Δήμο Ζωγράφου με περιοχές πέραν της Ακαδημίας χωρίς μετεπιβίβαση, και ομοίως το Γαλάτσι έφτασε .Κολωνάκι και Σύνταγμα/Βουλή. Υπάρχει πολύς κόσμος που χρησιμοποιεί τη διαμπερή αυτή σύνδεση. Όσο για το κόψιμο του 222 στον Ευαγγελισμό, αν και το πρότεινα παγίως ως Ζωγραφιώτης, η εικόνα των λεωφορείων μας στο τμήμα Ευαγγελισμό - Βουλή - Ακαδημία με κάνει να αναθεωρώ : Το 1/2 των επιβατών συνεχίζει με το λεωφορείο και δεν παίρνει το Μετρό, καθώς ο προορισμός του απέχει μόλις 1-2 στάσεις. Και ο ίδιος ο ΟΑΣΑ έχει παγιωμένη λογική ότι "δεν μετεπιβιβάζεις τον κόσμο για 1-2 στάσεις"
Από την άλλη, μια αφετηρία του "8Β" στην Στουρνάρη θα υποχρέωνε σε μετεπιβίβαση από/σε τρόλλευ ένα μεγάλο μέρος των χρηστών της γραμμής, η οποία παραδοσιακά (και ως ΑΘ-ΓΑΛΑΤΣΙ) έφτανε Κλαυθμώνος/Ακαδημία.
Επειδή όντως το Γαλάτσι χρειάζεται συγκοινωνία προς ΟΑΚΑ/Ειρήνη/Mall κλπ., θα προτείνω τοπικό δίκτυο στο αντίστοιχο τόπικ τομέα 6, το οποίο θα αποτελεί αναδιάρθρωση των 444/036/622/054/601.
4. Η δική μου λογική είναι να διατηρηθούν επιτυχημένες διαμπερείς γραμμές (732, 608) και να αποκτήσουν αρίθμηση κορμού, καθώς πληρούν τις προϋποθέσεις από δρομολογιακής πλευράς (πυκνότητα και υπερτοπικότητα)
(07-12-2009, 10:56 AM)panos81 Έγραψε: Α9/Β9/Γ9/6 τρόλλεϊ
Πάλι τρεις γραμμές "κορμοί" με μεγάλο κοινό μέρος διαδρομής, αλλά που στην κατάληξή τους χώνονται σε συνοικιακούς δρόμους και χάνουν σε αξιοπιστία, αντίθετα με την αρχική ιδέα του συστήματος των κορμών. Μαζί τους, το τρόλλεϊ αρ. 6 φτάνει και αυτό με κοινή διαδρομή μέχρι το κέντρο της Νέας Φιλαδέλφειας. Το Γ9 είναι χρήσιμο στην κάθοδο καθώς εξυπηρετεί περιοχές προς τον Κόκκινο Μύλο και συνεχίζει για Μενίδι, αλλά στην άνοδο προσπερνά την Νέα Χαλκηδόνα που δεν καλύπτεται επαρκώς. Το Α9 μπαίνει σε μια αραιοκατοικημένη περιοχή της Μεταμόρφωσης, όπου και το τέρμα του, αφήνοντας την Λυκόβρυση και την Κάτω Κηφισιά μόνο με το αραιό (για κορμό) Β9. Εδώ η σκέψη μου είναι να υπάρχει ο κορμός σε δύο παραλλαγές, μία γραμμή θερμικού λεωφορείου προς Κάτω Κηφισιά και το τρόλλεϊ προς Κόκκινο Μύλο που εντάσσεται στο δίκτυο των κορμών. Το κομματάκι του Α9 στην Μεταμόρφωση ενσωματώνεται σε κάποια τοπική γραμμή, ενώ το Γ9 γίνεται επίσης τροφοδοτικό μέχρι Άνω Πατήσια και εξυπηρετεί την Νέα Χαλκηδόνα και στην άνοδο. Άρα:
9Α: Χαλκοκονδύλη - Κάτω Κηφισιά (κορμός 1η παραλλαγή με θερμικά λεωφορεία)
9Β Ιπποκράτους - Νέα Φιλαδέλφεια - Κόκκινος Μύλος (κορμός 2η παραλλαγή με τρόλλεϊ - πρώην αρ. 6)
619: Σταθμός Άνω Πατησίων - Κόκκινος Μύλος - Αχαρνές (τοπικό - αντικαταστάτης του σημερινού Γ9)

1. Απολύτως σύμφωνος για το "619".
2. Για την αρίθμηση του τρόλλευ τα λέω και πιο πάνω.
3. Εγώ θα έκοβα το σημερινό Β9 και θα άφηνα μόνο το Α9. Το τμήμα του Β9 θα το έκανα τοπικό (όπως αρχικά έλεγε ο σχεδιασμός του 1995). Η Λυκόβρυση δεν σχετίζεται συγκοινωνιακά με την Αχαρνών, ούτε χρειάζεται κορμό κάθε 8-10' . Πιο χρήσιμη είναι η σωστή διασύνδεσή της με το Μαρούσι και από κει με τον ΗΣΑΠ. Έπειτα, το κομμάτι του σημερινού Β9 πέραν Λυκόβρυσης και μέχρι ΝΕΟΑΛ είναι τελείως "επαρχιακό" , ειδικά από τότε που κόπηκε η διέλευση των αρθρωτών μέσα από την Κ. Κηφισιά. Συνεπώς, αρκεί μια καλή τοπική να καλύψει τον κλάδο Λυκόβρυση - Ν. Κηφισιά.
Απάντηση
#44
Εγώ έχω να πω ότι χρειάζεται μια αλλαγή ΚΑΠΟΤΕ σε αυτή τη χώρα. Μ'αρέσει η απλοποίηση της ονομασίας και επίσης προτιμώ το γράμμα μετά αντί για πριν τον αιρθμό γιατί είναι πιο λογικό. Υπάρχει ένας τομέας που καθορίζεται από τον αριθμό και μετά τα γράμματα καθορίζουν την περιοχή. Και στο εξωτερικό όπου έχω πάει έτσι είναι πάντως.
Απάντηση
#45
1ον:
Συμφωνω και εγω το χαρακτηριστικο γραμμα να παει μετα τον αριθμο και οχι πριν. Και στο εξωτερικο αυτο εφαρμοζεται και κατα τη γνωμη μου ειναι το πιο λογικο.Το νουμερο φανερωνει τη κυρια διαδρομη, ενω το γραμμα τη παραλλαγη της.

2ον:
Τα τρολλεϋ θα μπορουσαν ανετα να ενταχθουν στη αριθμιση των λεοφορειων. Αν αυτο ακομα συνεχιζει να προβληματιζει καποιους, τοτε μια λυση ειναι ή να παρουν ενα γραμμα μπροστα (π.χ. ''Τ'') ή η αριθμιση να ξεκινα μετα απο εναν Χ αριθμο (π.χ. 50 και πανω)


3ον:
Θεωρω πως ο κορμος 1 θα επρεπε να ηταν αυτος που ενωνει τα δυο κεντρα, δηλαδη την Αθηνα και τον Πειραια. Οποτε θα προτεινα το ''υποθετικο'' 1 να ηταν ''1 ΣΥΝΤΑΓΜΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ''. Η διαδρομη του να γινεται ολο Συγγρου και μετα Παραλιακη. Κανουμε δηλαδη το 040 κορμο απομακρυνοντας το απο συνοικιες. Και μετα συνεχιζουμε: ''2 ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΒΟΥΛΑ'' μετα ''3 ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΒΟΥΛΑ'' (η ΣΥΓΓΡΟΥ ΦΙΞ-ΒΟΥΛΑ) μετα ''4 ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ'' και μετα ουτω καθ' εξης! (Απλα το 4 εμενε κενο! Αδικο δε θα ηταν να μην υπαρχει 4?)

Συμπερασμα:
Ολα αυτα που προτεινουμε θα αλλαζε πραγματικα τη ζωη των Αθηναιων. Σκεφτειτε ομως τι εχει να γινει αν υλοποιηθει. Οκ εμεις παει στο καλο θα το μαθουμε οπως και ενα 80% του επιβατικου κοινου. Οι παππουδες? Τους φανταζεστε? Θα ρωτανε σε ολες τις μεριες που πανε τα λεοφορεια και που περνα το ''Πειραιωτικο''
Θελω ομως να πιστευω πως καποτε θα αλλαξει αυτο το χαλι που εχουμε σημερα με κατι σαν αυτο που προτεινουμε εδω!
Απάντηση
#46
Όπως είχα πει παλιότερα (βλ. topic Αρίθμησης), λόγω αρίθμησης τομέων το κέντρο και ο Πειραιάς θεωρούνται τομέας 0. Οπότε θα μπορούσαν οι 049 και 040 να γίνουν Α10 και Β10 αντίστοιχα, έτσι ώστε οι Α1/Β1/Γ1 πχ να φαίνεται ότι αφορούν τον τομέα 1 και όχι κάτι άλλο.
Απάντηση
#47
Μιας και συζητάμε τα των κορμών να κάνω μια πρόταση σχετικά με την Αγία Παρασκευή (και λόγω εντοπιότητας): To A5 να εξακολουθήσει να έχει τέρμα στην Ανθούσα! Κι όχι μόνο αυτό: να το ακολουθήσει κατά πόδας και το Β5, χωρίς να κάνει τον κύκλο μέσα στον Τσακό. Θεωρώ ότι με αυτό τον τρόπο εξυπηρετείται πολύ καλά η Λεωφόρος Μαραθώνος, η οποία έχει και αυξημένη επιβατική ζήτηση, αλλά και αυξημένο κυκλοφοριακό φόρτο. Το πείραμα με το τέρμα του Α5 στην ΕΡΤ είχε γίνει αρχικά και απέτυχε παταγωδώς. Επίσης η οδός Τρικάλων (το δεύτερο τέρμα, για όσους θυμούνται) δεν ενδείκνυται πλέον, καθώς έχει αλλάξει η σήμανση, αλλά και η όλη περιοχή λόγω της Περιφερειακής Υμηττού. Στο χώρο που θα απελευθερωθεί στην πλατεία Αγίας Παρασκευής από τη μεταφορά του τέρματος του Β5 μπορεί να μεταφερθεί η αφετηρία του 421, το οποίο, ειδικά όταν ανοίξει ο σταθμός μετρό της Αγίας Παρασκευής, χρειάζεται να γίνει τουλάχιστον 10λεπτο στην αιχμή, καθώς θα προσφέρει άμεση πρόσβαση στο μετρό. Τον κλάδο του Β5 εντός της Αγίας Παρασκευής μπορεί να τον αναλάβει η τοπική 417 (ήταν άλλωστε και το παλιό νούμερο), με αφετηρία στο Σταθμό Νομισματοκοπείου και τέρμα στο Σταθμό Αγίας Παρασκευής.
Απάντηση
#48
φιλε 420 απο πανω λυπαμαι που το λεω αλλα στην αγ παρασκευη βαλαν τα χερακια τους και βγαλαν τα ματακια τους.
μονοι τα εκαναν σκ@τ@ οι κατοικοι και με τη βοηθεια του πανεξυπνου τοτε δημαρχου γιατι ειπαν τοτε οτι θα χαλασει το image της περιοχης τους με το μετρο και οτι θα υποβαθμιστει η περιοχη. και η μεγαλυτερη τους πικρα ηταν τοτε που το β5 δεν ανεβαινε στο τσακο εξω απο τα "σπιτια" τους και περιμεναν το 480,407 για δημοκριτο,κ.α. αλλα δε πειραζει τωρα ας πηγαινουν στο μετρο στο "αγ,παρασκευη" (στο δημο χαλανδριου εντασσεται για οσους δε γνωριζουν η περιοχη) και απο εκει εχουν αλλη ταλαιπωρια με μετεπιβιβασεις στα αστικα για το προορισμο τους.την αγ.παρασκευη! οποιος "δημαρχος και κατοικοι" δεν εχουν μυαλο. εχουν ποδια λεει μια παλια σοφη παροιμια.
Ε εκει στα συνεργεια ακουτεεεεε????? θελω το λεωφορειο μου...!!!!!!!Angry
Απάντηση
#49
Επαναφέρω λίγο το θέμα του Β9, μια και έχει καταργηθεί πλέον το 525... δεν είναι δυνατόν ολόκληρη η Κάτω Κηφισιά να καλύπτεται από έναν κορμό με συχνότητα 20+ λεπτά, και ένα 543 που αφ' ενός έχει κακή συχνότητα, αφ' ετέρου παρακάμπτει την κάτω Κηφισιά, καθώς περνάει από Όθωνος - Λύρα - Ελαιών. Εδώ έχω να προτείνω
1) Συγχώνευση Α9/Β9 (όπως διάβασα και παραπάνω σε μια πρόταση) έως τη Λυκόβρυση.
2) Από κει και πέρα, δημιουργία μιας τοπικής γραμμής, από τη Λυκόβρυση ως τη Νέα Κηφισιά, με συχνότητα 30'. Η διαδρομή θα είναι ίδια με του 543 μέχρι τον Σταθμό της Κηφισιάς, αλλά μετά θα συνεχίζει δεξιά Μάρκου Μπότσαρη, συνεχίζει Λύρα, Ελαιών, Ιλισίων, και από κει στο τέρμα Ν. Κηφισιάς. Στην δε επιστροφή, θα ακολουθείται η διαδρομή του σημερινού Β9.
114, 115, 149, 170, Ε22 (το Γ1 να 'ταν κι άλλο.........)
Απάντηση
#50
Μισό λεπτό... Θα βγάλεις τον κορμό της συχνότητας 20+ και θα βάλεις τοπικό συχνότητας 30 λεπτών; Που βρίσκεται η βελτίωση; Αν
το θέμα είναι η αλλαγή της διαδρομής, αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να καταργηθεί ο κορμός.
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 3 Cmaniac 42 63.335 15-07-2023, 11:51 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Larioupol
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 8 Cmaniac 166 198.859 16-04-2023, 05:22 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Aggele
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 1 Cmaniac 273 356.329 16-04-2023, 02:41 AM
Τελευταία Δημοσίευση: panos44
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 0 Cmaniac 116 158.030 05-03-2023, 02:49 PM
Τελευταία Δημοσίευση: abc
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 2 Cmaniac 264 370.231 09-02-2023, 03:21 PM
Τελευταία Δημοσίευση: MitsosDaBest
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 5 Cmaniac 80 78.150 18-01-2023, 06:04 PM
Τελευταία Δημοσίευση: sgkatsos
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 6 Cmaniac 46 61.525 11-11-2022, 01:51 PM
Τελευταία Δημοσίευση: MitsosDaBest
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 7 Cmaniac 60 90.567 03-05-2022, 10:00 PM
Τελευταία Δημοσίευση: kostas720
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Γραμμών Τρόλεϊ cmegas 168 172.384 19-10-2021, 09:47 PM
Τελευταία Δημοσίευση: kostas720
  Προτάσεις Αναδιάταξης / Βελτιστοποίησης Λεωφορειακών Γραμμών - Τομέας 4 Cmaniac 44 68.540 15-11-2019, 04:44 PM
Τελευταία Δημοσίευση: N1Ellinikou

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)